Artykuły

CM Strateg cz. 1 (Pierwszy dzień w klubie)
BARTOSH! 29.11.2002 19:56 3827 czytelników 0 komentarzy
16
PIERWSZY DZIEŃ W KLUBIE

Co należy uczynić już pierwszego dnia wspomniałem w moim przewodniku Krok po kroku . W tym miejscu jednak przypomnę, że zanim wciśniemy Continue Game, dobrze jest dokonać następujących czynności:
Przede wszystkim dokonaj rekonesansu przejętego klubu, tzn.
- przypomnij sobie, jakie są oczekiwania szefostwa
- przejrzyj stan klubowej kasy
- przeanalizuj dokładnie trenerów, jacy są zatrudnieni w klubie. Zastanów się, czy konieczne są jakieś roszady, zmiany na stanowisku Assistant Managera, Coacha, Scouta, Physio. UWAGA! Wymieniaj trenerów, skautów i fizjoterapeutów w ten sposób, że najpierw zakontraktuj nowych i dopiero w momencie zatwierdzenia nowych zwalniaj dotychczasowych.
- ustaw reżimy treningowe (jeżeli chodzi o kwestie treningowe, polecam mój Przewodnik treningowy ).
- wyślij skautów na poszukiwania. UWAGA! jeżeli grasz małym klubem nigdy nie zwalniaj skautów, którzy są w klubie, bo pozyskanie nowych może okazać się niemożliwe w ciągu najbliższych kilku tygodni .
- zastanów się, czy chcesz zagrać jakieś mecze towarzyskie, jeżeli tak, to zaaranżuj je. W tym zakresie polecam także poradnik Wszystko o meczach towarzyskich
Następnie możesz zająć się kadrą zawodników, którą zastałeś w klubie. Tutaj analizie musisz poddać konieczność przedłużenia kontraktów z niektórymi zawodnikami, co winno był połączone z ustaleniem statusów. Dopiero w dalszej kolejności przejrzyj bazę dostępnych zawodników, których ewentualnie mógłbyś (lub powinieneś) pozyskać. Wszystkie te rozważania należałoby dokonywać mając ewentualnie na uwadze taktykę(i), jaką (jakimi) chcielibyśmy grać.

No i wreszcie jak to wygląda w przypadku mojego Ajaksu.

1. Oczekiwania: serious championship challenge - i wszystko jasne! Szefostwo chce tytułu. Są to jednak oczekiwania jakie w przypadku Ajaksu nie powinny nikogo dziwić. Analiza klubów, które znajdują się w lidze holenderskiej, każe upatrywać w roli największych rywali do tytułu w drużynach PSV Eindhoven oraz Feyenoord Rotterdam. Pilnie należy monitorować sytuację w tych klubach (Scout)

2. Kasa. Dobrze wiedzieć, na czym się stoi. W moim przypadku jest to blisko Ł25M, z czego około Ł15M władze dają mi na transfery. Gdy do tego zważyć, że ArenA pomieści około 51 tysięcy widzów - problemy z kasą raczej nie wchodzą w rachubę.

3. Trenerzy i ich atrybuty przedstawiają się tak:





Zatem z tego co pewne mamy:
- Blind szkoli bramkarzy
- potrzebny trener-ekspert od Tactical Knowledge i on wskoczy na jedno wolne miejsce

Chwilowo zatem sytuacja wygląda tak:





Blind jest najlepszy zarówno w zakresie Tactical Knowledge jak i Coaching GK. Boeve, Riekerink i Jambor, to trenerzy, których Coaching Style jest określany jako Fitness-based. Z kolei Coort, to trener uniwersalny (Coaching Style - General), więc łata dziury.

4. Skauci.
Sześciu skautów to sporo, ale jak na klub z aspiracjami do tytułu, tylu ich powinno być. Jednego wysłać warto do kraju w którym gram. W moim przypadku będzie to Holandia.
Kolejnego na przeszpiegi odnośnie naszego najbliższego przeciwnika. Chodzi tutaj głownie o informacje na temat jego najlepszych graczy, mniejsza o taktykę.
Zwykle wysyłam także dwóch skautów do klubów. Chodzi głównie o to, by uzyskać jak najwięcej informacji o najgroźniejszych rywalach. W przypadku Ajaksu będą to oczywiście Feyenoord i PSV. Pozostałych dwóch (lub trzech) skautów wysyłam wedle własnego uznania i aktualnych potrzeb w to samo miejsce, by potem porównać wyniki ich poszukiwań i wybrać możliwie obiektywnie najlepszych
zawodników. W tym wypadku zdecydowałem się na region UK & Ireland.

5. Mecze towarzyskie.
Czas rzucić okiem na terminarz. Jest 21 lipca i 8 sierpnia zaczynamy sezon meczem wyjazdowym z Lokomotiwem Moskwa w ramach III rundy eliminacyjnej Ligi Mistrzów. Trochę mało czasu na bawienie się w turniej i poprzestanę na dwóch wyjazdowych meczach z rosyjskimi zespołami w ramach tournee (Tour). Zdecydowałem się zaaranżować mecze z Ałaniją Władykawkaz (Alania) i Spartakiem Moskwa. Pamiętać należy o tym, by ostatni z meczów towarzyskich rozegrać najpóźniej cztery dni przed meczem o punkty, by zawodnicy zdążyli wypocząć do tego meczu ewentualnie w ostatnim meczu towarzyskim oszczędzić zawodników wyjściowej jedenastki .

6. Kadra.
Walka o mistrzostwo zawsze zobowiązuje do tego, by szczególnie starannie przyjrzeć się "materiałowi ludzkiemu" jakim dysponujemy. Nie mam żadnych wątpliwości, iż kadra pierwszego zespołu nie powinna liczyć więcej niż 24 zawodników . Kiedy pojawia się pasek do przewijania, nie jest dobrze. Zbyt wielu kandydatów do gry w pierwszym składzie, na dodatek preferujących grę na tej samej pozycji, nie wpływa dobrze na morale drużyny. Co mniej odporni na rywalizację zaczynają marudzić, psuje się atomasfera itp.
Przeanalizujmy zatem wnikliwie kadrę Ajaksu, zwracając przede wszystkim uwagę na sprawy kontraktowe, statusowe i oczywiście umiejętności. Wszystko także w powiązaniu z preferowaną przez taktyką, jeżeli oczywiście mamy w tym względzie jakieś preferencje. Ja mam, ale o tym w dalszej części.




Bramkarze

Sytuacja nie wygląda ciekawie. Najpierw sprawy statusowo - kontraktowe:





Zatem jak najszybciej należy podjąć decyzję w sprawie przedłużenia kontraktu z Grimem. O tym, jak pilna to jest sprawa podejmę decyzję po przejrzeniu parametrów poszczególnych bramkarzy. A przedstawiają się one tak:





Z powyższego wynika zatem jednoznacznie, iż Grim jest aktualnie najlepszym bramkarzem w kadrze. Z drugiej strony należy pamiętać, iż liczy sobie 35 wiosen, więc już nie długo będzie w stanie utrzymać przyzwoity poziom. Poza tym, co bardziej zaawansowani gracze i znawcy futbolu wiedzą, że żaden z Grima rewelacyjny bramkarz. Przesądzone wydaje się także, że nie ma w kadrze co szukać Stekelenburg, który umiejętnościami ustępuje "siwemu" van der Laanowi. Z dwójki wypożyczonych zawodników wydaje się rozsądnym wrócenie z wypożyczenia rumuńskiego internacjonała Lobonta, który zdaje się być drugim bramkarzem w kadrze. Van der Bana i Verbista ocenić należy w ciągu pierwszego sezonu i na jego koniec zadecydować o sprzedaży jednego z nich. Według mojej oceny trójka (ewentualnie czwórka) bramkarzy zupełnie wystarcza.




Obrońcy





żółta kropka - zawodnicy, którym kończą się za rok kontrakty i - ewentualnie - trzeba je przedłużyć
czerwona kropka - zawodnicy 24-letni i starsi
zielona kropka - obrońcy, którzy mogą również występować w pomocy (DM, M, AM)

Zawodnicy zostali posortowani wg opcji 'Positioning', gdyż moja defensywa będzie stosowała pułapki ofsajdowe (kłaniają się założenia taktyczne). Trzy mniejsze screeny przedstawiają obrońców posortowanych wg stron boiska. Najpierw ci, którzy mogą grać na pozycji DL, potem DR i wreszcie ci, którzy mogą grać na środku (DC). Co się wydaje przesądzone, to miejsce w wyjściowej jedenastce dla Rumuna Chivu, który jest znakomitym obrońcą. Pozostaje pytanie, czy powinien grać z lewej strony czy na środku. Tutaj ponownie kłaniają się założenia taktyczne. Otóż - jak zwykle - mam zamiar korzystać z trzech taktyk, które oczywiście będą ulegały pewnym modyfikacjom w
zależności od sytuacji w meczu.
Taktyki te oparte są na następujących ustawieniach:
1. GK - DL, DC, DC, DR - DMC - MC, MC, MC - AMC - FC (czyli 4-5-1)
2. GK - DC, DC, DC - DMC - ML, MC, MR - AMC - FC, FC (czyli 3-5-2)
3. GK - DC, DC - DML, DMC, DMC, DMR - MC - AMC - FC, FC (czyli 2-6-2)
Podstawową formacją będzie ta z numeru 2 - czyli 3-5-2. Przesądza to zatem o tym, iż Chivu grać będzie na środku. Jego parterami będą Tobiasen i Vierklau. Tutaj decydującym obok Positioning okazał się parametr Heading, gdyż wszyscy DC mają obowiązek włączania się do ataku przy stałych fragmentach gry w ofensywie (Set Pieces A).
Postawienie na Tobiasena w pierwszej jedenastce implikuje konieczność przedłużenia z nim kontraktu. Podobnie przedłużę kontrakt z Hettingą, który będzie rezerwowym. W tym wypadku w grę wchodzi przedłużenie umowy na 10 lat, gdyż jak na 17-lat, Hettinga odznacza się znakomitymi parametrami. Przyszłość natomiast Heije i Pique zostanie przesądzona w ciągu najbliższych kilku miesięcy, w zależności od ich postawy w drużynie rezerw. Z uwagi na preferowane przeze mnie ustawienia taktyczne (głównie 2-6-2), istotne byłoby pozyskanie jakiegoś solidnego DM L. Zważywszy jednak, iż w kadrze znajduje się aż trzech zawodników, którzy preferują wyłącznie występy na pozycji DL, dobrym pomysłem może okazać się przyuczenie ich wszystkich do występów w roli DM L. Jeżeli któryś z nich zacznie marudzić z tego powodu (Unhappy with training), wówczas zostanie sprzedany, gdyż trzech D L z pewnością w klubie nie potrzebuję. Skoro już mowa o D L, zostali jeszcze Bergdolmo i Mofokeng. Pierwszy z nich, doświadczony Norweg jest zawodnikiem średniej klasy, którego największym atutem jest uniwersalność (może występować na każdej stronie boiska). Zajmie również miejsce na ławce rezerwowych, ale w niedalekiej przyszłości należałoby go sprzedać. Z kolei Mofokeng (D RL) będzie musiał udowodnić swoją wartość w rezerwach. Celowym również byłoby uczynić go zawodnikiem bardziej uniwersalnym i przyuczyć go do gry na pozycji DM lub na środku (C).
Jeżeli chodzi o tych, którzy preferują występy na prawej stronie, koniecznie należy przyuczyć Trabelsiego do występów w roli DM R. natomiast Ekwadorczyk Murillo jest tak słaby, że szkoda czasu trenerów. Yakubu i Kanu, to zawodnicy, których widzę bardziej w roli defensywnych pomocników niż obrońców. Natomiast Kras i Nieuwenburg są kolejnymi, którzy mogą podzielić los Murillo (czytaj: wylecieć z klubu). Aby przekonać się o rzeczywistej wartości Nieuwenburga i Kanu, postanowiłem ich wrócić z wypożyczenia i przekonać się, czy będą regularnie łapać się choćby w zespole rezerw. No i Kolumbijczyk Cruz, to zdecydowanie bardziej pomocnik niż obrońca.
Z czwórki stricte środkowych obrońców, pozostanie na pewno Pasanen. Przyszłość Heije, Greene'a oraz in den Enga rozstrzygnie się w najbliższym czasie, w zależności od tego, czy będą łapali się w rezerwach i z jakim skutkiem.




Boczni pomocnicy

Podział pomocników na bocznych i środkowych wynika oczywiście z przyjętych założeń taktycznych. Boczni pomocnicy muszą się odznaczać przede wszystkim wysokimi atrybutami szybkościowymi oraz technicznymi.

Lewa pomoc:





Prawa pomoc:





żółta kropka - zawodnicy, którym kończą się za rok kontrakty i trzeba je ewentualnie przedłużyć
czerwona kropka - zawodnicy 24-letni i starsi
zielona kropka - pomocnicy, którzy mogą również występować w obronie (D)
różowa kropka - pomocnicy, którzy mogą grać również w ataku (F)
pomarańczowa kropka - pomocnicy, którzy nie grają na środku

Babangida, Witschge oraz Mido zasługują na przedłużenie z nimi kontraktów. Natomiast Longuet
będzie musiał udowodnić swoją przydatność do zespołu. Z zawodników preferujących występ na lewej stronie, najlepszym krosmanem (od Cross Ball) jest Witschge (crossing 15/20), co przesądza także o zawróceniu go z wypożyczenia do Alaves. Nie mogę mieć jednak złudzeń, że nie ma w Ajaksie klasycznego lewoskrzydłowego. Podobnie Culina i Hersi, to zawodnicy, którzy nic nie zyskają na wypożyczeniach i więcej będzie z nich pożytku w Amsterdamie.
Z prawej strony numerem jeden jest... no właśnie, kto? Babangida, który wprawdzie gorzej krosuje od van der Meyde, ale za to jest lepszym dryblerem. Wszystko w tym wypadku okaże się na boisku. W ustawieniu z DM R skuteczne może okazać postawienie na Nieuwenburga.

Środkowi pomocnicy

Defensywni pomocnicy





żółta kropka - zawodnicy, którym kończą się za rok kontrakty i ewentualnie trzeba je przedłużyć.

Środkowi pomocnicy posortowani wg atrybutu 'Tackling'. Yakubu i Galasek wydają się naturalnym wyborem na pozycję DM C. Obaj są poza tym bardzo uniwersalni, gdyż mogą występować także z prawej strony, a Yakubu nadto w obronie. Przyda się na pewno także Winter. Natomiast przedłużenie kontraktu z 32-letnim Van der Halstem raczej nie wchodzi w rachubę, gdyż lepszych zawodników mogących grać na jego pozycji nie brakuje.

Ofensywni pomocnicy





żółta kropka - zawodnicy, którym kończą się za rok kontrakty i ewentualnie trzeba je przedłużyć.

Tutaj czołówkę stanowią młody i perspektywiczny Pienaar oraz van der Vaart, gdyż Wamberto, to raczej napastnik. Wiele spodziewać się można także po innych uniwersalnych młodzianach jak Hersi i Kujala, którzy powinni dostawać szansę w meczach pucharowych i w drugich połowach spotkań ligowych. Poza tym w klubie są jeszcze Knopper i van der Gun, więc kandydatów do pozycji AMC nie brakuje. O przyszłości dwóch ostatnich zadecydują pierwsze miesiące, jak również skuteczność podjętych działań na rynku transferowym.




Napastnicy





żółta kropka - zawodnicy, którym kończą się za rok kontrakty i ewentualnie trzeba je przedłużyć.

Machals zatem nieprzypadkowo jest najlepiej opłacanym zawodnikiem w zespole. Poza Finishingiem (Fin) należy jednak zwrócić uwagę także na wysokość parametrów doklejonych przeze mnie na końcu. Głównie mam tu na uwadze Heading (Hea) oraz Jumping (Jum). Klasowy napastnik powinien bowiem także bardzo dobrze grać głową. Tutaj - do dwójki Mido - Machlas - dołącza Quansah, który może okazać się śmiertelną bronią, o ile poprawi wyskok. Bezwzględnie należy także przedłużyć kontrakt z Egipcjaninem Mido, który o miejsce w wyjściowej jedenastce walczył będzie ze Szwedem Ibrahimoviciem. Zauważyć jednak należy, że klub nie posiada środkowego napastnika z prawdziwego zdarzenia. Nie jest nim także Wamberto, który przeznaczony został na sprzedaż.




Z powyższego wynika, iż kadrę pierwszego zespołu stanowić będą:
GK (1): Grim (IMP)
D (6) : Chivu (KEY), Tobiasen, Vierklau, Hettinga, Bergdolmo, Pasanen, Trabelsi
DM/M/AM (13): Yakubu, Galasek (IMP), O'Brien, v.d. Meyde, v.d. Vaart (IMP), Babangida, Winter, v.d. Gun, Knopper, Hersi, Witschge, Pienaar
F (3): Mido, Machlas (IMP), Ibrahimovic,

W nawiasie oznaczone zostały statusy: KEY - indispensable player, IMP - important first team player, brak statusu oznacza squad rotation.

Statusy + kapitan
W tej kwestii raczej nie ma monopolu na określone rozwiązania. Moja koncepcja zakłada przyznanie pierwszemu bramkarzowi statusu ‘IMPORTANT’ lub ‘KEY’. Doświadczenie pokazuje jednakże, iż bramkarz raczej nie powinien być kapitanem.
W roli kapitana widzę z reguły obrońcę lub pomocnika i jest to zawodnik, który gra zawsze, kiedy tylko jest zdrowy. Oczywiście
musi on mieć odpowiednio wysokie parametry ‘Influence’ (przede wszystkim) oraz ‘Team Work’. Z reguły – choć to już bardziej moje wizjonerstwo – nie przydzielam roli kapitana obcokrajowcowi, chyba że jest zawodnikiem wybitnym, zdecydowanie wyróżniającym się na tle kadry.
Stałość obsady w defensywie sprawia, iż z reguły także jeden z obrońców ma status przynajmniej ‘IMPORTANT’. Rumun Chivu, to jednak absolutna gwiazda, więc dostał nawet ‘KEY’a’, tym bardziej, że będzie kapitanem zespołu.
W pomocy ‘IMP’y’ przydzieliłem tym, po których również spodziewam się odegrania czołowej roli. Machlas dostał ‘IMP’a’ jako napastnik numer 1.
Poza tym, według mojej oceny, w sytuacji gdy nie znamy dobrze prowadzonego zespołu, rzetelnie statusy rzetelnie można przydzielić dopiero po pierwszym sezonie. Na samym początku najistotniejsze wydaje mi się wykluczenie wszystkich statusów ‘BACKUP’, gdyż po prostu zupełnie się nie sprawdzają.

Wszystkie powyższe założenia poczyniłem przy założeniu, że NIE uda mi się ściągnąć do klubu żadnego zawodnika, który byłby istotnym wzmocnieniem. Pierwszego dnia po prostu nie mogę zakładać inaczej.

7. Transfery

Zgodnie z tym, co ustaliłem wyżej, pozycje, które w pierwszej kolejności wymagają wzmocnienia, to: GK, D/DM LC, AM L, S C. Zakładam, że nie wiem kogo należy kupić, kto w tej grze jest dobry i spełni moje oczekiwania. Zdaję się na filtr Player & Search Staff oraz skautów. Jako, że gram w Holandii, przejrzę także z czasem holenderską młodzieżówkę.

Potrzebny mi striker z prawdziwego zdarzenia. Zapakowałem do filtra wartości 10 przy atrybutach: przewidywanie (Ant), spryt (Fla), gra bez piłki (Off), szybkość (Pac) oraz wartości 16 przy atrybutach gra głową (Hea) oraz wyskok (Jum). Dorzucę także by byli zainteresowani (Interested - Yes). Wyrzuciło mi sześciu zawodników.





Teoretycznie stać mnie na wszystkich, ale zdecydowałem się oferty złożyć tym, którzy są wyceniani najniżej. Jednocześnie zdecydowałem się ich zeskautować (Action - Scout Player), bo zawsze dobrze wiedzieć też, co mają do powiedzenia fachowcy. Jeżeli nie zdążą ze swoimi opiniami – trudno, kupię w ciemno.

Jeżeli chodzi o bramkarzy, wrzuciłem do filtra 15 przy atrybutach: ustawianie się (Positioning), refleks (Reflexes) oraz chwyt, łapanie (Handling), a także wartości 10 przy: zwinność (Agility), utrzymywanie równowagi (Balance), odwaga (Bravery). Wyrzuciło mi jedenastu bramkarzy:





Zdecydowałem się na najtańszego i (prawie) najmłodszego.

Najtrudniejsza batalia dotyczy pozyskania solidnego "lewusa" z dobrym parametrem Crossing - tak sobie pomyślałem. Okazało się jednak inaczej. Wrzuciłem do filtra 18 przy Crossing oraz 10 przy Acceleration, Pace, Dribbling, Long Shots (bo skrzydłowy ma uderzać z dystansu) i Stamina. Wyrzuciło mi... jednego zawodnika. Okazał się nim 26-latni Atsuhiro Miura (AM RLC), obunożny i - co ważne - tani! Asking Price tylko Ł1.5M.

Ufff, to był niesamowicie wyczerpujący, pierwszy dzień w nowym klubie. Czas na zasłużone Continue Game.

Komentarze (0)

Możliwość komentowania tylko dla zarejestrowanych użytkowników.
Nie masz konta? Zarejestruj się.

Drogi Rewolucjonisto, prosimy o przestrzeganie regulaminu i zapoznanie się z FAQ

Reklama

Najnowsze artykuły

Zobacz także

Wyszukiwarka

Reklama

FM REVOLUTION - OFICJALNA STRONA SERII FOOTBALL MANAGER W POLSCE
Największa polska społeczność Ponad 70 tysięcy zarejestrowanych użytkowników nie może się mylić!
Polska Liga Update Plik dodający do Football Managera opcję gry w niższych ligach polskich!
FM Revolution Cut-Out Megapack Największy, w pełni dostępny zestaw zdjęć piłkarzy do Football Managera.
Aktualizacje i dodatki Uaktualnienia, nowe grywalne kraje i inne nowości ze światowej sceny.
Talenty do Football Managera Znajdziesz u nas setki nazwisk wonderkidów. Sprawdź je wszystkie!
Polska baza danych - dyskusja Masz uwagi do jakości wykonania Ekstraklasy lub 1. ligi? Napisz tutaj!
Copyright © 2002-2024 by FM Revolution
[x]Informujemy, że ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką plików cookies. W każdym czasie możesz określić w swojej przeglądarce warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies.