Wydawać by się mogło, że tworzenie strojów do Football Managera to skomplikowana sprawa, bowiem o ile niektórzy sami wycinają sobie twarze czy herby, to tzw. "kitsmakerów" mamy na scenie mało. Z tej właśnie przyczyny chciałbym Wam przybliżyć proces tworzenia takiej koszulki.
Jeżeli czytaliście nasz poradnik dotyczący logopacków, powinniście mieć już na swoich dyskach program Adobe Photoshop. Jeżeli nie, jego kilkudziesięciodniową wersję testową możecie pobrać ze strony producenta. Należy również pobrać plik odpowiadający za wygląd koszulki, tak zwany template. Nie przepadam za bardzo popularnym stylem SS'09, dlatego posłużę się, coraz bardziej znanym, FbKits. Plik możecie pobrać stąd. Następny krok jest banalny i oczywisty - musicie wiedzieć, jak dokładnie wygląda strój, który chcecie odwzorować. Jako przykład w tym tutorialu użyję koszulki aktualnych mistrzów Polski – Lecha Poznań.
Wypakowujemy template, wewnątrz znajdziemy foldery z gotowymi wzorami najpopularniejszych producentów. Sponsorem Lecha jest niemiecka Puma, dlatego kierujemy się do jej folderu. Znajduje się w nim kilkanaście plików (na obrazkach możemy podejrzeć, jakim symbolem został oznaczony wzór, którego potrzebujemy). Otwieramy template - tutaj nazwany po prostu "Puma".
Naszym oczom ukaże się pusta czerwona koszulka. Jest to "baza” pod to, co za chwilę wykonamy. Po prawej stronie szukamy okienka "Warstwy" - znajdują się tam pogrupowane template-y. Zaznaczamy widzialność (klikając w pustym kwadraciku obok nazwy) dla tego, który wcześniej odszukaliśmy w folderze. Dla mnie będzie to "Puma 8-2". Na koszulce pojawią się elementy, które mieszczą się również na trykocie Lecha Poznań. Po rozwinięciu grupy "Puma 8", zobaczymy cztery następne: "Collar", "Logos", "Design 1" oraz "Design 2". Zaznaczamy wszystkie oprócz "Design 1" i przechodzimy do kolorowania naszej koszulki.
Przechodzimy do kołnierzyka (Collar). W grupie znajdują się warstwy odpowiedzialne za jego wygląd. Klikamy na pierwszą, na górnym pasku odszukujemy panel "Warstwy" i kierujemy się do "Styl warstwy" -> "Nałożenie koloru". Naciskamy na kolorowy prostokąt, wybieramy prawidłowy kolor i potwierdzamy operację przyciskiem "OK". Czynność musimy powtórzyć dla wszystkich elementów koszulki znajdujących się w folderach "Collar", "Logos" i "Design 2", a także dla bazowej warstwy (na samym dole, pod nazwą "Shape"). W ten sposób koszulka przybierze pożądane przez nas kolory. Na tym etapie nasza praca powinna prezentować się następująco:
Pozostało nam umieścić na stroju herb klubu i logo sponsora (jeżeli takowe jest). Do ich znalezienia wystarczy wyszukiwarka Google, aczkolwiek osobiście polecam stronę Brand of the World. Wklejamy znalezione herby na koszulkę (wcześniej pozbywając się z nich tła) i za pomocą narzędzia "Przesunięcie" (przycisk V) ustawiamy je w odpowiednim miejscu na trykocie. Od strony graficznej koszulka jest gotowa. Przechodzimy więc do opcji "Wielkość obrazka", znajdującej się w zakładce "Obrazek" i zmniejszamy go do rozmiaru 220x220 pikseli.
Gotową koszulkę zapisujemy w formacie .png. Teraz pozostało tylko stworzyć plik "config.xml". W tym pomoże Wam jeden z dwóch programów: fmXML lub FM Graphics Configurator. Po wykonaniu tej czynności możecie cieszyć się w grze taką oto koszulką:
Mam nadzieję, że teraz wykonywanie koszulek nie sprawi już nikomu problemu. Gdybyście jednak mieli z czymś kłopot, zapraszam do komentarzy. Służę pomocą.
Słowa kluczowe:
Komentarze (0)
Możliwość komentowania tylko dla zarejestrowanych użytkowników.
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Drogi Rewolucjonisto, prosimy o przestrzeganie regulaminu i zapoznanie się z FAQ