Autor: @Birdie
Pobrań: 2915 razy
Testowano w:
Ustawienie: Niestandardowe
Mentalność: Kontrola
Styl gry: Płynny
Dom/Wyjazd: Uniwersalna
Recenzent: Brak
Grając w poprzednie wersje Football Managera (2010-2016) zawsze wybierałem lub kreowałem taktyki oparte na bezpośrednich podaniach i szybkich atakach, które przynosiły mi dużo bramek. Jednakże, w najnowszej edycji FM-a żadna z moich poprzednich taktyk ni w ząb nie chciała zadziałać (przynajmniej na dłuższą metę). Po wielu eksperymentach stwierdziłem, że trzeba będzie spróbować znienawidzonej przeze mnie (bo taka piłka jest nudna, nie oszukujmy się - żaden Guardiola tego nie zmieni :P) taktyki, opartej na powolnym rozgrywaniu i posiadaniu piłki. O dziwo - zadziałało.
Taktyka testowana była w Jagiellonii (mistrzostwo i Puchar Polski w drugim sezonie) oraz obecnie, w Rayo Vallecano de Madrid (wciąż drugi poziom rozgrywkowy, ale wygląda na to, że obecny sezon przyniesie awans).
Taktyka nie jest przesadnie skomplikowana - solidny środek obrony z pomocą defensywnego pomocnika (jedna z najważniejszych pozycji), nastawionego głównie na obronę, ofensywnie nastawieni boczni obrońcy wspomagający tradycyjnych, ofensywnie nastawionych skrzydłowych, wysunięty rozgrywający plus środkowy pomocnik (ewentualnie pomocnik długodystansowiec) oraz odgrywający napastnik (ze wszystkich opcji, ta obecnie najlepiej sprawdzała się u mnie na szpicy, zarówno w Jadze, jak i w Rayo)
Cechy:
- dobra gra defensywna -> bardzo często (nie zawsze, niestety) mój zespół kończy z czystym kontem, lub jedną straconą bramką. W meczach ze słabszymi drużynami zdarza się, że przeciwnik nie oddaje nawet jednego strzału na bramkę.
- mało "pięknej" gry -> większość meczu to mozolne rozgrywanie piłki, która często zagrywana jest do tyłu, bardzo często jest też rozciągana na wolne pole - szczęściem w nieszczęściu jest to, że przez to dość często pojawia się wolne pole na skrzydłach i właśnie tam zagrywana jest piłka. Przy dobrych skrzydłowych jest to zazwyczaj początek groźnej akcji.
- zespół MUSI do PERFEKCJI opanować tę taktykę, by ustrzec się błędów w obronie i zmaksymalizować efektywność kreowania sytuacji podbramkowych - inaczej, mecze będą nudne i bezbramkowe. Podczas przygotowań do sezonu zalecam wysokie, lub nawet bardzo wysokie obciążenie treningu i maksymalizację treningu meczowego. Jeżeli taktyka nie zostanie przyswojona, trzeba zaczekać na wyniki (jak mój pierwszy sezon z Jagiellonią - regularnie wygrywać zacząłem dopiero pod koniec rundy jesiennej).
- Odgrywający (napastnik) gra "w kratkę" -> często to właśnie on jest najskuteczniejszym zawodnikiem w zespole na koniec sezonu, ale Oskarowi Zawadzie zdarzało się w Jagiellonii nawet kilka meczy z rzędu bez bramki. Na szczęście, przy odpowiedniej znajomości taktyki, często wyręczali go środkowi pomocnicy (nawet rozgrywający!) i skrzydłowi. Obecnie w Rayo świetną formę na tej pozycji pokazuje Jona (14 bramek w 11 występach).
Muszę zwrócić uwagę także na skuteczność strzałów, jednak towarzyszy mi on praktycznie od początku mojej kariery z FM 2017 (nawet u przeciwnika) - z tego powodu nie chciałbym, żeby zostało to uznane za cechę taktyki. Przy perfekcyjnym opanowaniu taktyki oddawane jest bardzo dużo strzałów, jednak często jedynie 8-9 celnych - z tego też powodu, nie należy spodziewać się po tej taktyce spektakularnych wygranych (chociaż jakieś 4-0, czy 5-0 też się zdarzało).
Testowane wariacje:
- ŚP (WR) cofnięty na DP (CR). Drugi ŚP ustawiony na PD (pom. długodystansowiec) -> wariant na trudniejsze mecze, często na remis - używany przeze mnie na mecze przeciwko Legii Warszawa i Lechowi Poznań w moim pierwszym sezonie w Jagiellonii.
- DP (Ob) -> DP (WPP) -> wariacja dopuszczalna, zależna od głębi składu - w Jagiellonii bardzo często decydowałem sięna ten wariant ze względu na różnych piłkarzy wystawionej na tej pozycji.
- BO (At) -> BO (W/Ob) -> defensywny wariant, używany przeze mnie zazwyczaj w końcówce, gdy bronimy wynik, lub, gdy najzwyczajniej chcę dać bocznym obrońcom odpocząć.
- S (W/At) -> SN (W/At) -> jeżeli ktoś ma w składzie Cristiano Ronaldo, Messiego, Hazarda, Martiala itp. Niemniej jednak, polecam zostawić chociaż jednego normalnego skrzydłowego.
Chyba to wszystko, jeżeli chodzi o opis taktyki. W razie jakichkolwiek pytań zapraszam do pisania komentarzy, lub do wysyłania wiadomości - postaram się podzielić doświadczeniem najlepiej, jak potrafię.
Zapraszam też do testowania oraz ewentualnych modyfikacji - będę wdzięczny za każdą uwagę, ulepszającą powyższą taktykę.
REAL MADRYT |
FC BARCELONA |
MANCHESTER UNITED |
Zadbaj o zgranie |
---|
Dobrze jest nie pozostawiać treningu przedmeczowego na głowie asystenta w trakcie okresu przygotowawczego. Przed sezonem drużyna powinna intensywnie pracować nad zgraniem, podczas gdy asystent często od tego odchodzi. |
Komentarze (0)
Możliwość komentowania tylko dla zarejestrowanych użytkowników.
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Drogi Rewolucjonisto, prosimy o przestrzeganie regulaminu i zapoznanie się z FAQ