Za nami sezon
2014/15. Sprawdźmy więc jak potoczyły się losy naszych graczy.
Jeśli chodzi o CA, to najlepszy obecnie gracz ma go na poziomie 123. Łącznie 9 graczy przekroczyło juz setkę. Źle dzieje się z dwoma piłkarzami, bo ich CA jest już poniżej początkowych 70.
Okienko transferowe
Dawid Bujnarowski
Warta Poznań ► PSV Eidhoven (400 tysięcy euro)
Joseph S. Ezzquerado
Athletic Bilbao ► Alcorcon [2. Liga B1] (wypożyczenie)
Piotr Balicki
Sporting Lizbona ► Beira-Mar (wypożyczenie)
Łukasz Reczek
FC Porto ► Freamunde [1. Liga] (wypożyczenie)
Arkadiusz Polak
Cracovia Kraków ► Sandecja Nowy Sącz (wypożyczenie)
Najdroższe transfery naszych graczy:
1. Nicolas Lisiecki (Standard Liege ► Manchester United) - 3,3 mln euro
2. Adam Hekin (Lech Poznań ► Manchester United) - 725 tys. euro
3. Dawid Bujnarowski (Warta Poznań ► PSV Eidhoven) - 400 tys. euro
Polska
Jakub Szyna nie zdecydował się na zmianę klubu po spadku Floty Świnoujście do 2. Ligi. Wszystko wskazywało, że w niższej lidze, Kuba dostanie więcej szans. Niestety rzeczywistość była inna. Szyna aż 8 miesięcy leczył uraz wiązadeł krzyżowych. Wrócił jednak do gry i zaliczył 4 spotkania w barwach drugoligowca. Flota nie zdołała wrócić do 1. Ligi.
Lewy obrońca Cracovii
Arkadiusz Polak ponownie powędrował na wypożyczenie do 1. Ligi. Tym razem trafił do Sandecji Nowy Sącz, której pomógł wywalczyć utrzymanie. W Nowym Sączu był podstawowym graczem zaliczając 22 występy, większość w wyjściowej jedenastce. Arek w końcu dostał szansę w kadrze Polski U-19 - wystąpił w 7 spotkaniach.
Portugalia
Młody napastnik FC Porto
Łukasz Reczek dostał szansę ogrania się na wypożyczeniu. Trafił do Freamunde, gdzie rozegrał 10 ligowych spotkań, zdobywając w nich 3 bramki. Nie jest to może szczyt marzeń, ale ważne doświadczenie zostało zebrane.
Piotr Balicki, gracz Sportingu Lizbona również trafił na wypożyczenie do pierwszoligowego klubu. W Beira-Mar nie przebił się jednak do składu, wystąpił w zaledwie 2 meczach ligowych. Na domiar złego, uraz kręgosłupa wyłączył go z gry na 2 miesiące. Jedyna dobra wiadomość to debiut w reprezentacji Polski U-19.
Holandia
Wychowanek Ajaxu Amsterdam
Raffo Volfie to chyba najlepszy obecnie gracz naszej zabawy. Młody gracz błyszczał w młodzieżowej drużynie Ajaxu, z 9 bramkami został najlepszym strzelcem rozgrywek. Dobra gra zaowocowała debiutem w Eredivisie. Najważniejszym wydarzeniem tego sezonu był jednak udział na Mistrzostwach Europy U-19, gdzie w barwach Holandii Volfie zdobył złoty medal! Zajął także 2 miejsce w plebiscycie na najlepszego gracza turnieju! Ewidentnie wielka kariera przed nim.
Do Holandii trafił również gracz Warty Poznań
Dawid Bujnarowski. Przed odejściem do PSV zdążył rozegrał 5 spotkań w 1. Lidze polskiej. W Eidhoven grywał głównie w drużynie U-19, w której zdobył 7 bramek. W seniorskim zespole zadebiutował meczem Pucharu Holandii z rezerwami Ajaxu. Grywał też w reprezentacji Polski U-21.
Niemcy
17-letni Amerykanin
Phillip Bukowski obecny sezon, podobnie jak poprzedni, spędził głównie w rezerwach Borussi Dortmund grających w lidze regionalnej. W 30 meczach zdobył 5 bramek. Do tego był ważnym punktem juniorskiej ekipy, gdzie w 13 meczach trafiał 6 razy.
Włochy
Alan Witkowicz, gracz Palermo, nie zaliczy tego sezonu do zbyt udanych. Występował jedynie w drużynie U-19, gdzie w 19 meczach zdobył 5 bramek. Czas się chyba zastanowić nad wypożyczenie do słabszego klubu, gdzie będzie mógł się ogrywać w seniorskich rozgrywkach.
Trochę lepiej wygląda sytuacja grającego w AC Milan
Alberto Riviery. Młody Włoch został najlepszym strzelcem juniorskiej ligi, w której ustrzelił 13 bramek w 24 meczach. Wydaje się jednak, że wciąż ma daleko do pierwszej drużyny Rossonerich.
Hiszpania
Świetnym ruchem było wypożyczenie
Josepha Ezzquerado do Alcorcon. Młody Hiszpan na trzecim poziomie rozgrywkowym uzbierał aż 31 spotkań, w których zdobył 1 bramkę. Ewidentnie inni gracze mogą mu pozazdrości tak dużego ogrania na profesjonalnym poziomie. Do tego regularne występy w młodzieżówce Hiszpanii, można więc uznać sezon za bardzo udany.
Równie dobry sezon ma za sobą
Anastazi Gourou, który został przesunięty do Realu Madryt Castilla. W rezerwach Królewskich rozegrał 28 spotkań, w których aż 10-krotnie trafiał do siatki. Regularnie gra w kadrze Włoch U-19, rozwija się bardzo dobrze i w przyszłości ma szansę zadebiutować w pierwszym zespole Realu.
Anglia
Adam Hekin ma już na koncie swoją pierwszą bramkę w seniorach Manchesteru United. Do siatki trafił w meczu pucharowym z Wrexham. Regularnie grywał jednak tylko w drużynie U-19, gdzie zaliczył 18 występów, a także w młodzieżowych kadrach Hiszpanii (zadebiutował już w drużynie U-21).
Jego kolega z zespołu, Holender
Filippo Giovanni, grywał jedynie w młodzieżowym zespole, ale za to z sukcesami. 12 bramek dało mu tytuł króla strzelców juniorskich rozgrywek. Zadebiutował także w kadrze Holandii U-21, w której zdobył już nawet pierwszą bramkę (debiut przeciwko Anglii).
Marcin Łachut, podobnie jak Filippo, grywał jedynie w dryżynie U-19 oraz w rezerwach. Szczególnie cieszyć powinno 14 spotkań (większość z ławki) rozegranych w rezerwach, gdzie mógł zbierać doświadczenie u boku takiego gracza jak Danny Wellbeck.
Drugi z Polaków w Manchesterze,
Wotch Teve, ma już na koncie swojego pierwszego gola w pierwszej drużynie United. 17-latek trafił do siatki w meczu FA Cup przeciwko Scunthorpe. Podobnie jak Łachut, sporo grywał w rezerwach i to doświadczenie na pewno zaprocentuje w kolejnych latach. Urodzony w Nowej Zelandii gracz jest już podstawowym graczem reprezentacji Polski U-21.
Nicolas Lisiecki zagrał w tym sezonie w jednym meczu Capitol One Cup, ale wystarczyło to aby odebrać złoty medal za triumf w tych rozgrywkach! Manchester triumfował w tym pucharze, a młody Włoch musi dziękować trenerowi, że dał mu szansę gry choćby w tym jednym meczu. Poza tym, podobnie jak jego koledzy grywał głównie w rezerwach i drużynie juniorów.
Statystyki i ciekawostki
Najlepiej zarabiający (miesięczne zarobki):
1. Nicolas Lisiecki (Manchester United) - 13,250 euro
2. Wotch Teve (Manchester United) - 8,750 euro
3. Anastazi Gourou (Real Madryt) - 7,000 euro
4. Marcin Łachut (Manchester United) - 5,250 euro
5. Phillip Bukowski (Borussia Dortmund) - 3,700 euro
Łącznie już 10 graczy przekroczyło granicę tysiąca euro miesięcznie, z czego 7 graczy ma już zawodowe kontrakty.
Najwyższe wartości:
1. Nicolas Lisiecki (Manchester United) - 3,3 mln euro
Wotch Teve (Manchester United) - 3,3 mln euro
3. Adam Hekin (Manchester United) - 2,5 mln euro
4. Raffo Volfie (Ajax Amsterdam) - 2,4 mln euro
5. Dawid Bujnarowski (PSV Eidhoven) - 1,5 mln euro
Występy w reprezentacji (w sumie):
Wotch Teve (Polska U-19) - 7/2, (Polska U-21) - 16/2
Nicolas Lisiecki (Włochy U-19) - 15/1, (Włochy U-21) - 15/0
Dawid Bujnarowski (Polska U-19) - 11/3, (Polska U-21) - 11/0
Filippo Giovanni (Holandia U-19) - 10/5, (Holandia U-21) - 6/1
Adam Hekin (Hiszpania U-19) - 17/1, (Hiszpania U-21) - 2/0
Raffo Volfie (Holandia U-19) - 23/12
Anastazi Gourou (Włochy U-19) - 23/1
Joseph S. Ezzquerado (Hiszpania U-19) - 20/0
Alberto Riviera (Włochy U-19) - 11/1
Jakub Szyna (Polska U-19) - 9/1
Arkadiusz Polak (Polska U-19) - 7/0
Piotr Balicki (Polska U-19) - 2/1
Najważniejsze wydarzenia:
- triumf Raffo Volfie na Mistrzostwach Europy U-19 w barwach Holandii
- złoty medal Nicolasa Lisieckiego za triumf w Capitol One Cup
Komentarze (0)
Możliwość komentowania tylko dla zarejestrowanych użytkowników.
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Drogi Rewolucjonisto, prosimy o przestrzeganie regulaminu i zapoznanie się z FAQ