Piłkarzy w
Football Managerze jest cała masa. Czasami trudno odnaleźć się w gąszczu nazwisk. Na szczęście istnieje (zresztą nie od dziś) opcja
wyszukiwanie, dzięki której możemy przeszukać bazę danych i znaleźć odpowiednich zawodników. Ta porada opisuje jak radzić sobie z poszukiwaniem piłkarzy do swojego klubu.
Na początek zajmiemy się wyszukiwaniem zawodników. Aby dostać się do okna
Player Search, musimy rozwinąć zakładkę
Menedżer i klikamy w opcję
Wyszukiwanie.
Ukaże się nam okno wyszukiwania.
Okno wyszukiwania w całej okazałości Na liście, która nam się wyświetli, widzimy pełne nazwiska wszystkich znalezionych piłkarzy w tym rejonie świata. Im większa baza danych, tym piłkarzy będzie więcej.
Bardzo przydatną opcją w wyszukiwaniu zawodników jest rzecz jasna
Filtr. Dzięki niemu możemy określić, jakie są nasze wymagania dotyczące wieku, wartości i wielu innych pomocnych charakterystyk.
Jak już wspomniałem, do tej pory mieliśmy wyświetlonych wszystkich piłkarzy. Niestety nie możemy pozwolić sobie na najdroższego na tej liście piłkarza –
Thierry’ego Henry. W tym celu musimy ustalić górną granicę wartości zawodnika. Oprócz tego nie interesują nas kopacze o wieku wyższym niż 25 lat. Aby wyselekcjonować piłkarzy, którzy sprostają naszym wymaganiom, musimy otworzyć okienko
Filtr.
W tym celu klikamy na przycisk Filtr i następnie Konfiguruj.
Na powyższym screenie widzimy, gdzie on się znajduje.
Teraz naszym oczom ukaże się małe okienko „Ustaw filtr”, gdzie możemy określić swoje wymagania.
W CM 4 i CM 03/04 wyglądało ono zupełnie inaczej. Tam wszystkie filtry mieliśmy w zasięgu ręki. W FM 2005 wygląd okna wyszukiwania uległ zmianie – teraz sami wybieramy aspekty, które nas interesują i które mają znaleźć się w okienku. Prześledźmy po kolei wszystkie możliwości do przefiltrowania.
Na powyższym screenie kolorami zaznaczyłem poszczególne opcje. Na
czerwono oznaczone są te najważniejsze – dodawanie warunku. Aby rozpocząć ustalanie wymagań, po prostu klikamy na przycisk
Dodaj warunek i wybieramy interesującą nas opcję. O nich opowiem później.
W
zielonej ramce widzimy dodatkowe opcje, które również mogą być przydatne – „Poproś asystenta, aby usunął z listy nierealistyczne cele transferowe” (asystent odrzuca zawodników, których wymagania są zbyt wysokie) oraz „Włącz własnych zawodników do rezultatów” (możesz porównać poszukiwanych zawodników z graczami własnej drużyny).
Na
niebiesko zaznaczyłem button
Atrybuty – jest to skrót do selekcji atrybutów.
W FM 2005 możesz filtrować piłkarzy według 18 opcji (nie licząc atrybutów). Warto wiedzieć, że tam, gdzie trzeba podać konkretną liczbę, możemy wybrać, czy np. wiek 21 lat to wymagany maksymalny/minimalny wiek. W innych opcjach pojawiają się takie funkcje jak „to” lub „to nie”. Prześledzę wszystkie z nich.
- Bramki U-21. Tutaj określamy, ile zawodnik ma mieć strzelonych bramek w reprezentacji młodzieżowej swojego kraju.
- Mecze U-21. Liczba występów w młodzieżówce.
- Występy w kadrze. Chodzi o mecze rozegrane w pierwszej reprezentacji. Możemy określić górną lub dolną granicę.
Jeżeli szukamy zawodnika doświadczonego, wybierzmy „minimum 20”. Pamiętaj, że piłkarz – reprezentant kraju - podnosi reputację Twojego klubu.
- Bramki w kadrze. Określamy liczbę strzelonych bramek w reprezentacji. Musisz wiedzieć, że 40 – 50 bramek dla kadry to bardzo dużo.
- Język. Mamy do wyboru wiele języków, którymi może posługiwać się piłkarz – od angielskiego, przez niemiecki i francuski, po perski, magaski i zuluski. Mamy prawo zastrzec również, że nie chcemy, aby piłkarz posługiwał się danym języku. W tym celu zmieniamy ”to” na ”to nie”. Naszym oczom ukaże się przykładowo formuła: „Język – to nie – angielski”.
Aby dodać kolejny język, klikamy na przycisk „Dodaj” i po raz kolejny wybieramy „Język” – tak jak to jest pokazane na poniższym screenie.
- Kontuzjowany. Tutaj określamy, czy zawodnik może mieć kontuzję. Możemy zastrzec, że nie chcemy zawodnika kontuzjowanego, lub piłkarza „posiadającego” uraz na określony czas (mniej niż dwa tygodnie, mniej niż miesiąc, mniej niż pół roku). Radzę po prostu określić, że nie chcemy piłkarza kontuzjowanego – mogą być problemy z przejściem testów medycznych lub po prostu może on jeszcze długo nie wyleczyć kontuzji. Będzie nam po prostu mało przydatny.
- Kraj. Określamy, z jakiego kraju (np. Niemcy, Polska, Meksyk, Japonia) lub regionu (np. Skandynawia, Wyspy Brytyjskie, Europa Środkowa, Bliski Wschód) ma pochodzić piłkarz. Najzdolniejszych zawodników możesz szukać w Afryce, Skandynawii, w Anglii, Ameryce Południowej i Środkowej oraz na Bliskim Wschodzie.
- Miejsce urodzenia. Mało istotny szczegół, raczej nie wpływający na umiejętności zawodnika. W pole tekstowe możemy wpisać początek lub koniec nazwy interesującej nas miejscowości, np. Warszawa. Kiedy klikniemy OK., ukażą się nam wszyscy piłkarze urodzeni w danym mieście.
- Narodowość. Tutaj określamy, jakiej narodowości ma być zawodnik lub czy jest obywatelem Unii Europejskiej (jeżeli gramy np. w Anglii jest to bardzo przydatna opcja, gdyż w lidze angielskiej obowiązują limity dotyczące liczby zawodników spoza UE).
- Nazwisko. Tutaj podajemy nazwisko szukanego przez nas piłkarza. Podobnie jak w wyszukiwaniu miejsca urodzenia, wpisujemy w pole tekstowe cały lub część wyrazu.
- Pozycja. Bardzo przydatna opcja. Tutaj możemy dokładnie wyznaczyć, na jaką pozycję szukamy zawodników.
Wszystkie dostępne pozycje
Wybieramy jedną z pozycji i klikamy OK. Pokażą się nam nazwiska wszystkich zawodników grających na danej pozycji. Z tego warunku powinniśmy korzystać jak najczęściej w poszukiwaniu zawodników.
- Preferowana noga, czyli jaką nogą zawodnik strzela i podaje najczęściej. Rzecz jasna najlepiej jest, kiedy piłkarz potrafi bardzo dobrze grać obiema nogami. Ta umiejętność jest bardzo przydatna w przypadku napastników, dlatego powinniśmy szukać atakujących, którzy potrafią strzelać zarówno lewą, jak i prawą nogą. W profilach bocznych pomocników możemy najczęściej przeczytać, że potrafią grać oni tylko jedną nogą – w zależności od pozycji. Dlatego zwracajmy uwagę, czy nasz prawy pomocnik nie jest czasami lewonożny, a jego vis á vis prawonożny. Wiadomo, że lewemu pomocnikowi łatwiej dośrodkowuje się z lewej, a prawemu z prawej.
- Płaca. Wysokość płacy, jaką aktualnie pobiera piłkarz. Jeśli szukamy zawodnika mało wymagającego, lepiej żeby ta wartość była jak najmniejsza.
- Status kontraktu. Również bardzo przydatna opcja. Mamy cztery opcje do wyboru: Niechroniony,
Wygasający, Wygasły, Nieprzypisany. Status niechroniony dotyczy zawodników, którzy grają w jakimś klubie, ale można im w każdej chwili zaoferować kontrakt i tym samym pozyskać do swojego klubu. Najczęściej są to juniorzy lub weterani. Wygasający – piłkarzowi za pół roku kończy się kontrakt i mamy możliwość pozyskania go na prawie Bosmana. Wygasły i Nieprzypisany – piłkarza nie obowiązuje żaden kontrakt i jest tzw. „wolnym strzelcem”. Przydatne zwłaszcza wtedy, kiedy nie mamy zamiaru wydać pieniędzy na nowego gracza.
- Status transferowy. Tutaj mamy dostęp do widoku listy transferowej, czyli piłkarzy wystawionych na sprzedaż oraz dostępnych do wypożyczenia.
- Ulubieńcy. Bardzo ciekawa opcja. Wpisując w pole tekstowe nazwisko zawodnika możemy zobaczyć, dla których graczy jest on wzorem. Przykład: wpisałem „Zidane” i dowiedziałem się, że jest ulubieńcem m.in. Davida Trezegueta i Liliana Thurama.
- Wartość. Jeden z najbardziej przydatnych warunków – określamy, ile maksymalnie (lub minimalnie) ma być wart piłkarz. Możemy również skorzystać z formuły „Wartość – to pomiędzy” i określić, w jakim przedziale ma mieścić się cena gracza.
- Wiek. Żelazna opcja, której nie powinniśmy ominąć. To tutaj określamy, czy szukamy doświadczonego weterana, czy młodego juniora. Polecam ustawić wiek w granicach 25 – 29 lat jeśli szukamy „gwiazdy” lub lidera swojego zespołu, do 23 lat jeśli brakuje nam młodego, zdolnego zawodnika lub powyżej 33 – w przypadku, kiedy chcemy wzmocnić swoją drużynę doświadczonym piłkarzem. Tak jak w przypadku wartości, radzę zastosować przedział („pomiędzy”).
Jeśli interesuje nas konkretna pozycja (Bramkarz, obrońca, pomocnik, napastnik) lub jeśli chcemy zobaczyć listę transferową, nie musimy dodawać nowego warunku, tylko skorzystać ze skrótu
„Importuj”, która widoczna jest w prawym górnym rogu okna wyszukiwania.
Szukając prawego pomocnika na pewno musimy zwrócić uwagę na jego umiejętność dośrodkowywania. Każdy piłkarz musi posiąść określone umiejętności, które pomagają mu w skutecznym graniu na jego pozycji. My również możemy określić, jakie współczynniki nas interesują poprzez kliknięcie na przycisk
”Atrybuty...”.
Powyżej zaznaczyłem, co powinniśmy po kolei robić. Najpierw zaznaczamy „fajeczką” interesujący nasz atrybut, następnie przyciskami „+” i „–” ustawiamy wymaganą przez nas wartość. Jeśli szukamy dobrego zawodnika, radzę ustawić minimum 13.
Po zastosowaniu filtrów możemy w końcu przeglądać wyniki wyszukiwania. Często jednak mimo przepuszczenia zawodników przez przysłowiowe „sito” mamy problem z wyborem odpowiedniego. Mogą nam w tym pomóc inne przydatne narzędzia, znajdujące się w zakładce
Tryb.
- Informacje ogólne. Po kliknięciu na „Informacje ogólne” ukażą nam się następujące informacje: klub zawodnika, kraj, pozycja, wiek i wartość. Jest to bardzo przydatny widok, z którego osobiście korzystam najczęściej: widzę, ile piłkarz kosztuje i czy jest graczem młodym czy „starym”.
- Kontrakt. Wszystkie informacje dotyczące kontraktu – klub, wysokość pensji, data wygaśnięcia, informacja, czy jest chroniony czy nie oraz wartość gracza. Przydatne zwłaszcza wtedy, kiedy chcemy mieć pogląd zawodników z wygasającym kontraktem.
- Transfer. Status transferowy (na liście
/ nieustalone) i wartość.
- Inne. Pozycja, morale, forma (pięć ostatnich ocen), kondycja oraz standardowo wartość. Obok „Informacji ogólnych” również bardzo przydatne.
- Statystyki. Szukamy superstrzelca albo mistrza ostatniego podania? Tutaj mamy podgląd dotychczasowych osiągnięć piłkarza – kolejno: mecze, bramki, asysty, liczba otrzymanych wyróżnień na gracza meczu, celność podań (procentowo), średnia ilość wślizgów na mecz, średnia ilość dryblingów, strzały celne (procentowo), średnia ocena. Naprawdę bardzo popularny filtr. Jeśli szukasz dobrego zawodnika do swojego klubu, zwróć uwagę na jego średnią ocenę (ostatnia kolumna). Wartość ta powinna przekraczać 7.25. Wtedy masz pewność, że będzie z niego sporo pożytku.
- Międzynarodowe, czyli jak zawodnik wypada w meczach reprezentacji. Kolejno: kraj, mecze w reprezentacji, gole, mecze w U-21 i w końcu gole w U-21. Na końcu oczywiście wartość.
W zakładce „Tryb” mamy również szybki podgląd do atrybutów gracza. Po wybraniu odpowiednich atrybutów (np. Fizyczne), możemy błyskawicznie wyodrębnić z szerokiego grona piłkarzy o najwyższym współczynniku, który nas interesuje, np. Przyspieszenie.
Aby to uczynić, klikamy w nagłówek kolumny, gdzie jest skrócona nazwa atrybutu, który nas interesuje (patrz screen powyżej). Efekt: zawodnicy o najwyższym współczynniku wskazanym przez nas zostaną przeniesieni na sam szczyt listy.
Po rozwinięciu zakładki „Filtr” widzimy również inne opcje, takie jak:
- Zapisz filtr. Zapisujemy swoje wyniki wyszukiwania. Zapisywać listę możemy również poprzez kliknięcie na przycisk „Szukaj” w prawym dolnym rogu głównego ekranu wyszukiwania.
- Wyczyść filtr. Wszystkie warunki zostają usunięte i widzimy zawodników „bez filtrów”.
- Modyfikuj filtry... Importujemy tutaj swoje zapisane listy wyszukiwania (tzw. „shortlisty”).
Kolejne opcje to tzw. skróty, które opisywałem w rozdziale „Filtry” i w sekcji „Na skróty”.
To wszystko na temat wyszukiwania piłkarzy. W najbliższym poradach skupię się na szperaczach i wyszukiwaniu trenerów, abyście mogli bez żadnych problemów, a co najważniejsze – skutecznie wyszukiwać wartościowych współpracowników i piłkarzy. Udanych łowów!
Komentarze (0)
Możliwość komentowania tylko dla zarejestrowanych użytkowników.
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Drogi Rewolucjonisto, prosimy o przestrzeganie regulaminu i zapoznanie się z FAQ