Samopoczucie oraz możliwości wirtualnych piłkarzy powinny być dla każdego z graczy bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na to jak wysoko są oni na naszej liście. Są praktycznie dwa sposoby, aby dowiedzieć się o rozterkach naszych podopiecznych: wiadomości prywatne i ekran składu, na którym przy nazwisku gracza widnieje tak zwany „znacznik”. Ów umożliwia nam zapoznanie się z wewnętrzna i aktualną sytuacją naszych graczy. Problemy się zaczynają kiedy trzeba rozszyfrować i ewentualnie jak wpłynąć na jego zmianę. To właśnie postaram się zaraz przybliżyć.
Znaczników jest całe mnóstwo, więc aby łatwiej poruszać się wewnątrz tychże, postanowiłem podzielić je na siedem grup tematycznych mniej lub bardziej ściśle ze sobą związanych.
- Ofr – Złożono ofertę transferową – naszym piłkarzem zainteresowany jest inny klub i co więcej złożył nam już ofertę. Sprawa jest prosta, albo sprzedajemy albo nie.
- Trn – zaplanowane transfer – kolejny raz tego zawodnika już nie uratujemy. Podpisał on już wstępny kontrakt z innym klubem i podczas najbliższego okna transferowego opuści szeregi naszej drużyny.
- Żąd – wystawiony na listę transferową na własne żądanie – przeważnie z piłkarz z takim znacznikiem nie będziemy mieli wiele pożytku. On chce opuścić klub i jak tylko pojawi się zadowalająca nas oferta powinno się ją przyjąć.
- Lst – wystawiony na listę transferową – ten piłkarz może zostać kupiony lub sprzedany. Najczęściej ustawiana jest cena wyjściowa, która przeważnie jest zachęcająca. Warto przeczesać listę transferową w poszukiwaniu odpowiedniego piłkarza.
- Wyp – wystawiony na listę wypożyczeń – ten piłkarz może zostać wypożyczony. Każda oferta wypożyczenia, która spełni wymogi zostanie zaakceptowana. Kiedy chodzi o naszych graczy dobrze jest wystawić na listę młodych i nie mających miejsca w kadrze meczowej, bo na pewno będzie to procentować w przyszłości.
- PPr – potrzebuje pozwolenia na pracę – znacznik obecny tylko na Wyspach Brytyjskich, na których to obowiązuje prawo pracy. Jeżeli zawodnik rozegrał odpowiednią liczbę meczów w kadrze to otrzyma pozwolenie. W innym przypadku mogę być problemy.
- OZD – obiekt zainteresowania innej drużyny – tego piłkarza obserwuje inny klub. To pierwsza część transferowej karuzeli. Jeżeli się spodoba możemy spodziewać się oferty, której przedmiotem będzie ten piłkarz.
- WT – opuszcza klub po skończeniu kontraktu – niestety, ten piłkarz opuści nas klub po wygaśnięciu kontraktu. Jeżeli nie jest on nam potrzebny – nie ma problemu, jeśli był ważnym elementem klubu, a odchodzi najlepiej w ramach wendetty wyrzucić go do rezerw za karę.
- Jnr – na kontrakcie juniorskim - trzeba pilnować tego gracza, ponieważ kiedy wejdzie w odpowiedni wiek inna drużyna może podpisać z nim profesjonalny kontrakt. Czuwanie jest tu właściwą metodą i kiedy przyjdzie pora winniśmy zaoferować piłkarzowi kontrakt z prawdziwego zdarzenia.
- Prz – niepewny swojej przyszłości – piłkarz tak oznaczony nie jest pewien, jak potoczy się jego kariera w klubie w którym gra. Warto zajrzeć do jego profilu i poznać przyczyny takiego stanu rzeczy, po to by się z tym uporać.
- Pr – zareagował na niedawne doniesienia prasowe – taki znacznik to element nowości w Football Managerze 2005 jaką są interakcje na linii trener- piłkarz-media, Nasze słowa mogły się nie spodobać lub wręcz przeciwnie naszym graczom. Zależnie od tego, jak
wypadliśmy, piłkarze albo są zmotywowani, albo zdołowani.
- SI – w sile wieku (tylko liga MLS) – większości z was nigdy nie przyjdzie spotkać się z tym znacznikiem, ale gwoli ścisłości oznacza on dokładnie to, że zawodnik znajduje się w „odpowiednim” wieku.
- Nzw – niezadowolony – powodów takiego stanu rzeczy może być bardzo wiele. Najlepiej sprawdzić to w profilu zawodnika. W zależności od tego, co jest przyczyną, szukamy lekarstwa.
- Wcf – wycofany z meczu reprezentacji – gracz został wycofany z kadry na mecz reprezentacji. Sytuacja ta ma miejsce przeważnie dzięki naszej interwencji tzn. my wycofaliśmy piłkarza z „narodówki”.
- 45 – na prośbę trenera klubowego ma grać 45 minut w najbliższym meczu reprezentacji – nie chcieliśmy forsować piłkarza, więc zagra tylko jedną połowę podczas meczu kadry.
- Rep – pojechał na mecz reprezentacji – piłkarz został powołany na mecz kadry i nie będziemy mogli skorzystać z jego usług podczas zbliżających się spotkań.
- Zmę – potrzebuje odpoczynku – zawodnik jest zmęczony i najlepiej dać mu odpocząć w najbliższych dwóch meczach. Najlepiej i najskuteczniej jest kiedy takiego gracza w ogóle nie wpiszemy do składu meczowego, ponieważ wtedy regeneracja jego sił jest pełna.
- BO – brak ogrania – bardzo ważny znacznik, który każdemu z nas – trenerów – powinien dać wiele do myślenia. Wiadomym jest, że piłkarza opatrzonego takim opisem nie powinniśmy wystawiać na ważne mecze. Dobrze, gdyby grał „ogony” lub ogrywał się w drugiej drużynie. Na pewno nie pokaże nam on pełni swoich możliwości dopóki nie będzie ograny.
- NPS – nie w pełni sił – ten piłkarz nie jest w 100% przygotowany motorycznie i najlepiej dać mu odpocząć w najbliższym spotkaniu, po to by uniknął kontuzji, albo nie osłabiał drużyny.
- Ktz – kontuzjowany – piłkarz jest kontuzjowany. Jedyną metodą przyspieszenia jego leczenia jest wysłanie go na rehabilitację (jeśli możliwe). Można też próbować unikać kontuzji stosując dobry trening.
- Zaw – zawieszony w najbliższym meczu – gracz nie może wystąpić w najbliższym meczu, zapewne z powodu kary dyscyplinarnej Narodowego Związku Piłki Nożnej.
- Nie – nie może wystąpić w najbliższym meczu – piłkarz jest albo zawieszony albo kontuzjowany i nie może zagrać w najbliższym meczu. Nic na to nie poradzimy, pozostaje nam czekać.
- NR – nie zarejestrowany dla drużyny – zawodnika jest w naszej kadrze, lecz nie może brać udziału w meczu ponieważ nie został przez nas zarejestrowany. Jedynym wyjściem jest poczekanie do kolejnego terminu zgłaszania piłkarzy.
- Pch – nie może wystąpić w spotkaniu pucharowym – znacznik ten pojawia się najczęściej wtedy, gdy nie zgłosiliśmy zawodnika do rozgrywek. Nic na to nie poradzimy, ewentualnie doraźną metodą będzie dołączenia go do pucharowego składu w najbliższym możliwym terminie.
- ŻK – zostanie zawieszony, jeśli otrzyma jeszcze jedną żółtą kartkę – ten zawodnik wie co to znaczy twarda gra. Jeszcze jeden żółty kartonik i odpocznie sobie kilka meczów i mało prawdopodobne byśmy tego uniknęli. Cóż, pozostaje nam wystawiać go ewentualnie zmieniając rodzaj wślizgów na łagodne.
- OT – opuścił trening – taki brak profesjonalizmu, kiedy jest pojedynczy najlepiej karać ostrzeżeniem lub cięciem pensji, a gdy zawodnik dalej opuszcza zajęcia nie pozostaje nic innego jak sprzedać delikwenta.
n - Emr – zaplanowany koniec kariery – w praktyce oznacza to, że zawodnik odejdzie z klubu po zakończeniu sezonu i nawet wykorzystując obecną w grze prośbę o ponowne rozważenie decyzji mało wskóramy. Good luck to you.
- Szp – zlecono zbadanie umiejętności piłkarza – kiedy zobaczymy, że nasz piłkarz jest obserwowany to pierwszy znak, że wkrótce ktoś zechce go kupić. Najlepiej czekać na rozwój wypadków.
- Cdz – cudzoziemiec – zawodnik, przy nazwisku którego widnieje taki znacznik jest obywatelem innego kraju, niż ten z którego jest nasz klub. Zmieni się to w momencie kiedy ów piłkarz otrzyma drugie obywatelstwo, po kilu latach gry.
Oto krótki opis każdego ze znaczników. Jak sami widzicie każdy z nich jest równie ważny i na każdy zwrócić należy uwagę. Na pewno są one ułatwieniem dla każdego z wirtualnych managerów, a kiedy już każdy je sobie przyswoi można zdobywać Europę, a potem świat.
Komentarze (0)
Możliwość komentowania tylko dla zarejestrowanych użytkowników.
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Drogi Rewolucjonisto, prosimy o przestrzeganie regulaminu i zapoznanie się z FAQ