Informacje o blogu

Nic nie sprzedaję - dzielę się emocjami

Ten manifest użytkownika mahdi przeczytało już 1761 czytelników!
Łącznie swój komentarz zostawiło 0 z nich.

Pokaż notki z kategorii:

MÓJ BLOG

Takiej postaci w polskim futbolu możecie szukać ze świecą a i tak nie znajdziecie! 31-letni doktor nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa (filologia słowiańska), skaut Widzewa Łódź oraz równocześnie...  pracujący dla SIGAMES Head Researcher regionu Zakaukazia i byłych radzieckich republik Azji Środkowej!

Doktora Marcina Fastyna poznałem (wirtualnie) jakieś dwa i pół roku temu - od tamtej chwili nie opuszczała mnie myśl, że powinienem przybliżyć jego sylwetkę również Wam wszystkim. Powstał więc pomysł ekskluzywnego wywiadu, którego Marcin zgodził się mi udzielić.


***
Wywiad został podzielony na dwie części. Pierwszą z nich publikuję na CM Revolution, a drugą na stronie Mój Football Manager.

***

- W edycji Football Managera z 2012 roku natknąłem się na niezwykle uzdolnionego skauta. Nazywał się Marcin Fastyn! Ty istniejesz naprawdę?

- A owszem, istnieję i mam się całkiem dobrze. Jednak nie śmiałbym nazwać samego siebie „niezwykle uzdolnionym”, dziękuję za komplement;-)

- Skromność godna pochwały, komplement jednak jak najbardziej zasłużony, o czym porozmawiamy później. Na początek zdradź nam skąd się wziąłeś w grze?

- Sam się dodałem po podpisaniu umowy z Widzewem. Miałem taką możliwość jako researcher odpowiedzialny za Gruzję i z niej skorzystałem, zaś od kolejnego okienka moja postać znajduje się już w polskiej części bazy i nie mam na nią bezpośredniego wpływu.

- Naprawdę pracowałeś dla Widzewa Łódż? W jakich latach?

- Naprawdę, pierwsze kontakty z klubem nawiązałem wiosną 2010 roku i z większą lub mniejszą intensywnością współpraca trwa do dziś.

- Jak wygląda Twoja praca?

- Ze zrozumiałych względów nie mogę powiedzieć za dużo ;) Powiem tylko, że jednym z dość istotnych jej elementów jest nawiązywanie kontaktów z osobami ze środowiska piłkarskiego w Gruzji i regularne śledzenie informacji w gruzińskich mediach. A także weryfikowanie informacji nadsyłanych do klubu przez agentów zawodników.

- Czy miałeś coś wspólnego z transferem lub opiniowaniem transferu Niki Dzalamidze?

- Tak, opiniowałem. Ale oczywiście nie była to opinia ani jedyna, ani, jak podejrzewam, decydująca :)

- Dlaczego stosunkowo mało graczy ze Wschodu (choćby z Gruzji i Białorusi) występuje w polskiej ekstraklasie?

- Przyczyn jest kilka. Wśród nich wymieniłbym stosunkowo niski poziom rozgrywek (graczy nadających się do naszej Ekstraklasy nie jest wcale wielu), wysokie oczekiwania finansowe klubów i agentów (w przeszłości nierzadko spełniane przez kluby rosyjskie i ukraińskie).

- Jak zostałeś researcherem serii Football Manager?

- To długa historia :) Nie da się chyba pominąć w ogóle pierwszego kontaktu z tą serią, czyli gry Championship Manager 97/98. Już wtedy stworzyłem swój pierwszy update, podmieniając ligę belgijską ligą polską. Wiele można by mówić o ówczesnym edytorze i ograniczeniach gry (m.in. limit ilości piłkarzy, trenerów i klubów w bazie, w związku z czym nie tylko dodawało się zawodników z Polski, ale też usuwało, i to hurtowo, Belgów), ale update, jak na tamte czasy i moje potrzeby działał wzorowo. Nie udostępniłem go szerszej publiczności tylko dlatego, że dostęp do internetu miałem mocno ograniczony.

W kolejnych wersjach gry Polska już się pojawiała, więc skupiłem się na poprawianiu bazy w zakresie Gruzji, a od pewnego momentu starałem się tworzyć (również metodą podmiany) ligę gruzińską. Było to dość trudne, oprócz samej bazy musiałem zmieniać też plik EXE, a i tak ustawień ligi (ilość zespołów, zasady) nie dało się modyfikować. Pomimo tego, że nie był to update idealny, trafił na oficjalną stronę SIGAMES.

Jakoś w tamtym czasie napisałem też do nich, że byłbym w stanie przygotować gruzińską część bazy lepiej, niż była zrobiona. Zgodzili się, żebym to pokazał i tak rozpocząłem współpracę po raz pierwszy. To był chyba Championship Manager 01/02, ale głowy nie dam, po prostu już nie pamiętam. Współpraca trwała wtedy chyba przez 2 edycje gry, postęp polegał przede wszystkim na uzupełnieniu składów drużyn ekstraklasy i oszacowaniu z grubsza ich umiejętności.

Współpracę przerwał mój wyjazd do Bułgarii na pół roku, kiedy to nie miałem stałego dostępu do sieci. Po powrocie zauważyłem, że SIGAMES zdobyło nowego researchera, a ponieważ zauważyłem, że spisywał się równie dobrze, jak ja – postanowiłem się nie wtrącać. Niestety po około 2 latach zauważyłem, że składy przestały być aktualizowane, dlatego zgłosiłem się do SI po raz kolejny i od tego czasu współpracuję już bez przerwy. Najpierw jako Assistant Researcher odpowiedzialny wyłącznie za Gruzję, a od edycji FM 2015 – jako Head Researcher regionu Zakaukazia i byłych radzieckich republik Azji Środkowej.



Marcin Fastyn (po prawej) razem ze słynnym napastnikiem reprezentacji Gruzji oraz takich klubów jak m.in. Dinamo Tbilisi, Trabzonspor, Ajax Amsterdam czy Glasgow Rangers - Szotą Arweładze.

- Dlaczego akurat Gruzja?

- To trudne pytanie i nie mam na nie jednej prostej odpowiedzi. Kraj zainteresował mnie jeszcze w dzieciństwie, myślę, że miały na to wpływ niektóre przeczytane przeze mnie książki... a w późniejszym czasie, już ściśle piłkarsko, wystarczy wspomnieć takie nazwiska, jak bracia Arweładze, Kecbaja, Kinkładze, by wymienić tylko tych najwybitniejszych. Nie było łatwo wtedy zobaczyć, jak grają, dowiedzieć się czegoś więcej – i tak krok po kroku zaczęła się „detektywistyczna” robota, trwająca do dziś.

- Jak wygląda praca researchera? Oglądasz mecze ligowe?

- Jeśli chodzi o mecze ligowe – czasami się zdarza, choć częściej są to mecze w pucharach europejskich. Transmisje ligowe z Gruzji są niezbyt częste i nawet internet niewiele tu pomaga, na Youtube zaś są głównie fragmenty meczów. Chociaż był w przeszłości okres, że ktoś związany z jedną z drużyn (konkretnie SK Zestaponi) zamieszczał w sieci wszystkie mecze swojej drużyny i wtedy jedynym utrudnieniem była kiepska jakość i trudności z rozpoznaniem poszczególnych zawodników – nagrania były bez komentarza :-)

Zaś o samej pracy – ma w dużej mierze charakter falowy, są okresy (zwłaszcza tuż przed deadline'ami), kiedy się pracuje prawie że 24 godziny na dobę, a są takie (w okresie między odesłaniem jednej bazy, a przysłaniem nowej), kiedy tej pracy nie ma prawie w ogóle i ogranicza się do śledzenia na bieżąco nowości, przede wszystkim transferowych.


- Uchyl więc rąbka tajemnicy - zdradź nam na przykład Twoje sposoby pozyskiwania informacji. Czy to są tylko portale takie jak Transfermarkt?

- Nie, oczywiście, że nie tylko. Transfermarkt jest przydatnym narzędziem w wielu aspektach, zdarza mi się z niego korzystać, ale w równie wielu jest bezwartościowy. Nie podejmowałbym się, na przykład, ustalania liczby meczów w młodzieżówce na jego podstawie, bo wiem, że bardzo często uwzględniają tylko niektóre z nich. Inne przydatne źródła to np. soccerway - przynajmniej w zakresie Gruzji idealny w zakresie składów, a także wszelkiej maści strony internetowe klubów (niestety, nie wszystkie regularnie aktualizowane), profile facebookowe (do ustalenia kolorów strojów drużyn 3 ligi wręcz niezbędne), gruzińskie roczniki piłkarskie (mam już chyba większość :D) czy po prostu gruzińska prasa sportowa.

Swojego czasu bardzo przydatna była strona Gruzińskiego Związku Piłki Nożnej, ponieważ przechowywali informacje o rejestracji poszczególnych zawodników w latach 2000-2010 - stąd obecni zawodnicy gruzińskiej ekstraklasy mają wpisane występy juniorskie. Niestety - stara strona zniknęła, a na nowej dostępu do tych informacji już nie ma. Bardzo ważne są też strony statystyczne - zarówno zachodnioeuropejskie jak i rosyjskojęzyczne, często uzupełniają się nawzajem. W przypadku innych krajów niż Gruzja - sporą część robią AR-zy, tam, gdzie ich nie ma, staram się ogarnąć przynajmniej transfery i ocenić z grubsza całkowity poziom umiejętności.


- Opowiedz nam o narzędziach, jakie wykorzystujesz w swojej pracy.

- Jako Head Researcher (HR) dysponuję wycinkiem bazy w formacie MS Access, zawierającym dane dotyczące zawodników, klubów i wszystkich innych elementów związanymi z moimi krajami. Jest to narzędzie o wiele wygodniejsze (pomijając drobną garść elementów) niż te, którymi dysponowałem jako Assistant Researcher (AR).

AR-zy dysponują specjalnymi edytorami (osobny dla osób, osobny dla klubów), w których otwierają jedynie pliki dotyczące ich wycinka działalności (może to być cały kraj, może wyłącznie jeden lub kilka klubów). W edytorach nie ma, na przykład, możliwości dodania zawodnikowi do historii występów w klubie, którego nie ma w wyjściowej bazie. Jako HR mogę taki klub dodać i następnie dopisać odpowiedni bilans zawodnikowi. AR-zy nie mają też możliwości modyfikowania informacji o miastach, ustawiania preferencji transferowych dla kraju i jeszcze wielu innych. Interakcja między HR-ami odbywa się za pomocą specjalnej platformy, na której można zgłaszać poszczególne prośby.  


- Obok Ciebie jako researcherzy z Gruzji (myślę tu o FM-ie 2014) wymienieni są Maksim Jewtuszenko i Waża Nemsadze. Czy miałeś kiedykolwiek kontakt z tymi chłopakami?

- Bezpośredniego nie, natomiast internetowy, poprzez komunikatory, jak najbardziej. Maksim był moim bezpośrednim przełożonym, kiedy jeszcze byłem Assistant Researcherem, natomiast Waża (nawiasem mówiąc, syn Giorgiego Nemsadze i również piłkarz) pomagał mi w uzyskaniu charakterystyk zawodników kilku klubów gruzińskiej ekstraklasy i pierwszej ligi. Obecnie jako Head Researcher mam pomocników w zakresie Armenii i Kazachstanu (zwłaszcza ten ostatni wykonuje kawał znakomitej roboty), ale wciąż potrzebuję ludzi, którzy byliby w stanie wziąć pod swoją opiekę Azerbejdżan i Uzbekistan (Kirgistan, Tadżykistan i Turkmenistan mają odrobinę niższy priorytet).


***

Druga część wywiadu z Marcinem Fastynem na stronie:
Mój Football Manager

Komentarze (0)

Możliwość komentowania tylko dla zarejestrowanych użytkowników.
Nie masz konta? Zarejestruj się.

Drogi Rewolucjonisto, prosimy o przestrzeganie regulaminu i zapoznanie się z FAQ

Reklama

Reklama

Szukaj nas w sieci

Zobacz także

FM REVOLUTION - OFICJALNA STRONA SERII FOOTBALL MANAGER W POLSCE
Największa polska społeczność Ponad 70 tysięcy zarejestrowanych użytkowników nie może się mylić!
Polska Liga Update Plik dodający do Football Managera opcję gry w niższych ligach polskich!
FM Revolution Cut-Out Megapack Największy, w pełni dostępny zestaw zdjęć piłkarzy do Football Managera.
Aktualizacje i dodatki Uaktualnienia, nowe grywalne kraje i inne nowości ze światowej sceny.
Talenty do Football Managera Znajdziesz u nas setki nazwisk wonderkidów. Sprawdź je wszystkie!
Polska baza danych - dyskusja Masz uwagi do jakości wykonania Ekstraklasy lub 1. ligi? Napisz tutaj!
Copyright © 2002-2024 by FM Revolution
[x]Informujemy, że ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką plików cookies. W każdym czasie możesz określić w swojej przeglądarce warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies.