Artykuły

Poradnik dla Championship Managerów #1
Kangor 21.03.2002 20:55 7396 czytelników 0 komentarzy
9

Co napisać we wstępie? Nie mam zielonego pojęcia. Albo i mam. Myślą przewodnią tego tekstu jest wprowadzenie początkujących graczy w świat najlepszego managera piłkarskiego. Ten poradnik i w pewnym sensie przewodnik jest kierowany do niedoświadczonych użytkowników CM’a, ale bardziej obeznani w temacie gracze też mogą znaleźć coś dla siebie. Zapraszam więc do czytania i życzę wielkich sukcesów w świecie tej wspaniałej gry.


  1. Wybór ligi

  2. Wymagania zarządu

  3. Decyzje Transferowe

  4. Forma w Trakcie Sezonu

  5. Presja ze Strony Kibiców

  6. Sugestie Zarządu

  7. Życzenia Zarządu

  8. Kłopoty Finansowe

  9. Karanie Zawodników

  10. Staż w klubie

  11. Stałe Fragmenty Gry (Atak/Obrona) (Set Pieces (A/D))

  12. Wolna Rola (Free Role)

  13. Rajdy z Piłką (Run with the Ball)

  14. Przetrzymywanie Piłki (Hold Up the Ball)

  15. Strzały z Dystansu (Long Shots)

  16. Krycie (Marking)

  17. Prostopadłe Podania (Try Through Balls)

  18. Dośrodkowania (Cross Ball)

  19. Nastawienie (Mentality)

  20. Podania (Passing Types)

  21. Odbiór Piłki (Tackling)

  22. Pressing (Pressing)

  23. Pułapki Ofsajdowe (Offside Trap)

  24. Kontratak (Counter Attacking)

  25. Blokowanie Bramki (Men Behind Ball)

  26. Stałe Fragmenty Gry


Przygodę w Championship Managerem wypada zacząć od wybrania ligi w jakiej będziemy grać. Dla początkujących graczy nie polecam Włoch, ponieważ jest to najsilniejsza liga w CM’ie. O koronę mistrzowską walczy kilka zespołów, m. in. Lazio, Juventus, Milan, Inter, Fiorentina, Parma. A jeśli uparłeś się by zagrać grać w lidze włoskiej nie wybieraj Juventusu, bo mają bardzo surowego prezesa. Kilka kolejnych spotkań przegranych i lądujesz na bruku. Jeśli chcesz dłużej poprowadzić klub wybierz Man Utd. Po wybraniu ligi zarząd klubu poinformuje Cię jakiej pozycji oczekuje na koniec sezonu. Poniżej macie spis wszystkich życzeń zarządu:



To cele, jakie może przed Tobą postawić Zarząd. Jednak niekoniecznie niewykonanie celu postawionego przez Zarząd kończy się wyrzuceniem z pracy. Szefostwo może wziąć pod uwagę środki łagodzące takie jak słabiutka strona finansowa klubu i pozostaniesz na stanowisku. Na utrzymanie Twojej posady wpływa także kilka innych rzeczy:

Decyzje Transferowe

Jeśli zwolnisz na zasadzie wolnego transferu cennych graczy (albo tych, którzy są ulubieńcami prezesa), prezes będzie z ciebie niezadowolony. Kryteria traktowania zawodnika jako szczególnie cennego dla klubu zależą od wielkości prowadzonego przez ciebie klubu (np. prezes jakiegoś klubu z Conference Division może nie być zachwycony pozbyciem się piłkarza o wartości 50K, podczas gdy zarząd np. Man UTD w identycznej sytuacji nawet tego nie zauważy).



Pozycja w Lidze

Jak pisałem na początku prezes wymaga od Ciebie odpowiedniej, według niego, pozycji w lidze. Jeśli nie spełnisz jego oczekiwań zacznie wątpić w twoje
umiejętności managerskie i tym samym możesz wylecieć na zbity pysk z klubu.


Forma w Trakcie Sezonu

Seria meczów bez porażki (lub bez zwycięstwa) ma wpływ na to jak ocenia Cię prezes. Jeśli znajdujesz się w dole tabeli, seria zwycięstw może Cię uratować przez stratą pracy. Jeśli znajdujesz się w górnej części tabeli, seria kiepskich wyników może wzbudzić wątpliwości prezesa, co do tego, czy jesteś w stanie osiągać dobre wyniki z zespołem przez dłuższy czas.



Presja ze Strony Kibiców

Wiadomo, że piłkarscy kibice są bardzo kapryśni i manager, który w jednym sezonie był dla nich cudotwórcą po uratowaniu zespołu przed spadkiem, w następnym sezonie może już nie być tak popularny. Kibice będą niezadowoleni z niskiej pozycji w tabeli, z serii meczów bez zwycięstwa czy ze sprzedaży ich ulubionego piłkarza.


Sugestie Zarządu

Od czasu do czasu zarząd może zasugerować Ci, że w jego opinii dany zawodnik byłby dobrym uzupełnieniem składu lub, że jest jego pożytecznym elementem. Jeśli wiedzie ci się dobrze, to zarząd może Cię cmoknąć w d***, lecz jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji, lepiej skorzystaj z porad zarządu, które mogą okazać się rozsądnym posunięciem.


Życzenia Zarządu

Nie staraj się zbyt dużo często prosić o pieniądze od klubu na transfery lub na kontrakty, gdyż kolejne żądania pieniędzy mogą sprawić, że twoi zwierzchnicy stracą do ciebie cierpliwość i Twoja pozycja w klubie będzie wisiała na włosku.



Kłopoty Finansowe

Nie dość, że masz kłopoty, jeśli chodzi o sukcesy sportowe to zarząd chciałby żebyś jeszcze miał dodatni wynik finansowy. Ale jeśli w znaczący sposób poprawisz sytuację finansową klubu, może to zrównoważyć twoje niepowodzenia na innych frontach (choć zależy to od tego, czy prezes chce mieć zysk, czy sukcesy sportowe).



Karanie Zawodników

Jeśli będziesz zbyt często karał zawodników, zarząd może cię ostrzec, że obniżasz morale drużyny. Jeśli ignorujesz to ostrzeżenia, to tylko na własne ryzyko. Poniżej masz podane sposoby karania zawodników.



Bez Powodu (No Reason)

Nie polecam tego sposobu karania, ponieważ jest to równoznaczne z uwzięciem się na zawodnika.



Nieprofesjonalne Zachowanie (Unprofessional Behaviour)

Ta metodę kary powinieneś wybrać, kiedy zawodnik zrobił coś, co przynosi wstyd lub hańbę klubowi, np. opuszczanie treningów.



Czerwona Kartka w Ostatnim Meczu (Dismissal in prior match)

To uzasadnienie powinieneś wybrać, gdy zawodnik dostał czerwoną kartkę w poprzednim spotkaniu.


Brutalna Gra (Violent Behaviour)

To uzasadnienie wybierz, gdy zawodnik podczas meczu potraktował swego przeciwnika lub sędziego (czasami się zdarza) w brutalny sposób.



Niezadowalająca Postawa w Meczu (Poor Performance)

To uzasadnienie powinieneś wybrać, gdy uważasz, że zawodnik nie gra tak dobrze jakby mógł.

Nie zalecam pochopnego karania zawodników, gdyż jeśli będziesz zbyt szczodrze karał, możesz zniechęcić karanego zawodnika do gry. A jeśli karany zawodnik jest charyzmatyczny i ma dużo przyjaciół w
zespole, możesz zniechęcić do gry połowę zespołu.


Następny powód, dla którego możesz być zwolniony to Zła Prasa
Jeśli nie umiesz poradzić sobie z naciskiem ze strony mediów, który może doprowadzić do dużego spadku morale zespołu, może to wpłynąć na pogląd zarządu o twojej pracy.



Staż w klubie

Im dłużej pracujesz w jednym klubie, tym większe wymagania stawiać będzie przed Tobą prezes.

Po zapoznaniu się z oczekiwaniami Zarządu trzeba sprawdzić, jaką mamy kadrę. Po obejrzeniu dostępnych zawodników powinieneś ustalić taktykę, jaką będzie grał nasz zespół. Jako, że jesteś początkujący wybierz jakąś formację stworzoną przez autorów gry. Dla niedoświadczonych polecam 4-1-3-2. Jest to dobra taktyka i sprawdza się w większości klubów. Jak już nabędziesz więcej doświadczenia sam stwórz taktykę do prowadzonego przez Ciebie zespołu. To naprawdę wielka frajda, gdy zespół wygrywa dzięki Twojej genialnej taktyce. Jako, że ustawienie 4-1-3-2 nie jest uniwersalne, ale zależnie od drużyny trzeba je będzie trochę „dopieścić”. W oknie „Tactics” rozwiń menu „View” i tam masz mnogość opcji, dzięki którym możesz idealnie dopasować taktykę do zespołu, przypisując poszczególnym zawodnikom odpowiednie zadania. Szczegółowe omówienie każdej opcji znajdziesz poniżej.



Stałe Fragmenty Gry (Atak/Obrona) (Set Pieces (A/D))

Ta opcja umożliwia przypisanie piłkarzowi roli podczas stałych fragmentów gry, które zagrażają bramce (przeciwnika lub Twojej). Przykładowo, jeśli wybierzesz tu dla jakiegoś piłkarza ustawienie Forward, będzie przesuwał się do przodu przy każdym rzucie wolnym. To ustawienie polecam dla obrońców dobrze grających głową.



Wolna Rola (Free Role)

To ustawienie daje piłkarzowi więcej swobody w realizowaniu założeń taktycznych. Dobrze się zastanów nim dasz któremuś piłkarzowi taką instrukcje. Zawodnik, któremu można wydać tę instrukcję, powinien być graczem wyjątkowym i niezbędnie cechować się dobrą umiejętnością gry bez piłki (Off the ball, by pojawiał się we właściwym miejscu w odpowiedniej chwili). Jeśli masz w składzie F. Tottiego lub Z. Zidane to możesz spokojnie przypisać im tę opcję.


Rajdy z Piłką (Run with the Ball)

Po otrzymaniu tej instrukcji piłkarz po dostaniu piłki będzie przeprowadzać rajdy z piłką. Piłkarze ustawieni w roli skrzydłowych najczęściej otrzymują to polecenie. Rajdy z piłką zlecaj tylko zawodnikom, którzy mają niezłe wartości Pace, Acceleration oraz Dribbling.



Przetrzymywanie Piłki (Hold Up the Ball)

Wydanie tej instrukcji zleca piłkarzowi przetrzymywanie piłki po jej otrzymaniu. Polecam danie takiej instrukcji piłkarzowi, który charakteryzuje się odpowiednio wysokimi parametrami fizycznymi.



Strzały z Dystansu (Long Shots)


Ta instrukcja zleca piłkarzowi, który znajduje w korzystnej sytuacji, by oddawał strzały z dystansu. Polecam instrukcję tą wydawać jedynie piłkarzom, którzy charakteryzują się wysoką wartością Long Shots.



Krycie (Marking)

Dzięki tej opcji możesz polecić piłkarzowi, by nie krył nikogo (None), by krył graczy znajdujących się w określonej części boiska (Zonal), lub by krył określonego gracza przeciwnika (Man Marking). Krycie indywidualne polecam tylko zawodnikom o wysokiej wartości Marking.



Prostopadłe Podania (Try Through Balls) >


Tą opcją możesz zlecić piłkarzowi wykonywanie prostopadłych podań. Są to podania kierowane na dobieg do napastników. Wydawaj tę instrukcje tylko zawodnikom o wysokich wartościach Creativity i Passing.



Dośrodkowania (Cross Ball)


Dzięki tej opcji możesz polecić piłkarzowi wykonywanie dośrodkowań, czyli podań ze skrzydeł na środek boiska (najczęściej w pole karne przeciwnika). Polecam by dośrodkowywania wykonywali jedynie boczni obrońcy lub pomocnicy oraz żeby ci zawodnicy cechowali się odpowiednią wartością Crossing.

Jak zauważyłeś nie ma tutaj wszystkich opcji, jakie widać w menu „View”. Nie wymieniłem reszty, ponieważ można je ustawić w menu „Tactics” ŕ „Team Instructions”. Opis jak zawsze jest poniżej.



Nastawienie (Mentality)


Tą opcją możesz określić nastawienie zespołu, czyli czy będzie więcej uwagi poświęcał obronie, czy atakowi.



Normalne (Normal)

To ustawienie oznacza, że zespół grać będzie w sposób „neutralny”, tzn. będzie tyle samo uwagi poświęcał obronie i atakowi.



Defensywne (Defensive)


To ustawienie oznacza, że zespół będzie większą uwagę poświęcał obronie niż atakowi. Polecam stosowanie tego wariantu razem z grą „z kontry”, o której napisałem niżej. Nastawienie defensywne narzucaj zespołowi, gdy grasz na wyjeździe z silniejszym przeciwnikiem.



Ofensywne (Attacking)


To ustawienie oznacza, że zespół będzie atakował dużą ilością zawodników i będzie mniej uwagi poświęcał obronie. Używaj go ostrożnie, gdyż przeciwnik może dużo łatwiej zdobyć bramkę. Polecam w meczach na własnym stadionie lub na wyjeździe ze słabszą drużyną.

Czas opisać rodzaje podań.

Podania (Passing Types)


Ta opcja określa jak twoi zawodnicy będą sobie podawać piłkę podczas meczu. Kierując się wyborem stylu podań zdaj się na ogólne preferencje piłkarzy.


Bezpośrednie (Direct)


Wybór tego stylu oznacza, że zespół będzie atakował szybko, z pominięciem precyzyjnego i wolnego rozgrywania piłki na brzegach pola karnego.

Jeśli chcesz stosować ten styl podawania, piłkarze, którzy rozgrywają powinni mieć wysokie współczynniki Passing i Creativity, zaś napastnicy powinni cechować sie wysokimi wartościami Pace i Flair.


Długie Piłki (Long Ball)


Ta taktyka oznacza, że zamiast mozolnego rozgrywania piłki w ataku drużyna będzie próbowała podań z pominięciem drugiej linii mając nadzieję, że dojdą do niej napastnicy. Taki sposób podań wykorzystywali piłkarze Polski w meczu z Islandią (niestety bezskutecznie).

By stosować ten styl gry, powinieneś posiadać napadziorów o niezłych wartościach Strength, Anticipation i Heading.


Krótkie (Short)

Jeśli wybierzesz ten rodzaj podań Twój zespół będzie konstruował ataki poprzez serie precyzyjnych, krótkich podań od gracza do gracza. Ten sposób podawania piłki stosuje większość klubów włoskich i południowo-amerykańskich.

Jeśli chcesz skutecznie wykorzystywać ten sposób podawania, musisz mieć zawodników o wysokiej wartości Passing i Off the Ball. Dobrze jest też, by twoi piłkarze cechowali sie przyzwoitą wartością Stamina, ponieważ drużyna grająca tym stylem musi ruszać się znacznie więcej od zespołu,
który po prostu wykopuje piłkę „na pałę”.


Mieszane (Mixed)

Ten styl rozgrywania piłki oznacza, że ostateczną decyzję podejmują piłkarze, tak więc zależnie od piłkarza i sytuacji piłka grana będzie długo lub krótko. Używam tego sposobu najczęściej.


Odbiór Piłki (Tackling)

Ta opcja określa stopień brutalności i zaciętości, z jaką twój zespół będzie odbierał piłki przeciwnikom w czasie meczu


Ostrożny (Soft)

Jeśli wybierzesz to ustawienie to twoi piłkarze nie będą atakowali piłek, na przejęcie których mają co najwyżej 50% szansy, i unikali będą brutalnych wślizgów. Ten sposób gry polecam na spotkania towarzyskie oraz na mecze, w trakcie których chcesz uniknąć kontuzji czy kartek.


Normalny (Normal)

To ustawienie oznacza, że piłkarze grać będą w sposób zwykły dla siebie. Stopień brutalności w odbieraniu piłek i w grze zależy od zawodnika.


Ostry (Hard)

To ustawienie oznacza, że piłkarze będą wypruwali sobie żyły podczas meczu, więc częściej będą atakować trudne do przejęcia piłki i wykonywać ryzykowne próby przejęcia piłki. Ten styl gry polecam w konfrontacji z zespołami, które są albo od nas słabsze fizycznie, albo lepsze technicznie. Ten styl gry prezentowali Ormianie w meczu z Polska, tylko, że wtedy gracze Armenii nie atakowali piłek tylko nogi piłkarzy z Polski

Istnieją też cztery trzy ustawienia stylu gry zespołu. Można je włączać i wyłączać, a także łączyć (choć nie zawsze jest to wskazane).


Pressing (Pressing)

Dzięki tej opcji możesz kazać grać swoim zawodnikom pressingiem, tzn. piłkarze będą atakować przeciwnika już przy jego polu karnym. Po prostu będą „siadać” na rywalach. Nie polecam stosowania tego ustawienia przez cały mecz, ponieważ piłkarze szybko się męczą.


Pułapki Ofsajdowe (Offside Trap)

Dzięki temu ustawieniu zespół będzie się starał zastawiać pułapki ofsajdowe. Po wybraniu tej opcji linia obronna przesuwać się będzie do przodu w chwili podania piłki, by złapać przeciwnika na spalonym. Nie stosuj tego stylu gdy gracie ze stoperem.

Jeśli chcesz skuteczne zastawiać pułapki ofsajdowe, twoi obrońcy powinni posiadać wysokie wartości Stamina, Condition, Anticipation i Positioning.



Kontratak (Counter Attacking)

To ustawienie oznacza, że zespół będzie długo rozgrywał piłkę na swojej połowie, a następnie groźnie kontrował przeciwnika.

Jeśli chcesz grać z wykorzystaniem kontrataku, musisz posiadać bardzo dobrą obronę i szybkich napastników, którzy cechują się wysoką wartością Stamina.


Blokowanie Bramki (Men Behind Ball)


Jeśli wybierzesz to ustawienie to twoja drużyna będzie się starała zniweczyć ataki przeciwnika zagęszczając szyki obronne i nie dopuszczając do wyjścia na pozycję strzelecką graczy drużyny przeciwnej . Dużo słabych klubów stosuje ten wariant gry gdy walczy ze znacznie lepszym przeciwnikiem.


Stałe Fragmenty Gry


Tutaj możesz wybrać zawodników wykonujących stałe fragmenty gry. Wybierz odpowiedniego gracza z listy i on będzie wykonywał rzut wolny lub rożny. „L&#
8221; i „R” oznaczają stronę boiska, z której wykonywany jest dany stały fragment gry. Do wykonywania tych elementów gry wybieraj zawodnika, który posiada najwyższą wartość Set Pieces z całej drużyny.



To już wszystko jeśli chodzi o taktykę. Czas wybrać zawodników, którzy będą reprezentować drużynę prowadzoną przez Ciebie. Ale to wszystko już w następnej, drugiej części poradnika.

Komentarze (0)

Możliwość komentowania tylko dla zarejestrowanych użytkowników.
Nie masz konta? Zarejestruj się.

Drogi Rewolucjonisto, prosimy o przestrzeganie regulaminu i zapoznanie się z FAQ

Reklama

Najnowsze artykuły

Zobacz także

Wyszukiwarka

Reklama

FM REVOLUTION - OFICJALNA STRONA SERII FOOTBALL MANAGER W POLSCE
Największa polska społeczność Ponad 70 tysięcy zarejestrowanych użytkowników nie może się mylić!
Polska Liga Update Plik dodający do Football Managera opcję gry w niższych ligach polskich!
FM Revolution Cut-Out Megapack Największy, w pełni dostępny zestaw zdjęć piłkarzy do Football Managera.
Aktualizacje i dodatki Uaktualnienia, nowe grywalne kraje i inne nowości ze światowej sceny.
Talenty do Football Managera Znajdziesz u nas setki nazwisk wonderkidów. Sprawdź je wszystkie!
Polska baza danych - dyskusja Masz uwagi do jakości wykonania Ekstraklasy lub 1. ligi? Napisz tutaj!
Copyright © 2002-2024 by FM Revolution