Atrybuty w profilu piłkarza wydają się bardzo czytelne. Wystarczy wiedzieć, które cechy są kluczowe i z jakimi się łączą, tworząc zdolnego stopera, skrzydłowego lub napastnika. Czy to jednak wszystko? Które cechy tak naprawdę są najistotniejsze?
Jeden z artykułów na blogu Mantralux FM bardzo dokładnie wyjaśnia, czy kierujemy się dobrymi przesłankami wybierając zawodników. Dotyczy on Football Managera 2011, ale zawarte w nim porady nadal są aktualne. Okazuje się, że pies leży pogrzebany dużo głębiej niż większości się wydaje. Bo kto przykłada większą uwagę do pracowitości czy współpracy? Chyba tylko menedżer szukający dobrego pomocnika. Koncentracja podobno przydaje się tylko zawodnikom defensywnym. Jedynie determinację docenia większość graczy. Okazuje się, że wszystkie cztery wyżej wymienione atrybuty są bardzo ważne u zawodników. Nazywa się je atrybutami pobocznymi i silnik meczowy sprawdza je w pierwszej kolejności, zanim podejmie jakąkolwiek inną akcję, czyli zanim zawodnik poda, strzeli, czy wykona inny ruch. Wszystko zależy od tego czy:
a) Jest wystarczająco pracowity i będzie mu się chciało coś zrobić, bo przecież zawsze może poczekać, aż ktoś zrobi to za niego. Ktoś kto nie jest pracowity, będzie czekał na okazję zamiast samemu ją stworzyć. Z drugiej strony zawodnik o wysokiej wartości tego atrybutu będzie się bardziej angażował w grę i wykorzystywał umiejętność gry bez piłki.
b) Potrafi współpracować i wykorzysta swoje umiejętności w najlepszym interesie drużyny, czy swoim? Innymi słowy, poda do lepiej ustawionego kolegi w sytuacji podbramkowej, czy zachowa się egoistycznie?
c) Wie, co się dzieje wokół niego – potrafi się skoncentrować – i dzięki temu przewidzieć co się stanie albo wybrać odpowiednie rozwiązanie? W czasie meczu piłkarz o wysokiej koncentrancji będzie podejmowal lepsze decyzje i przez to popełniał mniej błędów.
d) Jest wystarczająco zdeterminowany, żeby użyć swoich umiejętności – czy już się poddał? Im słabsza determinacja, tym szybciej zawodnik odpuszcza.
Do tego należy dodać główne atrybuty, od których zależy powodzenie pozostałych umiejętności piłkarza:
a) Technika – co zawodnik potrafi zrobić z piłką? Im lepsza technika, tym większy repertuar zagrań.
b) Przewidywanie – czy potrafi czytać grę? Będzie wiedział dokąd podać – jak będą poruszać się jego partnerzy po boisku? Co zrobi rywal z piłką, żeby skutecznie mu ja odebrać?
c) Kreatywność – im wyższa, tym więcej możliwości będzie widział zawodnik. Podobnie jak technika odpowiada za szerokość repertuaru zagrań, tak kreatywność kontroluje możliwości mentalne.
d) Decyzje – last, but not least – w czasie gry zawodnik bez przerwy musi wybierać pomiędzy różnymi możliwościami. Ten atrybut odpowiada za to, czy wybierze on najlepszą opcję z możliwych. Od tego zależy kiedy, jak i co on zrobi. Podporządkowane jest to jednak dwóm innym umiejętnościom – kreatywności, czyli czy zawodnik w ogóle dostrzega pewne rozwiązania, a także technice, czyli czy jest w stanie zrobić z piłką to, co by chciał.
Pozostałe atrybuty są drugorzędne i zawsze w jakiś sposób zależą od głównych. Na to nakłada się determinacja, koncentracja, współpraca i pracowitość. W ten sposób otrzymujemy odpowiedź, dlaczego pewni zawodnicy pomimo wysokich - pozostałych - atrybutów radzą sobie słabiej niż potencjalnie gorsi piłkarze. Zgadzacie się z tą teorią? Jakie są Wasze spostrzeżenia w zakresie atrybutów?
Źródło: http://www.mantralux.com/2010/11/player-attributes-explained/
Słowa kluczowe:
Komentarze (0)
Możliwość komentowania tylko dla zarejestrowanych użytkowników.
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Drogi Rewolucjonisto, prosimy o przestrzeganie regulaminu i zapoznanie się z FAQ