Artykuły

Graj jak Barcelona - szkolenie, taktyka, zarządzanie
Bobi 15.04.2010 17:47 78496 czytelników 0 komentarzy
7

Kiedy FC Barcelona schodziła z boiska po wygranym meczu ze Stuttgartem, wszyscy w podnieceniu komentowali styl gry Blaugrany. "Mes que un partit" - choć to mniej popularne określenie na Gran Derbi, to właśnie tymi słowami można by skomentować wczorajszą rywalizację pomiędzy Barcą a Stuttgartem. Bo w wykonaniu Katalończyków to był właśnie więcej niż mecz - pisał na swoim blogu mój redakcyjny kolega GrzeloTo, co zobaczyłem, było futbolem z całkiem innej planety. Futbolem absolutnym, totalnym. Futbolem wręcz idealnym i fantastycznym. Barca udowodniła, że jest drużyną, którą stać na historyczny wyczyn obrony tytułu triumfatora Ligi Mistrzów. Przyznam szczerze, że już dawno nie widziałem spotkania, które zrobiłoby na mnie tak ogromne wrażenie - komentuje dalej. Wcześniej, bo w listopadzie zeszłego roku, tak o derbach między Barceloną a Realem pisał dobry.adamIle jest różnic w filozofii obu zespołów, nie trzeba chyba nikomu zainteresowanemu piłką kopaną tłumaczyć: wielomilionowe transfery kontra piłkarska kopalnia talentów z La Masia czy obecny brak (bywał także niedościgniony) styl przeciwko wymianie stu podań na drodze do bramki - to promil zaledwie różnic, jakich można się dopatrzeć.

No właśnie - wielomilionowe transfery kontra styl i szkółka. Czym jest ten styl, że ludzie o nim mówią i piszą? Jak kształtowała się ta marka, którą wyrobiła sobie przez te wszystke lata Barcelona? Klub z Katalonii potrafi grać genialnie. W tej chwili jest to zespół o największych szansach na wygranie Ligi Mistrzów. Jestem przekonany, wręcz wiem (z obserwacji naszego Suflera), że szukacie w swoich drużynach choć cząstki tej wielkiej drużyny z Półwyspu Iberyjskiego. Postanowiłem więc, że pomogę wszystkim, którzy chcą spróbować przenieść na realia swojej drużyny styl Barcelony.

 

TAKTYKA

Mówi się, że w "prawdziwej" Barcy głównym strategiem Guardioli jest jego asystent, Tito Vilanova. W FM-ie oczywiście możesz sugerować się podpowiedziami drugiego trenera, ale jeżeli chcesz osiągnąć najlepsze efekty, musisz zbudować ją sam. Podpowiem w jaki sposób.

Jeżeli grasz Barceloną

Załóżmy, że wcielasz się w postać „realnego” menedżera Barcelony i postanowiłeś powalczyć o prymat w Primiera Division. Podjąłeś się kierowania najlepszą obecnie drużyną w Europie, do Ciebie więc należeć będzie wykorzystanie całego potencjału Blaugrany – szczególnie, jeżeli chodzi o taktykę.

Mnóstwo jest głosów, że wirtualna FC Barcelona nie potrzebuje wymyślnej taktyki – wystarczy tylko ustawić domyślne 4-4-2, rozpocząć mecz, zaparzyć sobie kawę i nie martwić się o nic. Owszem, będą bramki i zwycięstwa, będzie jednak niedosyt, czy aby na pewno gra wygląda tak efektownie jak w rzeczywistości. Zastanówmy się więc, jak odpowiednio zbudować taktykę w Football Managerze tak, aby „rozklepywać” przeciwników niczym ekipa Guardioli.
Na początek – ustawienie.


Formacja 4-3-3, którą notabene wprowadził do swojego zespołu również Arsene Wenger, gwarantuje piękną grę do przodu i maksymalne wykorzystanie atutów Barcelony. Boczni obrońcy (tutaj Maxwell i Dani Alves) będą często atakować i dośrodkowywać. Jeżeli zatem będziecie rozgrywali mecz ze słabszą drużyną, można zadawać im śmiałe zadania ofensywne – w momencie ataku zespół zyskuje miażdżącą przewagę w ofensywie.

Dwaj środkowi obrońcy, silni i waleczni (Puyol i Pique, ale są również Czygryński, Milito, Marquez) powinni być skoncentrowani na obronie, co nie znaczy, że powinniśmy do minimum ograniczać swobodę taktyczną – Puyol lubi zejść sobie do prawego skrzydła, poza tym uwikłany w akcję w odległym sektorze boiska może potrzebować zastępstwa na pozycji defensywnego pomocnika. Zawodnicy o takich umiejętnościach powinni sami asekurować kolegów w obronie. Uważaj jednak - wybrana przeze mnie para gra agresywnie, więc spodziewaj się żółtych kartek.

Wspomniany defensywny pomocnik (tutaj Busquets, pierwszy zmiennik Toure, również Keita ma papiery na grę na tej pozycji) jest w rzeczywistości najmniej widocznym zawodnikiem Blaugrany, ale tak naprawdę wykonuje tytaniczną pracę. Rola „Defensywny pomocnik” gwarantuje dużą ilość podań w środku pola, skuteczne odbiory i szybkie rozpoczynanie akcji ofensywnych. Przy wyborze „Rygiel defensywy” skazalibyśmy Sergio na krzątanie się tylko przed własnym polem karnym lub koncentrowanie się tylko na „kasacji” rajdów pomocników i napastników przeciwnika. Pozostajemy więc przy tej pierwszej opcji.

Środek pomocy to jedna z naszych najmocniejszych stron. Stworzony do roli wysuniętego  rozgrywającego Xavi to zawodnik nastawiony typowo na celne podanie i dyktowanie tempa gry. A więc: częste podania prostopadłe, przytrzymywanie piłki, podania mieszane (można próbować z krótkimi). Gwarantuję, że już w pierwszych meczach padną bramki po asyście Hiszpana. Obok niego ustawiłem drugiego PŚ, który zależnie od przeciwnika może mieć rolę Atak lub Wsparcie. Będzie on wymieniał krótkie podania z rozgrywającym, może również próbować uderzeń na bramkę z dystansu. Ustawiłem tutaj Keitę, ale po powrocie po kontuzji Iniesta będzie wymarzonym partnerem dla Xaviego.

Ciekawa jest pozycja prawego ofensywnego pomocnika. Podobnie jak OPL jego rola to Schodzący napastnik – dzięki temu również będzie czaił się w okolicy pola karnego i wypatrywał prostopadłych podań od rozgrywającego. Na prawym skrzydle hasać będzie słynny Leo Messi. Powinniśmy pozwolić mu na dużą swobodę i szukanie gry, strzały z dystansu i ataki z głębi pola. Dośrodkowania – rzadko. Pedro to nieco mniej kreatywny zawodnik, ale również świetny technicznie. W prawdziwym świecie zamienia się pozycją z Messim, można więc tego spróbować również w FM-ie (zawodnicy gubią wtedy indywidualne krycie, o ile jest, i przeciwnik się gubi).

Z przodu oczywiście kompletny napastnik. Szybki, silny, dobrze grający głową, świetnie strzelający z dystansu i wykańczający akcje. Obok rozgrywającego kluczowa postać zespołu. W Barcelonie na tej pozycji gra Ibrahimović i idealna gra na tej pozycji powinna wyglądać jak ta z pierwszego meczu z Arsenalem. Zlatanowi ustawiłem częste strzały z dystansu i rajdy z piłką.

Co do szczegółowych ustawień, takich jak szerokość czy tempo gry – tutaj trzeba modyfikować ustawienia w zależności od przeciwnika. Wiadomo, że dobre odwzorowanie gry Barcelony musi równać się z utrzymywaniem się przy piłce. Aby to zrobić, niezbędne jest posiadanie rozgrywającego (Xavi), któremu ustawiamy przetrzymywanie piłki. Dobrze sprawdza się również ustawienia krótkich podań zawodnikom na pozycjach OŚ-OŚ-DPŚ-PŚ-PŚ. Gra wówczas wygląda naprawdę efektownie i pozwala nam na częste posiadanie futbolówki. Tempo – raczej wolne. Im szybsze rozgrywanie sobie ustawimy, tym bardziej odbierać sobie będziemy przyjemność z gry, skażemy się na niedopracowane akcje i niedokładne podania.

Co się tyczy pressingu – Barcelona nękała już obrońców Arsenalu i Realu, dzięki czemu pierwsza połowa na Emirates przebiegała pod dyktando gości. Fabregas najczęściej nie dochodził do podań, więc angielski klub musiał zdać się na indywidualne akcje Nasriego i Clichy’ego. Agresywnie grający obrońcy i defensywny pomocnik, biegający od zawodnika do zawodnika Messi. Trzeba trochę napsuć krwi przeciwnikowi, ale pamiętaj: intensywny pressing sprawdza się, jeżeli masz silnych, wytrzymałych i dobrze odbierających piłkę zawodników. Jeżeli Twoi słabi fizycznie napastnicy od początku do końca meczu będą „dusić” obronę przeciwnika, pod koniec spotkania siądzie im kondycja.

Przeprowadziłem również krótki test, który miał pokazać, jak poradzi sobie "samograj" na mojej taktyce. Oto, jak drużyna rozpoczęła sezon:

Jak widać już na początku gry Barca poradziła sobie z Arsenalem. Przygotowałęm statystyki z tego spotkania.

W połowie sezonu klub znajdował się na trzeciej pozycji w tabeli, tuż za Atletico i Realem Madryt z dwoma meczami straty do prowadzącej dwójki.

Dla leniwych lub dla tych, którzy chcą pogrzebać w gotowej taktyce, załączam link:

Pobierz taktykę dla FC Barcelony

 

Kieruję małym klubem. Czy moja drużyna może zagrać jak Barcelona?

Taktyka mistrza Hiszpanii jest idealnie dopasowana do potencjału, a przede wszystkim umiejętności zawodników. Kiedy w zespole nie ma Xaviego, Messiego czy Daniego Alvesa styl gry się zmienia i trzeba podjąć inne kroki. Strategia, jaką obiera Guardiola, jest oparta na nieprzeciętnym wyszkoleniu technicznym i kreatywności piłkarzy, której uczą się od najmłodszych lat.
Brak wspaniałych zawodników nie przeszkadza. Można wykorzystać moje rady dotyczące utrzymywania się przy piłce – wytypowanie najlepszego środkowego pomocnika (niezbędne atrybuty na dobrym poziomie: podania, kreatywność, technika, drybling, błyskotliwość) na rozgrywającego. Silny, szybki i skuteczny przy bramce środkowy napastnik. Wytrzymali, dobrze dryblujący i dośrodkowujący boczni obrońcy. Odbierający piłkę, bezkompromisowy defensywny pomocnik. Ci zawodnicy powinni być podporą Twojego zespołu. Testuj ustawienie, dokonuj poprawek, zmieniaj zawodników tak długo, aż dojdziesz do perfekcji.

Postanowiłem przetestować taktykę, którą utworzyłem kierując Barceloną, na słabszym zespole. Wybrałem Nottingham Forest, przeciętny zespół angielskiej Championship. Prognoza mediów: 17 miejsce. Przypomnijmy, że do rozgrywek zgłoszono 24 zespoły.

Jako że klub z Anglii nie jest tak klasowym zespołem jakim jest Barcelona, musiałem dokonać niezbędnych korekt w poleceniach drużynowych. Cofnąłem linii obrony, przestałem grać z kontrataku:

Zaryzykowałem również i nie zmieniłem poleceń indywidualnych. W takim układzie schodzący napastnicy (OPP i OPL) nadal zamieniali się pozycjami, a zawodnik ustawiony na prawym skrzydle (u mnie Paul Anderson) miał te same ustawienia co Leo Messi, a więc dużo swobody i szukanie gry.

Oto efekty:

Tak wyglądała forma drużyny w październiku, listopadzie i grudniu:

Zwracam również uwagę na domowe zwycięstwo 3:1 z Newcastle (prognozowana pozycja: 1.), remis na wyjeździe z Middlesbourough (2.) oraz pucharowe zwycięstwo nad West Hamem z Premiership. Gwiazdą zespołu został wspomniany Anderson, najskuteczniejszym zawodnikiem jest wysunięty napastnik Blackstock.

Pobierz taktykę dla słabszych zespołów

 

ZARZĄDZENIE ZESPOŁEM

Konstruowanie drużyny w stylu Barcelony opiera się przede wszystkim na włączaniu wychowanków w szeregi drużyny. Na tym powinieneś się skupić. Warto dodać, że piłkarze tacy jak Valdes, Puyol, Xavi, Iniesta, Bojan, Messi czy Dos Santos dorastali właśnie w La Masii, szkółce obecnego mistrza Hiszpanii.

Poprzez korzystanie z młodych zawodników można zaoszczędzić sporo pieniędzy, które przeznaczono naszej drużynie na transfery. Owszem, mistrz Hiszpanii na brak środków narzekać nie może, jednak kierując mniejszym klubem trzeba sobie radzić pomimo trudności finansowych. Podsuwam więc kilka praktycznych wskazówek, z którymi być może już się kiedyś spotkaliście, a mogą w znacznym stopniu pomóc w budowaniu zaplecza takiego, jakim poszczycić się może Blaugrana. Poniższe rady opierać się będą w dużym stopniu na poradniku autorstwa AgreSsiveStyle.

Co więc powinno być dla nas priorytetem?

1.  Inwestycja w bazę treningową i szkółkę młodzieży. Rozbudowę tych obiektów można dokonać poprzez gromadzenie środków na koncie (mówiąc dosłowniej – oszczędzanie) i złożenie propozycji zarządowi. Prezes i dyrektorzy mogą odmówić, kiedy sytuacja finansowa klubu jest kiepska lub ma pozaciągane wielomilionowe pożyczki. Jak wiadomo, każda instytucja przygotowuje sobie pewien budżet na nadchodzący rok. Należy zrozumieć, że tak czasami bywa również w przypadku FM-a. Jeżeli zarząd stwierdzi, że w najbliższym czasie dochody klubu będą przewyższały wydatki, bądź w skarbcu znajduje się pokaźna suma pieniędzy, nie powinien przeszkadzać menedżerowi w osiągnięciu celu, którym jest rozbudowa szkółki.

Co można rozumieć pod pojęciem „rozbudowa”? Jest to przede wszystkim umożliwienie jak najlepszych warunków do efektywnego uprawiania sportu. Budowa dodatkowych budynków (baseny, sale gimnastyczne, gabinety odnowy biologicznej), ale również poprawienie ich standardu czy utworzenie nowych boisk treningowych.

Od dawna wiadomo, że im lepsze warunki, tym większa skuteczność szkolenia i tak również będzie w przypadku naszych juniorów.

Przed każdym sezonem do Twojego klubu napływają zastępy juniorów, mniejsze lub większe. Po krótkiej obserwacji (kilka miesięcy) musisz zdecydować, którzy powinni znajdować się w Twojej drużynie. Musisz być bezwzględny - jeżeli wydaje Ci się (lub trenerzy tak orzekną), że junior kompletnie się nie nadaje, rozwiąż z nim kontrakt. Najlepszym proponuj kontrakty profesjonalne i zapraszaj do drużyny rezerw.

Możesz sobie postawić cel - oprzeć drużynę na wychowankach. Tak robi nasza tytułowa drużyna i tak możesz zrobić również Ty. Dzięki temu gra będzie ciekawsza, a po podjęciu odpowiednich działań opisanych w tym poradniku może oznaczać dla Ciebie pasmo sukcesów.

2.  Skompletowanie wykwalifikowanego sztabu szkoleniowego. Po objęciu klubu to powinna być jednak z pierwszych rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę. W podglądzie swojej trenerskiej ekipy musimy zwrócić uwagę, czy ich umiejętności (często nadawane przez grę z automatu) są odpowiednie do klasy naszego zespołu i poziomu ligi, w której będziemy uczestniczyć. Nie należy zapominać również o wysokości kontraktów. Wielokrotnie spotkałem się z sytuacją, że beznadziejny szkoleniowiec życzył sobie około 5 tysięcy euro! Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, czy jesteśmy w stanie znaleźć kogoś lepszego, ale mniej wymagającego. Jestem przekonany, że FM-ie nie ma ludzi niezastąpionych.

Priorytetem jest oczywiście osiągnięcie jak największej liczby gwiazdek, które znajdują się w podglądzie trenerów.

Jak widać, zależeć nam powinno na osiągnięciu treningu pięciogwiazdkowego. Można to osiągnąć poprzez odpowiednie dobranie atrybutów trenerów.  Aby zatrudnić jak najlepszych, należy udać się do ekranu Wyszukiwania i skonfigurować filtr.

Siła:

Kondycja >= 18

Aerobik:

Kondycja >= 18

Um. Bramkarskie:

Trening bramkarski >= 18

Taktyka:

Taktyka >= 18

Obrona:

Defensywa = 18, Taktyka >= 18
Defensywa = 19, Taktyka >= 14
Defensywa = 20, Taktyka >= 10

Panowanie nad piłką:

Technika = 18, Mentalność >= 18
Technika = 19, Mentalność >= 14
Technika = 20, Mentalność >= 10

Atak:

Ofensywa = 18, Taktyka >= 18
Ofensywa = 19, Taktyka >= 14
Ofensywa = 20, Taktyka >= 10

Strzały:

Technika = 18, Ofensywa >= 18
Technika = 19, Ofensywa >= 14
Technika = 20, Ofensywa >= 10

Stałe fragmenty

Technika = 17, Mentalność + Ofensywa >= 39
Technika = 18, Mentalność + Ofensywa >= 36
Technika = 19, Mentalność + Ofensywa >= 33
Technika = 20, Mentalność + Ofensywa >= 30

Na pewno już wielokrotnie spotkaliście się z tym zestawieniem – ja do niego dotarłem po krótkim przeszukaniu Suflera. Trening podzielono na dziewięć kategorii. Każda z nich odpowiada za poszczególne atrybuty piłkarza.
Jeżeli kieruje się klubem w polskiej lidze, nie zawsze można sobie pozwolić na szkoleniowca z tak wysokimi atrybutami – wówczas trzeba sobie sukcesywnie „opuszczać” poprzeczkę, aż znajdzie się odpowiedni kandydat.

Celem mojego artykułu nie jest podawanie gotowych reżimów treningowych – mówiąc szczerze od kilku edycji przestałem się bawić tym elementem. Można więc skorzystać z wizji AgreSsiveStyle, wykorzystać słynny reżim Tuga, lub po prostu samemu rozplanować zajęcia zawodnikom.

3.  Obserwacja najdalszych zakątków świata. Barcelona jest  znana z tego, że podpisuje kontrakty z niezwykle młodymi zawodnikami z krajów Ameryki Środkowej i Południowej, by szkolić ich pod swoimi skrzydłami. W tym kierunku powinniśmy również pójść, jeżeli uważamy, że nasza szkółka (oczywiście maksymalnie rozbudowana) nie jest w stanie tak szybko wygenerować utalentowanych młodzianów.

Nie jest tajemnicą, że najbardziej utalentowanych kopaczy znaleźć można w krajach Skandynawskich i we wspomnianych regionach amerykańskich. Tam właśnie powinniśmy posyłać scoutów w pierwszej kolejności. Nie należy zapominać również o Wyspach Brytyjskich (Irlandia, Anglia, Walia, Szkocja), Afryce (Maroko, Tunezja, Nigeria, Republika Południowej Afryki).

Pamiętaj, żeby co najmniej dwa razy wysłać obserwatora do tego samego kraju. Zyska on wtedy większą wiedzę na temat danego kraju i jego wyszukiwanie będzie bardziej efektywne.

*

To tyle, jeżeli chodzi o odwzorowanie działania i gry jednego z największych klubów na świecie. Pamiętajcie - każdy zespół może stać się potęgą, trzeba jednak wkładać zupełnie różny nakład pracy. Najlepiej jest więc nie zniechęcać się za szybko.

Nie wykluczam w przyszłości kontynuacji tematu, który poruszyłem w tym artykule. Tylko na podstawie Waszych sugestii i pytań możemy wspólnie stworzyć coś fajnego. Zapraszam do komentowania.


Słowa kluczowe: 

Komentarze (0)

Możliwość komentowania tylko dla zarejestrowanych użytkowników.
Nie masz konta? Zarejestruj się.

Drogi Rewolucjonisto, prosimy o przestrzeganie regulaminu i zapoznanie się z FAQ

Reklama

Najnowsze artykuły

Zobacz także

Wyszukiwarka

Reklama

Szukaj nas w sieci

FM REVOLUTION - OFICJALNA STRONA SERII FOOTBALL MANAGER W POLSCE
Największa polska społeczność Ponad 70 tysięcy zarejestrowanych użytkowników nie może się mylić!
Polska Liga Update Plik dodający do Football Managera opcję gry w niższych ligach polskich!
FM Revolution Cut-Out Megapack Największy, w pełni dostępny zestaw zdjęć piłkarzy do Football Managera.
Aktualizacje i dodatki Uaktualnienia, nowe grywalne kraje i inne nowości ze światowej sceny.
Talenty do Football Managera Znajdziesz u nas setki nazwisk wonderkidów. Sprawdź je wszystkie!
Polska baza danych - dyskusja Masz uwagi do jakości wykonania Ekstraklasy lub 1. ligi? Napisz tutaj!
Copyright © 2002-2024 by FM Revolution
[x]Informujemy, że ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką plików cookies. W każdym czasie możesz określić w swojej przeglądarce warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies.