Na jednej ze stron poświęconej grze Football Manager znalazłem marzenia graczy dotyczące tego, jakie usprawnienia mają wprowadzić twórcy do swojego dzieła. Oto najlepsze z nich:
Trening:
- Wiecej pytań dotyczących treningu na konferencjach prasowych.
- Kiedy gracz staje się naturalny na swojej nowej pozycji, nie powinno być potrzeby aby nadal uczył się owej pozycji. Przecież już potrafi na niej grać. Nie powinien zatracać tej umiejętności.
- Przedsezonowe obozy szkoleniowe, za granicą lub w innych miastach.
Transfery:
- W słabszych klubach to dyrektor sportowy decyduje o tym, jakiego zawodnika zakontraktuje klub. Trener może tylko powiedzieć na jaką pozycję zawodnika potrzebuje.
- Kluby prowadzone przez komputer częściej podbierają Twoich trenerów, zamiast brać tych najlepszych, którzy są na wolnym kontrakcie.
- Plotki transferowe powinny zawierać mniej prawdziwych informacji. Przecież w rzeczywistości większość kwot transferowych oraz same pensje są tylko spekulacją prasy.
- Dodać każdemu menadżerowi atrybuty u piłkarzy, które ceni oraz te, które są dla niego niemile widziane. Dla przykładu Pep Guardiola będzie szukał do Barcelony gracza małego, szybkiego oraz dobrego technicznie, będzie musiał on też grać dobrze z pierwszej piłki. Natomiast Jose Mourinho lubi mieć silnego napastnika na szpicy.
- Klub powinien ograniczać ilość zakupów na raty, ponieważ jest to stosowane prawie jak cheat.
- Możliwość wykupienia gracza po tym jak go zakontraktowaliśmy pół roku przed końcem kontraktu.
Kontrakty:
- Jeden ekran gdzie negocjujemy wszelakie kontrakty oraz je przedłużamy. Dość monotonne jest przedłużenie umów jednej po drugiej, zwłaszcza kiedy musimy zrobić to 20 razy.
- Dodatkowe bonusy takie jak za wygranie mistrzostwa, Ligi Mistrzów, za asystę.
- Kontrakty podobne do tych jaki podpisał Owen Hargreaves. Chodzi o to, że zawodnik otrzymuje pensję za każdy rozegrany mecz. Jeżeli nie rozegra żadnego spotkania dostanie tylko symboliczną kwotę.
- Sprawdzanie budżetu płacowego nie uwzględniając pracowników klubowych.
- Sprowadzany gracz przynosi zyski nie tylko za pomocą bramek. Powinien przynościć on także zyski pod względem finansowym, poprzez nowych kibiców, sprzedawane pamiątki.
Silnik meczowy:
- Modyfikowanie ławki rezerwowych. W niektórych meczach można zabrać na mecz 5 rezerwowych a widzimy, że dwa miejsca są wolne. Wtedy na tych wolnych miejscach powinni zasiadać pracownicy klubowi, tacy jak asystent.
- Po zmianie zapisanej formacji wszystkie okrzyki i ustawienia powinny zostać zresetowane.
- Dodanie chłopców, którzy będą podawać piłki. Irytujące jest czekanie aż zawodnik pójdzie po piłkę, czasami czeka się na to dwie minuty meczowe. Można także zrobić to na zasadzie teleportującej się piłki na miejsce wykonania stałego fragmentu.
- Zredukowanie precyzji długich podań. W rzeczywistym świecie niewielu jest graczy, którzy potrafią posłać długiego crossa na 'nos'. Takich zawodników jak Beckham, Scholes, Xabi Alonso czy Xavi nie ma wielu. W FM'ie jest jednak inaczej.
- Podczas meczu powinienem móc rozmawiać z zawodnikami tak jak przed meczem i w szatnii. Przecież podczas przerw w grze piłkarze podbiegają do trenera a ten im tłumaczy pewne założenia.
- Formacja zespołów powinna tracić swój wygląd podczas długich meczów, kiedy zawodnicy są już zmęczeni. Często podczas meczów widzimy grę z pominięciem linii pomocy, przez to że niektórzy gracze nie mają już siły na realizowanie założeń taktycznych.
Scouting:
- Powrót do poprzedniej metody scoutingu. Irytujący jest fakt, że Scout wraca po dniu z listą zawodników, albo nawet bez niej.
- Możliwość zupełnego ukrywania atrybutów gracza.
- Scout powinien stopniowo odkrywać atrybuty gracza, nie może być tak, że po trzech wizytach zna danego gracza niemal na wylot.
- Scout powinien szukać zawodników, którzy mają ważne cechy dla trenera. Np Scout Barcy nie będzie szukał słabego techcznicznie ale za to silnego i wyskokiego zawodnika.
Interfejs:
- Więcej informacji dotyczących stylu danego menadżera. Formacja to zbyt mało informacji.
- Krótka lista pracowników.
- Informacja o klubach, które są zainteresowane zatrudnieniem menadżera.
- Usunięcie jezyków znanych przez trenera, gdyż są one zupełnie niepotrzebne.
- Mapa świata, gdzie pokazane są odległości pomiędzy drużynami, które aktualnie ze sobą grają. Czasami zupełnie nie mam pojęcia, gdzie leży miasto do którego leży moja ekipa.
Interakcja:
- Kiedy klub chce Cię zatrudnić zaprasza Cię na rozmowę kwalifikacyjną, podczas której opowiadasz im o swojej wizji budowania zespołu. Jeżeli nakłada się ona z pomysłem prezesa zostajesz przyjęty. Dowiadujesz się także, czy będziesz mógł sprowadzić swoich byłych współpracowników.
- Jeżeli trener staje się Twoim dobrym przyjacielem możecie do siebie telefonowować w sprawie transferów zawodników, możecie nawet wymieniać się spostrzeżeniami dotyczącymi rywali. Powiedzmy, że Twoim przyjacielem jest Jose Mourinho a Ty jako trener Manchesteru City grasz niedługo mecz z Barceloną, wtedy Twój przyjaciel pomaga Ci rozgryźć rywali.
- Umożliwienie pytania zarządu o ulepszenia stadionu, takie jak podgrzewana murawa, zadaszenie itp.
- Większy wpływ kibiców na klub. Kibice mogą nie lubić danego trenera i przez to zmiejszy się frekwencja na meczach.
Finanse:
- Szybszy wzrost atrakcyjności dla sponsorów. Obecnie wygląda to tak, że możemy stworzyć potężny klub, który będzie zarabiał tyle samo co drugoligowiec.
- Możliwość szybszej spłaty kredytu jeżeli finanse klubu na to pozwalają.
- Jeżeli klub ma dług zarząd powinien działać sprawniej. W normalnym świecie takowy klub sprzedaje piłkarzy, tnie pensję natomiast w FM'ie tego nie doświadczymy.
- Dla małych zespołów, oraz takich które mają problemy finansowe powinna być możliwość wspierania klubu przez fanów, tak jak możemy to zaobserwować w przypadku Glasgow Rangers.
Taktyka:
- Trendy w takctyce. Jeżeli zespół odnosi przez dłuższy czas sukcesy grając jedną taktyką inne kluby starają się ją naśladować. Przykładem może być Barcelona, która dzięki swojej taktyce odnosi masę trofeów, przez co możemy zaobserwować wielu trenerów, którzy naśladują tiki takę. Przykłady? Swansea, Athletic, Arsenal. Byłoby ciekawie, jeżeli po jakimś czasie Twoja autorska taktyka posłużyła innemu menadżerowi do pokonania Twojej ekipy.
- Osobne formacje do ataku i obrony.
Reszta:
- Wybieranie modułów w grze, z których nie chcemy korzystać. Na początku gry powinniśmy definiować czego nie chcemy w grze. Może to być konferencja prasowa, mogą to być także agenci piłkarzy. Możemy także wybrać kompletną wersję gry.
- Zwiększony limit wiadomości w skrzynce. 255 wiadomości jest zbyt małą liczbą.
- Dynamiczniejsze zmiany dominujących drużyn. Chciałbym widzieć częściej, jak takie kluby jak np Udinese stają się silniejszymi ekipami. To samo Malaga.
- Dłuższe podróże powinny wpływać na zmęczenie piłkarzy. Kluby z Anglii lub Hiszpanii powinny być zmęczone wyprawami na mecze w Moskwie.
- Coroczny wykaz największych talentów, oczywiście nie na podstawie PA czy CA ale na podstawie statystyk i reputacji. Największym talentem powinien być zawodników, o którym było po prostu najgłośniej a nie ten, który gra w 3 lidze Polskiej, ale ma maksymalny potencjał.
- Mniejsze wymagania dotyczące klubów z niższych lig. Większą uwagę powinniśmy tam przykładać do finansowego utrzymania klubu, do przyszłościowych celów.
Komentarze (0)
Możliwość komentowania tylko dla zarejestrowanych użytkowników.
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Drogi Rewolucjonisto, prosimy o przestrzeganie regulaminu i zapoznanie się z FAQ