Informacje o blogu

Manifest użytkownika alvaro2505

KSZO Ostrowiec Świętokrzyski

Polska III Liga

Polska, 2016/2017

Ten manifest użytkownika alvaro2505 przeczytało już 3825 czytelników!
Łącznie swój komentarz zostawiło 0 z nich.

Pokaż notki z kategorii:

MÓJ BLOG

Świętokrzyska duma, znów gromadzi się!
To z Ostrowca banda, która wspiera zawsze Cię!
A za KSZO Ostrowiec my oddamy życie swe!
Bo jesteśmy z Tobą i na dobre i na złe...


Przyśpiewka ta debiutowała 17 sierpnia 2013 roku, kiedy w Ostrowcu Świętokrzyskim mierzyły się zespoły lokalnego KSZO oraz Wisły Sandomierz. Mecze pomiędzy tymi drużynami zawsze cieszyły się sporym widowiskiem, ze względu na lokalną rywalizację obu tych ekip. Przed meczem zbiórka kibiców pomarańczowo-czarnych na rynku, przemarsz przez miasto, śpiewy, a później wielkie święto piłkarskie. Spotkanie niestety nie było organizowane jako impreza masowa, stąd frekwencja maksymalna tego spotkania mogła wynosić tylko 999 osób. Spod kasy z kwitkiem odeszło sporo ludzi. Dodatkowym smaczkiem, jak ma się to zawsze przy okazji rywalizacji tych drużyn, było pojawienie się 140 kibiców gości. 
Wynik spotkania w 14 minucie otworzył były gracz pomarańczowo-czarnych Kamil Stawiarski i Wisła cieszyła się wtedy z prowadzenia. Kiksem popisał się ówczesny goalkeeper zespołu ze Świętokrzyskiej, który wdał się w niepotrzebny drybling na.... 18 metrze. Goście nie cieszyli się długo z prowadzenia. Już 6 minut później z rzutu wolnego wyrównał Konrad Kijanka. Do przerwy zatem na boisku panował remis 1-1. Druga odsłona nie przyniosła zbyt dużo akcji ofensywnych. Żar płynący z nieba nie był sprzymierzeńcem piłkarzy. Minuty mijały i każdy myślał, że spotkanie zakończy się podziałem punktów. Niestety w 87 minucie Przemysław Michalski dał powód do radości kibicom gości strzelając, jak się potem okazało, zwycięskiego gola. Dlaczego wspominam o tej potyczce? By poniekąd wytłumaczyć tytuł manifestu, a z drugiej strony nie było pomysłu jak zacząć pisanie ;)

Przed magicznym 1929 rokiem
 
Pierwszym klubem piłkarskim, który został założony w Ostrowcu Świętokrzyskim nie było KSZO, lecz Ostrovia. Zespół założony został w roku 1922 lub na przełomie 1923/1924. Boisko tej drużyny mieściło się na terenach obecnej pływalni Rawszczyzny. Ostrovia istniała zaledwie kilka lat. Swój żywot zakończyła w 1926, kiedy to policjant pomylił poszukiwanego bandytę z prezesem klubu Bronisława Jokiela. Próba wyciągnięcia dowodu osobistego zakończyła się śmiertelnym postrzałem. Bronisław Jokiel pełnił również funkcję trenera i kapitana drużyny. Tragiczne wydarzenia rozegrały się w pociągu, gdzie p. Jokiel wraz ze swoimi przyjaciółmi wracał z Tarnobrzega... gdzie ustalał kolejny mecz towarzyski drużyny. W tamtejszym okresie swoje drużyny posiadały też: gimnazjum im. J. Chreptowicza (Lechia), Seminarium Nauczycielskie oraz Towarzystwo Uniwersytetów Robotniczych (TUR).
 
Powstanie KSZO
 
Datą, którą przyjmuje się za powstanie KSZO jest 11 sierpnia 1929 roku. Wówczas w parku fabrycznym odbywał się festyn, którego główną atrakcją był cykl imprez sportowych: walki bokserskie, zapaśnicze, mecze tenisa oraz wyścig kolarski na dystansie 110 kilometrów. Zawodnicy startowali z Ostrowca Świętokrzyskiego, a trasa przebiegała przez takie miasta jak: Zawichost, Sandomierz i Opatów. Skrót KSZO oznacza Klub Sportowy Zakładów Ostrowieckich, gdyż ówczesne zakłady, huta były głównym sponsorem zespołu ze Świętokrzyskiej 11. Klub toczył batalię głównie w regionalnych ligach obejmujących dawne województwo kieleckie, czy obecne świętokrzyskie. W okresie powojennym od roku 1945 do 1956 drużyna nosiła nazwę Stal Ostrowiec, jednak potem powrócono do poprzedniej - KSZO. Z początkiem ostatniej dekady XX. wieku Huta Ostrowiec mocniej zaangażowała się w finansowanie klubu. Skutkiem tego posunięcia był historyczny awans w sezonie 1996/1997 do I. ligi (obecnie Lotto Ekstraklasa). KSZO zajęło drugie miejsce tracąc do liderującej Petrochemii Płock zaledwie 2 punkty. Niestety w pierwszym sezonie zespół nie zdołał się utrzymać i spadł do drugiej ligi. KSZO zajął przedostatnie (17) miejsce i jego przygoda z najwyższą klasą rozgrywkową dobiegła końca. Ciekawostką jest fakt, że KSZO przyciągał na trybuny największą liczbę widzów w całej lidze. Na trzech spotkaniach została zanotowana frekwencja licząca 12 tysięcy osób. Były to mecze z Odrą Wodzisław Śląski (3-1), Legią Warszawa (0-1) oraz z obrońcą tytułu mistrza Polski, uczestnikiem Ligi Mistrzów Widzewem Łódź, gdzie KSZO wygrał 2-0. Trzy sezony później zespół z Ostrowca Świętokrzyskiego ponownie uzyskał awans z drugiego miejsca i otrzymał szansę pokazania się na boiskach pierwszej ligi. W swoim drugim sezonie KSZO utrzymał się w I. lidze po zwycięskim barażu, gdzie przeciwnikiem hutniczej jedenastki był Górnik Łęczna.. W pierwszym meczu rajdem przez niemal całe boisko popisał się Marek Sokołowski - były gracz m.in. Odry Wodzisław, Groclinu Dyskobolii, Polonii Warszawa, czy Podbeskidzia Bielsko-Biała. 
 

 
W drugim spotkaniu KSZO pokonało rywala 2-1, dzięki czemu kolejny sezon spędził w I. lidze. Niestety w trakcie sezonu 2002/2003 coraz częściej dochodziły głosy, że zespół nie ma pieniędzy, zalega z wypłatami pensji dla zawodników. Efektem tego były fałszywe zwolnienia lekarskie wielu podstawowych zawodników i KSZO musiał dograć sezon juniorami. Pewnym stał się spadek zespołu do drugiej ligi. W przerwie między rundami w sezonie 2003/2004 drużyna postanowiła wycofać się z rozgrywek II. ligi. Swoje mecze rundy wiosennej na stadionie w Ostrowcu Świętokrzyskim rozgrywał Stasiak Opoczno (bardziej znana jako Ceramika Opoczno). 
 
Stasiak, KSZO SSA i korupcja
 
Po sezonie 2003/2004 zespół z Opoczna po przeprowadzce do Ostrowca zmienił nazwę na Stasiak KSZO Celsa Ostrowiec. Później zniknął człon Stasiak, a w październiku 2004 roku zespół nosił nazwę KSZO SSA. Prezes klubu - Mirosław Stasiak zapowiadał szybki powrót klubu do Ekstraklasy, a nawet udział zespołu w rozgrywkach Ligi Mistrzów. Wraz z upływem czasu kibice KSZO podejrzewali Stasiaka o handel meczami. Nieprawdopodobnym był fakt, że w sezonie 2005/2006 zespół po rozpoczęciu rundy wiosennej był liderem rozgrywek, a w magicznych ostatnich dziewięciu meczach zdobył zaledwie 3 punkty i sezon skończył na 9. miejscu. W 2006 roku prezesowi Stasiakowi zostały postawione zarzuty korupcyjne, a KSZO zostało karnie zdegradowane o poziom niżej. Co sezon dobiegały głosy, że w Sportowej Spółce Akcyjnej brakuje pieniędzy, gdyż Celsa, główny sponsor KSZO i właściciel Huty Ostrowiec, po ujawnieniu afery korupcyjnej wycofał się ze sponsorowania zespołu ze Świętokrzyskiej. W 2011 roku KSZO rozpoczęło rozgrywki z opóźnieniem. Pierwsze dwa spotkania oddał walkowerem, gdyż nie było środków finansowych na rozegranie tych meczy. W połowie rundy jesiennej po nasilających się problemach finansowych, organizacyjnych i sportowych nie doszło do skutku spotkanie z Resovią i trzeci walkower stał się faktem. KSZO SSA ostatecznie zostało rozwiązane.
 
KSZO 1929 Ostrowiec Świętokrzyski
 
W tym samym czasie do Ostrowca został przeniesiony zespół Jandaru Bodzechów, który zmienił nazwę na KSZO 1929 Ostrowiec Świętokrzyski. Przez pewien okres rundy jesiennej sezonu 2011/2012 miała miejsce dziwna sytuacja, gdyż w mieście były dwie drużyny KSZO. KSZO SSA, które rozgrywało mecze na drugoligowym froncie oraz KSZO 1929 walczące o punkty w klasie okręgowej. Paradoksem była sytuacja, gdzie mecze drugoligowego KSZO SSA były rozgrywane w charakterze imprezy masowej, a nowo powstałemu klubowi przywilej ten nie przysługiwał. Mecze w okręgówce mogło oglądać zaledwie 999 ludzi. Powodem takim, a nie innym była upartość wojewody świętokrzyskiego dotyczącą zamontowania monitoringu głosowego na stadionie przy Świętokrzyskiej. Obecnie zespół rozgrywa swoje spotkania w trzeciej lidze grupy IV. Przez ostatnie dwa sezony KSZO miało ogromną szansę wywalczenia awansu do II. ligi, lecz niestety brakowało przysłowiowej kropki nad i. 

Wychowankami zespołu KSZO są m.in. Kamil Kosowski, Mariusz Jop, Paweł Kapsa, Andrzej Kobylański, Rafał Lasocki, czy Dariusz Pietrasiak.

 
Czasy współczesne
 
KSZO rozgrywa swoje spotkania na stadionie przy ul. Świętokrzyskiej 11. Swego czasu w latach 2003-2006 był najpiękniejszym stadionem w Polsce. Stuprocentowo zadaszony, kameralny, gdzie swoje mecze rozgrywała nawet reprezentacja Polski. Dwa razy odbywał się finał Superpucharu Polski, a raz mecz pomiędzy. Reprezentacją Ligi Polskiej, a Cudzoziemcami Ligi Polskiej. Rekord frekwencji padł 9 sierpnia 1998 roku, gdzie rywalem hutniczej jedenastki był Lech Poznań. Na trybunach zasiadło wówczas 13 tysięcy kibiców. 

Stary stadion KSZO z łukami za bramkami.

Po modernizacji. Wybudowanie nowych trybun za bramkami, oraz zamontowanie oświetlenia.

Tak miał wyglądać bo budowie hali, jednak ze względu na mniejszy budżet, niż zakładano, zrezygnowano z powiększenia bocznych trybun. Pojemność wtedy miała wynosić 10621 osób.

 
Stadion posiada wszystkie miejsca siedzące, a maksymalnie mecze KSZO może oglądać 7430 kibiców. Taka też frekwencja przyjmowana jest w grze.
 
Zaczynamy!
 
W grze wykorzystuję dodatek PLU 1.4. Z grywalnych państw mam tylko Polskę do IV. ligi. Dodatkowo mam grafiki stadionów, facepacki, herby drużyn. Skórka jaką wykorzystuję to CFM Skin 1.01D. Zmieniłem w edytorze stroje na te, w których KSZO będzie występować w sezonie 2017/2018 oraz poprawiłem frekwencję na meczach.

Stroje KSZO na sezon 2017/2018
 
Dodatkowo dodałem, że stadion jest zadaszony, czego nie posiadał. Zaczynam bez licencji z najniższymi atrybutami trenerskimi. W końcu nigdy nie trenowałem żadnego zespołu, a kopać kopałem tylko na orlikach czy w-f-ie ;)
KSZO w Football Managerze przedstawia się tak jak na obrazku poniżej.
Niby prognozowane drugie miejsce, lecz bądźmy realistami. Z tymi zawodnikami środek tabeli to byłoby chyba maksimum co mógłbym osiągnąć. Problemem zespołu jest brak sztabu szkoleniowego, prócz asystenta Krystiana Kanarskiego (były napastnik KSZO, HEKO Czermno, Stali Stalowoa Wola, Staru Starachowice), mała liczba młodzieżowców. Niestety w rozgrywkach trzeciej ligi przymusem jest wystawienie minimum dwóch graczy poniżej 20. roku życia w wyjściowej jedenastce. Ci co obecnie są w KSZO nie prezentują godnego poziomu. Kolejnym utrudnieniem jest fakt, że nominalnych obrońców w klubie mam tylko czterech oraz jednego bramkarza. Plusem jest za to dużo skrzydłowych i stadion, którego pojemność jest zadowalająca. 
 
Kadra
 
Formację jaką będę stosował w KSZO to ustawienie 4-2-3-1. Takim też zespół gra w rzeczywistości.
 
Bramkarze:
Stanisław Wierzgacz - póki co bramkarz numer 1. Trzeba szukać 
zmiennika.

Obrońcy:
Klaudiusz Łatkowski - kapitan zespołu, atrybuty ma jednak mnie jakoś nie przekonuje. Jedyny obrońca grający na lewej pozycji.

Michał Stachurski - w rzeczywistości kapitan zespołu. Niestety w tym sezonie w KSZO go nie zobaczymy, gdyż wyjeżdża do pracy do Danii, w grze póki jedyny obrońca na prawą stronę.

Damian Mężyk - młodzieżowiec grający na środku obrony. Jak to mawiają... lepszy rydz, niż nic.

Mateusz Podstolak - może również grać jako defensywny i środkowy pomocnik, wszechstronny zawodnik.

Adrian Barański - obrońca na lewą stronę. Niestety nie skorzystam z jego usług z powodu wypożyczenia od samego początku do Naszego ligowego rywala Avii Świdnik. Po sezonie raczej nie przedłużę z nim kontraktu.


Pomocnicy:
Radosław Mikołajek - defensywny pomocnik, wychowanek KSZO. Raczej nie będzie podstawowym zawodnikiem.

Mateusz Mianowany - defensywny i środkowy pomocnik, od początku kariery związany z regionem świętokrzyskim (Wierna Małogoszcz, Granat Skarżysko-Kamienna)

Mateusz Mąka - wychowanek klubu ze Świętokrzyskiej, były gracz Chojniczanki Chojnice oraz Zawiszy Bydgoszcz.

Fabian Burzyński - środkowy pomocnik, a w dodatku młodzieżowiec. Jeśli nie znajdę innego pomocnika w jego miejsce to będzie podstawowym elementem mojej taktyki.

Mateusz Madej - środkowy pomocnik, młodzieżowiec.

Paweł Czajkowski - środkowy/ofensywny pomocnik. Swego czasu był na testach w Górniku Zabrze i Olimpii Grudziądz. Wartościowy młodzieżowiec, lecz skuszę się go sprzedać za jakąś gotówkę.

Kamil Bełczowski - obecnie piłkarz ożarowskiego Alitu, jednak w FM-ie nadal w KSZO. Prawy skrzydłowy zawodnik poniżej 20. roku życia. 


Jakub Kapsa - prawy skrzydłowy. Wychowanek KSZO, były gracz Lecha Poznań... a raczej jego rezerw czy drużyny Młodej Ekstraklasy. Potem grał w Chojniczance oraz Okocimskim Brzesko.

Tomasz Persona - mimo, że w rzeczywistości ma dryg do dryblingów na lewym skrzydle, to w grze mnie nie przekonuje. Były gracz m.in. Siarki Tarnobrzeg. Pierwszy do odstrzału.

Rafał Gil - zawodnik na lewe skrzydło. Wielka niewiadoma. Czasem może dam mu pograć.

Damian Nogaj - filar zespołu. Może grać na prawym jak i lewym skrzydle. Od niego będę rozpoczynał ustalanie wyjściowej jedenastki.

Mirosław Kalista - również może grać na obu skrzydłach. Były gracz Łysicy Bodzentyn. Będę na niego stawiał.

Piotr Ferens - młodzieżowiec, sprawdzi się na lewym i prawym skrzydle. Były gracz krakowskiej Garbarni. Wątpię by grał u mnie większość czasu.

Napastnicy:
Łukasz Jamróz
 - były gracz Stomilu Olsztyn i Korony Kielce.

Michał Grunt - wychowanek Zagłębia Sosnowiec, sezon 2013/2014 spędził w drugiej drużynie SC Braga.

Kamil Dziadowicz - wychowanek KSZO.

 
Podsumowując będę starał się wzmocnić pozycję bramkarza i obrony. Napastników postaram się sprzedać, a w ich miejsce spróbuję sprowadzić innych, lepszych. Na rynku transferowym interesować mnie będą raczej wypożyczenia, gdzie nic nie będziemy musieli płacić wynagrodzenia, aniżeli transfery gotówkowe. Kolejnym ważnym priorytetem jest sprowadzenie do Ostrowca lepszych młodzieżowców.

Na sam koniec jeszcze mała prośba to administratora o zaktualizowanie herbu KSZO na poniższy. Obecny jest nieistniejącej już Sportowej Spółki Akcyjnej, której właścicielem był Mirosław Stasiak. Obecnie używany jest taki jak poniżej.

Komentarze (0)

Możliwość komentowania tylko dla zarejestrowanych użytkowników.
Nie masz konta? Zarejestruj się.

Drogi Rewolucjonisto, prosimy o przestrzeganie regulaminu i zapoznanie się z FAQ

Reklama

Reklama

Szukaj nas w sieci

Zobacz także

FM REVOLUTION - OFICJALNA STRONA SERII FOOTBALL MANAGER W POLSCE
Największa polska społeczność Ponad 70 tysięcy zarejestrowanych użytkowników nie może się mylić!
Polska Liga Update Plik dodający do Football Managera opcję gry w niższych ligach polskich!
FM Revolution Cut-Out Megapack Największy, w pełni dostępny zestaw zdjęć piłkarzy do Football Managera.
Aktualizacje i dodatki Uaktualnienia, nowe grywalne kraje i inne nowości ze światowej sceny.
Talenty do Football Managera Znajdziesz u nas setki nazwisk wonderkidów. Sprawdź je wszystkie!
Polska baza danych - dyskusja Masz uwagi do jakości wykonania Ekstraklasy lub 1. ligi? Napisz tutaj!
Copyright © 2002-2024 by FM Revolution
[x]Informujemy, że ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką plików cookies. W każdym czasie możesz określić w swojej przeglądarce warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies.