Artykuły

CM4 03/04 - renesans, czy upadek? (część 2)
BARTOSH! 09.11.2003 21:57 2750 czytelników 0 komentarzy
7
Z dużymi obawami zasiadałem do testowania demka CM 03/04. Po prostu chciałem na nowo przekonać się do najlepszej ceemowej serii, co po wielkim niewypale, w postaci CM4, nie jest przecież łatwe. Ogólnie pierwsze wrażenie - zdecydowanie renesans!. Od razu jednak dodam, że nie bawiłem się w sposób szczególny w szukanie błędów. Zanim załadowałem grę, już pierwszy mały plusik - czcionka. Zarówno jeżeli chodzi o wybór czcionki jak i jej rozmiar.

To jest to! Koniec z tymi małymi gówienkami. Dla mnie, jako okularnika, nie było to bez znaczenia. Owszem, w CM4 mogliśmy (na piechotę) zmienić czcionkę, ale nie znalazłem takiej, która zawierałaby jednocześnie polskie litery i była wystarczająco czytelna.

Jeżeli chodzi o sprawy związane z "obsługą", to znakomitym rozwiązaniem jest opcja PRINT SCREEN.



Gdy zdecydujemy się zrobić zrzut screena, mamy możliwość zapisania go w trojaki sposób



Opcji bezpośredniego wydruku nie próbowałem, ale na pewno żre sporo atramentu. Format tekstowy oznacza konwersję do pliku o formacie RTF i prezentuje się ohydnie. Zdecydowanie najładniej wygląda konwersja do formatu HTML. Ekran z kadrą pierwszego zespołu prezentuje się bowiem w sposób następujący:



Zacząłem selektywny opis właśnie od tej opcji, gdyż jest ona bezcenna dla totalnych analizatorów, statystyków oraz ceemowych pisarzy oczywiście.
W dalszej kolejności należy odnotować kolejne zmiany w zakresie prezentacji zajęć treningowych. Nie wyrobiłem sobie do końca na ich temat zdania, gdyż za mało jeszcze grałem. Na pewno na plus są zmiany poczynione w oknie opcji menedżerskich.



Teraz kwestie przeprowadzenia treningu w dniu meczu, dnia wolnego od zajęć treningowych po rozegranym meczu oraz ustalenie okresu wolnego od treningów, jak również przedsezonowego okresu przygotowawczego, ustala się właśnie wśród tychże opcji. Czy akurat w tym miejscu powinno to być - kwestia dyskusyjna. Jestem jedynie pewien, że bardzo podoba mi się wprowadzenie tych dwóch ostatnich opcji.
W oknie treninu zupełnie nowe rozwiązania. Teraz wygląda ono tak:



1
Pod nazwą klubu poznajemy stan bazy treningowej



2
Tutaj zawarte są informacje o standardowych reżimach treningowych. Ciekawym rozwiązaniem jest wykres pozwalający na zapoznanie się z tym, jak rozłożone są - w ramach poszczególnych reżimów treningowych - akcenty na poprawę parametrów mentalnych (umysłowych), fizycznych, bramkarskich, defensywnych, ofensywnych oraz ogólny wskaźnik intensywności reżimu treningowego. Poza tym, w menu 'File' wiele opcji służących do zarządzania plikami treningowymi. To jest to! - rewelacyjne rozwiązanie



3
W tej części rozmieszczamy poszczególne zdania (ćwiczenia) treningowe w ciągu całego tygodnia. Klikając na zadanie rozwinie nam się menu z wszystkimi dostępnymi zadaniami (ćwiczeniami). Natomiast najeżdżając wskaźnikiem myszy na wybrane zadanie (ćwiczenie) otrzymamy informacje na jego temat.



4
W tym miejscu przede wszystkim przydzielamy reżim treningowy każdemu zawodnikowi.



W tym celu trzeba najpierw wybrać u góry reżim treningowy, który nas interesuje, a następnie
zaznaczyć ptaszkiem kółeczko znajdujące się przy nazwisku zawodnika, którego chcemy przydzielić do wybranego reżimu treningowego.




W tym przypadku wrzuciłem Desaillego do reżimu o nazwie 'Pre-season'.
Poza tym, dowiadujemy się także o progresie poszczególnych grup parametrów (umysłowych, fizycznych, bramkarskich, defensywnych, ofensywnych), preferowaną przez zawodnika pozycję oraz ogólny wskaźnik treningowego progresu. Na samym dole znajduje się krótki opis dotyczący postawy zawodnika na treningu
5
Z tym, co opisałem w końcówce poprzedniego punktu, bezpośrednio wiążą się zagadnienia przyuczenia zawodnika do nowej pozycji oraz przyuczenia do nowej strony boiska.



Zmiana opcji 'RETRAIN POSITION' spowoduje, że w miejscu, gdzie normalnie znajduje się oznaczenie pozycji preferowanej przez zawodnika, pojawi się oznaczenie pozycji, strony boiska lub zarówno pozycji i strony boiska, do których chcemy przyuczyć wybranego zawodnika. Nowa pozycja lub strona boiska zostanie oznaczona kolorem jasno niebieskim.



Powyższy screen przedstawia sytuację, w której zawodnikowi preferującemu występowanie na pozycji/stronie boiska D/DM C, poleciłem przyuczanie się do występowania w roli AM. Gdybym dodatkowo nakazał mu przyuczanie się do występowania np. z prawej strony, obok AM pojawiłaby się literka R.
6
W tym miejscu znajduje się lista stafu, czyli zatrudnieni w klubie trenerzy oraz fizjoterapeuci. Wybierając wcześniej reżim treningowy (2), a następnie stawiając ptaszka w kółku przy nazwisku trenera, przydzielamy go do wybranego reżimu treningowego.



Kończąc tematykę treningową, należy jeszcze zwrócić uwagę na kolejną, bardzo pożyteczną nowość. W podstawowym ekranie profilu zawodnika pojawiła się opcja 'SHOW EFFECT OF TRAINING'. Zaptaszkowanie kółeczka spowoduje, iż dowiemy się jak reżim treningowy przypisany zawodnikowi oddziałuje na jego parametry. Innymi słowy - dowiemy się, które parametry wzrastają, które spadają, a które pozostają bez zmian.



I tyle na temat rewolucji treningowej.

Na potrzeby mojej demowej rozgrywki przejąłem londyńską Chelsea, by pokłonić się rosyjskiemu magnatowi i najzwyczajniej w świecie przetestować rozwiązania transferowe. I tu znów wiele rewelacyjnych ulepszeń. Choć z drugiej strony, wydaje się, że większość z nich powinna już być w CM4.
Totalnym nieporozumieniem CM4 było to, że wchodząc do ekranu wyszukiwania zawodników i trenerów (Player & Staff Search) nie wiadomo było, jaką kwotą dysponujemy. Teraz wreszcie wiemy...



Wreszcie absolutny numer jeden jak dla mnie w kwestii transferów. Nareszcie mamy kompleksowe rozwiązanie kwestii wypożyczeń.

Rozwiązanie te wywołały u mnie niemały entuzjazm, gdyż nie liczyłem na to, że jednak dojdzie do tego w CM4 03/04. Doszło!



Teraz możliwość wypożyczenia zawodnika może się wiązać nie tylko z pokryciem kosztów jego utrzymania w postaci tygodniówki, lecz także z koniecznością zapłacenia jego macierzystemu klubowi określonej kwoty (nareszcie!). Na dokładkę dostajemy możliwość ustalenia kwoty, za jaką będziemy mogli wykupić wypożyczanego zawodnika z jego macierzystego klubu, do końca trwania wypożyczenia. I to jest absolutny MAX!

Znakomitym rozwiązaniem jest również nowość w postaci opcji współwłasności zawodnika. Przykładem zawodnika stanowiącego współwłasność dwóch klubów może być Fausto Rossini z Bolonii.



Chcąc pozyskać takiego zawodnika, musimy go wykupić z obu klubów. W tym przypadku z Atalanty i z Bolonii.

Natomiast chcąc stać się współwłaścicielem jakiegoś zawodnika, musimy wybrać z menu 'Transfer' opcję 'CO-OWNERSHIP'.



Jak na razie pozostaje ona jednak nieaktywna.

Na pewno sensownym rozwiązaniem jest rezygnacja z wielokrotnego przyklepywania. Chodzi o to, że teraz np. potwierdzamy zakupu zawodnika klikając na 'ACCEPT' i to wszystko. Nie pojawia się zupełnie niepotrzebny upewniacz czy na pewno TAK, czy NIE itp.

Z upływem gry szybko okazało się, że transferowa aktywność innych klubów jest znacznie większa niż w przypadku CM4. Nie wiem jeszcze jak to jest w przypadku mniejszych klubów, ale w Chelsea byłem zasypywany ofertami. I wypada dodać, że nie tylko ofertami, ale także zapytaniami. Grając w CM4 prowadziłem także duże kluby (Barcelona), ale ani razu nie zdarzyło się, bym otrzymał zapytanie z innego klubu o to, na ile wyceniam jakiegoś tam zawodnika. Tymczasem, pykając w demko CM 03/04 zostałem zapytany już po dwóch tygodniach...



Aktywność mediów także należy ocenić jako wyższą niż w dotychczasowych edycjach...



Istotna zmiana dotyczy także not, które otrzymują zawodnicy. Teraz zawodnik pojawiający się na boisku startuje od "piątki".

Zaimplementowano także dużą polaryzację, polegającą na tym, że zawodnicy dostają częściej skrajne noty. Obecnie za występ napastnika okraszony np. trzema bramkami, ma on prawie pewną "dziesiątkę". Natomiast w przypadku zmarnowania dużej liczby okazji, musi liczyć się nawet z... "trójką". Poza tym, częściej bardzo wysokie noty otrzymują obrońcy, dotąd najczęściej grający między "szóstką" a "ósemką"



Bardzo podoba mi się też opcja wskazująca na poobijanego zawodnika, w postaci krzyżyka na białym kwadraciku, pojawiającego się przy nazwisku obitego zawodnika.



Na razie nie mogę zaryzykować jakichś stanowczych stwierdzeń w zakresie rozwiązań taktycznych (za mało rozegranych meczów). Bez wątpienia jednak - tak jak było to w przypadku CM4 - skuteczne są taktyki oparte na ustawieniach spotykanych w rzeczywistości.
Gdybym miał zaryzykować jakąś "taktyczną tezę", byłoby to stwierdzenie, że całkiem skuteczne są defaulty.

Kończąc tę część moich wstępnych rozważań, muszę się także trochę pożalić. Nie mam sprzętu rewelacyjnego: procek Celeron 1.7, DDRAM 256, ale czy naprawdę nie da się nic zrobić, by poniższy ekran pojawiał się na krócej...



Nie zmienia to jednak faktu, że przy jednej załadowanej lidze, bazie maksymalnej, mój komputer radzi sobie lepiej z CM 03/04 niż z CM4.

BARTOSH!

Komentarze (0)

Możliwość komentowania tylko dla zarejestrowanych użytkowników.
Nie masz konta? Zarejestruj się.

Drogi Rewolucjonisto, prosimy o przestrzeganie regulaminu i zapoznanie się z FAQ

Reklama

Najnowsze artykuły

Zobacz także

Wyszukiwarka

Reklama

FM REVOLUTION - OFICJALNA STRONA SERII FOOTBALL MANAGER W POLSCE
Największa polska społeczność Ponad 70 tysięcy zarejestrowanych użytkowników nie może się mylić!
Polska Liga Update Plik dodający do Football Managera opcję gry w niższych ligach polskich!
FM Revolution Cut-Out Megapack Największy, w pełni dostępny zestaw zdjęć piłkarzy do Football Managera.
Aktualizacje i dodatki Uaktualnienia, nowe grywalne kraje i inne nowości ze światowej sceny.
Talenty do Football Managera Znajdziesz u nas setki nazwisk wonderkidów. Sprawdź je wszystkie!
Polska baza danych - dyskusja Masz uwagi do jakości wykonania Ekstraklasy lub 1. ligi? Napisz tutaj!
Copyright © 2002-2024 by FM Revolution
[x]Informujemy, że ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką plików cookies. W każdym czasie możesz określić w swojej przeglądarce warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies.