Mógłbym wiele pisać o mojej karierze związanej z Football Manager. Gram w niego od 2005 roku, wiele przeżyłem, miałem różne, świetne kariery. Jednak wiem, że gdybym zaczął coś opisywać to zabrakłoby mi motywacji i ciągłości. Ale teraz postanowiłem podzielić się swoją taktyką. Być może nie odkrywam Ameryki, ani niczym nie zaskakuję, ale warto ją sprawdzić.
Więc z czym się to je?
Może zacznę od tego gdzie była ona testowana. Sprawdzałem ją na GKSie Katowice, Crawley Town, Manchesterze United, Las Palmas, Ludogorec Razgrad, West Bromwich Albion, EA Guingamp... A więc klubach każdego pokroju.
Czym się charakteryzuje?
Przede wszystkim, co jest zauważalne niemal w każdym meczu - liczbą strzałów na bramkę - a czym lepsi snajperzy tym więcej strzelonych bramek. Najwięcej zaangażowani w kreowanie sytuacji ofensywnych są boczni "schodzący napastnicy".
Kolejnym aspektem rzucającym się w oczy jest mała liczba strzałów z dystansu - oczywiście zamierzony zabieg. Dlaczego? Na początku gry tą taktyką zawodnicy próbowali oddawać strzały niemal z każdej odległości i z każdego miejsca. Było to irytujące, bo niemal każdy strzał był "Panu Bogu w okno". A przez to traciło się sytuację i szansę na bramki.
Nie wiem czy jest to charakterystyczne dla innych taktyk, ale w tej na pewno. Boczni obrońcy prawie nie strzelają bramek. Od tego są inni zawodnicy.
Kolejną charakterystyczną rzeczą jest to, że w składzie często jest co najmniej 4 piłkarzy mających ponad 15 bramek w sezonie i podobną ilość asyst. A środkowy obrońca dzięki doskonałym rzutom rożnym goni ich.
Drużyna jeżeli gra ze słabeuszem wygrywa bez większych problemów najmniejszym nakładem sił, niemal na stojąco - przydatne gdy czeka nas mecz z potentatem w lidze lub w pucharach.
Rzadko kiedy bramkarz przeciwnika ma genialny dzień. Akcje są tak kreowane, że wysoki % strzałów celnych zamienianych jest na bramkę - rekord - 9 bramek na 12 celnych strzałów.
Gdy gramy słabszym zespołem z potentatem obrona doskonale sobie radzi z napastnikami przeciwnika, a kontry bywają zabójcze - za czasów gry Crawley - mecz z Czerwonymi Diabłami 3-2 mając łącznie 5 strzałów, przy mojej obronie Częstochowy.
Zespół zawsze gra do końca i jeśli są wyrównane pojedynki często w ostatnich minutach zdobywa decydujące bramki (Ludogorec - Chelsea 2-1 - bramka decydująca w 90+3 min, Ludogorec - Inter 4-2 - bramki w 85 i 88 min.).
Ogólna mała liczba traconych bramek:
Ludogorec w bułgarskiej Grupie "A" 30 meczy 29zw.,1r.,0p. 87-12, (aktualnie 68 meczy bez porażki w lidze);
Las Palmas w hiszpańskiej La Liga - 38 meczy 30zw.,7r.,1p. 108-27;
GKS w I lidze (1 sezon) 34 mecze, 25zw.,7r.,2p. 74-27, w T-Mobile Ekstraklasa (1 sezon) 30 meczy, 23zw.,6r.,1p. 66-24,
West Brom w Premiership (2sezon - 2 miejsce) 38 meczy, 26zw.,7r.,5p. 92-28.
Niestety inne sejvy straciłem.
Jeżeli jeszcze nie zanudziłem przejdę do pozycji.
GK - rola: bramkarz - libero, zadanie: obrona - w indywidualnych - bez zmian;
OP i OL - rola: boczny obrońca, zadanie: automatycznie; w indywidualnych: bez zmian, strzały z dystansu - rzadko
OŚP - rola: środkowy obrońca, zadanie: stoper, w indywidualnych: bez zmian;
OŚL - rola: środkowy obrońca, zadanie: obrona, w indywidualnych: bez zmian;
PŚP - rola: środkowy pomocnik, zadanie: wsparcie, w indywidualnych: strzały z dystansu - rzadko;
PŚL - rola: wysunięty rozgrywający, zadanie: wsparcie, w indywidualnych: strzały z dystansu - rzadko;
OPP i OPL- rola: schodzący napastnik, zadanie: atak, w indywidualnych: zamiana pozycji z OPL, prostopadłe podania: często, strzały z dystansu: rzadko, dośrodkowania na: mieszane;
NŚP - rola: cofnięty napastnik, zadanie: wsparcie, zamiana pozycji z NŚL, strzały z dystansu: rzadko;
NŚL - rola: lis pola karnego, zadanie: atak, zamiana pozycji z NŚP.
Jak widzicie - zabroniłem strzałów z dystansu. Przyniosło to efekty, bo zawodnicy próbowali szukać innych rozwiązań, dzięki temu stali się bardziej kreatywni i nie oddawali piłki za bezcen. A ci najlepsi, którzy lubią i potrafią strzelać - strzelają rzadziej, a celniej. Co jest ważne? Zamiana pozycji schodzących napastników i snajperów. Robi to często lukę w szeregach obronnych, a także ogłupia przeciwnika. Poza tym - schodzący napastnicy często są snajperami strzelający więcej bramek niż klasyczni napastnicy. I do tego od groma asyst z boku boiska.
Jakich zawodników szukać?
Jest bardzo dużo poradników jakie cechy powinni mieć zawodnicy na poszczególnych pozycjach i tutaj niewiele mam do dodania. Ważne by OŚP miał wysokie atuty skoczności i gry głową, bo to on głównie strzela bramki z rzutów rożnych. A OPP i OPL byli szybcy, wytrzymali, dobrzy technicznie, z dużym opanowaniem, błyskotliwością, walecznością.
Polecenia dla drużyny.
O dziwo nie trzeba jakichś ekstra wymyślnych.
Styl płynny, strategia standardowa - choć w przypadku grania tuzami futbolu sprawdza się też kontrola. I zauważyłem tendencję, że w przypadku grania ze słabszymi drużynami skuteczna jest strategia... kontrataku.
Tempo ustawiam na granicy normalnego i szybkiego, w czasie meczu ewentualnie koryguję.
Dodatkowo ustawiam intensywniejszy pressing i ostre dośrodkowania, a także kontrataki.
Sukcesy?
Tylko te, które pamiętam - Las Palmas - Liga Mistrzów, Klubowe MŚ.
Ludogorec - w trzecim sezonie finał LE, przegrywając grupę LM bramkami na wyjeździe (z Barcą 0-2, 0-3, Milan 0-1,2-1, AZ 2-0,2-0), a eliminując po drodze: Sevillę 1-1,1-0, Inter 3-3,4-2, Romę 1-2, 2-0, Chelsea 2-3,2-1 i przegrywając z City 0-2.
Podsumowując:
Plusy +
+ duża liczba strzałów, wysoka skuteczność,
+ pamięć o obronie, oraz skuteczna gra w obronie,
+ duża liczba zawodników decydująca o zwycięstwie, często brak jednej gwiazdy a monolit drużyny,
+ wysokie morale,
+ łatwa przyswajalność taktyki przez zawodników,
+ ciężko przeciwnikom grać przeciwko tej taktyce,
+ brak respektu wobec lepszych drużyn,
+ ograniczone głupie strzały z dystansu,
+ gra do końca,
Minusy -
- niestety, w tym przypadku trzeba znaleźć zawodników pod taktykę. Niby taktykę ustala się do zawodników, a nie zawodników pod taktykę, ale w tym przypadku nie ma wyjścia,
- bramkarzom, rzadko bo rzadko, ale jednak, zdarzają się kiksy,
- środkowi pomocnicy bywają mniej zaangażowani w grę ofensywną,
- bywają okresy gdzie OPP i OPL bywają egoistyczni.
Trudno mi znaleźć takie duże minusy, może Wy coś odnajdziecie.
Powodzenia!
REAL MADRYT |
FC BARCELONA |
MANCHESTER UNITED |
Ściągawka selekcjonera |
---|
Prowadząc reprezentację kraju, często uaktualniaj swoją listę krajową. Wprowadzaj na nią nowych zawodników i usuwaj tych bez formy lub u schyłku kariery. Dzięki tej liście możesz wygodnie porównać umiejętności zawodników oraz sprawdzić, w jakiej są aktualnie formie. |
Komentarze (0)
Możliwość komentowania tylko dla zarejestrowanych użytkowników.
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Drogi Rewolucjonisto, prosimy o przestrzeganie regulaminu i zapoznanie się z FAQ