[quote="Yrkomm16"]O pionierstwie. Mahdi twierdzi, że jest pionierem w Polskim e - sporcie... Śmiech na sali. Ponadto, poprosiłem o zbanowanie Pani Agnieszki, która sama skłamała w rozmowie ze mną, pisząc, że Piotr Sebastian może potwierdzić, że Diakon89 nie jest multikontem Mahdiego. Rozmawiałem z Nim o tym, i stanowczo zaprzeczył, by miał takie uprawnienia. Tyle.[/quote]
Jeżeli chodzi o miano "pioniera" w Polsce, tak w e-sporcie, jak i przytaczanym nazewnictwie (Mistrzostwa Polski), to Mahdi spóźnił się około 10 lat. Moja wiedza pozwala mi dziś z całą pewnością stwierdzić, że pierwsze rodzime organizacje tego typu organizujące turnieje oraz współzawodnictwo w Polsce pojawiły się w roku 2004. Wiem również, że od 2005 roku istnieją w Polsce takie organizacje jak Liga Cybersport, ESL, czy PGA działające na tym polu. Osobiście jesienią 2004 roku byłem świadkiem Pierwszych Mistrzostw Polski FIFA 2005 organizowanych przez EA Sports, a w roku 2005 brałem udział w Mistrzostwach Polski FIFA Football Manager 2005 organizowanych przez Ligę Cybersport, w których wzięło udział ponad 3 tysiące graczy.
W sprawie multikonta. Uprawnienia faktycznie nadane mi przez Mahdiego na stronie MFM pozwalają mi jedynie sprawdzić adres IP użytkownika zamieszczającego komentarz (sprawdziłem: Diakon miał inne IP niż Mahdi) oraz jego adres mailowy, a te informacje nie pozwalają w żaden sposób zweryfikować ani lokalizacji, ani danych personalnych, ani tym bardziej faktu, czy dany użytkownik dubluje czyjeś konto na stronie, czy nie. Dostępu do danych, które by to umożliwiały nie posiadam i wątpię, aby w dobie zmiennych IP oraz programów maskujących IP było to w ogóle możliwe. Tym niemniej, nie uważam, żeby dyskusja na ten temat miała jakikolwiek pożytek. Wykonajmy ćwiczenie logiczne. Jeżeli to prawda, że ktoś zadaje sobie trud, żeby z różnych kont sobie schlebiać, to co najwyżej oznacza, że stara się sobie poprawiać samopoczucie... Co mnie do tego i dlaczego mam na to tracić czas, tym bardziej, że robi to na własnej stronie? Jeżeli zaś to nieprawda, to nie warto w tym grzebać. Tak czy owak brakuje narzędzi, żeby ten dylemat rozwiązać, a rozmowa w atmosferze podejrzeń i pomówień zbyt pachnie mi sejmową komisją śledczą, żebym się tym interesował.
Na marginesie dyskusji. Mahdi ma absolutną rację i moje pełne poparcie w głoszonej tezie, że rozgrywki e-sportowe w Polsce nie są regulowane żadnymi przepisami, a już na pewno nie cytowaną tutaj Ustawą o sporcie. Uregulowania prawne w tym zakresie są dopiero przedmiotem dyskusji w gronie specjalistów. Jako pierwsze na świecie do krajowego systemu prawnego zostały włączone rozgrywki e-sportowe w USA. Uznano je za sport. Miało to miejsce w 2013 roku. Polskie interpelacje poselskie w tym zakresie sięgają roku 2007 i 2008, ale zostały odrzucone. Przy okazji warto nadmienić, że interpretacje i orzecznictwo sądowe w zakresie przytoczonej Ustawy o sporcie, która w artykule 2 ust. 1 mówi, że "
Sportem są wszelkie formy aktywności fizycznej, które przez uczestnictwo doraźne lub zorganizowane wpływają na wypracowanie lub poprawienie kondycji fizycznej i psychicznej, rozwój stosunków społecznych lub osiągnięcie wyników sportowych na wszelkich poziomach", wskazują wyraźnie, że przepisami tymi nie jest objęta nawet aktywność umysłowa, co sprawia problem w zarządzaniu w Polsce prawami takich dyscyplin jak szachy czy brydż sportowy.
Może polska społeczność FM zacznie działać raczej w tym kierunku?
// Edytowano 1 raz, ostatni raz 18.03.2016 o godz. 15:54
Najnowsze posty