Artykuły

Nasza przerwa zimowa była jak co roku bardzo krótka i trwała tylko miesiąc. Mimo to udało mi się sfinalizować kilka transferów. Sprzedałem:
- Wojtka Kowalewskiego [do Goteborgu, za 325K]
- Maćka Scherfchena [do Polonii, za 625K]
Kupiłem natomiast:
- Marka Wilka [AM/F L, 23 lata, za 700K]
Przymierzałem się też do kupna młodych obrońców - Tomasz Seweryna z Wisły i Pawła Kowalika z Pogoni.

Rundę rozpoczęliśmy od meczów w LM z Leeds. Pierwszy mecz graliśmy w Anglii. Skład Lecha: Manka - Romaniuk, Hajto - Jacek, Kosowski - Szlapa, Świętochowski, Allegro - A. Łogiewka, Harasimowicz. Wygraliśmy 3:1 [Kosowski, A. Łogiewka, Harasimowicz], ale nie było tak łatwo. Gdyby nie bardzo dobrze spisujący się tego dnia Manka [nota 8], to mogłoby być inaczej. W drugim meczu tej grupy Lazio pokonało Ajax w Amsterdamie 3:2.

Zgodnie z obietnicą kupiłem Pawła Kowalika [22 lata, SW/DC, z Pogoni] za 700K [+ 200K za 10 meczów w reprez.]. Seweryna na razie nie kupiłem, bo Wisła żąda 2M za 18-latka [!!!].

W rewanżu z Leeds w Poznaniu nie daliśmy szans gospodarzą wygrywając 5:1 [Świętochowski 2x, Bykowski 2x, Juan]. Czterech graczy Lecha zagrało na noty 8 [Jacek, Manka, Szlapa, Juan], sześciu na noty 9 [Kosowski, Świętochowski, Bykowski, Romaniuk, Łogiewka, Stasiak], ale bohaterem wieczoru był Marek Wilka [2 asysty, nota 10 i MoM]. Ten dopiero co kupiony gracz znakomicie egzekwuje rzuty rożne, a ktoś taki jest nam właśnie potrzebny. Ponadto Bykowski strzelił 2 gole w dzień swoich urodzin. Takiej imprezy na Bułgarskiej nie było dawno, bo to zwycięstwo [przy wygranej Lazio z Ajaxem 2:1] dawało nam awans do ćwierćfinałów i prowadzenie w grupie [dzięki lepszej różnicy bramek od Rzymian]!

Mecze ćwierćfinału Pucharu Ligi graliśmy z Pogonią. Na Bułgarskiej wygraliśmy 3:1 [Wilk, Harasimowicz, Szlapa], a sędzia nie przyznał nam 3 karnych i nie uznał gola zdobytego przez Harasia. W Szczecinie też strzeliliśmy 3 bramki, ale tym razem było 3:0 [Świętochowski, Harasimowicz, A. Łogiewka]. Godna uwagi jest kolejna asysta Marka Wilka. W lidze graliśmy z trzecim zespołem naszej ligi - Groclinem. Mimo licznych ataków na bramkę Bliskiego [nota 10 i MoM] mecz zakończył się remisem 1:1 [Świętochowski]. Wisła swój mecz przegrała i mamy już 5 punktów przewagi nad drużyną Białej Gwiazdy.

Do Rzymu jechaliśmy by rozegrać bardzo ważny mecz z Lazio. Długo nie padała żadna bramka, aż do 49 minuty, kiedy to Świętochowski po podaniu... Manki [!!!] znalazł drogę do bramki. 5 minut po tym wydarzeniu Jacek bez piłki kopnął Crespo i... ujrzał czerwony kartonik. Lazio wykorzystało przewagę liczebną i wyrównało [Jorgensen]. Tabela przed ostatnią kolejką:
1. Lech 11 pkt. [stosunek bramek: 12-5]
2. Lazio 11 pkt. [stosunek bramek: 13-7]
3. Leeds 2 pkt.
4. Ajax 2 pkt.
Ostatnia kolejka: Lech - Ajax; Leeds - Lazio.

Nu Bułgarskiej podejmowaliśmy depczącą nam po piętach Wisłę. Już po pierwszej połowie było 4:0 dla Kolejarza i wszystko było jasne. Najpierw w 13 minucie Wilk dostał podanie od Kosowskiego, uderzył z całej sił... ale Załuska sparował piłkę... pod nogi Adama Łogiewki, który nie miał problemów z pokonaniem młodego bramkarza. Nie minęło 10 minut, a było już 2:0: Kosowski popędził lewą stroną,... dośrodkował... piłkę przejął Świętochowski i GOOOL!!! Na 5 minut przed końcem znów Świętochowski strzelił gola, tym razem po akcji Grzybka. Ostatni gol w tej połowie padł w.. ostatniej minucie tej połowy. Tym razem Jarek Świętochowski był asystentem przy bramce Marka Wilka. W drugiej połowie kontrolowaliśmy sytuację, ale też nie udało nam się strzelić kolejnego gola.

Po meczu selekcjonerzy reprezentacji z całego świata wysyłali powołania na mecze eliminacyjne. Mnie najbardziej ciekawiło ilu moich graczy dostanie powołanie do polskiej kadry. Ich ilość przerosła moje wyobrażenia ! W 26-osobowej kadrze znalazło się 12 zawodników z ligi polskiej w tym... 9 [!!!] graczy Lecha Poznań. W kolejnym meczu
na Bułgarskiej spiker przywitał ich owacyjnie: "Oto nasi reprezentanci - Tommmek Haaajto,... Mariuuusz Pawlaaak,... Michaaał Stasiaaak,... Tomeeek Romaniuuuk,... Łukaaasz Kościuuuczuk,... Kaaamil Kosowski,... Jareeek Świętochooowski,... Adaaam Łogieeewka iii... Macieeek Byyykowski !!!"

Tym kolejnym meczem był pojedynek z Ajaxem Amsterdam. Prawie 1.8 tysięcy ludzi cieszyło się z kolejnych goli strzelonych przez Kolejarza. Zaczął Stasiak, który dobił piłkę wstrzeloną w pole karne przez Świętochowskiego. W 45 minucie sędzia przyznał rzut rożny. Piłkę w pole karne przeciwnika kopnął Wilk, wyskoczył do niej Romaniuk,... holenderski bramkarz wybił piłkę... ale tam był Jarek Świętochowski i strzelił 20-stą bramkę w sezonie. Ostatnia bramka meczu była dziełem Klimka, ale duże zasługi ma też Wilk, który po pięknym rajdzie podał piłkę na głowę eks-lubinianina. Wygrana 3:0 [przy remisie w meczu Leeds-Lazio] dała nam zwycięstwo w grupie C. Na losowaniu par ćwierćfinałowych Zbigniew Boniek [prezydent UEFA] wylosował następujące pary:
Roma - Lazio
Milan - Man Utd
Arsenal - Juventus
Bayern - Lech [pierwszy mecz w Monachium]
Jako, że w tej rundzie nie ma słabszych zespołów, to nie ma się z czego cieszyć, ani nie ma się co martwić. Bayern już kiedyś pokonaliśmy, ale nigdy nie było z nimi łatwo wygrać. Mogę obiecać jedno: Będziemy walczyć!

W półfinale Pucharu Ligi na Bułgarskiej rozgromiliśmy Wisłę Kraków 4:1. Już w 3 minucie po akcji Mili gola zdobył warty już 1.6M Jarosław Świętochowski. Nie minęły 2 minuty, a było już 2:0, a swojego pierwszego gola dla Kolejarza zdobył Grzybowski [z podania Stasiaka]. W 65 minucie Wilk wykonał rzut rożny, do piłki doskoczył Klimek i skierował ją do bramki przeciwnika. 15 minut przed końcem meczu strzał "Grzybka" sparował Załuska, a Stasiak zdążył z dobitką i było 4:0. W 80 minucie straciliśmy gola z problematycznego karnego.

Nadszedł czas nieszczęścia! Ni z tego, ni z owego, nagle z Barcelony przyszła oferta kupna Kamila Kosowskiego. No to sobie zarobimy - pomyślałem. Myliłem się jednak. Kamil w kontrakcie miał zarezerwowane, że jeśli jakiś klub wyłoży 1M funtów [a tyle wyłożyła Barca] to klub musi zgodzić się na transfer gracza. Od razu zaproponowałem eks-wiślakowi nowy kontrakt, ale nie widzę zbyt dużych szans na sukces. Kolejnym nieszczęściem była kontuzja Michała Stasiaka, która prawdopodobnie wyeliminuje go z pierwszego meczu ćwierćfinału LM. Szczęście nie sprzyjało nam też w ćwierćfinale Pucharu Polski z KSZO. Już w 14 minucie Murawski wyleciał z boiska, a sędzia pokazał na wapno. Pluta wykorzystał 11-stkę i przyszło nam odrabiać straty. Niedługo po tym Adaś Łogiewka wyrównał [asysta Wilka]. Jednak udało nam się wygrać. Zwycięskiego gola po podaniu Świętochowskiego zdobył Mila.

W Monachium fortuna w końcu sprzyjała LECHOWI POZNAŃ! Ciekawsze momenty meczu:
18 min. - Kovac nie radzi sobie z Łogiewką, faulując go w polu karnym. Sędzia nie waha się w ogóle i pokazuje na 11-stkę. Juan ustawia piłkę, strzela i GOOOL!!!
35 min. - kilkuminutowa przewaga Bayernu kończy się golem Sergio Conceicao.
45 min. - przecudowna akcja Kosowskiego, podanie do Allergo i GOOOL!!!
63 min. - mimo znakomitej formy Manki [nota 8] Bawarczycy wyrównują za sprawą rewelacyjnego Rivaldo.
90 min. - KONIEC MECZU!
Trzeba dodać, że oddaliśmy tylko 2 strzały, a Bayern aż 16 razy próbował pokonać Mankę. Ten wynik dawał nam dużą szansę na awans. Inne wyniki meczów ćwierćfinałowych:
Roma - Lazio 5:0
Milan - Man Utd 3:0
Arsenal - Juventus 3:1

Kosowski odrzucił ofertę nowego kontraktu i w nowym sezonie będzie grał w wielkim Milanie [przebił ofertę Barcy]. Póki co Kosowski zagra przeciwko "wielkiemu" Stomilowi. Jednak ten mecz nie był meczem Kosowskiego, ale powracającego do pierwszej 11-stki Marcina Harasimowicza, który zaliczył hat-tricka. Czwartego gola dołożył także powracający do drużyny Mila [+ asysta] i wygraliśmy 4:2. Warto zauważyć, że znów asysty zaliczyli Grzybowski i... Kosowski.

Od kilku miesięcy przygotowywałem wielki transfer na miarę
naszego klubu. Teraz oficjalnie mogę napisać, że w nowym sezonie zawodnikiem Lecha Poznań będzie... [napięcie rośnie :P] NICOLAS ANELKA! 28-letni wielokrotny reprezentant "Trójkolorowych" [42 mecze, 12 goli], wyceniany na 5M. Wróćmy do ligowej szarzyzny. W Krakowie zapewniliśmy sobie awans do finału Pucharu Ligi, wygrywając z tamtejszą Wisłą 2:1 [Grzybowski, A. Łogiewka]. Całą drugą połowę graliśmy w 10-tkę, bo czerwony kartonik ujrzał "Grzybek" [będzie pauzował przez 8 meczy]. W finale zagramy z Groclinem.

W lidze dzięki golom Świętochowskiego [2x] i Harasimowicza wygraliśmy z Radomskiem 3:2, mimo to, że przegrywaliśmy już 0:2. W Poznaniu zapewniliśmy sobie awans do półfinału Ligi Mistrzów wygrywając z Bayernem 3:1 [A. Łogiewka 2x, Harasimowicz]. Dwukrotnie strzelcom bramek piłkę podawał Allergo, a jedną asystę zaliczył Łukasz Kościuczuk. Pary półfinałowe LM: Milan - Roma; Arsenal - Lech [pierwszy mecz w Londynie]. Wylosowaliśmy chyba najlepszego rywala z możliwych. Nie będzie łatwo, ale obiecuję to, co przed meczem z Bawarczykami: "Będziemy walczyć!", mam nadzieję, że z takim samym skutkiem.

W lidze rozgromiliśmy drużynę z czołówki tabeli - Groclin 4:1 [Romaniuk pen., A. Łogiewka, Harasimowicz, Allergo]. W pojedynku, który miał sprawdzić naszą formę przed półfinałem LM graliśmy w Lubinie. Szybko objęliśmy prowadzenie dzięki golom Adama Łogiewki i Harasimowicza. Jednak już w 20 minucie strzelec gola Harasimowicz brutalnie sfaulował Norko i graliśmy w 10-ciu. Dla nas to był żaden problem. Padały kolejne gole. Najpierw swojego pierwszego gola dla Lecha strzelił Paweł Kowalik, a potem swój koncert gry rozpoczął Łogiewka. Dwa gole tego młodego gracza dały mu hat-trick, a nam zwycięstwo 6:0 [!!!]. Warto też dodać, że moi gracze podzielili się równo asystami. Po dwie zaliczyli: Mila, Łogiewka i Kosowski [19 i 20 asysta w sezonie!]. To było wprost niesamowite, osiągnąć taki wynik grając na wyjeździe i na dodatek przez prawie cały mecz w 10-tkę.

W Londynie zremisowaliśmy 2:2 [Świętochowski, A. Łogiewka] i znów mieliśmy duże szanse w rewanżu. Niestety kolejny raz czerwony kartonik ujrzał nasz zawodnik, tym razem Mila. Bardzo słabo [nota 5] zagrał Manka, który puścił wszystko co mógł [2 celne strzały Kanonierów]. W lidze pokonaliśmy Pogoń w Poznaniu 2:0 [Szlapa i A. Łogiewka ] i w Szczecinie 2:1 [Szlapa 2x]. Dzięki golom Stasiaka i Adasia Łogiewki wygraliśmy z Arsenalem 2:1 i awansowaliśmy do FINAŁU LIGI MISTRZÓW!!! Tam zagramy z Romą, która rok temu wyeliminowała nas z tych rozgrywek.

Mecz w lidze z Orlenem [A] rozpoczął się znakomicie, bo już w 7 minucie Grzybowski dał nam prowadzenie. Jednak później Tkocz bronił w niewiarygodnych sytuacjach, a jego zespół skutecznie nas kontrował. Przy stanie 2:1 dla gospodarzy sędzia podyktował rzut karny po faulu na Łogiewce. Do piłki pewnie podszedł Tomek Romaniuk i pewnym strzałem wyrównał stan meczu. W 83 minucie ponownie Robert Wróblewski [hat-trick!] trafił do bramki strzeżonej przez Przybyszewskiego i zrobiło się nerwowo. My zdołaliśmy wyrównać, a dokonał tego Grzybek, który wykorzystał podanie Kosowskiego w doliczonym czasie gry. O dziwo ten remis dał nam MISTRZOSTWO POLSKI W SEZONIE 2006/07!!! Był to nasz czwarty z rzędu triumf w tych rozgrywkach.

Teraz rozpoczął się prawdziwy maraton! Dwa dni po meczu z Orlenem gramy z KSZO rewanż ćwierćfinału Pucharu Polski, po kolejnych dwóch dniach gramy finał Pucharu Ligi, a w sobotę rozgrywamy mecz ligowy. Najpierw wygraliśmy z KSZO 3:2 [Szlapa, Romaniuk, A. Łogiewka]. W tym meczu swoją 22 asystę w sezonie zaliczył Kamil Kosowski, bijąc rekord klubowy. W półfinale zagramy z Legią. U siebie w pierwszym meczu finału Pucharu Ligi pokonaliśmy Groclin 3:1. Pierwsza bramka meczu była dziełem Jarka Piątkowskiego, który kiwnął kilku graczy i pięknym strzałem pokonał Bilskiego. Kolejne bramki zdobywali Szlapa i Stasiak.

W półfinale Pucharu Polski wygraliśmy 3:0 [Piątkowski, Świętochowski 2x] w Warszawie z tamtejszą Legią. Na Bułgarskiej pokonaliśmy Radomsko 3:0 po golach Adama Łogiewki [2x w tym karny, 29 i 30
bramka w sezonie] i Michała Stasiaka. Jednak z gry zespołu nie mogę być zadowolony, bo od 20 minuty graliśmy z osłabionym przeciwnikiem [czerwona kartka dla Kozioła], a oddaliśmy tylko 3 celne strzały. Mam nadzieję, że w Londynie w finale Ligi Mistrzów będzie lepiej.

"[Tomasz Smokowski] Witamy Państwa. Dzisiejszy finał najważniejszych rozgrywek klubowych będą dla Państwa komentować Tomasz Smokowski i bramkarz reprezentacji Polski, były zawodnik FC Liverpool - Jerzy Dudek. Na legendarnym Wembley zmierzą się 11-stki słynnej Romy i rewelacji ostatnich lat Lecha Poznań. Jeszcze 7 lat temu Lech walczył o pozostanie w drugiej lidze, a teraz walczy o najcenniejsze trofeum w klubowej piłce.
[Jerzy Dudek] Masz rację Tomku. Adamle odwalił kawał dobrej roboty. Powoli, ale zdecydowanie budował potęgę klubu. Przecież tacy gracze jak Świętochowski, Harasimowicz, czy Piątkowski to praktycznie wychowankowie tego znakomitego managera [wazelizna :) - adamle]. Ale nie jest niespodzianką gra Lecha w tym finale. Przecież już 2 lata temu Kolejarz doszedł do 2 rundy LM, a w poprzednim sezonie został wyeliminowany dopiero w ćwierćfinale...
[TS]... przez Romę, więc jak widać adamle ma coś do udowodnienia Rzymianom. Może pora na składy:
AS Roma - w bramce stoi pewny jak zawsze Frey. Na środku obrony para Cannavaro - Walter Samuel, bardzo solidna i rzadko popełniająca błędy. Na bocznych flankach szaleć będą Rumun Contra i Brazylijczyk Roberto Carlos. Drugą linię tworzą: doświadczony Luis Figo, wychowanek Atalanty Christiano Doni, niedawno kupiony z Lazio Stefano Fiore i kapitan zespołu Emerson. W ataku niezawodny Vieri, a jego parterem jest niespodziewanie Vincenzo Montella. Na ławce zasiadły takie sławy jak: Totti, Del Piero, West, czy Peruzzi.
Lech Poznań - między słupkami stoi młody, ale już doświadczony Robert Przybyszewski. Linię obrony tworzą doświadczeni Murawski i Romaniuk. Na skrzydłach grają wychowanek Kolejarza Jacek i niedawno transferowany do Milanu Kosowski. Rolę defensywnego pomocnika pełni były zawodnik Widzewa, Pogoni i Wisły - Michał Stasiak. Środek pomocy to: bardzo doświadczony i pewny Andrzej Szlapa, rewelacja tego sezonu Hailli Alergo i bardziej wysunięty do przodu Jarek Świętochowski, który od kilku lat prezentuje bardzo równą oraz wysoką formę. Jednak bramkarzowi Romy najbardziej będą przeszkadzać największy talent w Polsce od czasów Bońka - Adam Łogiewka i bardzo dobrze znający się na swoim fachu - Arek Klimek, którzy tworzą linię ataku.
Oddajmy głos Andrzejowi Twarowskiemu.
[AT] Przy mnie prezes PZPN, Zbigniew Boniek. Komu będzie Pan kibicował, panie Zbyszku?
[ZB] No cóż, zawsze kibicowałem Romie, ale dziś będę trzymać kciuki za Kolejarza.
[AT] Dziękuję za rozmowę. Teraz będziemy rozmawiać z wiernym fanem futbolu, prezydentem Polski - Andrzejem Leperem. Panie Andrzeju, czy przygotował pan jakąś specjalną premię dla piłkarzy Lecha za wygranie LM?
[AL] A co ja!? Niech Kwaśniewski, albo Balcerowicz płacą, to oni zrujnowali to państwo, to niech teraz za to zapłacą...
[TS] Hmm... dziękujemy za wywiady, ale zaraz rozpoczyna się mecz. Widać, że Lech będzie grał z kontry. Trudno będzie pokonać Romę, która w tym sezonie wygrywa praktycznie wszystko.
... 28 min.:
[JD] Montella odał do Emersona, ten nie zastanawiał się długo i pokonał bezradnego Przybyszewskiego. Ojj, szkoda, szkoda.
... 45min.
[TS] Koniec pierwszej połowy. Trudna sytuacja Lecha, bo widać, że Roma jest bardzo dobrze zmobilizowana. W pierwszej połowie Lech praktycznie nie istniał. Nie oddał żadnego strzału na bramkę Frey'a. Ciężkie zadanie Adamle, który musi coś zmienić w stylu gry zespołu, bo inaczej niestety Poznaniacy poniosą porażkę.
... 56 min.
[JD] Z boiska schodzi Vieri, a w jego miejsce Francesco Totti. To może być kluczowa zmiana.
... 59 min.
[TS] Ponownie Montella, podanie do Tottiego i GOOL! Niestety ponownie zawiódł Murawski, który nie radzi sobie z "boskim Włochem".
... 62 min.
[JD] Totti, Totti, piękna akcja Włocha, już tylko Przybyszewski do pokonania i niestety GOL!
... 80 min.

n[TS] Piotr Jacek, ładna akcja Poznaniaka, centruje w pole karne, tam jest wprowadzony wcześniej Haraś, HARASIMOWICZ!!!... broni Frey. Piękny strzał i piękna obrona!
... 93 min.
[JD] KONIEC!!! Roma wygrywa Champions League. Szkoda, że Lech przegrał ten mecz, ale nie mieli zbytnio szans.
[TS] Tak, Jurku, masz rację. Nie wiem, czy jakakolwiek drużyna na świecie pokonałaby dziś Romę. Gratulację dla wygranych i pokonanych. Do zobaczenia i do usłyszenia!"

Co tu dużo dodawać. Przegraliśmy 3:0, ale faktycznie Roma grała znakomicie, a i tak zawojowaliśmy już Europę. Może za rok się zrewanżujemy. Na razie czekał nas zaległy mecz z Wisłą. W składzie zaszło wiele zmian. Już w 6 minucie Mila dał nam prowadzenie. Długo nie padała żadna bramka, ale w końcówce meczu Wisłą strzeliła dwie bramki i nasza sytuacja wyglądała nie ciekawie. Jednak wprowadzony wcześniej Piątkowski w doliczonym czasie gry wyrównał na 2:2. W ostatnim meczu ligowym graliśmy z Orlenem. Dzięki golom Bykowskiego i Grzybkowski [2x] wygraliśmy 3:0 i zakończyliśmy ligę z 90 golami w 24 meczach strzelonymi co jest nowym rekordem. Straciliśmy natomiast 34 gole co jest drugim wynikiem w tym roku, lepszą obronę miał tylko Groclin. Tabela:
1. Lech 55 pkt.
2. Wisła 44 pkt.
3. Groclin 41 pkt.
4. Pogoń 28 pkt.
5. Radomsko 27 pkt.
6. Stomil 26 pkt.
Z 1 ligi spadł Śląsk i Odra Opole, a awansował Górnik i Tłoki.
Królem strzelców został Grzegorz Król, a królem asyst Kamil Kosowski.