Gra środkiem pola w FMie 2016 - kilka ciekawostek

 PavS Partyzant

Postów: 251
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 29.01.2010
Poziom ostrzeżeń: 0
0
04.01.2016, 08:46    #1
Nowym FM pokazuje ciekawą zależność, a mianowicie napastnicy strzelą z niemal każdej wrzutki natomiast sytuacji ze środka pola, sam na sam z bramkarzem, koncertowo partolą, kopiąc albo obok bramki, albo wprost w bramkarza.

Zrobiłem eksperyment i stworzyłem taktykę opierającą się w 100% na posiadaniu piłki, krótkich podaniach i grze środkiem. W efekcie, po 14 kolejkach mam 7144 podania, a drugi Bayern 5617 (celność 82% vs 81%), posiadanie piłki 57,86%, Bayern 55,46%. Co najzabawniejsze każdy mecz u siebie wygrywam 1-0, a na wyjeździe 1-0 przegrywam lub 0-0 remisuje.

Oczywista sprawa, że posiadanie piłki na wynik przekładać się nie musi, ale stwarzam naprawdę masę sytuacji w tym średnio 7-8 "setek" po rozklepaniu obrony i wyprowadzeniu napastnika sam na sam. Sami napastnicy mają wykończenie akcji 15 i 16, a opanowanie i decyzje powyżej 15. Czyli ewidentnie silnik coś szwankuje w tego typu akcjach.

Nie pisze tego, aby się żalić, ze gra slabo mi idzie, mogłem machnąć 2x skrzydłowych i rozjechać ligę jak w poprzednim sezonie (gram RB Lipsk), ale jak pisałem wyżej chciałem zrobić swego rodzaju eksperyment.

 ASSE Wróg ludu

Postów: 84
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 26.11.2015
Poziom ostrzeżeń: 3
0
04.01.2016 10:37    #2
Rozczaruje Cię ale nie da się grać środkiem tak jak w poprzednich FM-ach. Ja też ustawiam zawsze 4-3-3 albo 4-1-2-3 albo 4-1-2-1-2 ale w tej odsłonie poza wysokimi notami dla zawodników i 80%posiadania piłki nie da się nic więcej ugrać,gra premiuje skrzydłowych i durne wrzutki a nie tiki take i klepanie w polu karnym

 PavS Partyzant

Postów: 251
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 29.01.2010
Poziom ostrzeżeń: 0
0
04.01.2016 19:50    #3
Spokojnie da się grac środkiem, jak pisałem wyżej same akcje są spoko, a i zawodnicy idealnie realizują nakreślony przeze mnie plan. Problem stanowi sama skuteczność, bramkarz ma chyba w samym skrypcie gry ustawiony "za duży zasięg" i odbija 90% piłek, których nie ma prawa sięgnąć. Dlatego sporo łatwiej grać wrzutkami, bo takich piłek już nie da rady wyjąć.

 Pucek Stachanowiec

Postów: 7239
Grupa: Moderator
Dołączył: 24.08.2007
Poziom ostrzeżeń: 0
0
04.01.2016 19:52    #4
Fajnie gdybyś opisał ten eksperyment w manifeście i zamieścił screeny :)
To piłkarze przegrywają Twoje mecze, a nie taktyka. Ludzie wygadali już mnóstwo bzdur o taktyce, a ledwo wiedzą jak wygrać w domino.

 robal15 Młody aktywista

Postów: 2961
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 04.11.2008
Skąd: Poznan
Poziom ostrzeżeń: 0
0
04.01.2016 19:58    #5
Już w becie mówiłem, że coś jest nie tak ze skutecznością napastników.
Wrzutka - 90% to gol.
Sam na sam - 30% to gol.

A w becie to już w ogóle była tragedia, po tych łatkach widać poprawę, ale po co się męczyć?

// Edytowano 1 raz, ostatni raz 04.01.2016 o godz. 19:59

"Bezczelny młody człowiek" Aga 2k15

 karo Partyzant

Postów: 226
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 15.08.2013
Poziom ostrzeżeń: 0
0
05.01.2016 16:27    #6
Granie bez skrzydlowych nie powinno przynosic sukcesow, ten element uwazam za zbalansowany. A bramek to ogolnie pada za duzo, zwlsszcza ze strony napastnika.

 PavS Partyzant

Postów: 251
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 29.01.2010
Poziom ostrzeżeń: 0
0
05.01.2016 16:58    #7
W momencie gdy napastnik dostaje w meczu +/- 4 wrzutki "na pustą" bramkę po tym jak obrońcy zamarli w bezruchu, gra skrzydłami jest gwarantem rozjechania ligi niemal każdym zespołem. W tym sposobie gry napastnik luźno nastuka +30goli w sezonie. W taktyce, która opisałem pomimo rozklepania obrony i wyprowadzenia napadziora na czystą sytuację, myli się on nader często, a większość goli zdobywam po przypadkowych strzałach z dystansu.

Reasumując gra środkiem spokojnie może być efektywna pod warunkiem, że napastnicy wykorzystują min. 30-40% stuprocentowych sytuacji, w obecnej chwili nie wiem czy przekracza to 10%. O braku efektywności można mówić w momencie gdy sytuacji bramkowych brakuje, tu po prostu szwankuje sama gra, która nadmiernie podniosła skuteczność bramkarza. Na programowaniu znam się średnio, ale podejrzewam, że w skrypcie jest współczynnik odpowiedzialny za "zasięg" wirtualnych golkiperów i został on niewłaściwie zbalansowany.

 karo Partyzant

Postów: 226
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 15.08.2013
Poziom ostrzeżeń: 0
0
05.01.2016 17:18    #8
Nie szukaj realizmu w fm, bo nie znajdziesz

 PavS Partyzant

Postów: 251
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 29.01.2010
Poziom ostrzeżeń: 0
0
05.01.2016 18:15    #9
Realizmu? Raczej szukam prawidłowości w skrypcie, które sprawiają, że tak skrajnie wygląda skuteczność gry środkiem i skrzydłami. W sumie to już pierwsze wnioski wyciągnąłem.

Musisz się zalogować, aby dodać odpowiedź.

PRZEGLĄDAJĄ TEMAT

1 aktywny w tym 0 zarejestrowanych, 1 gość, 0 ukrytych

FM REVOLUTION - OFICJALNA STRONA SERII FOOTBALL MANAGER W POLSCE
Największa polska społeczność Ponad 70 tysięcy zarejestrowanych użytkowników nie może się mylić!
Polska Liga Update Plik dodający do Football Managera opcję gry w niższych ligach polskich!
FM Revolution Cut-Out Megapack Największy, w pełni dostępny zestaw zdjęć piłkarzy do Football Managera.
Aktualizacje i dodatki Uaktualnienia, nowe grywalne kraje i inne nowości ze światowej sceny.
Talenty do Football Managera Znajdziesz u nas setki nazwisk wonderkidów. Sprawdź je wszystkie!
Polska baza danych - dyskusja Masz uwagi do jakości wykonania Ekstraklasy lub 1. ligi? Napisz tutaj!
Copyright © 2002-2024 by FM Revolution
[x]Informujemy, że ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką plików cookies. W każdym czasie możesz określić w swojej przeglądarce warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies.