Polecenia nie działają

 gucioprawda Młody aktywista

Postów: 1037
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 26.05.2008
Skąd: Częstochowa/Warszawa
Poziom ostrzeżeń: 0
0
12.01.2015 18:31    #11
Czyli, w dużym uproszczeniu atrybuty działają jak cechy postaci w dajmy na to Warhammer Fantasy Roleplay (czy innych D&D podobnych mechanikach). To, czy coś wyjdzie, czy nie zależy nie tylko od atrybutu, ale też od "rzutu kostką". Bliski jestem zrozumienia? :) Zresztą, po cóż byłby atrybut "stabilność formy" chociażby.

 Fleszu Partyzant

Postów: 25
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 10.05.2009
Skąd: Warszawa
Poziom ostrzeżeń: 0
0
12.01.2015 18:44    #12
[quote]Fleszu: tak, po części masz rację. Konkretne równania, współczynniki wagowe itp. nie są i nie będą ujawniane, między innymi dlatego, że pomysłem jest zbliżenie gracza do tych możliwości które ma trener. Trener nie może przesunąć suwaka o "oczko" w prawo albo w lewo - może wydawać polecenia, kazać zawodnikom grać szerzej, wolniej, słać więcej prostopadłych piłek itp. - tak jak w FMie. Opisy atrybutów i ról są z kolei dosyć łatwo dostępne i szykowane przez ludzi lub serwisy związane z SI - strona którą linkował cellpump jest świetnym przykładem.[/quote]
W realnym świecie trener wie co jest związane z czym. Jeżeli gracz nawet nie wie jakie współczynniki są brane pod uwagę przy danej akcji zawodnika to jak ma podejmować decyzje? Skoro polecenia w taktyce są opisane bardzo enigmatyczne albo wręcz dwuznacznie to jak prawidłowo ich używać? Trafiłem wczesnej na wyżej wymienioną stronę i przejrzałem ją pobieżnie.
Znowu się nie zgodzę z kilkoma rzeczami a to tak na prędce. Wg owej strony np. przy walce o górne piłki decydujące znaczenie ma skoczność (i to by było logiczne) oraz determinacja i pracowitość. Hmm....jest w tym małe ale. Często gdy zamawiamy raport o zawodniku otrzymujemy coś w stylu "zawodnik ma braki mentalne, które na starcie skazują go na porażkę w walce o górne piłki" czy jakoś tak. Zadałem sobie trud i sprawdziłem profile paru takich zawodników i okazało się, że zawsze przy takim raporcie zawodnik miał niska waleczność ( i byłoby to logiczne!). A na stronie o tym nie ma ani słowa. Wniosek jest taki: Skoro gracze będący wyjadaczami nie wiedzą tak prostych rzeczy to jak ma do nich dotrzeć przeciętny gracz. Gracz nie wie co ma wpływ na tak prostą rzecz jak podania. Kiedyś wydawało mi się, że współczynnik "podania". Byłoby to logiczne. Ale po przeczytaniu paru poradników wyszło, że również np. technika. Tyle tylko, że poradniki składają się w większości z doświadczeń graczy albo ich domysłów. Nic nie wiemy z całą pewnością. Jak więc podejmować decyzje? To ukrywanie mechanizmów bardzo mi jako graczowi się nie podoba. A nawet uważam, że twórcy celowo zamieszczają trochę błędne albo niejasne opisy rożnych opcji i współczynników. Tak nie powinno być. Wyobraźcie sobie, że w sklepie kupujecie odkurzacz i instrukcja jest napisana w sposób tak mylący lub niepełny, że nie wiecie jak go włączyć. W świecie FM-a powoduje to,że nie możecie w sposób pełny grać a bardziej polegacie na "chybił trafił". Tak nie działa żaden trener na świecie.

 Gietz Polski Szef Researchu

Postów: 551
Grupa: Moderator
Dołączył: 08.03.2011
Skąd: Wrocław
Poziom ostrzeżeń: 0
0
12.01.2015 19:27    #13
[quote="Fleszu"]W realnym świecie trener wie co jest związane z czym. Jeżeli gracz nawet nie wie jakie współczynniki są brane pod uwagę przy danej akcji zawodnika to jak ma podejmować decyzje?[/quote]
Oglądając mecz lub statystyki, patrząc np. że jego zawodnik przegrywa główki albo psuje okazje kolegom np. przez niedokładne podanie. Nie rozumiem jak "trener wie co jest związane z czym" - trener nie ma współczynników, ocenia efekt - X przegrywa główki, spróbujemy tak Y-ka.

[quote="Fleszu"]Znowu się nie zgodzę z kilkoma rzeczami a to tak na prędce. Wg owej strony np. przy walce o górne piłki decydujące znaczenie ma skoczność (i to by było logiczne) oraz determinacja i pracowitość. Hmm....jest w tym małe ale. Często gdy zamawiamy raport o zawodniku otrzymujemy coś w stylu "zawodnik ma braki mentalne, które na starcie skazują go na porażkę w walce o górne piłki" czy jakoś tak. Zadałem sobie trud i sprawdziłem profile paru takich zawodników i okazało się, że zawsze przy takim raporcie zawodnik miał niska waleczność ( i byłoby to logiczne!). A na stronie o tym nie ma ani słowa. Wniosek jest taki: Skoro gracze będący wyjadaczami nie wiedzą tak prostych rzeczy to jak ma do nich dotrzeć przeciętny gracz.[/quote]
Nie ma czegoś takiego jak pojedyncza sytuacja "walka o górną piłkę" - jest kilka sekund wcześniej, gdzie zawodnik musi przeczytać co zrobi skrzydłowy i ustawić się do wrzutki, gdzie nie może dać się wyprzedzić przeciwnikowi (gdy piłka jest jeszcze u skrzydłowego) - tutaj liczy się krycie, przewidywanie, ustawianie, siła, szybkość itp. Potem jest wrzutka, gdy piłka jest w powietrzu i też trwa walka determinowana przez pozycję wywalczoną wcześniej. Jest sam wyskok, jedyny moment gdzie liczy się skoczność, która nic nie da jeżeli napastnik jest na tej pozycji o metr lepszej ... Dlatego nie można powiedzieć że nie wiedzą o co chodzi.

[quote="Fleszu"]Gracz nie wie co ma wpływ na tak prostą rzecz jak podania. Kiedyś wydawało mi się, że współczynnik "podania". Byłoby to logiczne. Ale po przeczytaniu paru poradników wyszło, że również np. technika. Tyle tylko, że poradniki składają się w większości z doświadczeń graczy albo ich domysłów. Nic nie wiemy z całą pewnością.[/quote]
Znowu mylisz te dwie sprawy. Inaczej podaje się gdy masz piłkę pod kontrolą a inaczej na wślizgu albo na końcu zasięgu, czubkiem buta. Technika i przyjęcie piłki określa jak zawodnik przyjmie i jak będzie prowadził piłkę. Oczywiście wpłynie to na jakość podania, mimo że atrybutem określającym jakość podań bezpośrednio są "Podania" - po prostu pozwoli zawodnikowi na podanie w najwygodniejszy sposób.

[quote="Fleszu"]A nawet uważam, że twórcy celowo zamieszczają trochę błędne albo niejasne opisy rożnych opcji i współczynników.[/quote]
Jakiś przykład? Twórcy zamieszczają krótkie opisy które mówią za co odpowiada atrybut. Jeżeli jest "Przyjęcie piłki" to piszą że odpowiada jak trudne piłki i jak dokładnie zawodnik przyjmie. To jest prawda. Skutki takiego przyjęcia są rozliczne i nie są przez nich opisywane, bo to bez sensu. Wyobraź sobie listę dot. Podań z tysiącem punktów takich jak "Wpływa na ilość autów po niecelnych dograniach do zawodników grających przy linii"; "Wpływa na ilość kontrataków rywala po przejęciu niedokładniej zagranej piłki" ... Jeżeli znajdziesz jakiś trochę błędny albo celowo fałszywy opis atrybutu to daj znać.

[quote="Fleszu"]W świecie FM-a powoduje to,że nie możecie w sposób pełny grać a bardziej polegacie na "chybił trafił". Tak nie działa żaden trener na świecie.[/quote]
Tak działa każdy trener na świecie.

 Fleszu Partyzant

Postów: 25
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 10.05.2009
Skąd: Warszawa
Poziom ostrzeżeń: 0
0
12.01.2015 20:13    #14
[quote]Oglądając mecz lub statystyki, patrząc np. że jego zawodnik przegrywa główki albo psuje okazje kolegom np. przez niedokładne podanie. Nie rozumiem jak "trener wie co jest związane z czym" - trener nie ma współczynników, ocenia efekt - X przegrywa główki, spróbujemy tak Y-ka. [/quote]
Trener w realnym świecie widzi czy ktoś dobrze podaje czy źle. Tutaj dochodzi dodatkowy współczynnik -technika, który również ma wpływ. Jaki nie wiadomo bo twórcy tego nie podają.

[quote]Nie ma czegoś takiego jak pojedyncza sytuacja "walka o górną piłkę" - jest kilka sekund wcześniej, gdzie zawodnik musi przeczytać co zrobi skrzydłowy i ustawić się do wrzutki, gdzie nie może dać się wyprzedzić przeciwnikowi (gdy piłka jest jeszcze u skrzydłowego) - tutaj liczy się krycie, przewidywanie, ustawianie, siła, szybkość itp. Potem jest wrzutka, gdy piłka jest w powietrzu i też trwa walka determinowana przez pozycję wywalczoną wcześniej. Jest sam wyskok, jedyny moment gdzie liczy się skoczność, która nic nie da jeżeli napastnik jest na tej pozycji o metr lepszej ... Dlatego nie można powiedzieć że nie wiedzą o co chodzi.[/quote]
Oczywiście istnieje kwestia przewidywania i ustawiania się. Mam na myśli sam moment wyskoku gdzie piłkarze walczą bezpośrednio o piłkę. Skoro gra "mówi" nam, że zawodnik nie nadaje się do walki o górne piłki gdyż am braki mentalne a z analizy współczynników wynika, że graczom o takim opisie brakuje waleczności a na stronie o tym nie piszą to znaczy, że nie mają wiedzy. Sama gra też nas bezpośrednio o tym nie informuje a gracz powinien to wiedzieć, że taki współczynnik ma wpływ.

[quote]Znowu mylisz te dwie sprawy. Inaczej podaje się gdy masz piłkę pod kontrolą a inaczej na wślizgu albo na końcu zasięgu, czubkiem buta. Technika i przyjęcie piłki określa jak zawodnik przyjmie i jak będzie prowadził piłkę. Oczywiście wpłynie to na jakość podania, mimo że atrybutem określającym jakość podań bezpośrednio są "Podania" - po prostu pozwoli zawodnikowi na podanie w najwygodniejszy sposób. [/quote]
W realu oczywiście, że tak jest ale nie ma ani jednego słowa o tym, że tak działa lub nie działa gra. Skąd mam wiedzieć kiedy technika ma zastosowanie a kiedy nie? Co to znaczy "pozwoli na podanie w najwygodniejszy sposób"? Właśnie tak jest opisany cały FM. Czy to znaczy,że piłkarz mający wyższą technikę będzie zawsze podawał celniej? Czy tylko w określonych sytuacjach? Jeśli tak to jakich? Czy piłkarz o współczynnikach podania 10 i technika 10 będzie podawał celniej od piłkarza podania 8 i technika 12? Skąd mam to wiedzieć jak nie wiem jak to działa? A jak nie wiem jak działa to jak mam wybrać lepszego piłkarza?

[quote]Jakiś przykład? Twórcy zamieszczają krótkie opisy które mówią za co odpowiada atrybut. Jeżeli jest "Przyjęcie piłki" to piszą że odpowiada jak trudne piłki i jak dokładnie zawodnik przyjmie. To jest prawda. Skutki takiego przyjęcia są rozliczne i nie są przez nich opisywane, bo to bez sensu. Wyobraź sobie listę dot. Podań z tysiącem punktów takich jak "Wpływa na ilość autów po niecelnych dograniach do zawodników grających przy linii"; "Wpływa na ilość kontrataków rywala po przejęciu niedokładniej zagranej piłki" ... Jeżeli znajdziesz jakiś trochę błędny albo celowo fałszywy opis atrybutu to daj znać.[/quote]
Przytoczę podany wcześniej czyli np.podania z poradników wynika, że ma ona wpływ na celność podań. Jeśli rzeczywiście tak jest to gracz jest wprowadzany w błąd ponieważ sądzi (albo sądził bo FM ma już trochę lat i gracze trochę rozgryźli), że jedynym współczynnikiem wpływającym na to czy podanie będzie celne czynie są "podania". Ani słowa nie ma nigdzie o technice). Kolejny przykład wcześniej przytaczany rzuty rożne. Znowu gracz sądzi, że jedynym współczynnikiem mającym wpływ na celność rzutów rożnych są "rzuty rożne". A jak pisałem wcześniej kreator pokazuje nam także współczynniki podań więc logika nakazuje, że on również jest brany pod uwagę. Gracz o tym nie wie jak jest naprawdę a przynajmniej we wcześniejszych wersjach FM nie widział. Do tego zobacz na przykład to co pisałem powyżej o poleceniach. Podałem opisy dwóch bardzo do siebie podobnych. Tak naprawdę nie wiem jakie są między nimi różnice albo co będzie jak zastosuję oba. Takich niedomówień jest więcej. W ogóle cały ten system poleceń jest zbudowany na niedomówieniach.
Kolejny przykład polecenia "atak skrzydłami". Na logikę zawodnicy powinni podawać na skrzydła ale...w jednym z poradników wyczytałem, że polecenie to powoduje wysunięcie skrajnych pomocników do przodu. Jeśli tak rzeczywiście jest to gracz nie ma żadnej informacji o tym.

 Fleszu Partyzant

Postów: 25
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 10.05.2009
Skąd: Warszawa
Poziom ostrzeżeń: 0
0
12.01.2015 20:14    #15
cd. (nie mogę więcej niż 5000 znaków)

Ostatnio lubię oglądać całe mecze. Widzę wtedy co powinienem zmienić ale klikam te polecenia nie dzieje się to co chcę. Więc albo one nie działają (a o dziwo w FM 2014 działały tak jak chciałem) albo gracz nie ma dobrze wytłumaczone jak ich używać. Chcę na przykład przytrzymać piłkę w linii pomocy jakiego polecenia powinienem użyć? Albo kombinacji jakich poleceń? Polecenie granie po ziemi dotyczy obrońców. Swoją drogą jest bardzo nieintuicyjne bo na pierwszy rzut oka dotyczy całego boiska.

[quote]Tak działa każdy trener na świecie.[/quote]
Sugeruję poczytać biografie trenerów bo absolutnie się z tym nie zgadzam. Trener wie co chce osiągnąć za pomocą taktyki i jak.

 cellpump Wróg ludu

Postów: 154
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 10.12.2012
Poziom ostrzeżeń: 3
0
12.01.2015 20:25    #16
Osobiście uważam, że właśnie Stabilność formy i Ważne mecze mają gigantyczny wpływ na grę danego zawodnika.
Niestety te staty są ukryte, nakreślane przez SI (Piatti z Valencii ma Stabilność formy 3/20 , a w tym sezonie to jeden z najlepszych zawodników w zespole).
Co do zmiany tych atrybutów to spierałbym się. Grałem około 8 sezonów i jedyne co zauważyłem to jak leciały niektórym w dół, ANI JEDNEMU w górę. (dot. FM 14)

 Gietz Polski Szef Researchu

Postów: 551
Grupa: Moderator
Dołączył: 08.03.2011
Skąd: Wrocław
Poziom ostrzeżeń: 0
0
12.01.2015 20:51    #17
[quote="Fleszu"]Trener w realnym świecie widzi czy ktoś dobrze podaje czy źle. Tutaj dochodzi dodatkowy współczynnik -technika, który również ma wpływ. Jaki nie wiadomo bo twórcy tego nie podają.[/quote]
Wiadomo - taki że jak będziesz miał piłkę daleko od nogi to ciężko będzie ją dobrze podać.

[quote="Fleszu"]Mam na myśli sam moment wyskoku gdzie piłkarze walczą bezpośrednio o piłkę. Skoro gra "mówi" nam, że zawodnik nie nadaje się do walki o górne piłki gdyż am braki mentalne a z analizy współczynników wynika, że graczom o takim opisie brakuje waleczności a na stronie o tym nie piszą to znaczy, że nie mają wiedzy. Sama gra też nas bezpośrednio o tym nie informuje a gracz powinien to wiedzieć, że taki współczynnik ma wpływ.[/quote]
Na stronie było napisane: waleczność określa czy zawodnik podejmie ryzykowną akcję, która może skutkować urazem lub bolesnym uderzeniem. Właśnie takim jest walka o górną piłkę z rozpędzonym rywalem, prawda?
Mam wrażenie że chciałbyś mieć solucję do FMa, tak jakby w grę można było grać nie widząc nigdy wcześniej meczu piłkarskiego - technika daje +3 do podań, ale rywal ma obrońcę z kryciem 16, moje prostopadłe piłki nie będą efektywne! :)

[quote="Fleszu"][quote]Znowu mylisz te dwie sprawy. Inaczej podaje się gdy masz piłkę pod kontrolą a inaczej na wślizgu albo na końcu zasięgu, czubkiem buta. Technika i przyjęcie piłki określa jak zawodnik przyjmie i jak będzie prowadził piłkę. Oczywiście wpłynie to na jakość podania, mimo że atrybutem określającym jakość podań bezpośrednio są "Podania" - po prostu pozwoli zawodnikowi na podanie w najwygodniejszy sposób. [/quote]
W realu oczywiście, że tak jest ale nie ma ani jednego słowa o tym, że tak działa lub nie działa gra. Skąd mam wiedzieć kiedy technika ma zastosowanie a kiedy nie? Co to znaczy "pozwoli na podanie w najwygodniejszy sposób"? Właśnie tak jest opisany cały FM. Czy to znaczy,że piłkarz mający wyższą technikę będzie zawsze podawał celniej? Czy tylko w określonych sytuacjach? Jeśli tak to jakich? Czy piłkarz o współczynnikach podania 10 i technika 10 będzie podawał celniej od piłkarza podania 8 i technika 12? Skąd mam to wiedzieć jak nie wiem jak to działa? A jak nie wiem jak działa to jak mam wybrać lepszego piłkarza?[/quote]
Jeżeli wytniesz identyczną sytuację, pominiesz cały jej kontekst i będzie klatka, gdzie piłka jest X cm od nogi piłkarza, on jest obrócony w stronę bramki, to technika nie będzie miała wpływu, decydują podania. To co gubisz, to fakt że tej klatki nie wytniesz, i jeżeli technika będzie gorsza to piłka będzie od nogi (x+10) cm i dogranie nie będzie tak dobre. Wszystko działa tak jak w meczu.

[quote="Fleszu"]Przytoczę podany wcześniej czyli np.podania z poradników wynika, że ma ona wpływ na celność podań. Jeśli rzeczywiście tak jest to gracz jest wprowadzany w błąd ponieważ sądzi (albo sądził bo FM ma już trochę lat i gracze trochę rozgryźli), że jedynym współczynnikiem wpływającym na to czy podanie będzie celne czynie są "podania". Ani słowa nie ma nigdzie o technice).[/quote]
No bo technika nie ma bezpośredniego wpływu. Ma pośredni, tak samo jak kilka innych atrybutów. Gdy grasz w FIFĘ, to przecież też jeżeli zmodyfikujesz piłkarza tak że będzie miał Krótkie i Długie podania na "99" i resztę atrybutów na "1" to nie będzie najlepszym rozgrywającym w grze, bo nie będzie mógł skorzystać ze swojego idealnego podania - bo rywal go wyprzedzi, przepchnie, zabierze piłkę przy przyjęciu itp.

[quote="Fleszu"]Kolejny przykład polecenia "atak skrzydłami". Na logikę zawodnicy powinni podawać na skrzydła ale...w jednym z poradników wyczytałem, że polecenie to powoduje wysunięcie skrajnych pomocników do przodu. Jeśli tak rzeczywiście jest to gracz nie ma żadnej informacji o tym.[/quote]
A jak Twoim zdaniem atakuje się skrzydłami? To naprawdę mnie ciekawi. Środkowy pomocnik ma podawać w poprzek do bocznego a on ma jechać z piłką do bramki? Boczni pomocnicy grają wyżej, więc dostają więcej piłek w groźnych rejonach (bo w nich są, zamiast być w linii z resztą pomocników). Mając bardziej ofensywne nastawienie w fazie przejściowej ruszają do przodu, więc dostają więcej piłek. Tak to działa w rzeczywistości i w grze.
Może gdzieś się nie rozumiemy, jaki miałoby mieć skutek takie polecenie?

 Gietz Polski Szef Researchu

Postów: 551
Grupa: Moderator
Dołączył: 08.03.2011
Skąd: Wrocław
Poziom ostrzeżeń: 0
0
12.01.2015 20:57    #18
[quote="Fleszu"]Chcę na przykład przytrzymać piłkę w linii pomocy jakiego polecenia powinienem użyć? Albo kombinacji jakich poleceń? Polecenie granie po ziemi dotyczy obrońców. Swoją drogą jest bardzo nieintuicyjne bo na pierwszy rzut oka dotyczy całego boiska.[/quote]
Jak wygląda gra w piłkę:
- bramkarz gra po ziemi do obrońców albo górą do pomocników lub napastników.
- obrońca wyprowadza piłkę po ziemi albo gra górą do napastników lub skrzydłowych
- pomocnicy grają po ziemi lub sytuacyjnie górą
- napastnicy grają po ziemi

Jak chcesz zabronić napastnikowi gry górą? Który napastnik na świecie gra górą? Oczywiście że polecenie dotyczy obrońców (i jest osobne dla bramkarza)!

[quote="Fleszu"][quote]Tak działa każdy trener na świecie.[/quote]
Sugeruję poczytać biografie trenerów bo absolutnie się z tym nie zgadzam. Trener wie co chce osiągnąć za pomocą taktyki i jak.[/quote]
Zrozumiałem że ten fragment nie dotyczył taktyki, tylko atrybutów (czyli że mówiłeś że nie wiesz co znaczy atrybut więc działasz na ślepo, a prawdziwy trener wie dokładnie co umie jego zawodnik więc na ślepo nie działa). Z tym się nie zgodzę, wiesz więcej niż trener, który widzi tylko mecz i trening i na tej podstawie wyrabia sobie obraz zawodnika - ty masz cyferki.

 paweldemon Partyzant

Postów: 223
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 21.09.2011
Poziom ostrzeżeń: 0
0
12.01.2015 21:03    #19
Fleszu popieram cię i masz rację ;P Podam prosty przykład...FMy sprzed kilku lat...ustawiam w indywidualnych poleceniach każdemu zawodnikowi krótkie podania, wolne tempo, kontrola, podania środkiem, po meczu ilość podań mojego rozgrywającego około 200...fm 15...ta sama sytuacja...podania nigdy nie przekroczyły 100...
W zasadzie statystyki meczowe zmieniają się nieznacznie...więc za przeproszeniem nie lubię czytać pierdo..nia, że gra uwzględnia atrybuty, polecenia taktyczne i bóg wie co jeszcze, gdy w rzeczywistości jest gigantycznym zbiorem powtarzających się losowo animacji i wyników, na które wpływ ma co najwyżej reputacją klubu, zadowolenie zawodników i rozmowy motywacyjne...dziękuję ;P właśnie dlatego cały mechanizm gry jest owiany taką wielką tajemnicą ;P

 Fleszu Partyzant

Postów: 25
Grupa: Użytkownik
Dołączył: 10.05.2009
Skąd: Warszawa
Poziom ostrzeżeń: 0
0
12.01.2015 21:47    #20
[quote]Wiadomo - taki że jak będziesz miał piłkę daleko od nogi to ciężko będzie ją dobrze podać.[/quote]
Oczywiście, że logiczne ale powiedz mi w którym miejscu FM gracz ma to napisane, że tak jest?

[quote]Na stronie było napisane: waleczność określa czy zawodnik podejmie ryzykowną akcję, która może skutkować urazem lub bolesnym uderzeniem. Właśnie takim jest walka o górną piłkę z rozpędzonym rywalem, prawda?
Mam wrażenie że chciałbyś mieć solucję do FMa, tak jakby w grę można było grać nie widząc nigdy wcześniej meczu piłkarskiego - technika daje +3 do podań, ale rywal ma obrońcę z kryciem 16, moje prostopadłe piłki nie będą efektywne! Uśmiech [/quote]

Ale to są domysły. Cały FM się na nich opiera i o to mi chodzi. Nigdzie nie jest to wyjaśnione. Skąd mam wiedzieć czy ten atrybut ma zastosowanie tylko podczas ostrych starć w polu bo tak pierwotnie myślałem czy tez w walce o górne piłki? Pierwotnie wszyscy albo prawie wszyscy myśleli, że decydujący atrybut to gra głową a niektórzy twierdzili że skoczność. Nie, solucja wyglądałaby mniej więcej ta: "Wybierz klub X, kup zawodnika Y i Z. Ustaw formację 4-4-2, do tego polecenia takie i takie, styl i mentalność taką i taką. Zawodnikowi A ustaw następujące polecenia a zawodnikowi B takie. Potem rozbuduj szkółkę i szkół juniorów bo zarząd się zgodzi. Mi chodzi o elementarną wiedzę, którą powinien mieć gracz aby móc podejmować decyzje i rozwiązywać problemy na boisku.

[quote]Jeżeli wytniesz identyczną sytuację, pominiesz cały jej kontekst i będzie klatka, gdzie piłka jest X cm od nogi piłkarza, on jest obrócony w stronę bramki, to technika nie będzie miała wpływu, decydują podania. To co gubisz, to fakt że tej klatki nie wytniesz, i jeżeli technika będzie gorsza to piłka będzie od nogi (x+10) cm i dogranie nie będzie tak dobre. Wszystko działa tak jak w meczu.[/quote]
Ale gdzie ta wiedza jest przekazana graczowi? Przecież ja nie wiem czy realia życia są w 100% przełożone na grę. A nigdzie w FM nie ma mowy, o korelacji podań z techniką. Gracze domyślają się tego jedynie. Może tak jest a może nie. To, że na jakiejśc stronie tak jest napisane to nie znaczy, że tak jest. Na innej może być co innego.

[quote]A jak Twoim zdaniem atakuje się skrzydłami? To naprawdę mnie ciekawi. Środkowy pomocnik ma podawać w poprzek do bocznego a on ma jechać z piłką do bramki? Boczni pomocnicy grają wyżej, więc dostają więcej piłek w groźnych rejonach (bo w nich są, zamiast być w linii z resztą pomocników). Mając bardziej ofensywne nastawienie w fazie przejściowej ruszają do przodu, więc dostają więcej piłek. Tak to działa w rzeczywistości i w grze.
Może gdzieś się nie rozumiemy, jaki miałoby mieć skutek takie polecenie? [/quote]
Nie chodzi jaki miałoby mieć skutek ale jak to jest opisane. Opis jest mniej więcej taki, że piłkarze będą starali się atakować skrzydłami. Skąd mam wiedzieć, że skrajni pomocnicy grają wyżej jak znowu ani słowa o tym nie ma w opisie? To, że w realu tak jest nie znaczy, że musi być w grze. Skoro gra daje rożne możliwości to logiczne, że mogę pomyśleć, że wszyscy są płasko a jedynie piłki na skrzydła idą. Prawda? Może nie będzie to efektywne ale przecież trener ma możliwość w realu tak ustawić zespół.

[quote]Jak wygląda gra w piłkę:
- bramkarz gra po ziemi do obrońców albo górą do pomocników lub napastników.
- obrońca wyprowadza piłkę po ziemi albo gra górą do napastników lub skrzydłowych
- pomocnicy grają po ziemi lub sytuacyjnie górą
- napastnicy grają po ziemi

Jak chcesz zabronić napastnikowi gry górą? Który napastnik na świecie gra górą? Oczywiście że polecenie dotyczy obrońców (i jest osobne dla bramkarza)![/quote]
No właśnie nie jest to oczywiste. Wyobraź sobie, że pomocnik ma piłkę i podaje ją górą. Jest to możliwe. Albo napastnik na swojej połowie dostał piłkę a drugi stoi bliżej bramki. Może podać górą? Graj po ziemi pomimo, że jest nieintuicyjne to przynajmniej jest dobrze opisane. Inna sprawa, że nie działa moim zdaniem. Moi obrońcy notorycznie podają piłkę górą do napastników pomimo ustawienia gra po ziemi oraz w poleceniach indywidualnych podawaj krócej. Co prawda zmieniałem ostatnio taktykę i nie nauczyli się jej jeszcze w pełni więc sprawdzę jeszcze jak będzie później.

[quote]Zrozumiałem że ten fragment nie dotyczył taktyki, tylko atrybutów (czyli że mówiłeś że nie wiesz co znaczy atrybut więc działasz na ślepo, a prawdziwy trener wie dokładnie co umie jego zawodnik więc na ślepo nie działa). Z tym się nie zgodzę, wiesz więcej niż trener, który widzi tylko mecz i trening i na tej podstawie wyrabia sobie obraz zawodnika - ty masz cyferki. [/quote]
Żle się zrozumieliśmy. Miałem na myśli taktykę. Przez to,że polecenia nie są jasne wybierasz ja na czuja. Problem jak wybierzesz kilka. Nie wiadomo jak na siebie wzajemnie działają. Skoro przyznałeś, że atak skrzydłami wysuwa skrajnych pomocników to inne polecenia też mogą robić coś co nie jest opisane. Wyobraź sobie, że zaznaczam na raz 5-8 taki poleceń.

Musisz się zalogować, aby dodać odpowiedź.

PRZEGLĄDAJĄ TEMAT

1 aktywny w tym 0 zarejestrowanych, 1 gość, 0 ukrytych

FM REVOLUTION - OFICJALNA STRONA SERII FOOTBALL MANAGER W POLSCE
Największa polska społeczność Ponad 70 tysięcy zarejestrowanych użytkowników nie może się mylić!
Polska Liga Update Plik dodający do Football Managera opcję gry w niższych ligach polskich!
FM Revolution Cut-Out Megapack Największy, w pełni dostępny zestaw zdjęć piłkarzy do Football Managera.
Aktualizacje i dodatki Uaktualnienia, nowe grywalne kraje i inne nowości ze światowej sceny.
Talenty do Football Managera Znajdziesz u nas setki nazwisk wonderkidów. Sprawdź je wszystkie!
Polska baza danych - dyskusja Masz uwagi do jakości wykonania Ekstraklasy lub 1. ligi? Napisz tutaj!
Copyright © 2002-2024 by FM Revolution
[x]Informujemy, że ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką plików cookies. W każdym czasie możesz określić w swojej przeglądarce warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies.