Oficjalna strona serii Football Manager (FM 2008, FM 2009)

Załóż nowe konto

Problem

Brak odpowiedzi eksperta

Posiadanie piłki i mecze na wyjeździe

Kategoria: FM 2008, Temat czytano już 478 razy

dani85

Partyzant
Dodano: 13.05.2008 o 18:08 Pytanie
1. Co zrobić aby mieć większe posiadanie (prowadzić grę) z ewidentnie słabszymi przeciwnikami? Mam beznadziejne posiadanie (Wisła Płock - 2liga)

2. Nie mogę wygrać na wyjeździe nawet z ostatnią i najgorszą drużyną ligi. Wyjazdy to koszmar. Moi grają jak ostatnie ciule. Co zrobić żeby wygrać na wyjeździe z dużo gorszym zespołem? Inne kluby łoją leszczy na wyjeździe nawet 4:0 na takiej samej taktyce. Jakie ustawienia drużynowe?

Gram 4-4-2 z krótkimi strzałkami do przodu dla bocznych, nastawienie neutralne lub ofensywne, defensywa wysunięta lub cofnięta, podania krótkie, tempo raczej szybkie, presing całe boisko.

Co przestawić??? Proszę o porady jak grać na wyjazdach ze słabeuszami i być więcej przy piłce, stwarzać dużo sytuacji i w końcu wygrywać??

Mam dobrych bramkostrzelnych napastników ale na wyjazdach leje mnie każdy lub cudem remisy.

Gram

Figo1991

Tajny Współpracownik
Dodano: 13.05.2008 o 18:33 Odpowiedź #1

Autor tematu uznał ten post za pomocny.

1.Ustaw podania na bezpośrednie. A to też zależy od rozzmowy przed meczem;]
2.Graj z kontrataku.
Cofnij obrone i nie rób pressingu na całe boisko tylko swoją połowę.

// Post edytowano 1 razy, ostatnio 13.05.2008 o 18:34, autor: Figo1991

glosik1

Żołnierz Frontu Ideologicznego
Dodano: 13.05.2008 o 18:43 Odpowiedź #2
1 Właśnie nie! Należy dac krótkie podania.
2Defensywnie.To fakt trudno wygrywac na wyjazdach
Każda taktyka ma dobre i złe strony...

// Post edytowano 1 razy, ostatnio 13.05.2008 o 22:15, autor: glosik1

dani85

Partyzant
Dodano: 13.05.2008 o 19:41 Odpowiedź #3
Zauważyłem, że nie ma absolutnej reguły. Co mecz trzeba kombinować z ustawieniami drużynowymi. Wygrać u siebie z beniaminkiem to często katorga. Jak ktoś ma sprawdzoną receptę przy ustawieniu 442 to bardzo proszę o rady. Tasuję ustawieniami ale to jest loteria.

Rdeq7

Młody Aktywista
Dodano: 13.05.2008 o 19:58 Odpowiedź #4
Ostatnio zacząłem grać Manchesterem City, idzie mi całkiem nieźle, a nic nie zmieniam w założeniu gry grając na wyjeździe. Mam najwięcej strzelonych bramek w lidze i to się nie zmienia od drugiej kolejki. Oczywiście taktykę dopasowuję odpowiednio pod rywala na podstawie raportu scouta (z wysokim atrybutem wiedzy taktycznej), co prawie zawsze się sprawdza.

Jeśli chodzi o posiadanie piłki - graj ofensywnie, naciskaj, oblegaj bramkę rywala. A ci bramkostrzeli napastnicy - są szybcy czy bardziej wysocy? W pierwszej sytuacji graj bardziej środkiem, ofensywnie, szybko, przy rywalu. Napadzior odgrywający, podania do odgrywającego do nogi lub na dobieg (zależy jak wysoko ustawiona obrona).Broniąc się przez cały mecz możesz ustawić kontrataki, długie podania i na dobieg do odgrywającego, powinien się urwać. W drugiej zaś sytuacji graj skrzydłami, szeroko. Skrzydłowym ustaw częste dośrodkowania, a podania do odgrywającego na głowę.

Tak przynajmniej ja gram i to przynosi efekty, jednak każdą taktykę musisz dopasować do własnych zawodników. W opisie swojej taktyki nie napisałeś też, gdzie kierujesz podania (środkiem, skrzydłami), jak zagrywasz do odgrywającego, czy grasz przy rywalu itp.

// Post edytowano 1 razy, ostatnio 13.05.2008 o 19:59, autor: Rdeq7

Mally89

Partyzant
Dodano: 13.05.2008 o 20:01 Odpowiedź #5
No czasami mi się udaje duzo osiągnąc robiąc jednemu napastnikowi strzałkę do tyłu zeby był na OPŚ. Bo gram zwykłym 442 z troche wysuniętymi skrzydłowymi. Ale jest nad czym myśleć. Jak przeciwnik ma nieruchliwa obrone no to wal szybkich do przodu i da rade cos takiego :d

Świerzy

Partyzant
Dodano: 13.05.2008 o 20:18 Odpowiedź #6
Radze ci wyłączyć pressing na całym boisku po pierwsze i przełączyć na własną połowę. Spróbuj tak, ustawienie daj norma i swobode taktyczną też norma, stylu nie zmieniaj czyli podań i tempa choć jeśli piszesz że grasz krótkimi podaniami i szybko to nie wróże ci przyszłości albo krótkie i wolno albo szybkie i bezpośrednio, musisz zdecydowań i szerokość na norma. Wyłącz strzałki bocznym obrońcom i daj rajdy na mieszane. Oprócz tego zanalizuj rywala czyli ustaw krycie na napastników w Instrukcjach dotyczących rywala, ścisłe krycie bez presingu dla napastników i wymus grę słabszą nogą, a dla całej pomocy wszystko prócz ścisłego krycia. Musisz pamiętać że dla szybkiego napastnika musisz przykleić szybkiego napastnika a na wysokiego dobrze grającego głową dobrego w tych aspektach obrońcę. Jeśli napastnicy rywala są szybcy (nawet choćby 1) to cofnij linie obrony jeśli są wolni to daj na norma czasem nawet wysuń. No i gdy to ustawisz to graj i . . . . . . podkręcaj wszystko w miarę upływu gry, czyli powoli dodawaj kreatywności, nastawienia szerkości, gdy dalej nic nie idzie daj rajdy bocznym na często pressing na całym boisku, nie możesz cały mecz atakować czy też cały bronić musisz to modyfikować w miarę upływu czasu i wydarzeń na boisku. PoWoDzEniA !

Rdeq7

Młody Aktywista
Dodano: 13.05.2008 o 20:46 Odpowiedź #7
Świerzy - za bardzo mu narzucasz taktykę, każda taksa musi być dopasowana pod zawodników. Nie wiemy czy dani85 i jego Wisła preferują grę w obronie, spokojne, systematyczne ataki czy finezyjne zagrania itp. Każdy trener ma swoją koncepcję (i nawet jeśli łatwo jest to zrobić) nikt nie powinien narzucać mu takich drobnostek nie znając mocnych stron zawodników.

Osobiście nie polecam taksy 4-4-2, jednak i ona może działać cuda, jeśli odpowiednio dobierzesz ustawienia drużynowe i indywidualne (nic o nich nie napisałeś - a naprawdę warto stosować). Ztego co mi wiadomo z Wisły Płock można sporo wyciągnąć, ale faktycznie, nie przegrywając ze spadkowiczami. Znajdź mocne strony zawodników i je podkreślaj (chociażby strzały z dystansu u pomocników?). Jeśli najwięcej korzyści zauważysz w szybkości czy grze głową twojego napastnika to co stoi na przeszkodzie, by drużyna zagrywała mu odpowiednie piłki?

Mimo wszystko taktykę (zn. ustawienia) dobieraj pod swoich zawodników i zawodników przeciwnika (wiem, że analiza i ustawianie odpowiednich rzeczy trochę trwają, ale warto się pomęczyć). Czasem warto narzucić przeciwnikowi własne tempo ;)

Świerzy

Partyzant
Dodano: 13.05.2008 o 21:25 Odpowiedź #8
Rdeq7 - Chłopak chciał pomocy to mu ją udzieliłem, a co z nią zrobi to już nie wiem, ja stosuje to co napisałem i mam dobre wyniki fakt faktem gram Juve ale chciałem się podzielić moimi spostrzeniami, Pozdro Rdeq7

Rdeq7

Młody Aktywista
Dodano: 13.05.2008 o 21:45 Odpowiedź #9
Mi tylko chodzi, że nie ma taktyki uniwersalnej. Komentarze typu "Zrób to, to i to, a później zmieniaj, w zależności od sytuacji na boisku" nie wyglądają mi na rady, w dodatku nie wyglądają również trafnie. Jeśli chcesz mu pomóc to nakieruj go, wskaż kierunek. Każda drużyna jest inna, wszyscy zawodnicy mają inne mocne strony. Takie rady za wiele nie dadzą jeśli nie pasują do zawodników.

dani85

Partyzant
Dodano: 13.05.2008 o 23:52 Odpowiedź #10
Ok, poczytałem, pograłem i co najważniejsze wyciągnąłem wnioski. Ustawień indywidualnych zawodników prawie nie ruszam bo wiadomo żeby wypełniali zawiłe nakazy taktyczne to muszą być bardzo dobrzy a to w końcu tylko liga polska. Tak więc skupiłem się na ustawieniach drużynowych. Taktyka 4-4-2 z krótkimi strzałkami do przodu dla skrzydłowych. Nastawienie raczej ofensywne, podania BEZPOŚREDNIE, tempo raczej szybkie, swoboda na prawo od normy, szerokość bliżej "wąsko", pressing na własnej połowie, linia obrony trochę cofnięta. Na wyjazdach i z mocnymi u siebie do tego dochodzi gra z kontry. TO DZIAŁA!!! W końcu moi kopacze są więcej w posiadaniu piłki i stwarzają sporo sytuacji w meczu. Mogę teraz przy odrobinie szczęścia wygrywać z mocniejszymi drużynami :D Dzięki za podpowiedzi!

Rdeq7

Młody Aktywista
Dodano: 14.05.2008 o 07:39 Odpowiedź #11
Umiejętności zawodników nie mają nic wspólnego z tym jak wypełniają to, co im nakazałeś w ustawieniach indywidualnych. Jeśli masz czas pobaw się w to trochę, choćby kilka rzeczy, np. częste strzały z dystansu zawodnikom, którzy mają ten atrybut wysoki, osobne nastawienie każdemu piłkarzowi (inaczej mają jak drużyna, a bramkarz czy obrońca nie potrzenuje ofensywne), np. ostry odbiór pomocnikom czy DM-om (czasem lepiej przycisnąć tak ich playmakera). Na prawdę warto pobawić się w te ustawienia. Gdy grasz z bardzo silnymi przeciwnikami możesz cofnąć jednego pomocnika na DM-a i daj mu ścisłe krycie dla najlepszego napadziora rywali praktycznie odcinając go od gry.

Cieszę się, że moje rady na coś się przydają. Podania ustawiłeś na skrzydła czy środkiem? Ustawiłeś odgrywającegoi rozgrywającego? Niby szczegóły, a w meczu mogą wiele dać xD

Qcu

Partyzant
Dodano: 14.05.2008 o 11:32 Odpowiedź #12
Polecenia indywidualne przydaja sie bardzo jak grasz jakims slabszym klubem. Szczegolnie dlatego ze mozesz niektorym panom powiedziec czego maja NIE robic ;) I tutaj tak jak powiedzial Rdeq7 nie maja znaczenia ich umiejetnosci, raczej ich posluszenstwo wzgledem Ciebie :P

kubamaly93

Młody Aktywista
Dodano: 14.05.2008 o 13:22 Odpowiedź #13
To prawie identycznie jak w realnym świecie, Wisła Płock gra kompromitująco na wyjeździe. Co do Twojego pytania potwierdzam zdania kolegów. Gdy grasz ze słabszą drużyną możesz ustawić nastawienie zespołu na ofensywne, szeroką grę jeżeli masz mocniejsze skrzydła od środka pola oraz podłączanie się do akcji ofensywnych bocznych obrońców jeżeli mają oni takowe preferencje ( szybkość, dobra technika etc. )

// Post edytowano 1 razy, ostatnio 14.05.2008 o 13:23, autor: kubamaly93

omega

Reakcjonista
Data: 21.06.2008 15:03
Powód: tzw. wojny klubowe + opinie nie służące rozwiązaniu problemu
Temat: Podatki
Moderator: Pucek
Dodano: 14.05.2008 o 15:05 Odpowiedź #14
Czego oczekujesz zakladajac taki temat ze ktos Ci poda dokladnie taktyke? Ja gram 4-4-2 Oczywiscie kazdy zawodnik ma inne ustawienia indywidulane i wszystko jest jeszcze nadzorowane przez ustawinia zespolowe. Gram taka sama taktyka na wyjazdach i u siebie I praktycznie zawsze mecze wygladaja podobnie posiadania pilki mojej druzyny to okolo 60% Prowadze gre stwarzam sytuacje ogolnie graja dobrze. Widac ze zle dopierasz taktyke i to nawet glowna widac ze grajac z kims u sibie komputer ustawia swoj zespol defensywnie na kontre i dzieki temu ty prowadzisz gre ale juz u siebie beda grac otwarta pilka i Twoja taksa nie dziala. Zrozumcie ze Fm 08 to nie kupowanie zawodnikow i ustawianie kulek na boisku bez dobrego pomyslu na gre i stworzeniu odpowiedniej taktyki nic sie nie zdziala.... Dlatego zacznij dokladnie analizowac co robia Twoi zawodnicy Podstawowa zasda na duze posiadania pilki to podania krotkie i powolne rozgrywanie akcji ale nie tylko!!! Kazdy zawodnik musi wiedziec co ma robic na boisku a to Ty jestes manadzerem i wlasnie musisz im powiedziec co maja robic

dani85

Partyzant
Dodano: 14.05.2008 o 15:24 Odpowiedź #15
Tak jak mówiłem już wcześniej ogarnąłem w końcu swoje 4-4-2. Nie gram na rozgrywającego, ani nie na odgrywającego anie nie stosuję krycia ścisłego i 1na1 i to przynosi skutki. 2-1 u siebie z Legią i 2-2 na wyjeździe z Wisłą. W końcu jestem bardzo zadowolony ze swojej taxy. Posiadanie piły na poziomie 60% nawet z najlepszymi. Mam niezłe skrzydła ale i środek teraz nie najgorszy tak więc rozgrywanie mieszane. Sporo czasu poświęciłem na ustawienie graczy przy rzutach rożnych (def i att). Częste dośrodkowania czy strzały z dystansu dla graczy z wysokimi atrybutami to chyba jasne. Dzięki za podpowiedzi

// Post edytowano 1 razy, ostatnio 14.05.2008 o 15:25, autor: dani85

bossjas

Partyzant
Dodano: 14.05.2008 o 16:41 Odpowiedź #16
chcesz poszanowac pileczke bardziej to odznacz kontrataki u mnie to sie sprawdzilo

Dodaj odpowiedź

Możliwość komentowania tylko dla zarejestrowanych użytkowników.
Nie masz konta? Zarejestruj się.

Drogi Rewolucjonisto, prosimy o przestrzeganie zasad oraz zapoznanie się z faq.

CM Revolution

do góry