bramkarz – liczy się refleks, chwytanie, jeden na jednego, a także gra w powietrzu. Dobrze, gdy bramkarz ma niską skłonność do piąstkowania, ekscentryczność oraz wysoką skoczność.
środkowy obrońca - Gra głową, krycie i odbiór to podstawowe i najważniejsze techniczne cechy środkowego obrońcy. Dobrze jeżeli obrońca potrafi też podać piłkę (podania). Z drugiej tabeli (atrybuty psychiczne) liczą się koncentracja, przewidywanie i ustawianie się. Jeżeli chodzi o cechy fizyczne, to na pewno skoczność i siła. Dzięki nim obrońca staje się murem nie do przejścia. Szybkość nie jest aż tak istotna, ale przyspieszenie już tak.
boczny obrońca – liczy się odbiór piłki oraz... drybling i dośrodkowania. Przynajmniej jeśli gramy czterema obrońcami i chcemy by boczni angażowali się w ataki. Gra głową nie jest istotna, bo piłkarze tej formacji rzadko mają okazję z niej korzystać (w sensie dosłownym). W drugiej tabeli należy zwracać uwagę na to samo, co w przypadku środkowych defensorów, ale będzie się tu liczyć również błyskotliwość. Fizycznie boczni obrońcy również nie muszą imponować. Przynajmniej nie posturą, za to większą uwagę trzeba przywiązywać do szybkości, przyspieszenia i wytrzymałości.
defensywny pomocnik – podobnie jak środkowy obrońca + podania. Dobrze jeśli jest waleczny (atrybuty psychiczne) i choć trochę kreatywny. Niektórzy stawiają na słabych fizycznie zawodników (słaba gra głową i niewielka postura), ale nie uważam żeby to był dobry pomysł i zdecydowanie doradzam piłkarzy silnych.
pomocnik – najlepiej żeby wszędzie miał same 20. A poważnie – powinien być w miarę dobry w każdym elemencie. Oczywiście niscy, ale lepsi technicznie piłkarze są wartościowi, ale trudniej gra się z takimi zawodnikami przeciw drużynom angielskim czy mającym w swoich szeregach silnych pomocników. Ważne będą w przypadku tych graczy szczególnie: podania, odbiór i drybling oraz strzały z dystansu i gra z pierwszej piłki. Z drugiej tabeli: kreatywność, przewidywanie, decyzje i błyskotliwość. W trzeciej ważna jest wytrzymałość.
skrzydłowy – na pewno dośrodkowania, drybling i technika. Wysokie wykańczanie akcji również nie zaszkodzi. Druga tabela to podobnie jak u pomocnika: błyskotliwość, kreatywność i decyzje. Podobnie jak w przypadku skrzydłowego obrońcy – pomocnik nie musi imponować cechami fizycznymi. Wręcz przeciwnie: powinien być szybki, z dobrym przyspieszeniem oraz zwinnością. Bardzo ważna jest też wytrzymałość.
ofensywny pomocnik – niemal to samo co w przypadku pomocnika, ale mniejsze znaczenie będzie miał odbiór piłki, zaś większe: technika, drybling i strzały z dystansu. W cechach psychicznych liczy się to samo co u skrzydłowego, natomiast dobrze jeżeli środkowy ofensywny pomocnik jest w miarę silny fizycznie.
napastnik – tych są dwa typy: silny fizycznie – z dobrą grą głową, ale za to wolniejszy, lub szybszy i zwinny, ale słaby w grze w powietrzu. Najlepiej posiadać obu i wystawiać ich w pierwszym składzie. Poza wymienionymi atrybutami dobry napastnik musi charakteryzować się wysoką umiejętnością wykańczania akcji, techniki i dryblingu. W drugiej tabeli istotne są ustawianie się, opanowanie i decyzje. Pamiętaj, że napastnik z wysoką „współpracą” zamiast strzelać może częściej próbować podawać, co wcale nie jest dobre. W ostatniej tabeli liczy się zwinność i przyspieszenie.
Pozdro
Użytkownik uznał post za pomocny
Najnowsze posty