Informacje o blogu

Nic nie sprzedaję - dzielę się emocjami

Stoke City

Premier League

Anglia, 2020/2021

Ten manifest użytkownika mahdi przeczytało już 1796 czytelników!
Łącznie swój komentarz zostawiło 0 z nich.

Pokaż notki z kategorii:

MÓJ BLOG

Lepienie Garnków, vol 827.02.2014 16:41, @mahdi

22
2020/21

    Mój cykl blogów poświęconych karierze w Stoke dedykuję wszystkim malkontentom. Wszystkim tym, którzy uważają iż nowy silnik jest do niczego, że nie da się wygrywać, że padają hokejowe wyniki, że mocne drużyny nie potrafią zdobywać trofeów, itd. Moja przygoda - który był na starcie zwykłym średniakiem Premier League - całkowicie temu przeczy!

Silnik meczowy ma swoje wady, ale - summa summarum - jest chyba bardziej realistyczny niż ten z FM-a 12 (nie miałem "trzynastki"). Wygrywać się da, hokejowych wyników jest bardzo mało a mocne drużyny w Europie trzymają się całkiem dobrze. Tym bardziej mnie cieszy, że w trakcie siedmiu sezonów udało mi się stworzyć w Stoke-on-Trent nową siłę. Praktycznie z niczego! Kiedy zaczynałem - miałem do dyspozycji może 4-5 piłkarzy prezentujących taki poziom, jakiego bym sobie życzył. Był średniej wielkości stadion, taka sobie baza treningowa oraz sztab wołający o pomstę do nieba a także pustki w kasie. Teraz to wszystko już przeszłość.

Mogę dać jedną dobrą radę wszystkim niezadowolonym - bądźcie cierpliwi! Nie od razu Kraków zbudowano! Wszystko sprowadza się do tego, że należy mozolnie (przynajmniej przez kilka miesięcy) uczyć zawodników swojej taktyki, trzeba inwestować w bardzo dobrych trenerów, infrastrukturę i zdolnych piłkarzy z wysokim poziomem determinacji.

Gdy miesiąc temu brałem po raz pierwszy do ręki nowego FM-a - nie miałem pojęcia o istnieniu takich piłkarzy jak Jonathan Silva, Thiago Casasola, Nicola Murru, Jordan Rossiter, Ivan Leszczuk, Patrick Roberts, Andrija Żivković, Yannick Ferreira Carrasco czy moja gwiazda - Ezequiel Rescaldani! Znaleźli ich skauci. To dla mnie zdecydowanie jedna z największych przyjemności, jakich doświadczam w tej grze. Poznawanie nowych, zdolnych zawodników i potem wspólna, wyboista droga do sukcesów. Gdy zakończę karierę w Stoke - nie będzie już nigdy tak samo... Bo teraz wiem o istnieniu wyżej wymienionych graczy i pewnie zawsze chciałbym ich sprowadzać do swoich drużyn. A za drugim razem - nigdy już nie jest tak samo jak za pierwszym. Zatem rozkoszuję się każdą chwilą na Britannia Stadium, który za mojej kadencji rozrósł się już do 60 000 miejsc, a klub na stałe dołączył do europejskiej czołówki. Można? No jasne, że można! Potrzeba tylko pasji i samozaparcia. Football Manager to dobra szkoła życia!

TRANSFERY

Tym razem - inaczej niż rok temu - postanowiłem nieco wzmocnić zespół. Oczywiście nowi piłkarze nie mają szans na grę w podstawowym składzie - ich zadanie to wzmożenie rywalizacji. Zatem w moim ósmym sezonie za sterami Stoke pozwoliłem na debiut czterem „nowym". Trzech z nich to newgeni. Najdroższy był lewy obrońca Corinthians - Jose Everaldo. Kosztował sporo - 13 mln. funtów - lecz uznałem, że Luke Shaw musi mieć dublera o równie wysokich umiejętnościach. Albowiem Nicola Murru (niestety) nie rowinął się tak, jak prognozowali moi skauci i został zaledwie solidnym rzemieślnikiem. Natomiast Jose Everaldo kultywuje tradycje świetnych brazylijskich lewych obrońców (Branco, Roberto Carlos czy Marcelo).



9,5 mln. funtów kosztował Serb Slavko Sobot. To ofensywny środkowy pomocnik, lecz ja w nim widzę materiał na świetnego prawoskrzydłowego - rozpocząłem więc odpowiedni trening. Sobot jest wychowankiem Partizana Belgrad, lecz ostatnie półtora roku spędził w Celticu Glasgow - więc zdążył zapoznać się z brytyjskimi klimatami.



9 mln. funtów kosztował 18-letni reprezentant angielskiej młodzieżówki - Jeffery Dayes. Wychowanek jamajskiego Tivoli Gardens jako nastolatek przeprowadził się z rodzicami na Wyspy i trafił do West Hamu. Tam potrafią pracować z młodzieżą! Dayes to gracz defensywny, a zakupiony został dlatego, że moja długofalowa strategia przewiduje zdecydowane stawianie na Anglików. Już teraz zaoowocowało to aż dziewięcioma zawodnikami z mojego klubu w kadrze Albionu na Euro’2020 (zdobyli mistrzostwo kontynentu!) - o czym możecie poczytać w poprzednim manifeście („Euro-Stoke“). Dayes ma wszelkie dane, by w przyszłości zadebiutować w dorosłej kadrze Anglii.



Czwartym nabytkiem (tym razem to nie newgen) był Srdjan Mijailović. Defensywny pomocnik rodem z Serbii przybył do nas na zasadzie wolnego transferu po siedmiu latach spędzonych w Kayserispor.

Kto odszedł? Zarobiliśmy wiele pieniędzy na graczach, którzy nigdy nie zaistnieli w pierwszym zespole. To moja specjalność! Znaleźć taniego zawodnika (lub takiego któremu kończy się kontrakt) - potem wypożyczyć, a następnie sprzedać z dużym zyskiem. Tak się buduje potęgę finansową klubu bez snobistycznch, szemranych rosyjskich oligarchów lub zmanierowanych arabskich szejków!

Oto przykład jednej z takich transakcji:



Know-how:

Newgen kupiony za 130 tysięcy funtów z Lokomotiwy Zagrzeb najpierw był wypożyczany za odpowiednio: 675 tys. funtów rocznie, 1 mln. , 1,5 mln. , 1 mln - a następnie został sprzedany za 7,5 mln. funtów do Granady. Jak łatwo policzyć - czysty zysk wyniósł 11,5 mln. funtów! Tak to robi Mahdi:-) Na tym właśnie polega bycie „menadżerem" - a nie na naciskaniu (byle prędzej) ikony „kontynuuj“...

Oprócz tego typu transakcji odszedł też Ahmed Ljaszczenko. Rosyjski wieżowiec nie miał szans na wygryzienie ze składu Recaldaniego i jego dublera - Natalicchio. Przez trzy sezony był... największą gwiazdą zespołu rezerw. W końcu mu się to znudziło. 13 mln. funtów w czystej, żywej gotówce zaoferował Zenit St. Petersburg i było po sprawie.  

USTAWIENIE TAKTYCZNE I WYKONAWCY

Po niezwykle udanych dla Anglii mistrzostwach Europy - miejsce w pierwszej jedenastce Stoke wywalczył Patrick Roberts. Na ławkę powędrował więc legendarny dla klubu gracz (choć wciąż relatywnie młody, 27 lat) - Ferreira Carrasco.



Oto wszyscy piłkarze, którzy występowali w sezonie 2020/21:

Butland -
Silva (Rivera), Stoner (Krychowiak, Dayes), Caulker (Casasola), Shaw (Jose Everaldo, Murru) -
Rossiter (Uvalin, Mijailović) -
Shelvey (Ward-Prowse) -
Allione (Ferreira Carrasco), Barkley (Leszczuk, Sobot), Roberts (Halilović, Żivković) -
Rescaldani (Natalicchio).

Zatem w pierwszej „jedenastce" znalazło się miejsce dla ośmiu Anglików i trzech Argentyńczyków! I takie - moim zdaniem - powinny być proporcje cudzoziemców w stosunku do graczy rodzimych. Pamiętajcie, że ja dorastałem w latach osiemdziesiątych - a wtedy w klubach mogło występować tylko dwóch cudzoziemców. Zatem Zbigniew Boniek i Michel Platini byli w Juventusie, Karl-Heinz Rummenigge i Liam Brady w Interze, Diego Maradona i Daniel Bertoni w Napoli, Jean-Marie Pfaff i Soren Lerby w Bayernie a Hugo Sanchez i Jorge Valdano w Realu. I był porządek a także narodowa tożsamość tych drużyn. Zamierzam iść tym tropem!

ROZGRYWKI

Superpuchar Anglii... 9 sierpień 2020 roku był dla Stoke dniem historycznym! W obecności 90 000 widzów zebranych na londyńskim Wembley pokonaliśmy 1-0 Arsenal Londyn (trafił Ross Barkley po świetnym podaniu Rescaldaniego).



Nie byłoby może to aż tak istotne, gdyby nie fakt, że Community Shield było ostatnim możliwym do zdobycia przez klub trofeum! Od 9 sierpnia 2020 mogę sie pochwalić, że wygrałem (z bardzo przeciętnym w roku 2013 Stoke City) - wszystko co było do wzięcia w klubowym futbolu!

Po zwycięstwie z Arsenalem lista trofeów Stoke prezentowała się następująco:



Teraz lista triumfów jest kompletna! Jak widzicie - budowanie zrębów potęgi klubu trwało aż 4 lata  - od 2013 do 2017. Pierwszym łupem był Puchar Anglii (wygrany 6 maja 2017). Od tamtego czasu co rok wzbogacamy naszą salę pamiątek.

Puchar Ligi... Te rozgrywki stały się specjalnością Stoke City. Wygraliśmy je po raz trzeci z rzędu! Uczyniliśmy to doprawdy w pięknym stylu, a droga do zwycięstwa wcale nie była najłatwiejsza - zobaczcie poniżej (Man Utd, Arsenal...):



Bohaterem finału z Aston Villą był bezsprzecznie Pat Roberts, który w ogóle rozegrał wspaniały sezon. Ciekawe co czują ci spece z Fulham, którzy nie widzieli dla niego miejsca w składzie...

Puchar Anglii... Tutaj swą przygodę zakończyliśmy na ćwierćfinale. Arsenal zrewanżował się nam za Puchar Ligi i Tarczę Dobroczynności. A cenne trofeum (FA Cup) zdobył i tak Tottenham.



Liga... To co zrobiliśmy z rywalami - można określić tylko i wyłącznie jednym słowem: nokaut! Do pewnego momentu próbowała nam dotrzymać kroku Chelsea, lecz gdy w marcu 2021 wygraliśmy na Stamford Bridge 2:1 - zupełnie odpuściła, skupiając się na Champions League. Efekt? 20 (słownie: dwadzieścia!) punktów przewagi w tabeli i drugi z rzędu mistrzowski tytuł dla Stoke City! Jedyną - kompletnie niezrozumiałą - porażkę ponieśliśmy w listopadzie z... beniaminkiem Burnley na wyjeździe. Prowadzę naprawdę wielki zespół!



Przy okazji Ezequiel Rescaldani po słabszym zeszłym sezonie odzyskał tytuł króla strzelców. To już jego czwarty triumf! Do tego - bezapelacyjny (jak widać poniżej).



Liga Mistrzów... Rozgrywki grupowe zakończyliśmy na drugim miejscu (za Monaco a przed Dynamem Kijów i Borussią M’Gladbach). W 1/8 finału nie mieliśmy większych kłopotów z Borussią Dortmund (2-0, 2-0) a w ćwierćfinale trafiliśmy na próbującą nam dotrzymać kroku w lidze (bezskutecznie) Chelsea. Ten dwumecz to również rewanż za przegrany finał z poprzedniej edycji Champions League.

Pierwsze spotkanie na Britannia Stadium pokazało, że ekipa Mourinho jest zdecydowanie gorsza od Stoke. Wygraliśmy 3-0 i rewanż wydawał się formalnością. Jaki był więc mój szok, gdy po 55 minutach Londyńczycy wyrównali straty i mieli okazję podwyższyć na 4-0... Zacząłem się denerwować. Na szczęście w 83 minucie Jordan Rossiter trafił do siatki po podaniu Rescaldaniego i mimo porażki 1-3 mogliśmy szykować się do meczów półfinałowych.

Okazało się, że rywalem naszym będzie Arsenal Londyn. W Stoke-on-Trent padł bezbramkowy remis. Zapowiadała się więc ciężka przeprawa na Emirates Stadium... Jednak chłopcy Ruuda Gullita nie wytrzymali presji. W 32 minucie prowadzenie uzyskał potężną bombą nasz stoper, Thiago Casasola (który chwilę wcześniej zastąpił  kontuzjowanego Caulkera), a cztery minuty później na 2-0 podwyższył Rescaldani. Było pozamiatane. Jeszcze w 62 minucie bramka najlepszego na boisku Nialla Stonera i mogliśmy cieszyć się z trzeciego w historii awansu do finału najważniejszych klubowych rozgrywek!

Decydujący mecz zaplanowano w Manchesterze, a naszym przeciwnikiem - AC Milan. Zatem - powtórka z historii! To właśnie z włoskim klubem zagraliśmy w 2019 roku na remis (0-0), by potem lepiej egzekwować rzuty karne i po raz pierwszy cieszyć się z cennego trofeum. Natomiast rok temu trafiliśmy na Milan w półfinale Champions League. Po remisie 2-2 na wyjeździe rozgromilismy ich u siebie aż 5-1, rozgrywając jeden z najlepszych meczów za mojej kadencji. Jak będzie teraz? Nie mogłem skorzystać z Jonathana Silvy i Patricka Robertsa (odsunięci za kartki) oraz ze Stevena Caulkera - kontuzja. Zastąpili ich odpowiednio: Jose Cruz Rivera, Yannick Ferreira Carrasco i Thiago Casasola.

22 maj 2021, Manchester (Old Trafford), 75 765 widzów.

Sędziuje Niemiec Felix Zwayer.

AC MILAN: Begović - De Sciglio, Marquinhos, Fagner (46, Monteleone), Incolligno - De Angelis, Poli (46, Johansen), Hoejbjerg - Mchitarjan - Volland (k), Gabbiadini (60, Balotelli).   
Menadżer: Massimiliano Allegri

STOKE: Butland (k) - Rivera, Stoner, Casasola, Shaw - Rossiter (77, Krychowiak) - Shelvey - Allione, Barkley (65, Halilović), Ferreira Carrasco (71, Ward-Prowse) - Rescaldani.
Menadżer: Łukasz Czyżycki

W 13 minucie rzut rożny wykonuje Ferreira Carrasco. Odchodząca piłka na długi słupek. Rescaldani wyprowadza w pole obrońców i pokonuje strzałem głową Begovicia. Osiem minut później niemal kopia opisanej powyżej akcji. Dośrodkowanie Belga na Rescaldaniego, jednak tym razem przegrywa on powietrzny pojedynek z Gabbiadinim. Napastnik Milanu tak jednak nieszczęśliwie interweniuje, że piłka spada pod nogi Rossitera, którego nie upilnował Marquinhos i jest już 2-0! Włosi w szoku! Nic nie mogą zrobić. Są zagubieni jak dzieci we mgle. W 60 minucie ich lewy obrońca, Incolligno wylatuje z boiska za drugą żółtą kartkę i już jestem pewny swego! Allegri w akcie rozpaczy wprowadza jeszcze na boisko Super Mario - lecz na nic się to zdaje. W 71 minucie klasyczny kontratak - Alen Halilović cudownym prostopadłym podanie odnajduje Rescaldaniego, a ten po krótkim rajdzie celnie strzela zza pola karnego! 3-0! Puchar Mistrzów po raz drugi jedzie do Stoke-on-Trent!



PODSUMOWANIE

To był mój najlepszy sezon. Stworzyłem drużynę marzeń - zarówno gracze pierwszego wyboru jak i rezerwowi prezentowali ten sam równy i wysoki poziom. Przegraliśmy zaledwie 5 spotkań (na 62 rozegrane) w tym tylko jedno (z Arsenalem w ćwierćfinale Pucharu Anglii) które okazało się istotne. Wywalczyliśmy cztery trofea: Superpuchar Anglii, Puchar Ligi, mistrzostwo Anglii i Puchar Mistrzów. Tuż po zakończemiu rozgrywek przedłużyłem kontrakty z wieloma zawodnikami oferując im wyższe kontrakty. Uznałem, że zasłużyli. Do tej pory najwyższe pensje nie przekraczały 4 mln. funtów rocznie (około 77 tysięcy tygodniowo - minus podatek). Teraz najlepiej opłacany gracz - najciężej harujący Jordan Rossiter - inkasował będzie 6 mln. funtów rocznie (około 115 tysięcy tygodniowo - minus podatek). Za dobrą pracę - dobra płaca.

Przy okazji zdradzę Wam, jak prowadzę negocjacje kontraktowe. Zaczynam od rozmowy z zawodnikiem i proszę go, by zwolnił agenta. Większość w pierwszej odpowiedzi się wzbrania, jednak gdy lekko przycisnę - godzi się strząsnąć z siebie pijawę. Wtedy oferuję kontrakt - oszczędzając na prowizji dla tych szubrawców-wozidupów i nierobów (pozdrowienia dla Czarusia Kucharskiego). Szczerze polecam ten sposób!

NAJWAŻNIEJSZE ROZGRYWKI W EUROPIE

Mistrzowie najsilniejszych lig:

Anglia: Stoke City obronił tytuł.
Francja: PSG obronił tytuł.
Hiszpania: Real Madryt obronił tytuł.
Niemcy: Borussia Dortmund zdetronizowała Borussię Monchengladbach.
Włochy: Juventus Turyn zdetronizował Milan.

Liga Mistrzów: opis powyżej
Liga Europy: Tottenham (1-1, po dogrywce (karne: 5-4) z Bayerem Leverkusen, gole: Hughes - Gnabry)

Drużyny angielskie wciąż zatem dominują w Europie.

Komentarze (0)

Możliwość komentowania tylko dla zarejestrowanych użytkowników.
Nie masz konta? Zarejestruj się.

Drogi Rewolucjonisto, prosimy o przestrzeganie regulaminu i zapoznanie się z FAQ

Reklama

Reklama

Szukaj nas w sieci

Zobacz także

FM REVOLUTION - OFICJALNA STRONA SERII FOOTBALL MANAGER W POLSCE
Największa polska społeczność Ponad 70 tysięcy zarejestrowanych użytkowników nie może się mylić!
Polska Liga Update Plik dodający do Football Managera opcję gry w niższych ligach polskich!
FM Revolution Cut-Out Megapack Największy, w pełni dostępny zestaw zdjęć piłkarzy do Football Managera.
Aktualizacje i dodatki Uaktualnienia, nowe grywalne kraje i inne nowości ze światowej sceny.
Talenty do Football Managera Znajdziesz u nas setki nazwisk wonderkidów. Sprawdź je wszystkie!
Polska baza danych - dyskusja Masz uwagi do jakości wykonania Ekstraklasy lub 1. ligi? Napisz tutaj!
Copyright © 2002-2024 by FM Revolution
[x]Informujemy, że ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką plików cookies. W każdym czasie możesz określić w swojej przeglądarce warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies.