Już od kilkunastu godzin w domach wielu z nas znajduje się najnowszy Football Manager. Zakończył się długi okres oczekiwania i wreszcie możemy oddać się w pełni naszemu ulubionemu zajęciu. Wydawać by się mogło, że nic nie jest w stanie zepsuć nam humoru, niestety jednak dzisiejsza premiera prócz szczęścia przysporzyła również wielu użytkownikom masy kłopotów, które często powodowały, iż nie mogli oni nawet rozpocząć zabawy z nową grą. Źródłem problemów okazała się instalacja metodą Steam, na całe szczęście istnieje wiele rozwiązań naszego nieszczęścia.
Sposób, który powinien załatwić większość kłopotów jest bardzo prosty, wystarczy tylko znaleźć plik ClientRegistry.blob (domyślna lokalizacja: C:Program FilesSteam), zmienić jego nazwę na ClientRegistryOld.blob oraz ponownie uruchomić program. Pozostałe sprawy są już bardziej skomplikowane i odnoszą się do indywidualnych przypadków. Pierwszy dotyczy blokowania dostępu przez zaporę systemu Windows. Gdy instalujemy Steama po raz pierwszy, bądź gdy zostaje on zaktualizowany, należy w odpowiedni sposób skonfigurować system ochronny naszego komputera. Jeżeli po dopuszczeniu odpowiednich programów nadal nie jesteśmy wstanie połączyć się z programem, należy przejść do listy wyjątków w naszej zaporze i usunąć z niej pliki steaminstall.exe, steam.exe, hl.exe, hl2.exe, steamTmp.exe. Po tych czynnościach uruchamiamy ponownie Steama i nadajemy mu nowych uprawnień. Jeśli to nie pomoże należy dostarczyć mu możliwość korzystania z portów TCP i UDP. W tym celu ponownie przechodzimy do zakładki wyjątki, wyszukujemy plik steam.exe i klikamy w „Dodaj port”. Następnie zostaje nam tylko ponownie uruchomić komputer, jednak, gdy także to nie przyniesie oczekiwanego skutku należy przed uruchamianiem gry zawsze wyłączać zaporę systemu Windows. Wszelkie potrzebne informacje do obsługiwania się tym narzędziem znajdziecie na oficjalnej stronie firmy Microsoft. Udostępnione zostały również adresy do pomocy w konfiguracji takich programów jak, Norton, McAfee oraz Zone Labs.
Trudności z połączeniem mają także gracze posiadający router. Żeby sprawdzić, czy urządzenie jest powodem problemów, należy najpierw wyłączyć Steam, potem ominąć router i podłączyć komputer bezpośrednio do modemu oraz ponownie uruchomić program. Jeżeli wszystko będzie działać, zalecane jest, by spróbować skonfigurować router tak, aby nie trzeba było go ciągle omijać. Brak połączenia powodować mogą również aktywne usługi takie jak kontrola stateful, dynamiczne filtrowanie pakietów oraz tryb DMZ, więc ich wyłączenie także może rozwiązać problem. Ponadto udostępnione zostały porty dla Steama, które powinny zostać ustawione:
UDP 27000 do 27015 (Klient gry)
UDP 27015 do 27030 (komunikacja z innymi graczami)
TCP 27020 do 27050 ( Download)
Serwery dedykowane:
TCP 27015 (SRCDS Rcon port).
Wiele nieprzyjemnych emocji mogą przynieść również wszelkie awarie oraz kłopoty z poprawnym wyświetlaniem FM-a. Na samym wstępie należy się upewnić, czy nasz komputer na pewno spełnia minimalne wymagania gry, brać pod uwagę trzeba każdy element sprzętowy. Gdy utwierdzimy się w przekonaniu, że nasz komputer jest odpowiedni, a błędy wciąż się powtarzają, włączamy Steam i przechodzimy do zakładki „Moje gry”. Następnie klikamy prawym przyciskiem myszy na FM-a i wybieramy „Właściwości”. Kolejnym naszym krokiem jest przejście do zakładki „Pliki lokalne” oraz wybranie opcji „Sprawdź integralność cache gry”. Program podda weryfikacji wszystkie pliki cache i gdy zakończy swoją pracę ponownie uruchamiamy program. Ważne! Nie należy wykonywać tych czynności w trakcie wykonywania przez system intensywnych procesów, takich jak defragmentacja dysku, czy skanowanie komputera w poszukiwaniu wirusów.
Poprawne działanie gry mogą uniemożliwiać także działające w tle programy antywirusowe, które kolidują ze Steamem. Ich lista znajduje się pod tym adresem. Ostatnią rzeczą, która może powodować awarie gry, jest zewnętrzna karta dźwiękowa zainstalowana przez port USB bądź PCI. Należy sprawdzić, czy jest ona wyłączona w systemie BIOS. Podwójne zainstalowanie karty dźwiękowej może bowiem powodować niestabilność systemu.
Jedną z głównych przyczyn wszelkich problemów ze Steamem są nieaktualne sterowniki naszego sprzętu. Dlatego też zawsze należy się upewnić, czy w sieci nie pojawiły się nowe pliki konfigurujące naszą kartę graficzną bądź dźwiękową. Przedstawiam listę adresów stron internetowych producentów, gdzie można takowe znaleźć:
Karty graficzne:
ATI
Intel
Nvidia
Albatron
AOpen
EVGA
Hercules
LeadTek
Matrox
MSI
PNY
VisionTek
Karty dźwiękowe:
Audiotrak
Creative Technology
Hercules/Guillemot
M-Audio
Philips Electronics
Terratec Promedia
Turtle Beach
Jeżeli posiadacie komputer, który został zmontowany w całości przez jedną firmę i nie możecie znaleźć odpowiednich sterowników, to przedstawiam listę niektórych producentów sprzętu komputerowego:
Acer America
Alienware
Compaq
Dell
eMachines
Gateway
Hewlett Packard
BM Corp
NEC
Sony
Toshiba
Oczywiście przed instalacją nowych sterowników należy całkowicie usunąć z naszego dysku twardego stare. Ponadto zaleca się pobrać najnowsze wersje NET Framework, Directx, Microsoft Visual C++, Microsoft Visual C++ 64-bit oraz uruchomić usługę Windows Update i pobrać wszelkie aktualizacje systemu. Ważne jest również to, by posiadać w miarę nowe wersje BIOSu, chipsetów i sterowników płyty głównej. Pobrać je można ze z następujących stron:
Abit
Acorp
Albatron
AMD
Amptron
Aopen
Archos
AS Rock America
Asus
BCM
Biostar
Chaintech
Compaq
DFI
ECS
ECS Elitegroup
eMachines
Epox
FIC
Foxconn
Fujitsu
Gateway 2000
Gigabyte
Hewlett Packard
IBM
Intel
Iwill
Jetway
Matsonic
MSI
NEC
PC Chips
Ricoh
Shuttle
Sony
Sun
SuperMicro
Syntax
Tekram Technology
Tyan
VIA VPSD
XFX
Nvidia nForce – Należy pominąć instalację składnika Nvidia Network Access.
Ostatnimi metodami na rozwiązanie naszych zmartwień są: wyłączenie funkcji DEP dla programu oraz uruchomienie usługi Memtest86. Jeżeli chodzi o tą pierwszą metodę, należy udać się do „Panelu sterowania”, następnie kliknąć ikonę „System” oraz przejść do zakładek ”Zaawansowane”, „Wydajność” i „Zapobieganie wykonywaniu danych”. Potem zaznaczyć „Włącz funkcję DEP dla wszystkich programów i usług oprócz tych wybranych poniżej” oraz dodać plik steam.exe. Funkcja ta ułatwia ochronę przed szkodami spowodowanymi przez wirusy oraz innymi zagrożeniami bezpieczeństwa, co może hamować program. Jeśli chodzi o sposób drugi, to należy pobrać oraz uruchomić program Memtest86, by sprawdzić, czy źródłem wszystkich problemów jest nasza pamięć RAM.
Gdy wszystkie przedstawione powyżej metody zawiodą pozostaje nam jedynie skontaktować się z pomocą Steam. Aby mieć pewność, że nasz problem zostanie załatwiony możliwie jak najszybciej, można stworzyć plik z informacjami o systemie. W tym celu klikamy „Start”, „Uruchom”, wpisujemy „msinfo320”, klikamy w zakładkę "Plik" i zapisujemy informacje pod nazwą msinfo32.nfo. Gotowy plik przesyłamy pomocy technicznej.
Jest tego naprawdę sporo i mam nadzieję, że przedstawione wyżej metody pozwolą wielu graczom rozpocząć w końcu przygodę z najnowszym Football Managerem. Sam poradnik został zainspirowany przez użytkownika forum SI - Aim_Lessa - który postanowił przedstawić rozwiązania wszelkich problemów. W odpowiednim temacie nadal toczy się dyskusja, więc jeśli macie jakiś nowy błąd, z którym nie potraficie się uporać, zgłaszajcie je właśnie tam
Słowa kluczowe:
Komentarze (0)
Możliwość komentowania tylko dla zarejestrowanych użytkowników.
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Drogi Rewolucjonisto, prosimy o przestrzeganie regulaminu i zapoznanie się z FAQ