Witam.
Doskonali bramkarze w Football Managerze bywają różni. Są tacy:
tacy:
oraz tacy:
Macie już swoich faworytów? To dobrze, bo w trakcie dzisiejszej lekcji dowiecie się dlaczego Friedel jest najlepszym kandydatem do stanięcia między słupkami Waszej bramki w najbliższym meczu.
Bramkarze opisani są w grze jedenastoma unikalnymi atrybutami. Możemy je podzielić na trzy grupy:
- podstawowe - chwytanie, refleks, jeden na jednego, gra na przedpolu oraz komunikacja. Te atrybuty w największym stopniu świadczą o umiejętnościach bramkarza.
- uzupełniające - gra w powietrzu, wykopy oraz wyjścia do piłki. Uzupełniają umiejętności bramkarza stanowiąc często o jego przewadze nad konkurentami. Uwaga! Atrybut wyjścia do piłki w grze współgra z atrybutami szybkości i przyspieszenia, zaś o celności wykopów bramkarza decydują w grze atrybuty technika i podania.
- dodatkowe - piąstkowanie, wyrzuty oraz ekscentryczność. Wysokość tych atrybutów nie stanowi o zasadniczej jakości bramkarza, a raczej uzupełnia jego charakterystykę i decyduje o stylu gry. Uwaga! Atrybut wyrzutów w grze współgra z atrybutem siły, który decyduje o zasięgu wyrzutu.
Nie są to jednak wszystkie atrybuty niezbędne dobremu bramkarzowi. Okazuje się, że od najlepszych bramkarzy musimy oczekiwać jeszcze posiadania kilku ważnych atrybutów poza bramkarskich przynależnych wszystkim piłkarzom w grze. I tutaj należy jednak wskazać co najmniej dwie grupy atrybutów:
- podstawowe - zwinność, przewidywanie, odwaga, podejmowanie decyzji, a także ustawianie się. Stanowią one równie zasadniczy zbiór umiejętności bramkarza jak podstawowe atrybuty bramkarskie.
- uzupełniające - równowaga, determinacja, siła, szybkość, podania, technika, przyspieszenie oraz skoczność. Pomocne dla każdego bramkarza, ale nie niezbędne. Uwaga! Wysokość atrybutu skoczności nie jest powiązana i nie ma wpływu na wysokość atrybutu gry w powietrzu.
Już pobieżna analiza atrybutów wskazanych jako podstawowych dla bramkarza pozwala stwierdzić, że Friedel góruje nad konkurentami umiejętnościami gry na przedpolu, jeden na jednego, przewidywania oraz ustawiania się. Jest to bramkarz najbardziej kompletny z przedstawionych. W zasadzie jego jedyną słabą stroną jest brak szybkości i przyspieszenia, ale te atrybuty nie są kluczowe na jego pozycji. Pamiętajmy, że powyższego wyboru dokonujemy tylko w oparciu o analizę atrybutów, nie biorąc pod uwagę takich elementów jak kondycja, morale, wiek, doświadczenia, aktualna forma itp. itd. - co jak wiemy powinno także wpływać na nasze decyzje.
Silną stroną Fabiańskiego są wyjścia do piłki co będzie stanowiło ważny element gry podczas stosowania wysuniętej linii defensywnej, co daje nam gwarancję, że Fabiański przy dobrej grze nogami i niezłej szybkości udanie będzie pełnił rolę „ostatniego obrońcy”.
Kuszczak ma przewagę zwinności co przy jego świetnym refleksie i skoczności tworzy z niego króla gry na linii bramkowej.
W tym miejscu należy jednak chwilę poświęcić na dwa bardzo ważne atrybuty poza bramkarskie, które są jednak niezbędne dobremu goalkeeperowi. Chodzi o ustawianie się i przewidywanie.
Atrybut ustawiania się daje nam gwarancję, że bramkarz znajduje się zawsze we właściwym miejscu, zaś przewidywanie – że znajduje się tam również o właściwym czasie. Jeżeli u jakiegokolwiek bramkarza zauważycie niską wysokość tych atrybutów (zaniepokoić może już wartość poniżej 10), a przy okazji atrybut ekscentryczności zdecydowanie przekracza 10 – możecie być pewni, że macie do czynienia z kolegą Fabiena Bartheza czy Jorge Camposa. Ryzyko nieprzewidywalności ich zachowań można jednak wykorzystać dając im nieco więcej swobody taktycznej (ograniczanie i tak nie uchroni nas przed ich ekscentrycznością) i polecając grać im bezpośrednimi podaniami do naszych pomocników lub nawet napastników (szczególnie jeżeli gramy dość defensywnie da nam to możliwość tworzenia dodatkowych okazji do ataku).
Przejdźmy do poleceń indywidualnych taktycznych charakterystycznych tylko dla bramkarza.
Jak widać na powyższym rysunku większość poleceń jest wspólna dla zawodników z pola. Są jednak dwa polecenia, które przynależą tylko bramkarzowi:
1.wznowienie gry
2.wznowienie gry do
Sposób wznowienia gry przez bramkarza powinien być uzależniony oczywiście od umiejętności bramkarza (jeżeli nie ma wysokiej umiejętności wyrzutów nie każmy mu rozpoczynać gry wyrzutem i podobnie w przypadku wykopów, zaś jeżeli ma niską umiejętność komunikacji polecenie mu zostawiania piłki obrońcom naraża nas na to, że nieraz piłka trafi do napastnika rywali).
Ważniejsze jednak od umiejętności naszego bramkarza podczas wydawania mu poleceń wznawiania gry jest nastawienie naszej drużyny i wybranej formacji taktycznej.
Jeżeli decydujemy się na taktykę ofensywną najlepiej jest pozostawić piłkę obrońcom z poleceniem podawania jej jednemu z naszych bocznych obrońców (najlepiej temu lepiej spisującemu się w ofensywie).
Jeżeli nasze nastawienie jest bardziej zrównoważone każmy bramkarzowi wyrzucać piłkę w kierunku naszego bocznego pomocnika (najlepiej temu lepiej spisującemu się w defensywie).
W przypadku taktyk defensywnych najlepszym rozwiązaniem będą dalekie wykopy w kierunku naszych napastników (tych grających trochę głębiej i częściej wracających po piłkę).
Pozostałe indywidualne polecenia taktyczne dla bramkarza omówimy podczas dalszych lekcji, gdyż będą one uzależnione on innych szczegółowych ustawień naszej linii defensywnej, tudzież wyboru całej formacji taktycznej.
Na koniec warto wspomnieć, że są wśród poleceń indywidualnych dla bramkarzy dwa polecenia, które ZAWSZE (ale to ABSOLUTNIE ZAWSZE!) powinny być ustawione właśnie tak jak poniższych rysunkach.
To pozwolę sobie pozostawić bez komentarza, bo wnioski są chyba oczywiste. :-)
Na następnej lekcji przechodzimy do środkowych obrońców. Do zobaczenia.
Komentarze (0)
Możliwość komentowania tylko dla zarejestrowanych użytkowników.
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Drogi Rewolucjonisto, prosimy o przestrzeganie regulaminu i zapoznanie się z FAQ