Na początek krótka notka dla osób, które być może po raz pierwszy czytają serię blogów zatytułowanych „3 w 1“. Otóż podczas jednej kariery prowadzę trzy różne drużyny:
1/ Jako LUCAS Mahdi Czyżycki - Real Madryt, który ma za zadanie grupować najlepszych piłkarzy świata i zdobywać jak najwięcej trofeów.
2 i 3/ Jako Łukasz Czyżycki - reprezentację Polski oraz Hoffenheim, klub który ma pełnić rolę szkółki dla wyróżniających się polskich piłkarzy. Pełne wprowadzenie do tej kariery możecie znaleźć tutaj:
|
INWESTYCJE
Zakończono prace budowlane, które trwały cały poprzedni sezon i teraz nasz stadion pomieścić może 95 000 kibiców.
TRANSFERY
Dotyczą - jak zawsze - tylko kadry pierwszego zespołu (sumy w euro).
Odeszli:
Luka Modrić (16,25 mln./PSG)
Sami Khedira (prawo Bosmana/Manchester City)
Pepe (wolny transfer, potem Benfica)
Każde z tych pożegnań wymaga omówienia. Luka Modrić w ostatnim - jakże udanym sezonie - pełnił rolę rezerwowego, gdyż zdecydowanie postawiłem na Isco. Poza tym miał coraz poważniejsze problemy z kontuzjami oraz zbliżał się do „trzydziestki“.
Sami Khedira był podstawowym defensywnym pomocnikiem i o jego zamiarze odejścia z Realu wiedziałem już dość dawno. Nie rozumiem Niemca zupełnie! Oczywiście - Manchester City w moim świecie gry zdobył dwa razy mistrzostwo Anglii, jednak gdzie tam mu do sławy i reputacji Realu Madryt! Niestety - Khedira nie chciał przedłużyć umowy i wybrał grę w Anglii. Gdyby dostał jakąś mega pensję - dziwiłbym się trochę mniej. Ale w Manchesterze pobiera „tylko“ 3,3 mln. euro rocznie (dla porównania: Yaya Toure: 11,75 mln. euro rocznie!). Sumując - krzyż na drogę! Nikogo do gry w Realu namawiać nie będę.
Musiałem pozbyć się Portugalczyka Pepe. Miał niebotycznie wysoki kontrakt, zupełnie nieprzystający do tego co dawał zespołowi. Dwukrotnie jego nieodpowiedzialna postawa w półfinałach pozbawiła nas szans na zdobycie Pucharu Hiszpanii (2013/14, 2014/15). Pepe zgodził się na szybkie pożegnanie w zamian za wypłacenie mu pensji za pół sezonu i nareszcie zszedł mi z oczu.
Do kadry pierwszego zespołu dołączyło trzech nowych piłkarzy i każdy z tych transferów wzbudził wielkie emocje - choć każdy z innego powodu! Najdroższy był Erik Lamela - Tottenham otrzymał za niego 51 mln. euro! Argentyńczyk to gracz jakby stworzony do gry w Realu - poradzi sobie na każdej ofesnywnej pozycji. Do tego jest młody, perspektywiczny i ma wspaniałe umiejętności. Ważny jest również drugi paszport (hiszpański) gdyż nie będzie blokował miejsca dla graczy spoza Unii Europejskiej.
Po odejściu Pepe poszukiwałem czwartego stopera. Po długim namyśle mój wybór padł na Niemca, choć - jak powszechnie wiadomo - nie pałam wielką sympatią do tej nacji. Jednak 21-letni Matthias Ginter (wychowanek Freiburga, który ostatnie półtora sezonu spędził w Borussi Dortmund) wygląda mi na gracza mającego szansę stać się jednym z najlepszych środkowych obrońców na świecie. Co ważne - poradzi sobie również z grą jako defpom.
Najbardziej sensacyjny transfer dokonał się bezgotówkowo. Wiadomo, że transakcje pomiędzy Barceloną a Realem mają miejsce niezwykle rzadko i wywołują wrzenie w całym piłkarskim światku. Latem 2015 roku zawodnikiem „Królewskich“ został rozgrywający Sergi Roberto! Uważał, że w drużynie Barcy odgrywa zbyt marginalną rolę, odrzucił ofertę nowego kontraktu i związał się z nami czteroletnią umową.
TAKTYKA I WYKONAWCY
Wspaniały sezon 2014/15, który przyniósł mistrzostwo Hiszpanii oraz Puchar Mistrzów dawał mi pretekst, aby nic nie zmieniać. To byłaby jednak prosta droga do stagnacji. W podstawowym składzie doszło więc do dwóch korekt (choć ustawienie taktyczne pozostało niezmienione). Odejście Khediry zmusiło mnie do szukania nowego rygla defensywy. Po długim namyśle postanowiłem wycofać na tę pozycję Lucasa Romero, który w poprzednich rozgrywkach grał trochę wyżej. Na miejsce zwolnione przez Romero wycofałem natomiast z "dziesiątki" Isco, co jest ruchem nieco ryzykownym. W zeszłym roku środek pomocy obstawiony był bowiem przez dwóch ciężko harujących walczaków (Khedira, Romero) - teraz pozostanie tylko jeden. Isco grał do tej pory na pozycji nr 10 - teraz wystawiał tam będę Januzaja. Belg zaliczył fantastyczne debiutanckie poprzednie rozgrywki (jako pierwszy rezerwowy) i po prostu zasłużył na grę w wyjściowej jedenastce. Zakup Lameli zepchnął na ławkę Di Marię. Postanowiłem, że Erik obsadzi prawe skrzydło, natomiast Bale przesunięty został na lewe. A zatem - tylko dwóch nowych graczy w podstawowym składzie (Januzaj i Lamela) natomiast więcej zmian jeśli chodzi o role graczy.
Dla porównania - pierwszy skład z poprzedniego sezonu:
Kadra pierwszego zespołu:
Iker Casillas (Diego López) -
Dani Carvajal (Peruzzi), Sergio Ramos (Ginter), Varane (Dória), Álvarez Balanta (Nacho) -
Romero (Lucas Silva) -
Isco (Illarramendi) -
Lamela (Jesé), Januzaj (Sergi Roberto), Bale (Di Maria) -
Cristiano Ronaldo (Morata, Gabriel Barbosa)
ROZGRYWKI
Superpuchar Hiszpanii
Niezwykle ciekawie los zestawił terminarz 2015/16! Otóż dwumecz z Villarreal (w którym stawką był Superpuchar) przedzieliło spotkanie z tą samą drużyną w La Liga (wygrane zresztą 2-0)!
W związku z tym, że Supercopa zajmuje „niską pozycję na liście prorytetów“ zarządu - postanowiłem, że zagrają głównie dublerzy. Na wyjeździe zremisowaliśmy 1-1, a gola w zamieszaniu podbramkowym zdobył debiutujący Ginter!
Rewanż przyniósł pewną wygraną 2-0 (trafiali Morata i Sergi Roberto).
Superpuchar Europy
Wojciech Szczęsny jest pierwszym bramkarzem Arenalu Londyn - klubu, który w sezonie 2014/15 wygrał Ligę Europy. Jednak trzy dni przed meczem o Superpuchar skręcił kostkę na treningu i wiadomo było, że nie zagra. Jakież było moje zaskoczenie, gdy dowiedziałem się kto zastąpi Wojtka! Nie - nie był to Fabiański (który - jak wiadomo wszystkim, którzy śledzą moją karierę „3 w 1“ - gra w Hoffenheim). Bramki „Kanonierów“ strzegł... Dariusz Trela!
Arsenal dotrzymywał kroku Realowi tylko w aspekcie posiadania piłki. Natomiast skuteczność było po stronie „Królewskich“ i mecz zakończył się pewnym zwycięstwem prowadzonej przeze mnie drużyny (3-0).
Klubowe Mistrzostwa Świata
W pólfinale wielkich szans nie miał z Realem meksykański Monterrey - po 22 minutach było już 3-0 dla nas. W spotkaniu finałowym ekipa Cruzeiro wytrzymała bez strat całą pierwszą połowę, jednak po zmianie stron Bale, Lamela i rezerwowy Jesé zapewnili triumf „Królewskim“.
Zwycięstwo w Klubowych Mistrzostwach Świata powiększyło liczbę naszych zdobyczy w tym sezonie do trzech.
Liga
Lekka modyfikacja naszego sposobu gry (zobacz: „Taktyka i wykonawcy“) przyniosła zadziwiające rezultaty. W związku z udziałem w klubowym Mundialu zespół rozegrał jesienią tylko 15 ligowych spotkań. Ale za to jakich! 14 zwycięstw - w tym pogromy Osasuny i Cordoby (po 8-0)! Jedyną wpadką (kompletnie niewytłumaczalną) był remis z Herculesem Alicante. Najcenniejszym wynikiem - wyjazdowe zwycięstwo (4-2) odniesione w Gran Derbi! To mój pierwszy triumf na Camp Nou.
W tabeli mamy tylko punkt przewagi nad Barcą, jednak nie zapominajmy, że rozegraliśmy o dwa spotkania mniej. 66 zdobytych goli daje średnią na mecz 4,4! Słowem - stworzyłem taki Real, jaki sobie wymarzyłem. To ma być (i jest!) fabryka goli oraz pięknej gry. Nie sądzę, aby w tym sezonie ktoś mógł nam w lidze zagrozić.
Liga Mistrzów
Ani Club Brugge, ani Galatasaray Stambuł nie były w stanie przeciwstawić się machinie z Madrytu. Natomiast zacięty opór stawiło PSG, któremu udało się nawet wywieźć bezbramkowy remis z Santiago Bernabéu. Jednak w rewanżu na Parc des Princes to Real odniósł zwycięstwo (1-0).
Rozgrywki grupowe wygraliśmy mając aż 9 punktów przewagi nad drugim PSG!
W 1/8 finału zagramy z FC Porto.
Puchar Hiszpanii
Jesienią (a właściwie już zimą - w grudniu) rozpoczęliśmy przygodę z Pucharem Króla. Pierwszy przeciwnik - drugoligowy Cadiz - nie stanowił dla moich zawodników wielkiego wyzwania i został dwukrotnie pokonany. Podobnie jak w poprzednim sezonie szansę w tych rozgrywkach dostają głównie dublerzy.
Następnym rywalem będzie Real Sociedad San Sebastian.
Komentarze (0)
Możliwość komentowania tylko dla zarejestrowanych użytkowników.
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Drogi Rewolucjonisto, prosimy o przestrzeganie regulaminu i zapoznanie się z FAQ