Rozgrywka w Football Managerze najczęściej polega na rywalizowaniu z wirtualnymi drużynami, menedżerami oraz piłkarzami. Taka gra po kilku miesiącach lub latach może stać się monotonna, dlatego warto spróbować innego, zupełnie nowego sposobu współzawodnictwa - trafiając do tego poradnika zapewne właśnie się na to zdecydowałeś. Walka z zespołami dowodzonymi przez prawdziwych, realnych, „ludzkich” menedżerów będzie dla Ciebie zupełnie nowym, a przy tym ekscytującym doświadczeniem. Będziesz musiał jeszcze bardziej przyłożyć się do swojej taktyki czy polityki transferowej oraz jeszcze mocniej dbać o formę drużyny, ponieważ od chwili rozpoczęcia gry w sieci Twoje wyniki nie zostaną już tylko między Tobą a twardym dyskiem Twojego komputera, ale, jak to ludzie mawiają, pójdą w świat! Zanim jednak doświadczysz tej przyjemności oraz odczujesz zdecydowanie większą satysfakcję z rywalizacji z „prawdziwymi” menedżerami, musisz wraz ze swoimi rywalami ustalić pewne zasady. Zanim zaczniecie poszukiwać niezbędnych dla Was informacji chciałbym zaznaczyć, że pisząc ten poradnik inspirowałem się tym stworzonym przez Bartona nieco ponad trzy lata temu.
Podstawy
Najważniejszym i dającym jakiekolwiek nadzieje na rozpoczęcie rozgrywki czynnikiem jest znalezienie odpowiednich przeciwników. Zapytajcie kolegów, czy mają ochotę na grę w sieci, a jeżeli Wasi znajomi nie należą do grona eFeManiaków albo nie chcą rywalizować w ten sposób - przejrzyjcie specjalny temat w Suflerze. Możecie w nim znaleźć oferty innych graczy albo zamieścić swoją.
Kiedy już uporacie się z tym podstawowym zadaniem czas na organizację rozgrywki. Najlepszym miejscem do ustalenia zasad jest komunikator internetowy (GG, Tlen itd.) lub, w przypadku gdy do gry zapraszamy więcej osób, forum. Ustalcie godziny, w których będziecie grać, i wybierzcie ligi, w jakich zamierzacie prowadzić rozgrywkę. Zdecydujcie także, czy będziecie rywalizować w tej samej dywizji, czy może wolicie spotykać się tylko od czasu do czasu w rozgrywkach kontynentalnych. Ja preferuję pierwszą opcję, ponieważ przynosi ona więcej zabawy, a o to właśnie tutaj chodzi. Wybór grywalnych lig to wbrew pozorom bardzo istotna decyzja – najlepiej nie przesadzać z ich ilością, tak samo jak z dodatkowymi państwami oraz wielkością bazy danych, ponieważ gra w sieci rządzi się swoimi prawami. Musicie mieć na względzie nie tylko moc Waszych komputerów (procesor + pamięć RAM), ale też przepustowość łączy internetowych – więcej szczegółów niżej.
Wybór hosta
Równie ważne jest wybranie spośród grupy graczy kogoś, kto będzie pełnił rolę gospodarza całej rozgrywki. To właśnie host wybierze ligi i będzie musiał skonfigurować opcje gry. Czym kierować się przy jego wyborze? Powinien on posiadać zewnętrzne IP (aczkolwiek nie jest to konieczne - patrz ostatni rozdział), szybkie łącze internetowe (jak szybkie - to zależy od ilości graczy) oraz odpowiedni sprzęt, czyli lepszej klasy procesor i sporą ilość pamięci RAM. Oczywiście im te czynniki będą lepsze, tym rozgrywka szybsza i, co za tym idzie, sprawiające więcej radości.
Przygotowanie graczy
Wszyscy potencjalni uczestnicy gry sieciowej powinni posiadać Football Managera 2008, który będzie wzajemnie kompatybilny. Zaleca się grę na najnowszej łatce - na dzisiaj jest to patch 8.0.2 - oraz w tej samej wersji językowej. Oba te czynniki u wszystkich graczy, łącznie z hostem, muszą być takie same. Wyboru bazy danych, który przebiega identycznie jak przy rozgrywce offline, dokonuje osoba tworząca grę, dlatego jeśli akurat nią nie jesteśmy - nie musimy się o to martwić. Wszelkiego rodzaju grafika występująca w grze pochodzi bezpośrednio z komputera danego gracza, więc zobaczymy tylko to, w co zaopatrzyliśmy się wcześniej.
Rozpoczęcie gry – dla hosta
Pierwszym zadaniem hosta jest włączenie Football Managera, a zaraz po tym przejście do ustawień sieci.
Tutaj wybieramy nazwę serwera, hasło, decydujemy czy wymuszanie kontynuacji ma być aktywne oraz, co najważniejsze, zaznaczamy opcję Uruchom jako serwer. W tym miejscu warto powiedzieć co nieco o najbardziej tajemniczej z powyższych opcji wymuszania kontynuacji. Jej uaktywnienie będzie skutkowało przymusowym kontynuowaniem gry przez naszych rywali po upływie określonego czasu lub w momencie, w którym pewien procent graczy - np. połowa - postanowi grać dalej. Opcja ta jest szczególnie przydatna w czasie gry z większą ilością osób lub kiedy nasz rywal często odchodzi od komputera, a przy tym zapomina o toczonej rozgrywce.
Kiedy wszystko zostanie już ustalone zatwierdzamy zmiany, a następnie, jak gdyby nigdy nic, rozpoczynamy nową grę. W głównym menu wybieramy więc opcję Nowa gra, dokonujemy selekcji rodzaju i rozmiaru bazy danych oraz ustalonej wcześniej z naszymi rywalami ilości lig, a także ustawiamy opcje, takie jak ukrywanie atrybutów czy umożliwienie przeprowadzania transferów w pierwszym okienku. Po tym wszystkim pozostaje już tylko rozpoczęcie gry i czekanie, aż się ona załaduje.
Kiedy już to nastąpi przechodzimy do statusu gry.
Obok informacji o rozmiarze bazy danych (czasami może być to informacja nieprawdziwa) i wybranych ligach możemy znaleźć adres IP serwera, który musimy podać naszym rywalom. Jeżeli w ustawieniach sieci ustawiliśmy dla serwera hasło - nim również musimy się z potencjalnymi przeciwnikami podzielić. Na tym rola hosta się kończy i pozostaje mu oczekiwanie na to, aż inni gracze dołączą do gry.
Dołączmy do gry!
Kiedy host poinformuje nas o adresie serwera zaczynamy proces dołączania do gry. W tym celu włączamy Football Managera i w głównym menu wybieramy opcję Sieć, która zwykle okraszona jest obrazkiem kuli ziemskiej.
Kiedy na liście serwerów lokalnych nie ma żadnego elementu, w szczególności zaś nie ma tego, do którego chcemy dołączyć, musimy wybrać opcję inny serwer (na standardowej skórce znajduje się ona w lewym dolnym rogu). W okienku, które się ukaże, musimy wpisać adres IP serwera, w tym konkretnym przypadku 78.88.193.137, a następnie nacisnąć OK. Jeżeli zostało ustalone hasło serwera, w tym momencie będziemy poproszeni o jego podanie. Czekamy chwilę na dołączenie do gry, a potem dodajemy menedżera oraz wybieramy zespół.
Narzędzia hosta
Czasami bywa tak, że któryś z rywali zaczyna nas celowo denerwować swoim zachowaniem, np. wyprzedaje cały zespół, specjalnie przegrywa z innymi drużynami – po prostu psuje nam rozgrywkę. Twórcy dali hostowi narzędzia do „walki” z takimi przypadkami.
Jak widać na obrazku każdego menedżera możemy zmusić do dalszej gry, pójścia na urlop, a w skrajnych przypadkach wyrzucić go z serwera lub nawet zbanować. Aby host mógł wymierzyć taką karę wystarczy, że w statusie gry kliknie na nazwisko interesującego go menedżera prawym przyciskiem myszy.
Zapis gry, Hamachi, przyspieszenie połączenia oraz nowości
Kiedy już postanowimy rozstać się z Football Managerem host może zapisać grę, a gdy zdecydujemy się na kontynuowanie gry host wczytuje ją jak najzwyklejszego save’a. Inni uczestnicy dołączają do gry tak, jak za pierwszym razem.
Często spotykanym kłopotem jest ponowne przejęcie kontroli nad poprzednim menedżerem. Tymczasem wystarczy kliknąć na napis Brak połączenia przy odpowiednim nazwisku w statusie gry.
Programem, który może nam pomóc w razie niedogodności związanych z nawiązaniem połączenia między graczami jest Hamachi - aplikacja, która umożliwia utworzenie wirtualnej sieci LAN. Jest to program bezpłatny, a korzystanie z niego jest bardzo proste. Po pobraniu, instalacji i uruchomieniu Hamachi w szarym okienku, które pojawi się na naszym ekranie, będziemy mogli ujrzeć, w prawym dolnym rogu, figurę przypominającą trójkąt. Po kliknięciu na nią Hamachi „zapyta” nas, czy chcemy utworzyć nową sieć, czy może dołączyć do już istniejącej. Wybierając pierwszą opcję zostaniemy poproszeni o nazwanie swojej sieci oraz wpisanie dla niej hasła dostępowego (nie muszą one pokrywać się z nazwą i hasłem serwera ustalonymi w ustawieniach samego Football Managera 2008). Kiedy już przez to przebrniemy, aby umożliwić naszym rywalom dołączenie do naszej sieci musimy podać im te dane. Ich zadanie polega na wybraniu drugiej z wspomnianych wcześniej opcji, czyli dołączenia do już istniejącej sieci. Polega ono tylko na przepisaniu odpowiednich informacji. Dzięki tym zabiegom nawet osoby bez zewnętrznego IP będą mogły zostać hostem, na dodatek na pewno na liście serwerów lokalnych w grze ujrzymy właśnie ten, z którym łączymy się poprzez program do tworzenia wirtualnej sieci LAN. Hamachi powinno być uruchomione nieprzerwanie w trakcie trwania rozgrywki!
Hamachi pomoże oczywiście też osobom, które mają zewnętrzne IP od usługodawcy internetowego, ale same decydują się na używanie urządzenia sieciowego tworzącego sieć wewnętrzną - routera albo switcha. W takim wypadku można jednak hostować grę i bez używania zewnętrznego oprogramowania - wystarczy bowiem przekierować odpowiednie porty używane przez Football Managera 2008 do rozgrywki sieciowej (są to porty odpowiednio 10094 TCP oraz 10093 UDP - niezmienne od czasów wersji z 2005 roku) na nasz komputer. Jak to się robi - to zależy już od systemu operacyjnego i/lub używanego urządzenia sieciowego, nie sposób więc to wszystko opisać, jednak najczęściej nie są to rzeczy trudne do zrobienia.
Rozgrywka sieciowa umożliwia nam wysyłanie wiadomości do swoich przeciwników – w tym celu w statusie gry należy kliknąć prawym przyciskiem myszy na danego menedżera i wybrać opcję wyślij wiadomość. Możemy także skorzystać z czatu menedżerskiego, który dostępny jest w opcjach gry, a na którym możemy podzielić się informacjami oraz wymienić uwagi z wszystkimi naszymi rywalami naraz.
W czasie gry zaleca się wyłączenie wszelkich zbędnych programów - nawet tych antywirusowych, firewalli, a także obciążających połączenie internetowe komunikatorów internetowych i wszystkich tych aplikacji, które mają za zadanie pobierać jakieś pliki. Pamiętajcie, że jeżeli korzystacie w czasie gry z Internetu albo uruchamiacie zbędne programy psujecie innym dobrą zabawę, a o taką w grze sieciowej przede wszystkim chodzi.
Słowa kluczowe:
Komentarze (0)
Możliwość komentowania tylko dla zarejestrowanych użytkowników.
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Drogi Rewolucjonisto, prosimy o przestrzeganie regulaminu i zapoznanie się z FAQ