Taktyka. Czym jest taktyka?
Taktyka to zbiór pewnych założeń, dzięki którym piłkarze mają pokonać oponenta. Ma ona istotne znaczenie dla gry zespołu, to właśnie ona wraz z przygotowaniem motorycznym, mentalnym i technicznym pozwala stworzyć mocny zespół. Mówiąc o niej musimy wiedzieć, że składa się z wielu czynników. Podstawowym elementem taktyki jest ustawienie piłkarzy na boisku (4-4-2, 4-5-1, 4-3-3). Jednakże często słyszę, że taka i taka drużyna grała taktyką 4-4-2. Jest to błąd! Grała takim ustawianiem a na taktykę składa się jeszcze kilkanaście innych czynników takich jak:stałe fragmenty, dobór graczy czy sposoby krycia.
W Football Managerze taktyka odgrywa bardzo ważną rolę, rzekłbym -nawet aż nadto ważną. Tworzenie taktyk jest dość proste, lecz komputer zbytnio baczy na zgranie naszego zespołu w danym ustawieniu, przez co nie możemy nim rotować. W pierwszym wpisie chciałbym Wam - moi drodzy czytelnicy, przedstawić moją taktykę oraz kilka zasad, którymi kierowałem się przy jej tworzeniu.
W FM 2008 najlepiej spisują się taktyki z jednym napastnikiem.Oczywiście ustawiając z przodu 2 czy 3 graczy także możemy grać dobrze i skutecznie, lecz jest to marnotrawienie graczy, którzy mogą dominować środek pola.Więc gram ustawieniem 4-1-2-2-1.
Ustawienia drużynowe?
Aby taktyka dobrze nam służyła musimy pamiętać o:
- wąskiej grze, aby zdominować środek pola.
- wysokim pressingu
- cofniętej linii obrony
Resztę opcji ustawiamy pod naszych zawodników, jeżeli mamy kreatywną i dobrze wyszkoloną technicznie drużynę możemy grac ofensywnie z lekko ograniczoną swobodą graczy. Jeśli zaś mamy leśnych drwali, świetnych fizycznie, gorszych technicznie - gramy defensywnie, z ograniczoną swobodą zawodników. Podania ustawiamy na mieszane, każdemu zawodnikowi z osobna przekazujemy czy ma grac krótkimi podaniami czy jeszcze krótszymi. Tempo gry dostosowujemy do rywala, jeżeli on gra szybko my gramy wolno, on wolno my szybko. Unikamy całkowicie gry na czas i odbieramy piłkę w miarę normalnie. Nakazujemy drużynie grac, kryjąc w strefie. Zaznaczamy oczywiście grę z kontry.
Polecenia indywidualne, czyli coś co tygryski lubią najbardziej.Bramkarz gra przy przeciwniku na całym boisku, odbiera agresywnie piłkę i ma nieograniczoną swobodę. Powiecie, że to szaleństwo! Wcale nie,dzięki temu nasz goalie nie boi się wyjść za szesnastkę i skasować akcję rywali. Stoperzy, nakazujcie im grac krótko, kryć indywidualnie tuz przed własnym polem karnym, to wystarczy. Boczni obrońcy, właściwie skrzydłowi to motory napędowe naszego teamu. biegają wzdłuż linii bocznej, często dośrodkowując z końca boiska. Grają wysoko przy przeciwniku i mają ustawione mieszane podania.
Często niedoceniany, mało widoczny - defensywny pomocnik, człowiek od czarnej roboty'. Ma on zadania czystko defensywne, asekuruje rozgrywających, pomaga stoperom tworząc z nimi trójkąt co w pewnym stopniu zabezpiecza drużynę przed prostopadłymi piłkami. Odbiera piłki,na całej szerokości boiska. Kryje indywidualnie najlepszego gracza przeciwnika, gra krótko i nie wybiega poza własną połowę. Nie wykonuje częstych rajdów, rzadko strzela z dystansu, od czasu do czasu próbuje grac prostopadłą piłkę. Przed nim grają środkowi pomocnicy,odpowiedzialni za kreowanie gry, prostopadłe podania i strzały z dystansu. Rzadko wbiegają w pole karne, raczej czyhają przed nim i szukają uderzenia. Jedynie oni z całej drużyną mogą grac podaniami bezpośrednimi aby szybko przerzucić piłkę na skrzydło, gdzie nie ma skrzydłowego! Jego rolę zajmuje boczny obrońca, on zaś wbiega w pole karne i czeka na prostopadłą piłkę od napastnika/pomocnika. To właśnie skrzydłowi strzelają dla mnie najwięcej bramek, mając masę sytuacji sam na sam. Z własnego doświadczenia wiem, że najlepiej przekwalifikować skutecznego napastnika na bocznego pomocnika. Jest to najbardziej obciążony zawodnik na boisku, spełnia on także ważną rolę w defensywie kryjąc indywidualnie skrzydłowego rywali. Rzadko zdarza mu się dośrodkowywać, za to często wykonuje rajdy i strzela z dystansu. Jego dobra gra jest uzależniona w dużym stopniu od napastnika, wróć,rozgrywającego napastnika. Ma on za zadanie wyciągnąć ze sobą stopera do środka pola i zagrać na wolne pole do skrzydłowego. Nie rozliczam go ze strzelonych bramek, ale w sezonie potrafi strzelić kilkanaście bramek po dośrodkowaniach bądź strzałach w dystansu.
Tak wygląda akcja gdzie napastnik zagrywa prostopadłą piłkę do skrzydłowego.
A tak wygląda ustawienie drużyny gdy gramy atak pozycyjny.
Jak widać jest to taktyka na wskroś ofensywna, zapewnia nam wiele bramek a przy dobrych obrońcach tracimy ich niewiele. Byłbym wielce rad gdyby moje rozważania pomogły komuś stworzyć dobrą taktykę, która jest kluczem do zwycięstwa!
PS. Jeżeli macie jakieś pytania związane z taktyką w piłce nożnej, lub taktyką w FM chętnie na nie odpowiem ;-)
Komentarze (0)
Możliwość komentowania tylko dla zarejestrowanych użytkowników.
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Drogi Rewolucjonisto, prosimy o przestrzeganie regulaminu i zapoznanie się z FAQ