Są dostępne poradniki które pokażą ci co i jak, ale sam musisz opracować własny styl prowadzenia zespołu. Ale jeśli chcesz osiągnąć sukces udzielę ci kilku moich porad. Prowadzę Lecha Poznań już 8 sezon. ponad 160 meczy w lidze z rzędu bez porażki. Raz wygrana Liga Mistrzów i Liga Europy. Po moich zawodników ciągle zgłaszają się najlepsze kluby Europejskie. Ale po kolei:
1. Najpierw analiza budżetu transferowego i płac. Musisz sprawdzić które pozycje wymagają wzmocnień, a które są zbyt rozbudowane. Kiedy zaczynałem Lech miał może z 600 tys euro na transfery (FM 13). Zacząłem szukać na wolnym rynku. Zrobiłem jeden zakup i ściągnąłem kilku zawodników za darmo z wolnych transferów. Efekt: wartość sprowadzonych zawodników ponad milion euro. Przesunąłem środki na wynagrodzenia, ale uzyskałem głębszy i mocniejszy skład, którym zdobyłem moje pierwsze Mistrzostwo Polski (oraz Puchar na dokładkę)
2. Opracowanie trzech strategii meczowych. Bardzo ważne jest aby jedna strategia była defensywna. Przyjdzie ci grać na wyjazdach, z silniejszymi drużynami. Wtedy twoją szansą jest gra z kontry albo szukanie remisu w grze defensywnej. Jeśli połączysz to np z dobrą grą w stałych fragmentach gry możesz wygrać nawet z silnym przeciwnikiem. Tak właśnie wygrałem LM przeciwko Barcelonie (2:1)
3. Sztab szkoleniowy. Nie zawsze będziesz mógł go od razu rozbudować, ale atakuj zarząd prośbami o zgodę na kolejnych trenerów. Szukaj jak najlepszych, płać odstępne. Jeśli zapewnisz odpowiednią kadrę twoi zawodnicy będą się lepiej rozwijać.
4. Transfery. Na początku szukaj na wolnym rynku, wysyłaj scoutów w różne strony świata. Twoim błogosławieństwem mogą okazać się zawodnicy którym kończą się kontrakty. Jeśli podpiszesz z nimi kontrakt będą twoi za darmo (lub prawie za darmo) za 6 miesięcy. Bardzo często korzystałem z tej opcji i za frajer miałem dobrych zawodników. Jeśli będziesz chciał kupić zawodnika przygotuj się na większe wydatki niż wynosi jego wartość. Kluby potrafią zażądać 4-5 a nawet 10 razy tyle ile jest wart piłkarz. Jeśli jesteś pewny, że potrzebujesz danego piłkarza to warto zapłacić i ubiec inne kluby. Za napastników płaciłem po 8 milionów euro, ale przynieśli mi wygraną LM i złoty but za liczbę goli w LM.
5. Sprzedawaj zawodników - co jakiś czas (co sezon/dwa) sprzedaj jednego lub dwóch piłkarzy. Uwolnisz środki, zaoszczędzisz na wynagrodzeniach i zrobisz miejsce w zespole na kolejnych. Starsi piłkarze nie zawsze chca odchodzić (wiadomo ... ciepła posadka). Wtedy czekaj aż ktoś się nimi zainteresuje i oferuj. Nie żądaj za dużo, bo inne kluby wycofają oferty.
6. Szukając zawodników poza typowymi atrybutami dla danej pozycji patrzę na kilka dodatkowych:
- nastawienie zawodnika - najlepiej ambitny, przykładny zawodowiec albo profesjonalista - tacy będą grać, gryźć trawę a nie obijać się na boisku. Ambitni będą chcieli szybciej odejść do lepszych klubów, ale udaje się ich zatrzymać.
- atrybuty psychiczne - determinacja, kreatywność oraz pracowitość.
- ocena słabych i mocnych stron - słabe strony nie mogą rzutować na daną pozycje (np. obrońca nie może mieć problemów z kryciem albo grą głową)
To tak na szybki poczatek
resztę dopracujesz sam
Najnowsze posty