Ten manifest użytkownika Lucasinho przeczytało już 7715 czytelników!
Łącznie swój komentarz zostawiło 0 z nich.
Tekst przetłumaczony ze strony footballmanagerfanboys.net autorstwa alilane4
Wybór kapitana jest zawsze trudny, wystarczy spojrzeć na niedawny przykład Williama Gallasa; obdarzenie jego osoby tą funkcją nie było najlepszym pomysłem, co odbiło się na atmosferze oraz wynikach Arsenalu Londyn. Czy chciałbyś aby taka sytuacja powtórzyła się w prowadzonym przez ciebie zespole?
Wskazanie odpowiedniego kapitana jest ważną rzeczą, o czym mogą świadczyć przykłady Roya Keane’a, Tony’ego Adamsa, Patricka Vieiry, Johna Terry’ego czy też Stevena Gerrarda.
Wszyscy wymienieni wyżej piłkarze są/byli silni psychicznie, rządzili drużyną na boisku oraz poza nim co prowadziło ich kluby do sukcesów. Oczywiście manager zespołu również odgrywa sporą rolę, lecz to nie on znajduje się na boisku, i nie „świeci” przykładem innym zawodnikom, jedyne co może zrobić to dać wytyczne swym podopiecznym.
Jest jednak parę rzeczy przydatnych w ocenie piłkarza, który powinien rządzić w naszej szatni
Wiek
Pierwszym czynnikiem do wzięcia pod uwagę powinien być wiek. Z pewnością kapitanem nie powinien zostać bardzo młody zawodnik - winien to być piłkarz z dużą ilością doświadczenia. Również z wiekiem gracze zyskują większą stabilność formy oraz umiejętności – gra nam podpowiada iż piłkarze grają najlepiej między 26 a 32 rokiem życia, więc wiek kapitana powinien mieścić się w tym przedziale (aczkolwiek nie musi).
Staż w klubie
Uważam iż to ważne aby przyszły kapitan znał dobrze klub, z pewnością fakt iż kapitanem zostaje ktoś kto dopiero przyszedł do klubu nie polepszyłby atmosfery wśród piłkarzy oraz fanów.
Ulubione kluby
Może nie jest to najważniejsza rzecz, lecz historia kapitana może mieć wpływ na atmosferę w zespole. Jeżeli ulubionym klubem lidera naszej drużyny jest lokalny rywal, powinniśmy być tym zaniepokojeni. Z drugiej strony jeśli kocha on klub w którym gra, jest zdolny do wielkich poświęceń, byle tylko osiągnąć dobry wynik.
Morale
Trudno powiedzieć czy kandydat na kapitana powinien być szczęśliwy w aktualnym momencie czy też nie – Gallas udowodnił iż nienajrozsądniejszą decyzją jest wybór na kapitana niezadowolonego piłkarza, albo pozostawianie go na tym stanowisku. Z drugiej strony nominacja na lidera drużyny może przywrócić takiemu delikwentowi dobry humor. Czasami można również powierzyć tą funkcję zawodnikowi który chce odejść z zespołu, być może opaska kapitańska zmusi go do pozostania w zespole i polepszy jego nastrój, jednak nie radzę używać tego za często.
Relacje z kolegami z zespołu
By uniknąć konfrontacji z innymi piłkarzami i nie powodować zamętu próbuj nie wybierać na kapitana niepopularnej osoby, reszta składu z pewnością nie będzie tym zachwycona. Jeżeli chociaż jeden zawodnik nie lubi twojego kandydata na kapitana, lepiej zrezygnuj z tego wyboru.
Osobowość
To właśnie ona może wyłonić prawdziwego lidera. Raczej unikaj piłkarzy „niestabilnych emocjonalnie” czy też samolubnych. Dobieraj raczej profesjonalnych i zdeterminowanych piłkarzy, którzy będą brać odpowiedzialność za postawę zespołu.
Pozycja
Nie powinna mieć ona wielkiego wpływu na wybór kapitana, lecz najczęściej spotykamy ich na środku obrony lub w środku pola, rzadko są to zawodnicy grający po bokach.
Atrybuty psychiczne
Są one bardzo ważne przy podejmowaniu decyzji o wyborze kapitana. Atrybuty takie jak waleczność, znaczenie, opanowanie czy determinacja powinny być wysokie. Jest to ważne gdyż to właśnie nasi liderzy mają za zadanie utrzymywać drużynę w ryzach oraz "ciągnięcie" gry zespołu w momencie gdy „nie idzie”.
Pracowitość
Posiadanie leniwego kapitana byłoby samobójstwem. Inni piłkarze, zwłaszcza młodzi często naśladują lidera drużyny, który jest niejako odzwierciedleniem drużyny – jeśli jest leniwy to cała drużyna nie będzie skora do pracy, jeżeli zaś będzie pracowity to i cała ekipa weźmie się do pracy.
Współpraca
Kapitan powinien pracować dla dobra całego zespołu, dlatego powierzanie tej funkcji napastnikom może być ryzykowne, w końcu często są oni samolubni i myślą tylko o swoich osiągnięciach. W tym kontekście najrozsądniejsze jest powierzenie tej funkcji środkowym obrońcom lub środkowym pomocnikom, którzy grają poniekąd na rzecz innych.
Przed tą ważną decyzją należy również pomyśleć o przyszłości – czy nasz kandydat będzie grał w tym klubie za parę lat? Czy będzie wciąż tak dobry? Właśnie z tego powodu nie powinno wybierać się na tą funkcję zawodników starszych niż 33 lata, lecz są wyjątki od tej reguły.
Oczywiście ukryte atrybuty które mogą nam wskazać kapitana są widoczne we wszelkiego rodzaju edytorach, lecz jest to pewna forma oszustwa – decyzję co do Waszej uczciwości pozostawiam Wam samym :)
Mam nadzieję iż ta krótka porada pomoże Wam w wyborze kapitana, tak by uniknąć sytuacji z Williamem Gallasem – unikajcie również słabych psychicznie, samolubnych, młodych piłkarzy. Na lidera drużyny wybierzcie gracza, który poprowadzi Wasze kluby do sukcesów, zostawi serce na boisku oraz będzie gotowy na każde Wasze wezwanie, takiego piłkarza który będzie umiał zamienić wynik 0-1 na zwycięstwo 2-1.
REAL MADRYT |
FC BARCELONA |
MANCHESTER UNITED |
Ściągawka selekcjonera |
---|
Prowadząc reprezentację kraju, często uaktualniaj swoją listę krajową. Wprowadzaj na nią nowych zawodników i usuwaj tych bez formy lub u schyłku kariery. Dzięki tej liście możesz wygodnie porównać umiejętności zawodników oraz sprawdzić, w jakiej są aktualnie formie. |
Komentarze (0)
Możliwość komentowania tylko dla zarejestrowanych użytkowników.
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Drogi Rewolucjonisto, prosimy o przestrzeganie regulaminu i zapoznanie się z FAQ