Wszystkie dodatki graficzne umilają zabawę z FM-em, dlatego warto wiedzieć jak powstają. Nie zawsze przecież chcemy otrzymać paczkę dla całej ligi - czasem wystarczy nam, na przykład, logo naszego klubu. Pojawia się więc pytanie: jak je stworzyć?
Zanim zaczniemy cokolwiek robić, musimy wybrać jakiś klubowy herb. W moim przypadku będzie to logo angielskiego zespołu Arsenal FC. Gdy mamy już niezbędny plik (najlepiej jest szukać logosów w rozszerzeniu .png, gdyż są często o wiele lepszej jakości niż pliki .jpg czy .bmp) na dysku twardym naszego komputera, możemy uruchomić program graficzny Photoshop, którego wersję próbną znajdziecie w Internecie.
Wchodzimy w zakładkę "Plik", a następnie "Otwórz" i szukamy naszego herbu, aby poddać go edycji. Pierwszą i najważniejszą czynnością przed edytowaniem herbu będzie powielenie oryginalnej warstwy. W tym celu klikamy prawym przyciskiem myszy w okno z zaznaczoną zakładką "Warstwy" z naszym klubowym logo i wybieramy opcję "Powiel warstwę".
Możemy dodać nową nazwę warstwy tak, aby nie myliły się nam one podczas edycji pliku (np. LOGO ORG). Teraz możemy się nieco pobawić prostymi efektami, jakie kryje w sobie Photoshop. Cały czas pracując na warstwie, którą wcześniej nazwaliśmy "LOGO ORG" wybieramy z paska narzędzi z lewej strony "Magiczną gumkę".
Jej tolerancję (na samej górze ustawień) ustawiamy na 32, następnie zaznaczamy opcję "Wygładzanie" - "Sąsiadujący" oraz "Próbkuj wszystkie warstwy". Opcję krycie zostawiamy w spokoju - standardowe 100% jest dla nas jak najbardziej korzystne. Zanim zaczniemy prawdziwą zabawę z herbem Arsenalu, musimy odhaczyć widoczność naszej drugiej warstwy (oryginalnie powinna być nazwana "Warstwa 0"). W tym celu klikamy na małą ikonkę z czarnym okiem w zakładce z warstwami, aby wspomniana ikonka zniknęła.
W końcu możemy przystąpić do edytowania naszego herbu za pomocą magicznej gumki. Bardzo dobrym sposobem jest pozbycie się wszelkich napisów typu nazwa klubu (czyli w tym przypadku: Arsenal) lub data powstania klubu (o ile logo zawiera taki wpis). A zatem: ostrożnie klikamy na napis "Arsenal" tak, aby usunąć wszystkie literki z logosa. Możemy również pokusić się o kolejne wycięcie np. armaty, która znajduje się na samym środku herbu.
Po całej takiej akcji mamy logo z przezroczystym napisem "Arsenal", a także wyciętą armatkę Kanonierów. Zanim nadamy kolejny efekt, musimy z powrotem przywrócić widoczność drugiej warstwy (warstwa 0). Będzie to tak samo proste, jak w przypadku zanikania. Kolejny raz przechodzimy na okno po prawej stronie, mając w zakładce ustawioną opcję "Warstwy", i klikamy na mały kwadracik, gdzie wcześniej było widoczne słynne czarne oko.
Dzięki temu wyczynowi znowu mamy całe logo Arsenalu, które ukryło nasze wcześniejsze wycięcie nazwy klubu oraz czarnej armatki. Przejdziemy teraz do dodania kolejnego graficznego efektu, a będzie nim żłobienie (cały czas pracując na pierwszej powielonej warstwie LOGO ORG).
Kierujemy kursor myszy na samą górę z zakładkami i klikamy w opcję o nazwie "Warstwa" - rozwinie się nam pasek z różnymi poleceniami. Z całej tej listy wybieramy "Styl warstwy", a następnie "Opcje warstwy". Na środku ekranu pojawi się nam okno z opcjami naszej pierwszej warstwy (tej, którą wcześniej wycinaliśmy). Najbardziej interesuje nas styl - "Faseta i płaskorzeźba", który zaznaczmy. I tak, w strukturze wybieramy styl warstwy jako "Żłobienie" (po prawej stronie okna, pod przyciskami "OK" i "Anuluj", mamy opcję "Podgląd", można sobie ją włączyć - a nawet trzeba - i zobaczyć, co taki efekt dodaje do naszego herbu). Teraz napis oraz kontury armaty wyglądają tak, jakby były wyrzeźbione z czerwonego tła herbu.
Oczywiście można się jeszcze pobawić opcjami: głębi, rozmiaru, czy zmiękczenia dla dostosowania lepszego efektu (tutaj niestety nie podam Wam wymiarów do wpisania w odpowiednie rubryczki, ponieważ każde logo jest inne i wymaga innych parametrów. Zresztą, idealnie widać to "na oko", więc sami możecie decydować). Opcja cieniowania nie wymaga naszej edycji, ponieważ ustawienia standardowe są idealnie dobrane do modyfikacji naszego logosa (można ewentualnie zaznaczyć "Wygładzanie" cienia, aby wszystko było bardziej zaokrąglone). Po dobraniu wymiarów i uznaniu, że już nic się nie da z tej opcji wycisnąć, klikamy na przycisk "OK".
W oknie warstw widzimy, że Photoshop dodał nasze wcześniejsze efekty - faseta i płaskorzeźba (zaraz obok wysuwanego przycisku FX).
Skoro mamy już dodany efekt, musimy teraz połączyć obie warstwy w jedną. Trzymając klawisz CTRL, na klawiaturze zaznaczamy pierwszą warstwę "LOGO ORG" oraz drugą, która znajduję się zaraz pod spodem (Warstwa 0). Klikamy prawym przyciskiem myszy na zaznaczonych warstwach i z menu wybieramy opcję "Scal warstwy" - wszystkie nasze dokonania połączyły się w jedną warstwę LOGO ORG.
W tym momencie logo wygląda już naprawdę bardzo ładnie, ale możemy dodać jeszcze jeden, dość popularny, efekt gradientu. Przechodzimy na prawe okno z warstwami i klikamy na przycisk "Utwórz warstwę" (na samym dole, drugi przycisk z prawej strony). Właśnie stworzyliśmy pustą, przezroczystą warstwę, którą zaraz będziemy edytować. Zanim do tego przystąpimy, zaznaczamy warstwę LOGO ORG i kierujemy kolejny raz kursor myszy na samą górę w celu wyszukania zakładki "Zaznacz". Dalej klikamy w "Wczytaj zaznaczenie" i "OK". Dzięki temu program sam za nas obrysował herb Arsenalu.
W takim przypadku nie pozostaje nam nic innego, jak zaznaczyć pierwszą warstwę (czyli tą pustą/przezroczystą) i nadać efekt gradientu. Po lewej stronie paska narzędzi wybieramy "Gradient" - jeśli nie macie czarno-biało-czarnego gradientu, będziecie musieli taki stworzyć samodzielnie.
Na samej górze z palety kolorów gradientu wybieramy dowolny (np. dwukolorowy) i dwukrotnie na niego klikamy. Pojawi nam się edytor gradientu i mniej więcej na samym środku dwukolorowego paska klikamy prawym przyciskiem myszy, dzięki czemu stworzymy trzeci kolor (w rubryce na samym dole "Położenie" ustawiamy na 50%). Teraz ustawiamy na samym środku kolor biały (wystarczy kliknąć na mały kwadracik na dole z kolorem), a po lewej i prawej stronie kolor czarny. Klikamy "OK".
Mając cały czas obrysowany herb klubu, przeciągamy gradient na pustej warstwie z góry na dół (bądź odwrotnie - to nie ma wielkiego znaczenia). Udało się nam nałożyć gradient na nasze logo. Teraz w oknie "Warstwy" po prawej stronie ustawiamy wypełnienie na 35%, nadając dzięki temu bardzo charakterystyczny efekt.
Na sam koniec możemy jeszcze dodać efekt cienia. Klikamy prawym przyciskiem myszy na pierwszej warstwie i wybieramy "Opcję mieszania", następnie wybieramy z menu "Cień" i klikamy "OK". Pozostało już nam tylko ustawić odpowiednie wymiary naszego logo. Do dzieła! Zakładka na samej górze - "Obraz", następnie "Rozmiar obrazu" w rubrykach szerokość/wysokość ustawiamy wymiary 180x180. Voila! Wasze pierwsze logo gotowe. Teraz wystarczy stworzyć plik "config.xml". W tym pomoże Wam jeden z dwóch programów: fmXML lub FM Graphics Configurator.
Słowa kluczowe:
Komentarze (0)
Możliwość komentowania tylko dla zarejestrowanych użytkowników.
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Drogi Rewolucjonisto, prosimy o przestrzeganie regulaminu i zapoznanie się z FAQ