Od razu mówię, że jest to poradnik dla bardzo początkujących, którzy maja pierwszy kontakt z CM2.
Najważniejsze na starcie swojej menadżerskiej kariery jest dobre rozeznanie w 'materiale' jakim dysponujemy. Chodzi mi oczywiście o skład naszego "dream teamu". Warto przeprowadzić wstępną selekcję kadry (stosując filtry). Ja najczęściej do pierwszej jedenastki powołuję około 26-30 piłkarzy. Reszta ląduje w rezerwach, gdzie szkoli się pod okiem trenerów. Warto podpisać nowe kontrakty z zawodnikami, którym kończy się w najbliższym czasie umowa. Później ich wymagania mogą być znacznie wyższe. Piłkarzy, którzy nie mieszczą się w składzie wystawiamy na listę transferową (set transfer status/transfer listed). Warto obniżyć cenę, jeśli nikt na początku nie jest zainteresowany naszym 'asiorem'. Czym należy się kierować przy wystawianiu składu na mecz? Warto wypunktować najistotniejsze umiejętności dla kopaczy z uwzględnieniem pozycji. I tak:
Goalkeeper: chyba wiadomo :)
Defenders and Sweepers: tackling, positioning, heading, strength, pace
Defensive Midfielders: passing, tackling, positioning, strength, stamina
Attacking Midfielders: passing, creativity, pace, shooting, stamina
Forwards and Strikers: shooting, pace, heading, off the ball
Warto zwrócić uwagę na atrybut Stamina - każdy zawodnik (może poza typowymi jokerami) powinien mieć go na wysokim poziomie (przynajmniej 13). Jako kapitana wybieramy zawodnika, który ma najwyższą wartość atrybutu Influence. Powinien mieć ponadto co najmniej 24 lata i być mało podatnym na kontuzje. Jeśli chodzi o wykonawców stałych fragmentów gry, to kierujemy się umiejętnościami: set pieces, passing i creativity. Jeśli mamy kilku takich piłkarzy, wybieramy tego, którego umiejętność gry głową (heading) jest najwyższa. Czas przejść do ustalania taktyki.
Są na to dwa sposoby - albo sprzedajemy zawodników nie pasujących do naszego wymyślonego ustawienia i kupujemy na ich miejsce nowych; albo ustalamy taktykę do obecnego składu, którym dysponujemy. Ja osobiście jestem za stosowaniem tej drugiej metody. W swoich karierach testowałem prawie wszystkie ustawienia i uznałem, że najefektywniejszą formacją jest 4-4-2. Jest bardzo elastyczna, w każdej chwili (w przypadku niekorzystnego wyniku) możemy ją zmienić na 4-3-3 lub (jeśli wygrywamy) na 4-4-2def. Odradzam stosowania systemu All out Attack. Efekt jest w większości odwrotny do zamierzonego - przeciwnik aplikuje nam (zależnie od humoru :) po 5-6 bramek w meczu. Podobnie jest z taktyką Ultra Defensive. Rzadko udało mi się wywieźć pożądany remis z boiska przeciwnika. Najlepiej jest jednak samemu kombinować, przestawiać, zmieniać, bo wtedy mamy największą satysfakcje z pokonania takiego, dajmy na to Juventusu 15-2 (autentyczny przypadek :).
To tyle jeśli chodzi o przygotowywania do sezonu. W następnej części napisze co zrobić, aby nie opuścić przedwcześnie krzesła managera.
Komentarze (0)
Możliwość komentowania tylko dla zarejestrowanych użytkowników.
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Drogi Rewolucjonisto, prosimy o przestrzeganie regulaminu i zapoznanie się z FAQ