Dodatki graficzne już od niepamiętnych czasów (czyt. daty wydania CM 3), cieszą się zasłużoną popularnością. Często jednak występowało sporo problemów związanych z ich instalacją. Nie inaczej jest w przypadku FM 2005. Mamy więc nadzieje, że poniższa porada oświeci tych użytkowników FM-a, którzy nie radzą sobie z instalacją facepacków, skinów i piłek.
Na początek zajmę się instalacją logopacków. Kiedy już będziemy mieli na swoim dysku skompresowane obrazki (w formacie .rar lub .zip), należy otworzyć archiwum.
Od razu rzuci nam się w oczy główny folder. W moim przypadku jest to "pol".
Teraz folder ten musimy przekopiować lub po prostu rozpakować całe archiwum do katalogu gry.
W folderze "clubs" są już inne podfoldery, m.in. "eng" i "ita". Są to katalogi z facepackami, które zostały zainstalowane wraz z grą. Od teraz dołączy do nich nowy – "pol" w którym znajdują się herby wszystkich polskich klubów.
W zaznaczonym folderze znajdują się nasze loga
Nie zawsze musimy jednak ściągać całej bazy herbów do jakieś ligi. Często zdarza się, że chcemy zainstalować pojedynczy obrazek. W takim wypadku należy utworzyć folder ligi, w której gramy (angielski odpowiednik), lub jeśli jest już utworzony, po prostu przekopiować tam swoje logo.
Kiedy wykonaliśmy już wszystkie kroki, włączamy FM-a i cieszmy się widokiem herbów.
Tak prezentuje się właśnie zainstalowane logo
Tworzenie własnych log nie jest trudne. Wystarczy w jakimś porządnym programie graficznym utworzyć swój własny obrazek, a następnie zapisać go w formacie
.png. Zalecane rozmiary:
50 x 50 pikseli.
Instalacja facepacka (czyli zbioru zdjęć piłkarzy) jest równie prosta jak wgrywanie logopacków. Jedyną różnicą jest to, że "twarzyczki" musimy przekopiować do innego folderu, a konkretnie:
Football Manager 2005/data/graphics/pictures/playersAby łatwiej było się odnaleźć w gąszczu fotografii, warto tworzyć foldery lig, czyli np. "pol" lub "usa". Następnie polecam stworzyć podfoldery, odpowiednio dla każdej klasy rozgrywkowej w kraju. Wszystko to ma na celu uporządkowanie zdjęć i szybszego wczytywania ich w grze.
Na powyższym obrazku zaznaczyłem na czerwono adres, który prowadzi wprost do miejsca, gdzie zainstalowaliśmy obrazki. Tak własnie powinna wyglądać prawidłowa ścieżka. Aby obejrzeć efekt swojej pracy, włączamy FM-a.
Tak wygląda zdjęcie w profilu piłkarza
Jeżeli wszystko zrobiliśmy dobrze, naszym oczom powinien ukazać się właśnie taki obrazek – fotka piłkarza w jego profilu.
Jeżeli chcemy wprowadzić do gry własne zdjęcie, fotka ta musi spełniać kilka warunków: obrazek nie może mieć większych wymiarów niż 95 x 95 pikseli, musi być zapisany w formacie .png i należy podpisać go własnym nazwiskiem (bez polskich znaków). Kiedy już utworzymy takie zdjęcie, wrzucamy je do folderu wskazanego przeze mnie powyżej.
Kitspacki to po prostu koszulki zespołów, które widzimy podczas meczu. Ich instalacja jest podobna do facepacków i logopacków. Koszulki klubów piłkarskich kopiujemy do folderu:
Football Manager 2005/data/graphics/pictures/kits/clubsKiedy będziecie znajdować się w folderze "clubs", określcie, do jakiej kraju i ligi je przyporządkujecie. W przypadku, kiedy ściągneliście kitsy reprezentacyjne, wgrajcie je do katalogu
/nations.
Folder Nations i pliki, które się w nim znajdują.
Po instalacji skinów do FM-a, nasza gra staje się jeszcze bardziej piękniejsza, gdyż kolorystyka, jak i układ menu oraz okienek zmieniają się. Skiny należy przekopiować do folderu:
Football Manager 2005/data/skinsPo przekopiowaniu skórki do rzeczonego katalogu, uruchamiamy grę, następnie wchodzimy w Opcje i "Ustawienia".
Teraz rozwijamy zakładkę "Układ graficzny" i zastępujemy domyślny skin (metallic) nowym. Poniżej widzimy kilka informacji na temat autora i samego dzieła. Klikamy na zatwierdź i oczekujemy na załadowanie się skórki. Jeśli wszystko przebiegło pomyślnie, możemy cieszyć się nowym wyglądem FM-a. Zdarza się jednak, że zainstalowany skin nie wyświetle polskich literek - w taki wypadku trzeba zmienić czcionkę.
Aby to uczynić, wybieramy jakąś polską czcionkę i kopiujemy ją do folderu
/data/fonts. Teraz należy otworzyć plik ze skinem i wyedytować go. Jest tam następująca wartość:
value="fonts/tahoma. W miejsce czcionki (czyli tej, która nie wyświetla polskich znaków), trzeba wpisać nazwę tej, która przed chwilą przekopiowaliśmy do folderu /fonts. Uwaga! Trzeba to powtórzyć we wszystkich miejscach, gdzie widnieje nazwa "starej" czcionki.
W grze domyślną piłeczką, którą rozgrywane są mecze jest popularna "biedronka". Na szczęście redaktorzy CM Revolution – reporter i jakubkwa wpadli na znakomity pomysł i postanowili stworzyć zbiór najróżniejszych piłek popularnych firm sportowych – Adidas, Nike, Umbro i wiele innych. Ich instalacja również nie jest trudna.
Po ściągnięciu piłek otwieramy archiwum. Widzimy tam skatalogowane pliki potrzebne do ich prawidłowego uruchomienia. Otwieramy jeden z interesujących nas folderów i kopiujemy jego zawartość do folderu:
Football Manager 2005/data/graphics/pitch/ballsPliki domyślnej "biedronki" musimy zastąpić plikami nowej piłki. Gotowe! Teraz wystarczy tylko odpalić grę, włączyć mecz i oglądać, jak nasz napastnik wbija piłkę Adidas Fevernova do siatki przeciwnika...
Mogę zdradzić, że nas redakcyjny grafik –
reporter szykuje
niespodziankę dla fanów Match Balls, która znacząco ułatwi korzystanie z nich. Czekajcie cierpliwie [stan na 18.02.2005]!
Myślę, że dostatecznie wyczerpałem temat graficznych add-onów do Football Managera. Mam nadzieję, że nie będziecie już mieć większych kłopotów z tymże elementem, a w razie problemów zapraszam jak zawsze do CM Suflera, gdzie nie omieszkamy udzielić Wam pomocy!
Komentarze (0)
Możliwość komentowania tylko dla zarejestrowanych użytkowników.
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Drogi Rewolucjonisto, prosimy o przestrzeganie regulaminu i zapoznanie się z FAQ