nauka

 Rungratsamee Partyzant

Postów: 2
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 24.12.2012
Poziom ostrzeżeń: 0
0
24.12.2012, 01:53    #1
Witam,

Jestem czytelnikiem cmrev.com od długiego czasu, przeczytałem sporo artykułów dotyczących taktyki, analiz itd. Niestety ciężko mi znaleźć złoty środek i nadal tak naprawdę nic nie osiągnąłem w football manager. Stąd pytanie do bardziej zaawansowanych wirtualnych managerów - od czego tak naprawdę zacząć? Czytałem o analizach przed-, w trakcie- i po- meczowych, czytałem o taktykach, staram się wdrażać je w życie, lecz z bardzo kiepskimi efektami.

 ens Partyzant

Postów: 40
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 03.06.2009
Skąd: Koszalin
Poziom ostrzeżeń: 0
0
24.12.2012 08:53    #2
Osobiście gram w managery od CM00/01 poprzez wszystkie FM.

Z moim doświadczeń wynika, że najlepiej jest po prostu obserwować i trzeźwo myśleć.
Oglądam mecze w trybie rozszerzonym klasycznym 2d. Wprowadzam zmiany i obserwuje zachowania zawodników i styl gry.
Aktualny sezon zaczął taktyką 4-2-2-2, a skończyłem 4-2-3-1.
Grałem płynnie, szybko i bezpośrednio skrzydłami, a teraz gram standardowo, krótko i kontrolując przebieg meczu (jak się da oczywiście).

Nie odnoszę zbyt wiele sukcesów, zwłaszcza spektakularnych... ale samo prowadzenie danego klubu sprawia mi wielką frajdę!!
Teraz przykładowo skończyłem Arsenalem pierwszy sezon (FM13) jako wicemistrz Anglii. Ciesze się jak dzieciak bo jestem wiernym kibicem tego klubu, a dodatkowo jest to jeden z niewielu sukcesów w moim życiu wirtualnego managera. Tak naprawdę pierwsze prawdziwe podium grając gdzie rozegrałem wszystkie spotkania osobiście!!

Odpadłem we wszystkich pucharach krajowych w dość wczesnych fazach... a w LM zająłem zaszczytne 4 miejsce w grupie grając z takimi tuzami jak BVB, Galatasaray i ktoś jeszcze... Sam widzisz nie jestem jakimś geniuszem w tej grze ;) mimo wielu lat gry. Często grałem drużynami z bardzo niskich lig i starałem się awansować wyżej lub bić się tam gdzieś w środku ligi (kilka sezonów Hull w FM12 wspominam z wielkim sentymentem choć wygrałem tylko jakiś tam puchar krajowy).

Osobiście nigdy nie wygrałem Ligi Mistrzów, nigdy nie wygrałem Ligi Angielskiej Arsenalem (przy pomocy Asystenta się udało).
Wstyd się aż przyznać :D

Ale co mogę powiedzieć... poprzez te wszystkie lata gry... i oswajanie się ze zmianami... w końcu mogę powiedzieć, że FM13 jest grą którą zacząłem rozumieć i potrafię się w tym środowisku poruszać :)

Dlatego kolego. Gra, gra , gra, gra i jeszcze raz gra! Nie podłamuj się porażkami czy zwolnieniem z posady. Ja wtedy grałem dalej swoim profilem. Wiele dobrego można wynieść z oglądania rozszerzonych spotkań. Widać wtedy jak na dłoni to co można poprawić i jak polecenia indywidualne / drużynowe przekładają się na grę. FM nie jest prostą grą, ale za to jak cudowną.

Reasumując: Masz jakiś problem - pytaj na forum. Pytaj o konkrety, a nie na zasadzie "mam problem, kto mi ustawi drużynę?" Nie. Obserwuj w czym masz braki, co sprawia Twojej drużynie problem. Prosty przykład - nie możesz utrzymać się przy piłce i kontrolować gry? Zapytaj opisując swoją taktykę i skład. Podaj jakieś statystyki i szukaj pomocy na CMREV. Jeśli tracisz dużo bramek po wrzutkach to też jest na to rozwiązanie które możesz tutaj znaleźć.


Trzeba najpierw zrozumieć gdzie leży problem aby go rozwiązać :)
Mam nadzieje, że choć trochę pomogłem.
Ile jeszcze Panie Wenger będzie nam dane słuchać o jakości?
:: ONE LIFE! ONE CLUB! GUNNER TILL I DIE! ::

 myfunnygame Żołnierz frontu ideologicznego

Postów: 2972
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 25.11.2012
Skąd: Katowice
Poziom ostrzeżeń: 0
0
24.12.2012 09:01    #3
Dobrze powiedziane, polać mu :)

// Edytowano 1 raz, ostatni raz 24.12.2012 o godz. 09:06

 Rungratsamee Partyzant

Postów: 2
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 24.12.2012
Poziom ostrzeżeń: 0
0
24.12.2012 13:42    #4
dziękuję za tak wyczerpującą odpowiedź :)

Z pewnością nie oczekuję odpowiedzi na zasadzie - ustaw go tak, daj mu takie polecenie. To oczywiście zabija jakąkolwiek przyjemność z gry, ponieważ właściwie nie mam żadnego pojęcia dlaczego to działa, a dlaczego nie. W tej chwili również zacząłem grę arsenalem, gram taktyką następującą:

Z czym mam problem:

-Bardzo mało podań do skrzydłowych, którzy w moim zamyśle mieli odpowiadać za grę ofensywną w pierwszym rzędzie.
-Częste... zbyt często podłączanie się bocznych obrońców, przez co często zostaje dziura w obronie na skrzydłach, środkowi obrońcy nie są w stanie zatrzymać kontrataku. Nawet, gdy ustawię obrońcom polecenie obrony, też często lecą na skrzydłach bardzo wysoko.

I oczywiście zdrowych, wesołych i radosnych świąt. : )

// Edytowano 1 raz, ostatni raz 24.12.2012 o godz. 13:44

 kaka222 Partyzant

Postów: 347
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 29.06.2008
Skąd: Kraków
Poziom ostrzeżeń: 0
0
24.12.2012 14:46    #5
Najlepiej ucząc się poprzez granie. Jest to najmilsza i najlepsza forma nauki. Każdy FM jest nieco inny, ale mając doświadczenie z poprzednich można sobie poradzić. Co do sukcesów nie ma się czym przejmować wszytko zależy od klubu. Często trzeba sobie dać po prostu czas. Wiadomo, że czasami uda się wygrać coś już w pierwszym sezonie, a czasem trzeba walczyć przez kilka lat. Co do powyższych problemów. Daj w ustawieniach zespołu: grę skrzydłami. Bocznym obrońcą odpowiednio ustaw rajdy i rajdy z piłką.

 ens Partyzant

Postów: 40
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 03.06.2009
Skąd: Koszalin
Poziom ostrzeżeń: 0
0
24.12.2012 15:32    #6
Jeśli chodzi o bocznych obrońców to tak jak kolega wyżej radzi.
Podpowiem Ci jak to wygląda u mnie w FM13:

OL/P: Skoryguj rajdy z piłką i wyjścia z głębi pola - u mnie obrońcy grają z nastawienie Obrona,a dodatkowo ustawiłem im granie przy linii bocznej przez co czasami są uruchamiani przez skrzydłowych jak nie mogą się przebić. Może i u Ciebie to zadziała.

Jeśli chodzi o wyprowadzanie ataków przez skrzydłowych. To nie do końca polecam ustawiać grę skrzydłami, a po prostu w poleceniach z ławki wydaj "kontrola wyprowadzania ataku: zagrania na skrzydła" - wtedy większość piłek leci od razu na skrzydło na dobieg,a zarazem nie "ogranicza" do granie głównie skrzydłami :)
Ile jeszcze Panie Wenger będzie nam dane słuchać o jakości?
:: ONE LIFE! ONE CLUB! GUNNER TILL I DIE! ::

 stefan1984 Młody aktywista

Postów: 1353
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 25.09.2010
Skąd: Posiłów
Poziom ostrzeżeń: 0
0
24.12.2012 17:08    #7
Spróbował bym jeszcze Kompletnego Napastnika zamiast klasycznej dziesiątki, jednego rozgrywającego już masz.

Musisz się zalogować, aby dodać odpowiedź.

PRZEGLĄDAJĄ TEMAT

1 aktywny w tym 0 zarejestrowanych, 1 gość, 0 ukrytych

FM REVOLUTION - OFICJALNA STRONA SERII FOOTBALL MANAGER W POLSCE
Największa polska społeczność Ponad 70 tysięcy zarejestrowanych użytkowników nie może się mylić!
Polska Liga Update Plik dodający do Football Managera opcję gry w niższych ligach polskich!
FM Revolution Cut-Out Megapack Największy, w pełni dostępny zestaw zdjęć piłkarzy do Football Managera.
Aktualizacje i dodatki Uaktualnienia, nowe grywalne kraje i inne nowości ze światowej sceny.
Talenty do Football Managera Znajdziesz u nas setki nazwisk wonderkidów. Sprawdź je wszystkie!
Polska baza danych - dyskusja Masz uwagi do jakości wykonania Ekstraklasy lub 1. ligi? Napisz tutaj!
Copyright © 2002-2024 by FM Revolution
[x]Informujemy, że ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką plików cookies. W każdym czasie możesz określić w swojej przeglądarce warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies.