Spis treści [pokaż] [ukryj]
Przedsłowie Paula Collyera
Wielką przyjemnością podczas tworzenia FM-a, a wcześniej CM-a, był zawsze fakt, że ogromną rolę do odegrania w tym procesie miała społeczność graczy, która pomagała nam rozwijać i kształtować grę. Niniejszy przewodnik jest wspaniałym przykładem tego, jak fani mogą przyczynić się do rozwoju gry i uprzyjemnić spotkanie z nią innym.
Zarówno interfejs jak i cały system taktyczny były na przestrzeni lat przedmiotem wielu gorących dyskusji; od 2005 uważnie śledzę tezy, które się w nich pojawiały i nadal pojawiają. Podczas gdy całkiem nieźle znam kod silnika meczowego i wiem, jak taktyka przekłada się na spotkania jeśli chodzi o kwestie dotyczące programowania, to jednak muszę przyznać, że wiele rzeczy, które tu przeczytałem, otworzyły mi oczy na sprawę tego, jak mecze są postrzegane przez graczy oraz zainspirowały mnie do pracy nad tym, aby wszystko działało jeszcze lepiej.
Mam więc przyjemność osobiście przedstawić Wam ten poradnik, przeznaczony zarówno dla graczy doświadczonych, jak i dla nowicjuszy. Mam nadzieję, że da Wam on tyle satysfakcji, ile dał jego twórcom, nie tylko w kwestii samej rozgrywki, ale także sukcesów na boisku.
Oddaję głos Richardowi i Garethowi...
Wstęp
Historia
Teorie i Ramy Taktyczne (TiRT 2009) to szósty z serii poradników taktycznych, których celem jest pomóc użytkownikowi w maksymalnym wykorzystaniu zalet modułu taktycznego FM. Jego pierwotna wersja wzięła początek z serii eksperymentów przeprowadzonych w pierwszych miesiącach po publikacji FM 2006; ich powodem była podejrzewana obecność poważnych błędów w silniku meczowym gry. Przeprowadzone testy zaprzeczyły tej hipotezie i udowodniły, że autor tekstu (krytykującego silnik) nie wie o piłce nożnej tyle, ile mu się wydawało, że wie.
Pierwszy TiRT pojawił się na forum SI w listopadzie 2005 roku jako wątek przyklejony i szybko stał się ważnym ogniwem w rozwoju teorii na temat wirtualnych taktyk. Wraz z kolejnymi wersjami FM-a, TiRT stawał się coraz bardziej złożony; poszerzał się też jego zasięg. Zyskał sobie spore grono znających się na rzeczy fanów, którzy pomagali w jego dalszym rozwoju.
Niestety, wkrótce projekt zaczął odpływać w kierunku żargonu, trudnych, fachowych odniesień menedżerskich i zbyt dużego nacisku na cyferki, co spowodowało, że stał się praktycznie nieprzystępny dla zwyczajnego użytkownika. W wersji '08, nadal chwalonej przez fanów, nikt już nie wiedział, w jakim kierunku powinien zmierzać poradnik, zalany przez wątki obiecujące wszystkim super-rozwiązania taktyczne do silnika meczowego. Te 'super taktyki' nie tylko w sposób fundamentalny sprzeciwiały się duchowi poradnika, ale również często powodowały frustrację i złość użytkowników, jako że podczas ich używania drużyna, mimo większego procentu posiadania piłki i większej ilości strzałów na bramkę, jednak mecz przegrywała. Mimo łudzącej dominacji na boisku, stwarzane okazje były często miernej jakości, w związku z czym AI przeciwnika mogło się łatwo obronić. Wielu użytkowników nie chciało przyjąć do wiadomości słabej jakości stwarzanych sytuacji pod bramką, i w efekcie zrzucało winę na ich zdaniem 'element przypadku' działający w silniku meczowym, super-bramkarzy wyciągających każdą piłkę lub oszustwo ze strony AI. TiRT bierze te zastrzeżenia pod uwagę i chce się z nimi szczerze zmierzyć. Przede wszystkim chcemy rozprawić się z frustracją graczy i z zarzutami dotyczącymi rzekomo oszukującej gracza sztucznej inteligencji, co było rzeczą powszechnie zgłaszaną w ostatnich wersjach FM.
Żaden z regularnych uczestników projektu TiRT nie uważa, żeby FM był jakoś specjalnie denerwujący, wybitnie niesprawiedliwy, pełen nadludzkich bramkarzy czy też strasznie nierealistyczny. Co więcej, w kwestii przypadkowości silnika meczowego, metoda jaką przyjęliśmy w poradniku zapewnia, że silnik generuje klarowne sytuacje meczowe, które w sposób wyraźny pozwalają zauważyć, jak dobre lub złe decyzje menedżera dają różne skutki na boisku. Wreszcie, naszym głównym założeniem było twierdzenie, że zarówno w wirtualnym jak i realnym świecie praca menedżera nad taktyką wymaga raczej wielu strategii taktycznych niż jednej super-taktyki, aby skutecznie stawić czoła różnym sytuacjom meczowym i stylom gry przeciwników. Mamy nadzieję, że dzięki szczegółowemu omówieniu tych zagadnień w przystępny i prosty sposób, uda nam się dać szerszemu gronu graczy tę radość z gry i wiedzę, którą mają regularni współpracownicy projektu.
Być może w ten sposób sprawimy, że coraz większa liczba wirtualnych menedżerów będzie przyswajać sobie wszystkie lub choćby niektóre idee TiRT-a, oraz że FM stanie się w pełni zadowalającą taktycznie grą. Mamy szczerą nadzieję, że tak będzie.
Filozofia TiRT
Poniższe pięć podstawowych definicji i przekonań jest fundamentem projektu TiRT.
Definicja formacji: Formacja jest podstawową ramą wyznaczającą pozycję każdego zawodnika na boisku, i tak na przykład 4-4-2 ma czterech obrońców, czterech pomocników i dwóch napastników; tak samo 4-3-3/4-5-1 ma czterech obrońców, jednego defensywnego pomocnika, dwóch środkowych pomocników, dwóch skrzydłowych i napastnika.
Definicja taktyki: Taktyka działa w ramach formacji. Ustawienie 4-4-2 u siebie będzie wyglądać zupełnie inaczej niż 4-4-2 na wyjeździe; w ustawieniu gospodarzy skrzydłowi mogą operować blisko linii bocznych, wspomagać napastników i mieć sporo swobody w realizowaniu założeń taktycznych; w formacji wyjazdowej można im polecić, by trochę się cofnęli, wspierali defensywnych pomocników i czekali na nadarzającą się okazję do kontry, jeśli potencjalny zysk przewyższy ryzyko.
Taktyki w FM-ie: Kiedy wybieramy taktykę, jednorazowe przesunięcie kursora na pasku zmienia instrukcje taktyczne, nie całą formację. Mówiąc o taktyce, będziemy ją omawiać w ramach jednej, niesprecyzowanej formacji.
Zmiany taktyczne: Jest niemożliwe, aby jakakolwiek drużyna mogła przejść przez cały mecz bez jakichkolwiek zmian taktycznych. Od stopnia skuteczności tych zmian zależy przebieg meczu. Czasem są one niewidoczne dla laika, ale przecież nie znaczy to, że nie mają miejsca. To samo dotyczy zarządzania piłkarzami w trakcie meczu. Granie identyczną taktyką przez cały mecz w naiwnej wierze w końcowe zwycięstwo, opartej tylko na fakcie, że Twoi piłkarze przewyższają przeciwnika umiejętnościami, i/lub niezdolności rozpoznania i wprowadzenia koniecznych zmian, kiedy sytuacja układa się nie po Twojej myśli, na pewno nie przyniesie Ci zwycięstw i tytułów. Podejmowanie decyzji w trakcie meczu jest w TiRT sprawą absolutnie kluczową; aby osiągnąć sukces będziesz musiał nauczyć się jak i kiedy aplikować zmiany taktyczne.
Sukces menedżerski: Drużyny i menedżerowie osiągają sukces ogólnie rzecz biorąc dzięki kombinacji czterech czynników: dobrej taktyki, umiejętnego zarządzania ludźmi, rozsądnej polityki transferowej i odpowiedniej zasobności klubowego portfela. Nieudolność w ogarnięciu któregokolwiek z nich z pewnością przyniesie kiepski, pełen rozczarowań sezon. Zakładamy, że potrafisz przeprowadzać korzystne transfery i umiesz ocenić umiejętności piłkarza w relacji do poziomu rozgrywek, dlatego też nie będziemy się tu nad tymi aspektami dłużej rozwodzić. Powiemy tylko tyle, że mając piłkarzy odpowiedniego do danej ligi kalibru na pewno będziesz mógł dzięki poradnikowi odnieść sukces. Jeśli zaś nie masz stosownych piłkarzy, z pewnością będzie Ci trudniej. Jeśli jednak będziesz regularnie podejmował trafne decyzje, to nawet z kiepskim składem jakoś sobie poradzisz, choć nie będzie łatwo. Nie obiecujemy cudów – możemy za to obiecać dobry plan taktyczny.
Zasięg merytoryczny
TiRT 2009 został w całości napisany od nowa, tak aby uwzględnić znaczące zmiany w silniku meczowym, jakie zaszły w FM Live i FM 2009 po betatestach. Głównym priorytetem poradnika jest skupienie się na tworzeniu w grze wyglądającego realistycznie futbolu i ułatwienie zrozumienia nowego, pozbawionego strzałek, silnika taktycznego. Jednakże zasięg projektu znacznie się poszerzył i w tej chwili zawiera on:
Styl menedżerski: różnorodne style prowadzenia drużyny wymagają równie zróżnicowanych rozwiązań taktycznych; począwszy od dokładnych i szczegółowych planów taktycznych Jose Mourinho, aż po opartą na motywacji prostotę Kevina Keegana, TiRT nakreśla osiem różnych systemów mentalności, wraz z ich taktycznymi i menedżerskimi odpowiednikami w prawdziwym świecie.
Tłumaczenie 'suwaków': TiRT stara się używać języka taktycznego zaczerpniętego ze świata rzeczywistego, dlatego też nie skupia się on w zbyt dużym stopniu na suwakach w ustawieniach taktycznych; w ten sposób poradnik daje wirtualnym menedżerom możliwość szybszego i łatwiejszego tworzenia w pełni skutecznych taktyk, dostosowanych do konkretnych formacji i sytuacji meczowych.
Rola gracza na boisku: TiRT opisuje role piłkarzy na boisku oraz to, w jaki sposób współdziałają one z systemami nastawienia oraz ze sobą nawzajem; dzięki temu możemy zobaczyć jak działa dana taktyka już u podstaw.
Strategie meczowe: TiRT opisuje pięć łatwych do rozplanowania strategii meczowych, które wpasowują się w każdy z ośmiu stylów menedżerskich, niezależnie od tego, który wybierzesz.
Wybór rozmiaru boiska: TiRT objaśnia wzajemny wpływ taktyki i rozmiarów boiska, co pozwala Ci wybrać jak najlepszy rozmiar pod kątem gier 'u siebie', a także dopasować taktykę do różnych rozmiarów boisk.
Teorie dotyczące poszczególnych zawodników: TiRT wyjaśnia, jak wydobyć to co najlepsze z każdej pozycji na boisku w ramach wybranej strategii menedżerskiej.
Teorie dotyczące piłkarzy ze specjalnymi zadaniami na boisku: TiRT tłumaczy, jak uzyskać najlepsze rezultaty u następujących typów zawodników:
- Bramkarz grający jako ostatni obrońca (bramkarz-libero)
- Libero
- Cofnięty rozgrywający
- Pomocnik grający na całej długości boiska (pomocnik długodystansowiec)
- Wysunięty rozgrywający
- Odgrywający
- Lis pola karnego
- Kompletny napastnik
Instrukcje dotyczące rywali: TiRT zawiera wskazówki wyjaśniające w jaki sposób możesz wykorzystać te instrukcje do zneutralizowania różnych taktyk przeciwnika oraz zminimalizowania wpływu kluczowych graczy rywala na grę.
Ograniczenia w tematyce Poradnika
Istnieją elementy rozgrywki w FM, którymi poradnik w ogóle się nie zajmuje. W tym rozdziale postaramy się krótko omówić ich wpływ na nasz taktyczny sukces.
Reputacja menedżera: Każdy zespół będzie potrzebował czasu, aby zacząć w pełni respektować Twoje decyzje taktyczne i menedżerskie, i dostosować się do nich. Nie uda Ci się wydobyć najlepszych cech z Twojego zespołu, jeśli wpierw nie wpoisz swoim zawodnikom odpowiedniego poczucia dyscypliny.
Porozumienie na boisku: Jeśli Twoi piłkarze się nie rozumieją, nie będą grali dobrze - niezależnie od tego, jak przemyślany będzie Twój plan taktyczny. Rozpoczęcie gry z zespołem, w którym niejasne jest, kto ma zostać, a kto odejść, ograniczy Twoje szanse na dobry start, tak samo jak zakup zbyt dużej liczby zawodników w krótkich odstępach czasowych. W takich sytuacjach lepiej zdecydować się na futbol bardziej zachowawczy. W miarę jak piłkarze będą coraz lepiej ze sobą współpracować, będziesz mógł pomyśleć o bardziej ekspansywnej grze.
Zarządzanie ludźmi i wizerunek w mediach: Jeśli Twoje umiejętności we wpływaniu na piłkarzy i w rozmawianiu z dziennikarzami są zbyt słabe, spowodujesz wzrost niezadowolenia u piłkarzy, kibiców i zarządu, co będzie Cię kosztować przegrane mecze. Obserwuj uważnie to, jak piłkarze reagują na komentarze w mediach oraz na interakcje z kolegami z zespołu i rozmowy motywacyjne, i upewnij się, że Twoi zawodnicy są odpowiednio zmotywowani przed każdym meczem.
Polityka transferowa i finansowa: Bezmyślne wydawanie pieniędzy i zatrudnianie zbyt dużej liczby piłkarzy nie doprowadzi do niczego dobrego. Z drugiej strony, brak ambicji w działaniach na rynku transferowym spowoduje, że nie będziesz mógł zatrudnić odpowiednio dobrych zawodników. Powinieneś się skupić na piłkarzach, którzy będą pasować do drużyny i których żądania płacowe zmieszczą się w ramach określonych przez budżet. Takie podejście zaowocuje zdrową atmosferą w szatni i stałym, dobrym poziomem występów na boisku.
Reżimy treningowe: Aby uzyskać możliwie najlepszy efekt, musisz dostosować treningi piłkarzy do swojej wizji taktycznej. Specjalnie zaprojektowane programy treningowe sprawią, że trener będzie miał do dyspozycji dużą grupę potencjalnie idealnych piłkarzy, którzy wprowadzą jego plan taktyczny w życie.
Stałe fragmenty gry: Niesamowicie ważne, ale w poradniku o nich nie piszemy; nie podamy Ci wszystkiego na tacy.
Odnośniki
W razie pytań i wątpliwości odwiedź taktyczne forum FMBritain i SI Games; dyskusje szerzej omawiające poszczególne tezy poradnika znajdziesz w Biblii Taktycznej na FM Britain; aby wysłuchać interesującej rozmowy na ten temat, ściągnij Podcast 'Get Sacked', gdzie znajdziesz ciekawe spojrzenie na świat wirtualnego managementu.
Mamy nadzieję, że czytanie poradnika sprawi Ci tyle radości, ile nam dało jego napisanie, oraz że pomoże Ci ono w pełni zrozumieć elementy taktyczne FM 2009.
Życzymy powodzenia i miłego grania.
Korzystanie z Poradnika
TiRT ma w założeniu być możliwie w pełni kompletnym poradnikiem dotyczącym planowania, krok po kroku, taktyki i strategii meczowej, zarówno dla gracza doświadczonego, jak i dla nowicjusza. Jednakże niniejszy poradnik może być też stosowany jako swego rodzaju encyklopedia w sytuacji, kiedy potrzebna będzie doraźna pomoc w szybkim rozwiązaniu konkretnego problemu, np:
Drużyna gra źle, niespójnie: jeżeli gra Twojej drużyny wygląda nierealistycznie, dziwnie, a piłkarze wciąż popełniają proste błędy, zobacz rozdział Ramy taktyczne.
Drużyna gra nierówno: jeżeli Twoi zawodnicy jednego dnia grają jak mistrzowie świata, a kiedy indziej jak amatorzy, zobacz rozdział Dostosowywanie struktury taktycznej.
Problemy w meczach z konkretnymi drużynami lub formacjami: jeżeli masz ciągłe trudności z pokonaniem konkretnego zespołu lub z graniem przeciwko określonym formacjom, zobacz rozdział Dostosowywanie struktury taktycznej.
Mecze u siebie i na wyjeździe:jeżeli Twoja drużyna gra świetnie u siebie, a beznadziejnie na wyjeździe (lub odwrotnie), zobacz rozdział Teorie strategii meczowej.
Drużyna nie może utrzymać prowadzenia: jeżeli Twój zespół często traci gole i punkty w końcówce meczu, zobacz rozdział Teorie strategii meczowej.
Słaba forma zawodnika: jeżeli dany zawodnik nie gra tak, jak tego oczekujesz, albo nie radzi sobie na danej pozycji, zobacz rozdział Teorie indywidualnych graczy.
Zawodnik grający poniżej oczekiwań: jeżeli masz w zespole zawodnika klasy światowej, który gra nierówno i nie potrafi utrzymać formy na stałym, wysokim poziomie, zobacz rodział Teorie o pozycjach specjalnych.
Problemy z konkretnym graczem rywali: jeżeli ciągle nie potrafisz znaleźć sposobu na określonego zawodnika drużyny przeciwnej, zobacz rozdział Teorie o instrukcjach dotyczących rywali.
Ponadto oddamy do Twoich rąk zestaw 72 taktyk do FM 2009 opracowanych na bazie Poradnika. Zestaw zawiera 20 współczesnych taktyk dopasowanych do trzech typów strategii meczowych: defensywnej, standardowej i ofensywnej, a także dziewięć taktyk klasycznych i trzy eksperymentalne ustawienia futurystyczne; są one przeznaczone dla ekip z górnej półki, grających na mniejszych niż zazwyczaj boiskach. Mamy nadzieję, że Ci się spodobają.
Wydamy również specjalną dwustronicową ściągę taktyczną z podstawowymi poleceniami i specjalny program taktyczny oparty na Excelu.
Od tłumacza: Wyżej wymienione dodatki można znaleźć spakowane wraz z poradnikiem w języku angielskim w naszym FilePlanet.
Słowa kluczowe:
Komentarze (0)
Możliwość komentowania tylko dla zarejestrowanych użytkowników.
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Drogi Rewolucjonisto, prosimy o przestrzeganie regulaminu i zapoznanie się z FAQ