Artykuły

Jakim klubem powinienem zagrać?
Ceyvol 15.02.2016 21:47 60772 czytelników 0 komentarzy
28
Im dłużej udzielam się w społeczności eFeManiaków, im dłużej odpisuję na posty, maile, prywatne wiadomości, tweety, wpisy na Facebooku i pytania w twitchowym czacie, tym bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że brak koncepcji na nową rozgrywkę jest największa bolączką i zmorą współczesnego eFeManiaka. A jako że sam uważam się za człowieka kreatywnego (powiedział gość, który w latach 07-14 zaczynał trzema klubami w kółko), postaram się podpowiedzieć dziś plan na rozgrywkę w Football Managerze, tak aby nie znudziła się Wam ona po pięciu spotkaniach.
 

1. Poziom trudności

Choć niektórzy gracze domagają się takiego rozwiązania, w FM-ie nigdy nie będzie modułu poziomu trudności. Football Manager ma być maksymalnie realistyczną grą, a wspomniana opcja byłaby jej całkowitym przeciwieństwem. Poziom trudności w FM-ie wyznacza poziom klubu, który wybieramy na starcie. Jeżeli nie czujemy się w grę mocni, obejmujemy zespół ze światowej czołówki lub do niej aspirujący. Czujący się pewnie i doświadczeni gracze powinni celować w średniaki i outsiderów, jeżeli chcą czuć z gry odpowiednią satysfakcję. Taki wybór zapewni im rozgrywkę odpowiedniej długości, w warunkach, które wymagają nieco lub dużo gimnastyki, by dobić chociażby do bram Ligi Mistrzów.
 
Dla osób, które na FM-ie zjadły zęby, gra silnymi klubami nadaje się do bardzo krótkich karier, w których jedynym celem jest zostać najlepszą drużyną w Europie oraz na świecie. Wygranie Barceloną czy Chelsea europejskiego trofeum nie powinno takiej osobie zająć więcej niż od dwóch do czterech sezonów. Dla mniej obeznanego z grą eFeManiaka rywalizacja w El Clasico lub z angielską wielką czwórką może być już zaś pouczająca i stanowić dobre przetarcie przed przygodami w słabszych zespołach.
 
KlubPrzykłady z najwyższych ligPierwszy celPoziomDla kogo?
Ligowa czołówkaBarcelona, Man City, Bayern, Juventus, PSGWygranie ligi/ Ligi MistrzówŁatwyDla początkujących oraz lubiących wygrywać
Aspirujący do czołówkiValencia, Everton, Bayer, Lazio, BordeauxDorównanie klubom czołówkiDosyć łatwyDla już obeznanych z grą
Ligowy średniakGetafe, Newcastle, Hertha, Sampdoria, NantesGra w europejskich pucharachŚredniDla średnio zaawansowanych
Zespół w kryzysieLevante, Southampton, Wolfsburg, Bologna, LilleŚrodek lub górna połowa tabeliDosyć trudnyDla pewniaków
OutsiderHuesca, Cardiff, Fortuna, Frosinone, ReimsUniknięcie spadkuTrudnyDla kozaków

Oczywiście w przypadku zespołów z niższych lig, zestaw celów ulegnie zmianie - w pierwszej kolejności skupimy się wtedy na doprowadzeniu do awansu, a dopiero potem ruszymy z pozycji outsidera w wyższej lidze. Pamiętajcie, że im niższy poziom, tym dłuższa i trudniejsza będzie Wasza kariera - dlatego wybór poziomu rozgrywkowego należy do Was.
 

2. Koncepcja gry

Pierwsze pytanie, na które musicie sobie odpowiedzieć, to czy będziecie zmieniać kluby w trakcie rozgrywki, czy też nie. Decyzja ta leży u podstaw każdej kariery – wiąże się ona bowiem chociażby z wyborem liczby grywalnych krajów i lig. Jeżeli uznacie, że pierwszy wybrany klub będzie jednocześnie Waszym ostatnim (zakładam, że nie dacie się zwolnić!), wtedy możecie pozwolić sobie na trochę mniejszą liczbę krajów. W przypadku kariery menedżera-wędrowniczka warto zawczasu przemyśleć, oferty z jakich krajów i lig będą nas w ogóle interesować, a z jakich wcale. Ewentualne korekty zawsze możecie też wprowadzić w trakcie rozgrywki, za pomocą opcji „Dodaj/usuń ligi”. Każdorazowo wprowadzone zmiany aktualizują się w grze przed rozpoczęciem nowego sezonu w wybranych rozgrywkach.
 
Wyróżniam 7 typów karier:
 
TasiemiecGramy jednym klubem do znudzenia, aż wygramy w piłce wszystko co się da i staniemy się jego absolutną legendą. Może to być zarówno Real Madryt, jak i Fogo Luboń. Poziom trudności i czas kariery w ten sposób ustalone zależą wyłącznie od Was. Dobrą drużyną do takiej gry będzie nasz ulubiony klub, którym znacznie trudniej się znudzić.
ObieżyświatZmieniamy kluby co rusz. Gdy tylko pojawi się okazja poprowadzenia lepszego zespołu, próbujemy swoich sił, podnosząc w ten sposób swoją reputację i zwiększając szanse na poszerzenie listy trofeów. Zaleca się zacząć karierę gdzieś na peryferiach, skąd drabinka do wspinania się po trenerskiej hierarchii jest znacznie dłuższa.
KolekcjonerZmieniamy klub dopiero, gdy wygramy krajową ligę (albo podwójną/potrójną koronę w danym kraju) i ruszamy na podbój następnej.
ZarobkowiczZmieniamy klub wtedy, gdy czujemy, że otrzymana oferta jest dla naszego menedżera lepsza finansowo i sportowo. W ten sposób nadajemy znaczenie naszej pensji i jej negocjacjom, które w samej grze są jedynie na pokaz.
PasywnyNie zgłaszamy się nigdy sami do innych klubów (chyba że pozostaniemy bez pracy i nikt się do nas nie odzywa), a wybieramy jedynie z ofert, które złoży nam gra. W ten sposób nasza reputacja nie urośnie zbyt szybko, jako że, narzucając się FM-owi, dość łatwo zmieniać kluby na coraz lepsze. Metodę można połączyć z Zarobkowiczem.
SelekcjonerGra samą reprezentacją lub samymi reprezentacjami. Jest to rozgrywka zgoła odmienna, bo zakłada tylko kilka meczów w roku i turniej międzynarodowy od czasu do czasu. Gra postępuje szybciej, ale jeden pechowo przegrany mecz może zaprzepaścić rok czy dwa przygotowań. Inna odmiana to gra klubem i kadrą jednocześnie, na którą FM-owi prezesi zawsze się zgadzają.
Uwaga! Gdy prowadzimy kadrę, kluby praktycznie nie przysyłają nam same ofert.
BezrobotnyTo raczej wstawka do pozostałych koncepcji. Jeśli chcemy zacząć z samego dołu i uczynić wybór pierwszego klubu choć trochę losowym, możemy zacząć na bezrobociu i szukać pierwszego wyzwania spośród klubów, które aktualnie pozostają bez menedżera.
 

3. Cele gry i scenariusze

Nie ma gry w FM-a bez postawienia sobie menedżerskiego celu. Jeśli wybieramy już klub, musimy od razu odpowiedzieć sobie na trzy pytania:
 

Co zamierzamy
z tym klubem osiągnąć?

 
W jaki sposób
chcemy to zrobić?
W jakim czasie
możemy to uczynić?
 
Jeżeli uznajemy, że cel jest realistyczny i droga do niego sprawi nam frajdę, mamy mocnego kandydata. Może to być dosłownie wszystko:
 
Awans do najwyższej ligi krajowejMistrzostwo krajuAwans do Ligi Mistrzów lub Ligi Europy
Wygrana w Lidze Mistrzów lub w Lidze EuropyZakończenie sezonu ligowego bez porażkiZdobycie jak największej liczby trofeów i dołączenie do Galerii Sław
Zdobycie mistrzostwa każdej z 5 najlepszych lig w EuropieWygranie Mundialu lub EuroSekstet (sześć trofeów) w jednym sezonie
...albo wszystko na raz!
 
W wyznaczaniu celów i metod do ich osiągnięcia ogranicza nas tylko wyobraźnia. Coraz popularniejsze wśród społeczności graczy są tzw. challenges, czyli wyzwania (nie mówimy tu o trybie wyzwań oferowanym przez grę). Skierowane są one głównie do doświadczonych graczy, którzy z Football Managerem są za pan brat i nie boją się wieloletnich karier, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by nowicjusz spróbował w nich swoich sił. Choć nasza kariera nie musi mieć wcale żadnego filmowego scenariusza i być tylko zwykłą drogą do sukcesów, odpowiednia otoczka wokół niej może być dodatkowo motywująca do dalszego grania. Oto przykłady najciekawszych wyzwań:
 
Od zera do bohateraZacznij karierę na bezrobociu, bez żadnej licencji trenerskiej i z najniższym możliwym doświadczeniem, po czym szukaj klubu. Dalej rozwijasz swojego menedżera jak chcesz – możesz równie dobrze prowadzić ten klub do końca albo zmieniać je co rusz!
PLU ChallengePobierz nasz dodatek Polska Liga Update i z III lub IV ligi polskiej doprowadź polski klub do Ligi Mistrzów (lub nawet ją wygraj!).
Angielski bohaterAwansuj z najniższej ligi angielskiej do Premiership. Masz do pokonania pięć klas rozgrywkowych!
Odrodzenie upadłej legendyObejmij klub, który lata świetności ma dawno za sobą i obecnie tuła się po niższych ligach. Może to być zapomniany mistrz kraju lub dawny zdobywca Pucharu Europy.
Od pucybuta do milioneraPrzejmij zespół z gigantycznymi długami, po czym rozsądną polityką transferową oraz dobrymi wynikami wyprowadź go na prostą!
Wyzwanie FergusonaPuść grę do 6 listopada, po czym tego dnia utwórz nowego menedżera i obejmij klub zajmujący wtedy 19. miejsce w Premiership. Teraz musisz z nim wygrać (minimum) ligę 13 razy, Puchar Anglii 5 razy i Ligę Mistrzów 2 razy!
Wyzwanie San MarinoObejmij jednocześnie klub San Marino Calcio z Serie D oraz reprezentację San Marino (musimy wybrać na początku gry wszystkich piłkarzy z tego kraju). Twoje zadanie to wspiąć się z klubem na wyżyny włoskiego futbolu, a wyszkoloną w klubie sanmaryńską młodzież uczynić trzonem reprezentacji, którą wygrzebujemy z dna rankingu FIFA.
Wyzwanie krajowców/wychowankówPoprowadź zespół do sukcesów, opierając się na krajowych zawodnikach lub wychowankach z klubowej akademii!
Wyzwanie stolicProwadź jedynie kluby usytuowane w europejskich lub światowych stolicach.
Wyzwanie Wielkiego BrataObejmij mniejszy klub w mieście, które ma już swoją futbolową potęgę i zdetronizuj ją! Przykłady? Espanyol, Paris FC, FC United of Manchester.
Wyzwanie PentagonuWygraj Ligę Mistrzów i jej odpowiedniki na pięciu kontynentach (Europa, Azja, Afryka, Ameryka Południowa, Ameryka Północna). W dowolnej kolejności!
 
Ostatnie, co możemy zrobić (ale nie musimy!), to określenie sobie czasu na rozgrywkę. Nie ma tu żadnej specjalnej wyliczanki, w zależności od celu mogą to być dwa sezony, pięć lub trzydzieści, a równie dobrze i najczęściej będzie to nieokreślony, czyli aż się uda. Istotą tego elementu jest jednak przemyślenie, czy na pewno mamy wystarczają ilość wolnego czasu, by podjąć się danego zadania. Są gracze, którzy jeden sezon w FM-ie rozgrywają w dwa dni, a inni w dwa tygodnie – upewnijcie się zawsze, że jesteście gotowi na długoterminową rozgrywkę. Szkoda by było z braku czasu kończyć fajną karierę w połowie.

 

4. Propozycje klubów

Na koniec mamy dla Was kilka konkretnych propozycji zespołów do prowadzenia. Miłej lektury i podrzucajcie własne propozycje karier w komentarzach - jeśli będą dobre, rozszerzymy o nie nasz poradnik!
 
DAWNI MISTRZOWIE KRAJOWI
KlubKrajLigaLiczba mistrzostw
Partizani Tirana*Albania115 mistrzostw, ostatnie w 1993
Aston VillaAnglia27 mistrzostw, ostatnie w 1981
Portsmouth FCAnglia32 mistrzostwa, ostatnie w 1950
Royale Union Saint-GilloiseBelgia211 mistrzostw, ostatnie w 1935
B 1893 KopenhagaDania39 mistrzostw, ostatnie w 1946
FC NantesFrancja18 mistrzostw, ostatnie w 2001
Stade de ReimsFrancja16 mistrzostw, ostatnie w 1962
Sparta RotterdamHolandia26 mistrzostw, ostatnie w 1959
AI AkranesIslandia218 mistrzostw, ostatnie w 2001
Dynamo DreznoNiemcy28 mistrzostw, ostatnie w 1990
KS CracoviaPolska15 mistrzostw, ostatnie w 1948
Górnik ZabrzePolska114 mistrzostw, ostatnie w 1988
ŁKS ŁódźPolska22 mistrzostwa, ostatnie w 1998
Polonia Bytom*Polska52 mistrzostwa, ostatnie w 1962
Polonia Warszawa*Polska42 mistrzostwa, ostatnie w 2000
Ruch ChorzówPolska314 mistrzostw, ostatnie w 1989
Stal MielecPolska22 mistrzostwa, ostatnie w 1976
Warta PoznańPolska22 mistrzostwa, ostatnie w 1947
Widzew Łódź*Polska34 mistrzostwa, ostatnie w 1997
Rangers FCSzkocja154 mistrzostwa, ostatnie w 2011
Servette FCSzwajcaria217 mistrzostw, ostatnie w 1999
US Pro VercelliWłochy27 mistrzostw, ostatnie w 1922
 
Pazerni na Ligę Mistrzów? Waszą rządzę zgarnięcia najważniejszego trofeum w Europie na pewno podzielą zespoły, które posmakowały już rywalizacji o nie. W poniższej tabeli znajdziecie kluby, które choć raz otarły się o jego zdobycie lub ostatni raz wstawiały je do gabloty dziesiątki lat temu.
 
PUCHAR EUROPY I LIGA MISTRZÓW - BYLI ZDOBYWCY LUB FINALIŚCI
KlubKrajLigaOsiągniecia
Stade de ReimsFrancja1finalista 1956 i 1959
ACF FiorentinaWłochy1finalista 1960
Eintracht FrankfurtNiemcy1finalista 1960
SL BenficaPortugalia1zwycięzca 1961 i 1962,
finalista 1963, 1965, 1968, 1988 i 1990
Partizan BelgradSerbia1finalista 1966
Celtic FCSzkocja1zwycięzca 1967, finalista 1970
Feyenoord RotterdamHolandia1zwycięzca 1970
Panathinaikos AOGrecja1finalista 1971
Atletico MadrytHiszpania1finalista 1974, 2014 i 2016, półfinalista 2017
Leeds UnitedAnglia2finalista 1975, półfinalista 2001
AS Saint-EtienneFrancja1finalista 1976
Borussia MoenchengladbachNiemcy1finalista 1977
Club BruggeBelgia1finalista 1978
Nottingham ForestAnglia2zwycięzca 1979 i 1980
Malmo FFSzwecja1finalista 1979
Hamburger SVNiemcy2finalista 1980, zwycięzca 1983
Aston Villa FCAnglia1zwycięzca 1982
Steaua BukaresztRumunia1zwycięzca 1986, finalista 1989
PSV EindhovenHolandia1zwycięzca 1988, półfinalista 2005
Crvena Zvezda BelgradSerbia1zwycięzca 1991
Olympique MarsyliaFrancja1finalista 1991, zwycięzca 1993
UC SampdoriaWłochy1finalista 1992
Valencia CFHiszpania1finalista 2000 i 2001
AS MonacoFrancja1finalista 2004, półfinalista 1994, 1998 i 2017
Arsenal FCAnglia1finalista 2006

Jeśli jednak uznacie, że lepiej zacząć od trochę mniejszego wyzwania, mamy dla Was podobne zestawienie - tym razem związane z Pucharem UEFA.
 
PUCHAR UEFA I LIGA EUROPY - BYLI ZDOBYWCY LUB FINALIŚCI
KlubKrajLigaOsiągniecia
Tottenham HotspurAnglia1zwycięzca 1972 i 1984
Wolverhampton WanderersAnglia1finalista 1972
Borussia MoenchengladbachNiemcy1zwycięzca 1979, finalista 1973 i 1980
Feyenoord RotterdamHolandia1zwycięzca 1974 i 2002
Twente EnschedeHolandia2finalista 1975
Club BruggeBelgia1finalista 1976
Athletic BilbaoHiszpania1finalista 1977 i 2012
PSV EindhovenHolandia1zwycięzca 1978
SC BastiaFrancja1finalista 1978
Crvena Zvezda BelgradSerbia1finalista 1979
Eintracht FrankfurtNiemcy1zwycięzca 1980
Ipswich TownAnglia2zwycięzca 1981
AZ AlkmaarHolandia1finalista 1981
IFK GoteborgSzwecja1zwycięzca 1982 i 1987
Hamburger SVNiemcy2finalista 1982
RC AnderlechtBelgia1zwycięzca 1983, finalista 1984
SL BenficaPortugalia1finalista 1983, 2013 i 2014
Videoton FCWęgry1finalista 1985
FC KolnNiemcy1finalista 1986
Dundee UnitedSzkocja1finalista 1987
Bayer LeverkusenNiemcy1zwycięzca 1988
RCD EspanyolHiszpania1finalista 1988 i 2007
SSC NapoliWłochy1zwycięzca 1989
VfB StuttgartNiemcy1finalista 1989
ACF FiorentinaWłochy1finalista 1990
AS RomaWłochy1finalista 1991
Torino FCWłochy1finalista 1992
Red Bull SalzburgAustria1finalista 1994
Parma FCWłochy1zwycięzca 1995 i 1999
Girondins BordeauxFrancja1finalista 1996
Schalke 04Niemcy1zwycięzca 1997
Lazio RzymWłochy1finalista 1998
Olympique MarsyliaFrancja1finalista 1999 i 2004
Galatasaray SKTurcja1zwycięzca 2000
Deportivo AlavesHiszpania1finalista 2001
Celtic FCSzkocja1finalista 2003
Middlesbrough FCAnglia2finalista 2006
Rangers FCSzkocja1finalista 2008
Werder BremaNiemcy1finalista 2009
Fulham FCAnglia1finalista 2010
SC BragaPortugalia1finalista 2011
Dnipro DniepropietrowskUkraina3finalista 2015

A zastanawialiście się może, kto odniósł najwięcej niepowodzeń w wyżej wymienionych rozgrywkach?
 
NAJWIĘKSI PECHOWCY
KlubKrajOsiągniecia
Juventus FCWłochy7 przegranych finałów LM (1973, 1983, 1997, 1998, 2003, 2015 i 2017)
i 2 wygrane (1985 i 1996),
1 przegrany finał P. UEFA (1995) i 3 wygrane (1977, 1990, 1993)
SL BenficaPortugalia5 przegranych finałów LM (1963, 1965, 1968, 1988 i 1990)
i 2 wygrane (1961 i 1962),
3 przegrane finały P. UEFA (1983, 2013 i 2014)
 
Są też tacy, którym wychodziło dużo lepiej, ale Real wciąż pozostaje poza zasięgiem...
 
KLUBY NAJBLIŻEJ REALU I "DECIMY"
KlubKrajWygrane w LM
Real MadrytHiszpania13 (1956, 1957, 1958, 1959, 1960, 1966, 1998, 2000, 2002, 2014, 2016, 2017, 2018)
AC MilanWłochy7 (1963, 1969, 1989, 1990, 1994, 2003 i 2007)
Bayern MonachiumNiemcy5 (1974, 1975, 1976, 2001 i 2013)
FC BarcelonaHiszpania5 (1992, 2006, 2009, 2011 i 2015)
Liverpool FCAnglia5 (1977, 1978, 1981, 1984 i 2005)
Ajax FCHolandia4 (1971, 1972, 1973 i 1995)
Internazionale FCWłochy3 (1964, 1965 i 2010)
Manchester UnitedAnglia3 (1968, 1999 i 2008)

Nie zapominajmy także o Pucharze Zdobywców Pucharów, który wielu kibiców do dziś wspomina z rozrzewnieniem. Poniżej lista niewymienionych wyżej klubów, które wystąpiły w finałach tych rozgrywek:
 
PUCHAR ZDOBYWCÓW PUCHARÓW - BYLI ZDOBYWCY LUB FINALIŚCI
KlubKrajLigaOsiągniecia
MTK Budapest FCWęgry1finalista 1963
West Ham UnitedAnglia1zwycięzca 1964, finalista 1976
TSV 1860 MonachiumNiemcy3finalista 1964
Slovan BratysławaSłowacja1zwycięzca 1969
Górnik ZabrzePolska1finalista 1970
Dynamo MoskwaRosja1finalista 1972
1. FC MagdeburgNiemcy2zwycięzca 1974
Dynamo KijówUkraina1zwycięzca 1975 i 1986
Ferencvaros TCWęgry1finalista 1975
Austria WiedeńAustria1finalista 1978
Fortuna DusseldorfNiemcy1finalista 1979
Dinamo Tibilisi*Gruzja1zwycięzca 1981
FC Carl Zeiss JenaNiemcy3finalista 1981
Standard LiegeBelgia1finalista 1982
Aberdeen FCSzkocja1zwycięzca 1983
Everton FCAnglia1zwycięzca 1985
Rapid WiedeńAustria1finalista 1985 i 1996
Lokomotive Lipsk*Niemcy4finalista 1987
KV MechelenBelgia2zwycięzca 1988
Sampdoria GenuaWłochy1finalista 1989, zwycięzca 1990
Royal AntwerpiaBelgia1finalista 1991
Real SaragossaHiszpania2zwycięzca 1995
VfB StuttgartNiemcy1finalista 1998
Lazio RzymWłochy1zwycięzca 1999
Real MallorcaHiszpania2finalista 1999

Stulecie klubu obchodzi się tylko raz. Oto lista znanych zespołów, które w początkowych latach gry zaliczają ten wyjątkowy jubileusz - postarajcie się, aby klub przyniósł tego lata kibicom wiele radości!
 
DUŻE KLUBY OBCHODZĄCE STULECIE ISTNIENIA
KlubKrajLigaRok obchodów
America (MEX)Meksyk12016
Legia WarszawaPolska12016
RCD MallorcaHiszpania22016
SV SandhausenNiemcy22016
Lillestrom SKNorwegia12017
Rosenborg BKNorwegia12017
Dnipro DniepropietrowskUkraina32018
Angers SCOFrancja12019
CF Os BelenensesPortugalia12019
Leeds UnitedAnglia22019
Sigma OłomuniecCzechy12019
Slovan BratysławaSłowacja12019
Valencia CFHiszpania12019
CagliariWłochy12020
EmpoliWłochy12020
CA OsasunaHiszpania22020
Ruch Chorzów*Polska32020
sc HeerenveenHolandia12020
Tromso ILNorwegia12020
US SassuoloWłochy12020
Deportivo AlavesHiszpania12021
SC BragaPortugalia12021
CruzeiroBrazylia12021
NK DomżaleSłowenia12021
FigueirenseBrazylia22021
KasimpasaTurcja12021
Litex ŁoweczBułgaria12021
Banik OstrawaCzechy12022
Hercules AliacenteHiszpania32022
Lech PoznańPolska12022
Spartak MoskwaRosja12022
Vitoria GuimaraesPortugalia22022
Dinamo MoskwaRosja12023
Elche CFHiszpania22023
GenclerbirligiTurcja22023
KRC GenkBelgia12023
Villarreal CFHiszpania12023
AS MonacoFrancja12024
Rayo VallecanoHiszpania12024
Metalist CharkówUkraina-2025
Olympiakos PireusGrecja12025
ACF FiorentinaWłochy12026
PAOK SalonikiGrecja12026
Real OviedoHiszpania22026
SSC NapoliWłochy12026
FC LorientFrancja22026
AS RomaWłochy12027
Dynamo KijówUkraina12027

W prawdziwym życiu ładowanie się do zadłużonego klubu to jak celowe wchodzenie na minę, ale... to tylko Football Manager. Prowadzenie zespołu w tarapatach finansowych może się okazać ciekawym wyzwaniem.
 
KLUBY NA NAJWIĘKSZYM MINUSIE (FM 2019)
KlubKrajLigaStan konta (18/19)
FulhamAnglia1-89 milionów euro
WolvesAnglia1-83 miliony euro
BrightonAnglia1-72 miliony euro
EvertonAnglia1-66 milionów euro
CardiffAnglia1-45 milionów euro
Crystal PalaceAnglia1-38 milionów euro
HuddersfieldAnglia1-37 milionów euro
BournemouthAnglia1-29 milionów euro
WatfordAnglia1-19 milionów euro
West HamAnglia1-16 milionów euro

Inną formą wyzwania jest objęcie klubu, który na początku sezonu nie będzie w stanie się wzmocnić.
 
NAJCIEKAWSZE KLUBY Z ZAKAZEM TRANSFEROWYM (FM 2019)
KlubKrajLigaKoniec zakazu
PanathinaikosGrecja130 czerwca 2019
Rubin KazańRosja116 lutego 2019
QPRAnglia21 lutego 2019
BirminghamAnglia21 lutego 2019

Z drugiej strony, klawą ekipę możemy zbudować z nieograniczonymi funduszami. Są w FM-ie kluby, których prezesi nie szczędzą grosza na piłkarzy... Poniżej lista klubów z hojnymi sponsorami o ustawieniu "pierwszy plan" - zapewnia ono niemal nieograniczony dostęp do gotówki.
 
KLUBY Z PREZESAMI "SUGAR DADDY" (FM 2019)
KlubKrajLigaStan konta (18/19)
Paris Saint-GermainFrancja1170 milionów euro
AS MonacoFrancja1154 miliony euro
Man CityAnglia199 milionów euro
GuangzhouChiny1112 milionów euro
JiangsuChiny175 milionów euro
Huaxia XingfuChiny162 miliony euro
ShanggangChiny162 miliony euro
QuanjianChiny125 milionów euro
LAFC**USA142 miliony euro
La Galaxy**USA142 miliony euro
Atlanta United**USA134 milionów euro
Toronto FC**USA129 milionów euro
LeiriaPortugalia3250 tys. euro
LausanneSzwajcaria2570 tys. euro
LarneIrlandia Płn2110 tys. euro
+ mnóstwo klubów z Kataru, Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz Arabii Saudyjskiej*
**kluby MLS mogą posiadać tylko trzech zawodników na kontraktach gwiazdorskich.

I już ostatnia tabela, przysięgamy. Znajdziecie tu po prostu kluby o unikalnych cechach, które z jakiegoś powodu mogą przypaść Wam do gustu.
 
NIETYPOWE KLUBY WARTE POLECENIA
KlubKrajLigaCechy
AFC WimbledonAnglia3Klub kibiców Wimbledon FC, wspierany przez Sports Interactive od powstania w 2002 roku. Do 2011 zanotował pięć awansów, zaliczając rekordową w Anglii serię 78 ligowych meczów bez porażki.
Athletic BilbaoHiszpania1Klub zatrudnia wyłącznie piłkarzy o baskijskim pochodzeniu. Nigdy nie spadł z Primera Division (jako jedyny obok Realu i Barcelony).
Cardiff FCAnglia21Stołeczny klub z Walii, występujący w angielskiej Premier League.
ChivasMeksyk1Czołowy meksykański klub, zatrudniający piłkarzy wyłącznie tej narodowości.
FC St. PauliNiemcy2Kibice St. Pauli walczą z prawicowymi ekstremizmami, neonazizmem, homo- i ksenofobią, rasizmem i seksizmem. Ich symbolem jest piracka trupia czaszka.
FC United of ManchesterAnglia6Klub założony w 2005 przez sympatyków Manchesteru United, którzy sprzeciwili się przejęciu klubu przez miliardera Malcoma Glazera.
FC VaduzSzwajcaria2Jedyny profesjonalny klub z Lichtensteinu, z braku konkurencji występujący w lidze szwajcarskiej.
Nantes FCFrancja1Prezesem Nantes jest Polak - Waldemar Kita.
Odds BKNorwegia1Po prostu "dziwny" klub :)
RB LipskNiemcy1Klub sponsorowany przez koncern Red Bull. Z racji powstania w 2009 roku nie zdobył jeszcze żadnych trofeów, jednak znakomita kondycja finansowa czyni go bardzo obiecującym zespołem.
Salford City FCAnglia5Klub zarządzany przez piłkarzy ze złotej generacji rocznika '92 Alexa Fergusona: Giggsa, Scholesa, Butta i braci Neville.
San Marino Calcio*Włochy5Klub występujący w Serie D szkoli zawodników z San Marino i stanowi zaplecze klubowe reprezentacji tego kraju.
Sheffield FC*Anglia8Najstarszy klub świata, założony w 1857 roku. Został odznaczony Orderem Zasługi FIFA (jako jedyny obok Realu Madryt).
Watford FCAnglia1Ulubiony klub szefa Sports Interactive, Milesa Jacobsona, czynnie współpracujący z marką Football Manager.

Znaleźliście coś dla siebie? Nie? Jeśli pomimo powyższych wskazówek nadal nie wiecie, kim zagrać, pozostaje Wam zapytać bezpośrednio na forum, w specjalnym temacie. Mam jednak nadzieję, że nie będzie to konieczne - przy czym mogę jedynie zachęcić do odpalenia FM-a, rozgrywania karier i dzielenia się nimi na łamach naszego serwisu. Miłego dnia!

*kluby oznaczone gwiazdką mogą nie być grywalne w podstawowej wersji gry i wymagać dodatku, które je odblokuje.
Słowa kluczowe: 

Komentarze (0)

Możliwość komentowania tylko dla zarejestrowanych użytkowników.
Nie masz konta? Zarejestruj się.

Drogi Rewolucjonisto, prosimy o przestrzeganie regulaminu i zapoznanie się z FAQ

Reklama

Najnowsze artykuły

Zobacz także

Wyszukiwarka

Reklama

Szukaj nas w sieci

FM REVOLUTION - OFICJALNA STRONA SERII FOOTBALL MANAGER W POLSCE
Największa polska społeczność Ponad 70 tysięcy zarejestrowanych użytkowników nie może się mylić!
Polska Liga Update Plik dodający do Football Managera opcję gry w niższych ligach polskich!
FM Revolution Cut-Out Megapack Największy, w pełni dostępny zestaw zdjęć piłkarzy do Football Managera.
Aktualizacje i dodatki Uaktualnienia, nowe grywalne kraje i inne nowości ze światowej sceny.
Talenty do Football Managera Znajdziesz u nas setki nazwisk wonderkidów. Sprawdź je wszystkie!
Polska baza danych - dyskusja Masz uwagi do jakości wykonania Ekstraklasy lub 1. ligi? Napisz tutaj!
Copyright © 2002-2024 by FM Revolution
[x]Informujemy, że ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką plików cookies. W każdym czasie możesz określić w swojej przeglądarce warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies.