Artykuły

Gra przez sieć
Ferrante 05.08.2004 22:12 4119 czytelników 0 komentarzy
13
Wraz z ekspansją Internetu w Polsce, rośnie liczba CeeManiaków zainteresowanych grą wieloosobową. Jednym tradycyjna gra w pojedynkę po prostu się znudziła, innym brakuje nowych wyzwań. Jeszcze inni pragną pograć towarzysko, dla zabawy, dlatego sięgają po CeeMowego multiplayera. Jako że do naszej redakcji trafia coraz więcej pytań odnośnie tego aspektu - na które to pytania nie jesteśmy obojętni, postanowiliśmy wyjaśnić i tę kwestię w jak najbardziej przystępny sposób.

SPRAWY TECHNICZNE

Gra wieloosobowa to - nie oszukujmy się - wielka przyjemność. Niestety często także duży kłopot dla niezorientowanych CeeManiaków. Z reguły wszelkie problemy rozpoczynają się już na etapie zakładania gry internetowej. Częste niepowodzenia wiążą się z reguły ze specyfikacją techniczną łącza, które posiadamy. Najczęściej występującym problem jest tutaj zewnętrzny (zwany też publicznym) adres IP, bez którego zakładanie gry tudzież „hostowanie” jest niemożliwe. Ogólnie rzecz biorąc, jest to numer internetowy, identyfikujący Internautę w sieci. Na dziś dzień zewnętrzny numer IP posiadają – i tu ulga pewnie większości czytelników – użytkownicy Neostrady oraz SDI, łącz oferowanych przez TPSA. Także w przypadku innych operatorów większość łącz posiada publiczne IP. Jeśli jednak nie jesteśmy tego pewni lub po prostu chcemy ten numer nabyć – kontaktujmy się ze swoim operatorem. Zewnętrzny numer to koszt zwykle od 10-70 zł, a w przypadku niektórych firm jest to usługa darmowa.

Kilka krótkich zasad dotyczących zewnętrznego adresu IP, potrzebnego by założyć serwer pod CM 03-04.

Posiadasz zewnętrzne IP jeśli Twój komputer jest – podkreślam! - bezpośrednio podłączony do :
  • modemu
  • Neostrady
  • dsla
  • SDI
  • podobnej usługi

Prawdopodobnie nie masz zewnętrznego IP, jeżeli Twój komputer:
  • jest w sieci lokalnej
  • jest w sieci kablowej
  • jest podłączony pod jedną z w/w usług, ale nie bezpośrednio (np. poprzez inny komputer - serwer)

NA PEWNO nie masz zewnętrznego numeru, jeśli Twój adres IP ustawiony w komputerze to:

  • 192.x.x.x
  • 10.x.x.x

Najprościej sprawdzić swój IP wchodząc na stronę http://whatismyipnumber.com. W Windows XP można również zastosować następującą metodę: klikamy w menu Start, tam natomiast w „Uruchom”. W formularz wpisujemy command i wciskamy ENTER. Gdy pojawi się okno w systemie poleceń, wpisujemy ipconfig. W ten sposób poznamy nasze IP.



Osoby nie posiadające zewnętrznego numeru IP niestety jak wspomniałem nie założą swojej gry, lecz bez paniki – do istniejącej rozgrywki spokojnie i bez komplikacji już się przyłączą.

Co do minimalnej szybkości łącza w grze internetowej, to tutaj sprawa jest już dyskusyjna. Osoby będące w posiadaniu łącz o standardowej szybkości 128 kbit (czyli np. najwolniejsza Neostrada czy też SDI), a nawet modemowcy, podłączając się do osoby hostującej, nie powinni mieć dużych problemów z grą, aczkolwiek grając na modemie istnieje pewne opóźnienie w przesyle danych i czas oczekiwania na kolejne dni w grze jest nieco dłuższy. Posiadacze łącz pokroju Neostrady 640kbit mogą natomiast spać spokojnie. Łącze o tej przepustowości idealnie poradzi sobie z naszym CeeMem.

Szybkość łącza osoby hostującej ma już nieco większy priorytet. Sugerowana prędkość to 128 kbit. Komfortową szybkością łącza jest natomiast 320 kbit. Prędkość o tych parametrach daje możliwość gry kilku osobom, bez większych opóźnień. Oczywiście nie polecam w trakcie gry ściągać plików (sieci P2P), szczególnie na słabszych łączach. Znacznie spowolni do grę.

Jeśli uporaliśmy się ze sprawami łącza internetowego, warto przed szczegółami
dotyczącymi założenia / przyłączenia się do gry, wspomnieć o wymaganiach technicznych odnośnie komputera. To o czym napiszę to z reguły oklepane i banalne sprawy, jednak warto o nich pamiętać z myślą o szybkiej i wygodnej rozgrywce.

Pierwsza rada – kierowana jest do „hosta”. Nie warto raczej rzucać się z motyką na słońce przy wyborze lig i wybierać ich kilka do kilkunastu, chyba że komputer osoby hostującej cechuje się dużą mocą obliczeniową (czytaj: szybkim procesorem (ponad 2 GHz) oraz dużą ilością pamięci RAM (ponad 512). O szybkości CM 03-04 napisano już niejedno, więc nie będę tego tematu specjalnie drążył. W każdym bądź razie ilość lig powinna być raczej uboga, od jednej do max czterech. Zapewni to pożądaną szybkość i płynność rozgrywki.

Druga sprawa to gra w oknie. W CM 03-04 wymagana rozdzielczość monitora do gry „okienkowej” to 1280 x 760 pixeli. Taką rozdzielczość oferują monitory 19 calowe, a także niektóre „siedemnastki”.




DLA ZAKŁADAJĄCYCH (HOSTUJĄCYCH) GRĘ

Jeśli jesteśmy już pewni swego zewnętrznego numeru IP, czujemy się na siłach oraz mamy kilku chętnych na partie on-line, możemy tworzyć serwer pod grę. Nie jest to żadna filozofia, ba, jest to wręcz banalnie proste i nie wymaga zbytnich starań.

Pierwszą rzeczą jaką musimy zająć się w menu „Opcje Gry >Edytuj ustawienia” to zaznaczenie, że uruchamiamy grę jako serwer.



Następnie jeśli chcemy cieszyć się grą w kilka osób dłużej niż kilka minut :) – wybieramy nieograniczony czas rozgrywki. I to w zasadzie minimum, jakie powinniśmy wykonać, by uruchomić serwer dla innych graczy. CM 03-04 oferuje jednak jedno miłe udogodnienie, które choć nie jest obowiązkowe, i jego nie ustawienie nie uniemożliwia rozgrywki – to niewątpliwie przydaje się podczas gry. Chodzi mianowicie o opcję : „Przesuwaj transmitowane mecze”.


Zaznaczenie tej opcji oznacza mniej więcej to, że mecze, które w CeeMie będą transmitowane – zostaną za każdym razem przesunięte w terminarzu, i co za tym idzie – nie rozegramy równolegle kolejki ze swoim kolegą. Pozostanie nam jedynie poczekać na „transmitowany” mecz, co jedynie przedłuży czas gry. Radzę odznaczyć tę opcję. Jednak ostateczna decyzja należy oczywiście do Was, drodzy gracze. Ostatnim etapem jest nic innego jak załadowanie gry.


DLA "DOŁĄCZAJĄCYCH"

„Dołączanie do gry” jest o wiele łatwiejsze i w większości odbywa się bez kłopotów. Do wymagań gracza dołączającego należy jednak zaopatrzenie się w tą samą wersję gry, tudzież uaktualnienia bazy danych (popularne „update”), jaki posiada osoba hostująca (stawiająca serwer). Jeśli wszystko pod tym kątem jest zgodne i posiadając adres IP osoby hostującej, możemy już podłączyć się do gry. W tym celu wybieramy „Graj” > „Dołącz do gry sieciowej”.


Następny krok - „Połącz z innym serwerem” – wpisujemy tu adres IP hostującego.




W TRAKCIE GRY

Gra po sieci w CM 03-04 odbywa się w sposób nieco przypominający system turowy. Każdy gracz ma do swojej dyspozycji, o dziwo, tyle czasu ile tylko zapragnie na swoje działanie w grze. Jeśli jednak jeden z managerów uporał się szybciej z taktyką, transferami itd. i chce przejść już do następnego dnia klikając „Graj” nie może tego zrobić, tylko musi poczekać by reszta graczy uczyniła to samo. Jak widać, grę można posunąć do przodu, jeśli
wszyscy są gotowi, potwierdzając to kliknięciem „Graj/ Kontynuuj”. CM 03-04 w łatwy sposób informuje nas o stanie poszczególnych graczy i ich gotowości. W „Opcjach gry” a następnie w „Statusie gry” spotkamy imiona i nazwiska managerów, którzy uczestniczą z nami w grze po sieci. Jeśli przy nicku/ nazwisku gracza widnieje status „Aktywny”, znaczy to, że manager nie jest jeszcze gotowy, czyli po prostu nie wcisnął „Graj”. Status „Oczekujący” zaś informuje nas o gotowości do kontynuowania rozgrywki. Możliwy jest też „Brak połączenia”. Oznacza to oczywiście, że dany manager nie jest podłączony do gry. Można go w łatwy sposób wyrzucić z rozgrywki, przejmując nad nim kontrolę, następnie wybierając opcję zakończenia kariery managera.


Championship Manager oferuje również komunikację między graczami. Służy do tego chat managerski, który znaleźć można w „Opcjach gry”. Jest to jednak mało funkcjonalna opcja, więc radziłbym po prostu rozmawiać za pomocą komunikatorów typu Gadu-Gadu bądź mIRCa.

EPILOG

Pierwszy kontakt z grą po sieci w CM 0304 zawsze jest trudny. Jednak gdy już zasmakujemy rozgrywki, wszystko staje się bardzo łatwe, zaś wszelkie niezbędne czynności wchodzą po prostu w krew. Ogólnie rzecz biorąc, warto poświęcić swój czas i spróbować zagrać partyjkę w sieci. Sami w redakcji często gramy i nie widzimy przeszkody, dla której mielibyśmy zaprzestać. Naprawdę emocje i grywalność są tu nieporównywalnie większe, aniżeli podczas samotnej rozgrywki. Wszystkim, którzy posiadają stosowne łącza internetowe polecam z całego serca CeeMowego multiplayera. Oczywiście można też zaprosić kilka osób do jednego domostwa i tam przeprowadzić rozgrywkę, co opisywał przecież niedawno Feanor wespół ze Speedem w znakomitym "Zwiastunie w sześciu rozdziałach pisanym". Metoda ta jednak w wielu przypadkach jest nieekonomiczna, bogata w nieprzewidywalne zwroty akcji, :) o czym zresztą możecie poczytać we wspomnianym felietonie.

Komentarze (0)

Możliwość komentowania tylko dla zarejestrowanych użytkowników.
Nie masz konta? Zarejestruj się.

Drogi Rewolucjonisto, prosimy o przestrzeganie regulaminu i zapoznanie się z FAQ

Reklama

Najnowsze artykuły

Zobacz także

Wyszukiwarka

Reklama

FM REVOLUTION - OFICJALNA STRONA SERII FOOTBALL MANAGER W POLSCE
Największa polska społeczność Ponad 70 tysięcy zarejestrowanych użytkowników nie może się mylić!
Polska Liga Update Plik dodający do Football Managera opcję gry w niższych ligach polskich!
FM Revolution Cut-Out Megapack Największy, w pełni dostępny zestaw zdjęć piłkarzy do Football Managera.
Aktualizacje i dodatki Uaktualnienia, nowe grywalne kraje i inne nowości ze światowej sceny.
Talenty do Football Managera Znajdziesz u nas setki nazwisk wonderkidów. Sprawdź je wszystkie!
Polska baza danych - dyskusja Masz uwagi do jakości wykonania Ekstraklasy lub 1. ligi? Napisz tutaj!
Copyright © 2002-2024 by FM Revolution
[x]Informujemy, że ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką plików cookies. W każdym czasie możesz określić w swojej przeglądarce warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies.